Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hard disk koji krci

[es] :: Storage :: Hard disk koji krci
(Zaključana tema (lock), by Miroslav Cvejić)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 9992 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dragan981
Web dizajner & Java programer
Novi Sad

Član broj: 151122
Poruke: 36
*.neobee.net.

Sajt: www.mywaydesign.net


Profil

icon Hard disk koji krci16.12.2009. u 10:41 - pre 174 meseci
Kupih Hitachi sata 7200 hdd 640 GB 16 MB za vikend, da zamenim stari kojeg su zahvatili bad sectori. Instaliram Windows, i na moje neprijatno iznenadjenje, hard dok ne podigne sve servise na Win krchi kao da vuce podatke dva sprata ispod mene. Startujem npr Firefox, on krci uzasno dok ne podigne program, potom se ucuti, ali cim unesem neki url, i krene Firefox da ucitava stranicu, on ponovo krci prilicno bucno.. Da se razumemo, i stari hard, sa sve bad sectorima je krchao, svaki hard se cuje manje ili vise, ali ni blizu ovako bucno i snazno! Pozovem radnju gde sam kupio hard, kazu da donesem u servis, ali ako hard radi ispravno, a jedina zamerka je sto pravi veliku buku - ne mogu da mi ga zamene, jer je on - ispravan. Ima li neko predlog sta raditi? Hvala unapred.
Projektovanje, izrada i održavanje multiplatformskih aplikacija za poslovne korisnike, izrađenim u programskom jeziku Java.
www.yotasoft.co.rs
 
0

DJ_TYNA
Indjija

Član broj: 65296
Poruke: 7
79.101.214.*



Profil

icon Re: Hard disk koji krci16.12.2009. u 13:06 - pre 174 meseci
Nemozes ti tu njemu nista... Nisam imala u servisu do sada taj veci Hitachi tako da ne mogu reci da li je to standardno kod te serije, ali se bas cudim da se toliko cuje kad je nov. Ja ti predlazem da podatke sa njega backup-ujes negde i da ga posaljes kod njih, ako je takva cela serija kojim slucajem zahtevaj da ti zamene za nesto drugo, kupi Western Digital, samo nemoj da dozvolis da ostane tako na tome. Nema veze sto on radi normalno, nije pokvaren, reci to njima ali ne sme ni da se cuje tako, ne zanima te neka rade sa njim sta hoce, ti zahtevaj drugi. Veruj mi moraju da ti izadju u susret.

Srecno.
 
0

dragan981
Web dizajner & Java programer
Novi Sad

Član broj: 151122
Poruke: 36
*.neobee.net.

Sajt: www.mywaydesign.net


Profil

icon Re: Hard disk koji krci16.12.2009. u 13:22 - pre 174 meseci
Krchao je uzasno vec po prvom dizanju sistema! Imam jos jedan Hitachi, 750GB, radi gotovo besumno, jako tiho, Drugar ima 2 Hitachija, isto se cuju jako malo. Zato mi je sve bzvz, jer me ometa u radu, a znam da ne bi toliko snazno trebalo da se cuje.. Insistiracu da mi zamene ili da uzmem WD, kao sto si rekla, hvala :)
Projektovanje, izrada i održavanje multiplatformskih aplikacija za poslovne korisnike, izrađenim u programskom jeziku Java.
www.yotasoft.co.rs
 
0

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Hard disk koji krci16.12.2009. u 15:44 - pre 174 meseci
Pozdrav,

pa, ako imas vec komparaciju, nemoj nasedati na te price tipa: pa ispravan je, a sad sto se cuje....
Samo hrabrije u to, red je da se narod opismeni u svim segmentima i da se sruse kojekakvi vredjajuci izgovori. Konacno, dao si novac za taj disk, ne skida se boja sa tih novcanica pa da im odgovoris - pa malo se skida boja ali vide se cifre, ja tu nista ne mogu ;)
 
0

i4004

Član broj: 25308
Poruke: 472
*.adsl.net.t-com.hr.



