Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Legalizacija softvera

[es] :: Advocacy :: Legalizacija softvera

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 19290 | Odgovora: 161 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Legalizacija softvera25.02.2004. u 20:27 - pre 247 meseci
Citat:
Pa ni u firme ne upadaju tako u kako ti opisujes. Nego pokucaju na vrata i kazu znati mi smo ti i ti. Imamo nalog da vam pogledamo da li imate piratovan softvare molim vas da nam pokazete licence za programe koje koristite i to je to.

Pa onog dana kad budu bespravno mogli da ti skeniraju komp, moci ce i to ;)
Citat:
Ma kakva je razlika da li ces ti od tog programa da pravis profit ili ne. Nema tu razlike ti si ukrao ljudima software pa si ga ukrao i nikoga bash ne boli uvo za nesto sto je on mukotrpno radio da neko pokrade tek tako.

Velika je razlika.Po mom nekom shvatanju to ti dodje k'o porez na promet.Ako zaradjujes, placas deo, ako ne sto bi plac'o :)

I da zakljucim, posto ova tema ne vodi nigde, jer misljenja se razlikuju (i treba da se razlikuju), znaci moje zakljucno misljenje je da nije ni lepo ni moralno, koristiti ilegalan software, i da slazem se da treba koristiti legalan software, ko god moze sebi da ga priusti.Ali sa druge strane ilegalni programi se koriste po kucama sirom sveta, pa i kod nas i koristice se i ubuduce dok god postoji sansa za to.I bez obzira na zakone i ostalo opet se sve svodi na moral.Ako neko hoce i voli da koristi ilegalan software u kuci koristice ga bez ikakvih smetnji i problema, ukoliko je neko toliko moralan onda ce se stisnuti i stedeti godinu dana za fotosop ili koristiti neki freeware, i to je u principu to, nema tu neke preterane filozofije.Mada istini za volju ne vidim kako neko moze da zadrzi toliki moral, pa da posle silnih sankcija i pogotovo bombardovanja silno zeli da PLACA software, ali dobro to je prica za neku drugu priliku.

Poz. i ZIVELA LEGALIZACIJA !!! :)
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10896



+1349 Profil

icon Re: Legalizacija softvera25.02.2004. u 22:58 - pre 247 meseci
Citat:
Velika je razlika.Po mom nekom shvatanju to ti dodje k'o porez na promet.Ako zaradjujes, placas deo, ako ne sto bi plac'o :)

Da li isto pravilo treba primenjivati i za igre?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.252.107.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Legalizacija softvera25.02.2004. u 23:56 - pre 247 meseci
Citat:
Ukoliko napravis bilo kakvu zastitu koja moze da na bilo koji nacin manipulise mojim podacima, duzan si da mi to i napomenes, makar u readme text fajlu, i onda sam sam kriv, u protivnom, imam prava da te tuzim.

Procitaj EULA za WinXP.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.verat.net

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Legalizacija softvera26.02.2004. u 01:21 - pre 247 meseci
Citat:
Marko_L: I da zakljucim, posto ova tema ne vodi nigde...

Temu sam postavio iz jednostavnog razloga: ako hoces da koristis legalni softver, onda nema vrdanja - treba platiti SVE sto koristis (ako je komercijalno), i velike i male programe, i u kuci i na poslu. Tako se dodje do povelike sume, pogotovu za cistog kucnog korisnika, kakav sam ja i jos po neko, a sto se cesto, svesno ili nesvesno, ignorise.

Onda se javljaju teorije da za vecinu komercijalnih programa namenjenih MS Windows-u, postoje besplatne zamene i korisniku se savetuje da potrazi to ili da jednostavno koristi ilegalni softver u stilu 'ma, ko ih j...e'. Za prvi savet (alternativni, besplatni, programi) nisam bas ubedjen da funkcionise i da je realan. O drugom savetu necu nista da kazem.

Postoji jos jedna, JEFTINIJA, varijanta, ali kad je covek spomene, dolazi do eksplozivne reakcije i velikih kritika, pa cu to ovog puta odcutati.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Legalizacija softvera26.02.2004. u 02:29 - pre 247 meseci
Citat:
Procitaj EULA za WinXP.