+4 Profil

icon Re: Hard disk koji krci16.12.2009. u 20:17 - pre 174 meseci
Citat:
Ima li neko predlog sta raditi?

maltretiraš ga nekim disk bench-em dok skroz ne crkne.
<wink>
a ako ne crkne, onda veliš da je dobar, je ako je prošo svo to maltretiranje, mora bit dobar!
hehe...
 
0

dragan981
Web dizajner & Java programer
Novi Sad

Član broj: 151122
Poruke: 36
*.neobee.net.

Sajt: www.mywaydesign.net


Profil

icon Re: Hard disk koji krci17.12.2009. u 07:22 - pre 174 meseci
Odlicni predlozi, hvala obojici :))
Projektovanje, izrada i održavanje multiplatformskih aplikacija za poslovne korisnike, izrađenim u programskom jeziku Java.
www.yotasoft.co.rs
 
0

dulle2009

Član broj: 219968
Poruke: 391
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Hard disk koji krci17.12.2009. u 15:55 - pre 174 meseci
Ako želiš da ga maltretiraš, al baš ono ljudski, instaliraj Hard Disk Sentinel i pokreni Extended Self-Test, nekoliko puta, svaki put će trajati po 2-3 sata. Ako je "bolestan", nakon toga će biti sigurno još "bolesniji", a možda čak i crkne. Naravno, ako ti je cilj da mu pogoršaš stanje da bi ti ga zamenili za novi.
 
0

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Hard disk koji krci17.12.2009. u 17:39 - pre 174 meseci
Moguce je da hardu nije nista (treba prvo raditi stres testiranje) ali da treba da se ukljuci AAM (Automatic Acoustic Management) pomocu adekvatnog softvera. Nekad je opciju ukljucivanja AAM-a imao Hitachi Feature Tool ali je ta opcija izbacena u najnovijim verziama programa. Ima medjutim drugog softvera pomocu koga se moze ukljuciti AAM. Ukljucivanje AAM-a utisava rad ali i smanjuje performanse hard diska. Treba proveriti, napojni kabl koji ide u taj hard disk, kao i data kablove koji povezuju hard sa maticnom plocom, kao i adekvatne konektore na ploci hard disku jer ponekad oni mogu da budu krivci za ovakvo ponasanje tj. krchanje hard diska ako su osteceni, falicni ili nemaju odgovarajuci kontakt. Ne savetuje se da hard disk bude spojen na istu granu na napajanju na koju idu ventilatori i PCI-E graficke kartice ako napajanje nema posebno izveden kabl za napajanje grafike, pa mora da se koristi adapter za napajanje PCI-E graficke koji sa jedne strane ima PCI-e konektor a sa druge strane 2 zenska molex konektora koji idu u muske molexe na napajanju, ako je takva kombinacija u pitanju. Sve to treba ispitati. ako sam nesto propustio da pomenem dopunjavajte

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 18.12.2009. u 15:03 GMT+1]
 
0

dulle2009

Član broj: 219968
Poruke: 391
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Hard disk koji krci17.12.2009. u 18:07 - pre 174 meseci
Ja bih voleo da čujem na kojoj temperaturi radi taj hard disk, pri uobičajenom radu Windowsa i pri sobnih nekih... 22-25 °C ?

P.S.
Mogao bi da testiraš disk Hitachijevim Drive Fitness Test v4.16 programom.

[Ovu poruku je menjao dulle2009 dana 17.12.2009. u 19:33 GMT+1]
 
0

dragan981
Web dizajner & Java programer
Novi Sad

Član broj: 151122
Poruke: 36
*.neobee.net.

Sajt: www.mywaydesign.net


Profil

icon Re: Hard disk koji krci18.12.2009. u 07:08 - pre 174 meseci
Hard radi na 46-47 stepeni, sto je skroz ok. Testirao sam ga Hitachijevim alatom koji si pomenuo dulle2009, i sve je proslo ok, nikakvih problema. Medjutim, on i dalje tandrche kao da je star recimo 4-5 godina i maksimalno koristen, odnosno pusta sve zvuke neumitnog priblizavanja otkazivanja harda.. Najgora je situacija u Win 7, gde ubija totalno, pusta razne vrste zvukova i krchanja, na Linuxu se cuje najvise dok se sistem ucitava, dok se na XP cuje nesto manje, ali gotovo konstantno.. Interesantna situacija je da npr jednu sekundu krci dok pise/cita podatke, jednu sekundu se ne cuje, i tako neko vreme, i onda nastavi sa normalnim radom.. ali zvuk je snazan, i traje samo 1 sek, lampica upaljena, potom 1 sek tisina, lampica ugasena, i tako u krug..
Binary Mind hvala puno, dao si mi dosta ideja :) Danas izlazim ranije sa posla pa ga nosim u servis, jerbo im serviser radi samo do 16h..
Projektovanje, izrada i održavanje multiplatformskih aplikacija za poslovne korisnike, izrađenim u programskom jeziku Java.
www.yotasoft.co.rs
 
0

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-2.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Hard disk koji krci18.12.2009. u 14:05 - pre 174 meseci
46-47 stepeni je sve samo ne OK Moze hard disk da izdrzi te temperature ali jeto ipak previse toplo je za ovo doba godine a i za sam hard disk da radi na tim temperaturama u duzem vremenskom periodu. Moguci uzroci su nedovoljna provetrenost kucista i/ili napajanje...
 
0

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Hard disk koji krci18.12.2009. u 14:37 - pre 174 meseci
Hm, od kada je 46-47°C preterana temperatura za hard? Ili je to neki ladan Hitachi? Sad sam pogledao, moji WD rade na 43-48°C i ne mislim da su pregrejani.
 
0

dulle2009

Član broj: 219968
Poruke: 391
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Hard disk koji krci18.12.2009. u 15:07 - pre 174 meseci
I ja mislim da je 46-47 °C na sobnih 22-23 malo mnogo. Nije da disk ne može da radi na toj temperaturi, ali sam uveren da mu na duži rok to nije dobro.
Moj WD Caviar Black 1T trenutno radi na 29° (na sobnih 22), naravno dobro je hlađen.


@dragan981
Probaj da mu staviš neki ventilator ispod, da ga ohladš do nekih 35°, da vidiš da li će imati nekog efekta.

 
0

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Hard disk koji krci18.12.2009. u 17:36 - pre 174 meseci
@calexx

Hard diskovi mogu da rade na tim i visim temperaturama po specifikacjama proizvodjaca, ali nije preporucljivo. Sve iznad 50°C je rizicno i opasno, a izmedju 45°C i 50°C je povisena temperatura sa kojom se ja licno nebih osecao sigurno. Kod mene su najvise temperature hardova u kucistu tokom leta dostizale 40°C kada sam usijavao celo kuciste igrajuci se vise sati od jednom, a trenutno su ovakve posle malo maltretiranja racunara sa DiRT 2 (obicno kad samo surfujem i/ili nesto piskaram su ispod i oko 30°C):













 
0

i4004

Član broj: 25308
Poruke: 472
*.adsl.net.t-com.hr.



+4 Profil

icon Re: Hard disk koji krci18.12.2009. u 19:53 - pre 174 meseci
Citat:
Sve iznad 50°C je rizicno i opasno

kako znaš?
uzeo si 10hdd-ova, svi radili preko 10h na 50°c, i svi crkli u tom roku od 10h?
<wink>

u google-ovom testu (n atisućama hdd-ova) nije pronađena veza veće tempratura-povećana smrtnost, pa mene posebno zanima kako su dulle i binary to prokljuvili...hehe...
(što se mene tiče temperatura 50°c bilo kog elektroničkog sklopa i nije neki razlog za uzbunu...u mene su temp. trenutno oko 20°c s tim da je u sobi oko 12°...a ljeti kad je u sobi blizu 30, očekivam da hdd prelazi 40, naravno....)