Tamo može da piše i da je Zemlja ploča na leđima kornjače. I šta sad? Kad nešto dođe na sud, tad će da se vidi da li je to validno. Npr. možemo ti i ja napraviti ugovor da ja tebi dozvoljavam da me ubiješ :) i da apsolutno nikakve posledice ne možeš da snosiš jer je to moj život i ja se slažem sa tim :) ali..??
Osim toga ta famozna EULA (ne znam za WinXP, znam za onu što je išla uz Win 2000 SP3 je promenjena u SP4, ali čak i da nije - odnosilo se na Automatic Updates, Win. Media Player Updates i slično..).
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.dip.t-dialin.net



+7182 Profil

icon Re: Legalizacija softvera26.02.2004. u 07:42 - pre 247 meseci
Citat:

Postoji jos jedna, JEFTINIJA, varijanta, ali kad je covek spomene, dolazi do eksplozivne reakcije i velikih kritika, pa cu to ovog puta odcutati.


Ta "JEFTINIJA" kako ti kazes varijanta nije uvek jeftinija - vec sam pisao zasto recimo Vlada Srbije nije bila u situaciji da to uradi (a i radile su "konsultantske takse" najverovatnije) - to je jako dobar primer:

Zamisli da imas firmu sa 20000 ljudi, sa bar 2000 racunara - na kojima trci Windows 3.1, Windows 95 i Windows NT i gomila 3party aplikacija (pocevsi od Office aplikacija, custom baza podataka pisanih sa Windows front-endom, nekih usko-strucnih statistickih stvari itd.. ) - prelazak na 'JEFTINIJE' resenje ne znaci samo puko formatiranje diska i reinstaliranje vec:

- Upgrade racunara koji nisu dovoljno brzi za danasnja X okruzenja (486, pentium)
- Instalaciju emulacionog sloja (VMWare?)
- Obuka svih korisnika za novo graficko okruzenje i office aplikacije (neces valjda na iP54C 133 MHz racunarima da teras VMWare i Win95 office?)
- Testiranje i konverzija back-end aplikacija, sto zahteva development i ent. support
- Rigorozni QA i provera da li svi pod-sistemi rade kako treba
- Zaposljavanje novog IT kadra (Linux administratori) koji se ovde etablirao (u YU) kao ljudi sa vecim platama od 'MS admina' - tako bar citam po ES-u...

Tu se otvaraju sledeci problemi:

- Sta ako je ukupan trosak ovih stavki veci od MS licence?
- Koliko je vremena potrebno da se izvrse te stavke? Da li Vlada ili tvoja velika firma sme da koristi za to vreme piratovani MS softver? Ako ne - ispada da mora da plati duplo, zar ne?
- Sta sa hardverom koji nije podrzan u Linuxu - recimo neke kartice za akviziciju podataka, itd...?
- Enterprise support? Ko ce to da radi? Microsoft je otvorio Microsoft Yugoslavia zbog toga - da li postoji RedHat Yugoslavia?

Dakle resenje svakako nije a-priori "JEFTINIJE" vec zahteva ozbiljnu studiju o izvodljivosti za velike sisteme (koja u ovom konkretnom slucaju nije uradjena jer niko nije bio zaniteresovan da je radi - ne znam zasto, ni ne zanima me - ali dok se ne dokaze da je za Vladu Linux resenje bilo jeftinije i to potkrepi ciframa mislim da nije korektno unapred ga nazivati 'jeftinijim' za sve poslove koji coveku padnu na pamet).

Ni Nemci nisu pali sa kruske, pa celu pricu prvo testiraju u malim sistemima (grad Minhen, evo sad i poreska uprava) pa ako radi kako treba, prosirice... ako ne, nazad i gotovo.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
212.200.53.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Legalizacija softvera26.02.2004. u 13:46 - pre 247 meseci
Ako bi se sada u skolama i na fakultetima primenila "jeftinija" resenja, onda bi veliki broj ucenika potrebna znanja stekao jos sada po ceni od 0 dinara (besplatno skolovanje). Dobar deo bi po inerciji ta resenja instalirao i kuci. Tu bi se naslo i dovoljno sposobnih ljudi koji ce za 3-4 godine (u najgorem slucaju) moci da radi i neku administraciju sistema. Jedino sto ce treba u tom slucaju je da se profesori osposobe za koriscenje "jeftinih" sistema, a s obzirom da su to ljudi koji ipak nisu laici to moze za par meseci da se obavi (+ sto sada ih i ovako razvlace po kojekakvim strucnim usavrsavanjima).
Kada su kompjuteri u pitanju, danas jedan sjajan kompjuter (Duron 1.3Ghz, 256Mb rama, 20-30Gb disk) (jaci od 90% onih koje nase institucije koriste) kosta 200-250e. Toliko kosta windows+office i u najpovoljnijim paketima.
Kada je konverzija back-end sistema u pitanju, stvar je jednostavna. Cim se stvori trziste, firme ce same da izbace programe, jer ce im biti u interesu da sve ponovo naplate. Koliko god da se to plati, to ce opet biti u interesu drzave. Otvorice se nova radna mesta. Veliki broj visoko-obrazovanih ljudi ce ostati u zemlji. Ti isti ljudi ce placati porez, njihove firme ce platiti porez na prihod. Stvorice se kakva-takva industrija koja ce u narednim godinama svoje proizvode i iskustva (preko konsaltinga) moci da izvezu u inostranstvo, sto ce povolno uticati na devizni bilans.
*nix administratori jesu skuplji od MS administratora, ali takodje i potreban je manji broj za odrzavanje sistema iste velicine. Tako su barem rekli i MS strucnjaci koji su migrirali hotmail sa FreeBSDa na Windows. Na kraju krajeva, i sam znas kako stvari funkcionisu u svetu. Da ne donose vise profita ne bi ih placali vise.