šalu na stranu, ja mislim da je njemu hdd roštao i kad bi se tek upalio, znači kad još nije bilo vremena da se tolko zagrije...
jer da je radio ok kad bi se tek upalio, vlada bi nam čovjek to reko...

tako da sve u svemu, ne, ne mislim niti da bi smještanje ovoga u frižider rješilo problem.
ili da bi držanje bilo kog hdd-sa u frižderu dok radi produljilo njegov vjek trajanja.
to o hlađenju hdd-a mislim da je više urbani mit, nego nešto potkrijepljeno činjenicama i testovima.

e da, wd recimo za 320gb aaks veli da je
"Operating -0° C to 60° C
Non-operating -40° C to 65° C"
 
0

dragan981
Web dizajner & Java programer
Novi Sad

Član broj: 151122
Poruke: 36
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.mywaydesign.net


Profil

icon Re: Hard disk koji krci18.12.2009. u 20:16 - pre 174 meseci
Ostavih hard danas u servisu, kazu da se takve stvari desavaju, da ce ga serviser prvo pregledati, i ako je sve kao sto sam rekao - dobicu ipak novi. Mada cu morati da sacekam 5-7 dana.. Jedino se iskreno razmisljam da li da onda zadrzim Hitachi, ili doplatim 200din i uzmem WD istih karakteristika?
Temperatura u sobi je 26-27 stepeni, malocas sam merio, sto je iznad proseka, greju ovde kao ludi :) Inace napajanje i kuciste (koje je veliko serversko)su marke Chieftec, tako da mislim da nije do napajanja i kucista, a sem toga, sa drugim hardovima nisam imao i nemam ovakvih problema.. Ali, ubacicu jos jedan ventilator kao sto dulle2009 kaze, to bar nije problem, ne moze da skodi :)
Projektovanje, izrada i održavanje multiplatformskih aplikacija za poslovne korisnike, izrađenim u programskom jeziku Java.
www.yotasoft.co.rs
 
0

i4004

Član broj: 25308
Poruke: 472
*.adsl.net.t-com.hr.



+4 Profil

icon Re: Hard disk koji krci18.12.2009. u 20:32 - pre 174 meseci
Citat:
ne moze da skodi :)

točno, neće škoditi...

Citat:
Jedino se iskreno razmisljam da li da onda zadrzim Hitachi, ili doplatim 200din i uzmem WD istih karakteristika?

kontam da je ovo više iznimka, nego pravilo da hitachi radi loše diskove, tako je je vjerovatno svejedno koji ćeš uzet...s tim da sad imaš bolje šanse, pošto nisi valjda te sreće da naletiš na 2 loša uzastopce..hehe...

(podjednak broj wd i hitachi diskova tih kapaciteta će umrijet "prije vremena"...do 15-ak %...što i nije loš omjer...mada recimo vidim na newegg da caviar blue od 640gb ima nešto povoljniji omjer dobrih ocjena nego hitachi od 500gp, npr.)
 
0

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Hard disk koji krci18.12.2009. u 20:42 - pre 174 meseci
@i4004

Nemoj biti bukvalista. Pomenuo sam vec ovo:
Citat:
Hard diskovi mogu da rade na tim i visim temperaturama po specifikacjama proizvodjaca, ali nije preporucljivo.


Znam iz vise iskustava. Skoro sam imao slucaj kad je crkao jedan WD5000AAKS koji se sasvim ispravan montiran u jednu stariju masinu, i posle nekog vremena je crkao. Masina je dosla na servis, hard disk zamenjen istim, ali tokom instaliranja programa primetio sam kad sam proverio da je temperatura hard diska u zatvorenom kucistu (neko od generickih kineza) bila iznad 50°C (nek je bila 52-3°C. ne secam se najbolje ali je definitivno bila iznad 50°C). Napajanje je bilo od i4004-ovog omiljenog OEM-a, FSP Green PS FSP400-60GLN sa Gigabyte-ovim potpisom (Gigabyte Superb Power GE-R460-V1) tako da je bilo kvalitetno, i nije ni bilo problem, jer je bilo em testirano u servisu i kako se utvrdilo na osnovu merenja napona ispravno, em poprilicno novo (kad se ugradjivao novi hard disk islo je i novo napajanje umesto generickog koje je islo uz kuciste, koje je bilo staro 2-3 godine). Na kraju sam u kuciste dodao na prednjoj strani 12cm ventilator da uduvava vazduh i hladi hard diskove i temperatura jadnog WD-a se blago meni spustila na ispod 40°C. Ovo je bilo pre nekoliko meseci i taj hard disk je i dalje u funkciji kod vlasnika. Ovakvih primera imam mnogo od ere EIDE/PATA hard diskova pa sve do danas.