Citat:
Koliko je vremena potrebno da se izvrse te stavke? Da li Vlada ili tvoja velika firma sme da koristi za to vreme piratovani MS softver? Ako ne - ispada da mora da plati duplo, zar ne?

Sve to da se izvrsi treba 2-5 godina. Nece morati da placa duplo. Sadasnji radnici ce se ubucavati u narednih godinu-dve, i kako njihova obuka bude napredovala tako ce se sistemi menjati. Uostalom, cim veca firma pokaze da ima ozbiljan linux pilot projekat MS obara cene licenci za 30-50%. Takodje donira dosta lokalnoj zajednici. Linux distributeri takodje obaraju cenu jer se nadaju buducem poslu. Sve u svemu, povecanje troskova u roku od 2-5 godina nece biti vece od 50%. A to ce se vratiti vec kod sledeceg neophodnog upgradea softwarea (za 3 godine).

Citat:
Sta sa hardverom koji nije podrzan u Linuxu - recimo neke kartice za akviziciju podataka, itd...?

Hardwarea koji nije podrzan pod linuxom je sve manje i manje. Kako su neki dzinovi usli u igru sa linuxom, bice ga sve manje i manje.
Citat:
Enterprise support? Ko ce to da radi? Microsoft je otvorio Microsoft Yugoslavia zbog toga - da li postoji RedHat Yugoslavia?

Nije bilo ni MSa kod nas kad je Vlada potpisivala dogovore i sporazume. Treba otputovati, potpisati neke nacelne dogovore, da te firme koje bi dobile prve ugovore namirisu pare, pa ce doci.

Citat:
Dakle resenje svakako nije a-priori "JEFTINIJE" vec zahteva ozbiljnu studiju o izvodljivosti za velike sisteme (koja u ovom konkretnom slucaju nije uradjena jer niko nije bio zaniteresovan da je radi - ne znam zasto, ni ne zanima me - ali dok se ne dokaze da je za Vladu Linux resenje bilo jeftinije i to potkrepi ciframa mislim da nije korektno unapred ga nazivati 'jeftinijim' za sve poslove koji coveku padnu na pamet).

Ne bi bilo lose izvesti te studije a ne samo pricati kako treba i kako je to (verovatno) skuplje.

JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Legalizacija softvera26.02.2004. u 17:47 - pre 247 meseci
Citat:
Lennon/McCartney
Can't buy me love, love
Can't buy me love

I'll buy you a diamond ring my friend if it makes you feel alright
I'll get you anything my friend if it makes you feel alright
'Cause I don't care too much for money, money can't buy me love

I'll give you all I got to give if you say you love me too
I may not have a lot to give but what I got I'll give to you
I don't care too much for money, money can't buy me love

Can't buy me love, everybody tells me so
Can't buy me love, no no no, no

Say you don't need no diamond ring and I'll be satisfied
Tell me that you want the kind of thing that money just can't buy
I don't care too much for money, money can't buy me love

 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.252.107.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Legalizacija softvera26.02.2004. u 18:04 - pre 247 meseci
Sta je ovim pesnik hotio kas'ti?
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Legalizacija softvera26.02.2004. u 19:16 - pre 247 meseci
Valjda da nikakve pare ovog sveta ne mogu kupiti Linux.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.252.107.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Legalizacija softvera26.02.2004. u 20:24 - pre 247 meseci
Kakve to ima veze sa ovom temom?
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Legalizacija softvera26.02.2004. u 21:10 - pre 247 meseci
by John Lennon

You say you want a revolution
Well you know
We all want to change the world

You say you got a real solution
Well you know
We'd all love to see the plan
You ask me for a contribution
Well you know
We're doing what we can

You say you'll change the constitution
Well you know
We all want to change your head
You tell me it's the institution
Well you know
You better free your mind instead

But if you go carrying pictures of Chairman Mao
You ain't going to make it with anyone anyhow
Don't you know know it's gonna be alright
Alright Alright


Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.252.107.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Legalizacija softvera26.02.2004. u 21:19 - pre 247 meseci
Nije vam ovo pesma Evrovizije, sabani!
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Legalizacija softvera26.02.2004. u 21:29 - pre 247 meseci
Ti još nisi na robiji?



[Ovu poruku je menjao degojs dana 26.02.2004. u 17:33 GMT]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.252.107.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Legalizacija softvera26.02.2004. u 21:33 - pre 247 meseci
Nadaj se ti. Ja znam da bi ti najvise voleo da protivnik ovakvog kalibra zavrsi u bajbokani, ali ne moze! Dzabe se nadas.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

euripyd

Član broj: 10884
Poruke: 1069
*.swipnet.se



+7 Profil

icon Re: Legalizacija softvera26.02.2004. u 22:06 - pre 247 meseci
Mislim da ovo vise nema nikakve veze sa temom.... Ajmo na neku novu.
Sunca li ti žarevog!!
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Legalizacija softvera26.02.2004. u 22:29 - pre 247 meseci
Citat:
VRider:
Nije vam ovo pesma Evrovizije, sabani! :)


Znao sam da su Linuxovci u dubini duše narodnjaci.
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.bitsyu.net

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Legalizacija softvera27.02.2004. u 00:39 - pre 247 meseci
Code:
Easy come easy go - will you let me go
Bismillah! No - we will not let you go - let him go
Bismillah! We will not let you go - let him go
Bismillah! We will not let you go - let me go
Will not let you go - let me go (never)
Never let you go - let me go
Never let me go - ooo
No, no, no, no, no, no, no -
Oh mama mia, mama mia, mama mia let me go
Beelzebub has a devil put aside for me
for me
for me
So you think you can stone me and spit in my eye
So you think you can love me and leave me to die
Oh baby - can't do this to me baby
Just gotta get out - just gotta get right outta here
Ooh yeah, ooh yeah
Nothing really matters
Anyone can see
Nothing really matters - nothing really matters to me
Anyway the wind blows...
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Legalizacija softvera27.02.2004. u 04:20 - pre 247 meseci
Citat:
Citat:

Velika je razlika.Po mom nekom shvatanju to ti dodje k'o porez na promet.Ako zaradjujes, placas deo, ako ne sto bi plac'o :)



Da li isto pravilo treba primenjivati i za igre?

Pa normalno.Ako drzis igraonicu trebas da platis licencu za svaku igru koju imas u njoj.Ako 'oces da igras na netu iz ne znam kog razloga, opet trebas da platis licencu.Ako si profesionalan (primas platu za igranje) igrac opet trebas da platis licencu.Dobro toga kod nas jos nema, ali verovali ili ne u razvijenijim zemljama postoje lige u kanterima, warcraft-u, starcraft-u i gomili drugih igara u kojima nastupaju timovi (klanovi), a sa kojima igraci istih potpisuju ugovore (kao u fudbalu) i primaju platu kao da rade bilo koji drugi posao + ako osvoje koji turnir tu su i bonusi.Transferi iz jednog u drugi klan (takodje kao u fudbalu ili nekom drugom sportu) se dobro placaju, mnogi klanovi odnosno njihovi sponzori za dobrog igraca ne pitaju kol'ko kosta.E i takvi igraci treba da placaju.A ukoliko neko sam sa sobom u svojoj kuci igra neku igru koja ce mu mozda dosaditi za dva dana, mislim da samo od njega, odnosno njegovog morala zavisi da li ce kupiti originalnu igru ili ce piciti piratovanu kopiju.Sto se tice njegovog krivicnog dela, vazi isto sto i za programe, dakle TREBA DOKAZATI da koristi ILEGALAN software LEGALNIM putem.

P.S.- Znam da sam nagovestio da se povlacim iz teme ali morao sam ovo da odgovorim :)
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Legalizacija softvera27.02.2004. u 04:28 - pre 247 meseci
popaje, voliš Queen? :) Evo, ovo bi mogla da vam bude himna (usput, šta ti je kompjuteraš, stavio čovek pesmu u [ code ] tag :))):

I want to break free
I want to break free
I want to break free from your lies
You're so self satisfied I don't need you
I've got to break free
God knows God knows I want to break free

I've fallen in love
I've fallen in love for the first time
And this time I know it's for real
I've fallen in love yeah
God knows God knows I've fallen in love
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Legalizacija softvera

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 19290 | Odgovora: 161 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.