@i4004

Ako mislis da neko treba da se oseca spokojno sa temperaturama hard diskova iznad 50°C to i savetuj. Moje je iskustvo kaze da to nije normalno, bez obzira na nazivne radne temperature koje pisu u proizvodajcevim specifiakcijama i nemam namere da se o tome raspravljam sa bilo kim .

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 18.12.2009. u 22:27 GMT+1]
 
0

i4004

Član broj: 25308
Poruke: 472
*.adsl.net.t-com.hr.



+4 Profil

icon Re: Hard disk koji krci18.12.2009. u 21:47 - pre 174 meseci
binary, nekad imam osjećaj da ti pola posta pročitaš, a pola ne.

probaj stavit naglasak na ovo što rekoh:
"u google-ovom testu (n atisućama hdd-ova) nije pronađena veza veće tempratura-povećana smrtnost"

evo ga ovdje pdf
http://www.mediafire.com/file/...42gjq/google_disk_failures.pdf
, lijepo prouči pa mi reci kako se slaže sa tvojim iskustvom...
ja te upućujem posebno na ovaj dio
Citat:
"3.4 Temperature
Temperature is often quoted as the most important environmental
factor affecting disk drive reliability. Previous
studies have indicated that temperature deltas as low as
15C can nearly double disk drive failure rates [4]. Here
we take temperature readings from the SMART records
every few minutes during the entire 9-month window
of observation and try to understand the correlation between
temperature levels and failure rates.
We have aggregated temperature readings in several
different ways, including averages, maxima, fraction of
time spent above a given temperature value, number of
times a temperature threshold is crossed, and last temperature
before failure. Here we report data on averages
and note that other aggregation forms have shown similar
trends and and therefore suggest the same conclusions.
We first look at the correlation between average temperature
during the observation period and failure. Figure
4 shows the distribution of drives with average temperature
in increments of one degree and the corresponding
annualized failure rates. The figure shows that failures
do not increase when the average temperature increases.
In fact, there is a clear trend showing that lower
temperatures are associated with higher failure rates.
Only at very high temperatures is there a slight reversal
of this trend.

i grafikone iza toga.

a tvoj pomenuti test nije relevantan, jer ti ne možeš sa sigurnošćiu reći da je taj prvi wd umro zbog temperature...a niti da je ventilator spasio tog drugog...umiru hdd-ovi i bez obzira na temperaturu, zar ne? i pogotovo oni novi...

a ja ću si ostavit tu privilegiju da se složim sa calexx-om i google istraživanjem, i sa svojim kućištem ljeti(ja imam no-name kinesko kućište iz 2000. bez ikakvih posebnih ventilatora unutra...seagate diskovi serije 7200.7 stari 4-5 god. se ne bune...dapače, rade ko novi...) i da ne vidim temperature oko 45 kao pretjerane...

 
0

dulle2009

Član broj: 219968
Poruke: 391
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Hard disk koji krci18.12.2009. u 22:40 - pre 174 meseci
i4004, pitanje koje si pokrenuo zahteva ozbiljniju raspravu koja bi za ovu temu bila prevelik offtopic. Otvori zasebnu temu pa da razmenimo mišljenja.
Samo, ako ti je Googleov izveštaj najjači argument, onda bolje nemoj. :)
 
0

[es] :: Storage :: Hard disk koji krci
(Zaključana tema (lock), by Miroslav Cvejić)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 9992 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.