Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Knoppix na Hardu?

[es] :: Linux :: Knoppix na Hardu?

[ Pregleda: 4023 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

JECHAM
Odrzavanje visokog napona
Smederevo

Član broj: 13031
Poruke: 742
*.vdial.verat.net



+8 Profil

icon Knoppix na Hardu?30.12.2003. u 15:47 - pre 246 meseci
Nabavio sam moj prvi Linux i to Knoppix3.1.Nije Komplikovano kao sto sam ocekivao,ali ipak imam par pitanja.
Dali moze Knoppx3.1 da se kopira ili instalira na hard da nebi koristio cd za dizanje sistema, da bi pamtio zadata podesenja...?
Commo Compact 23
četvorokraki mešni ventil sa motorom i priručnom elektronikom
 
Odgovor na temu

jogurt
Zoran Milenković
nettverkskonsulent
Norway

Član broj: 13800
Poruke: 472
62.108.97.*

Jabber: jogurt@elitesecurity.org
ICQ: 309530264


+8 Profil

icon Re: Knoppix na Hardu?30.12.2003. u 18:00 - pre 246 meseci
Da, naravno!

Pripremi najmanje 2.2GB particiju na svom hardu, isformatiraj je recimo u
ext3 fs (to takodje mozes iz konzole pomocu programa cfdisk) i u konzoli
kucaj sledece

sudo knx-hdinstall

Trebalo bi da se pokrene instalacioni skript koji ce te provesti kroz
instalaciju.

Srecno!

 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Knoppix na Hardu?30.12.2003. u 22:30 - pre 246 meseci
Moze na jos jedan nacin, koji je vrlo slican ovome koji je naveo 'jogurt' ali mi se cini da je malo laksi.

Pokrenes normalno Knoppix sa CD-a. Kad otvori sve sto otvara i smiri se, otkucas Ctrl+Alt+F1. Dobices prompt i onda otkucas knx-hdinstall. Tada pocinje instalacija. Ubrzo dolazis do fdisk (nisam sada siguran za naziv, da li ima ispred c ili nema i slicno) programa za particiju.

(U zavisnosti od velicine HDD-a i da li zelis da zadrzis Windows ili ne, ima nekih razlika. Ako imas ogroman HDD, onda nema problema. Ako je mali, moras da stisnes Win da bi napravio mesto za Knoppix. U tom slucaju treba prethodno uraditi defragmentaciju Windowsa i odrediti koliko ces mu prostora dati. Verovatno ne sme da bude knap, nego mora da ima i malu rezervu. Mali disk moze biti problem, jer se Knoppix instalira ceo, nema mogucnosti biranja sta hoces, sta neces i obavezno zauzme kao sto rece jogurt vise od 2G)

U tom programu prvo kao obrises sve - ne brini, to je privremeno. Odredis particiju za Windows, zatim jednu veliku za Linux i jednu manju, za swap = dva puta iznos kolika ti je memorija. Tako mozes da eksperimentises i menjas do mile volje, dok ti se ne ucini da je sve OK. Onda biras funkciju Write. Nakon nje vise nema povrtka, to je presudna stvar. Ostalo radis kako pise. Ovde jedna napomena: zavisi koji si Knoppix nabavio, mislim da 3.1 ne podrzava ext3 fajl sistem, mada nisam siguran. Ali sam siguran da te nigde ne pita koji fajl sistem hoces (tako je bar bilo u starijim verzijama) i zato sam ja prilikom particionisanja to ostavljao prazno.

U svakom slucaju, pokusaj pa ces videti kako ti izgleda. Ipak, preporucujem da nabavis verziju 3.3 - ako si u mogucnosti, u mnogo cemu je naprednija i komfornija za instalaciju, podesavanje i slicno. Ima noviji kernel, vise drajvera itd.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

JECHAM
Odrzavanje visokog napona
Smederevo

Član broj: 13031
Poruke: 742
*.vdial.verat.net



+8 Profil

icon Re: Knoppix na Hardu?02.01.2004. u 13:31 - pre 246 meseci
Uradio sam po prvom savetu.Prvo sam pomocu PM7 napravio 10Gbna E disku ext2(nema mogucnost za ext3)iz
windowsa(Inace u Pitanju je drugi HDDna kome je instaliran XP na C ).
Otkucao sam sudo knx-hdinstall i zapoceo instalaciju.Izabrao sam da mi boot bude na E disku a kad mi je
preporucio da treba da imam Swap sistem za instalaciju to sam odbio.Posle instalacoje tj restarta sistem krece sa dizanjem ispisivanjem brojeva
99 99 99... i to oko250 puta.
Dali sam trebao da napravim swap particiju u okviru E diska i koje velicine? Imam 256Mb DDR-a, XP1700+,
HDD 60Gb+40Gb.,GF2MX400TVout MSI KT400(F11 za izbor butovanja), CD-RW sony CRX210E1...

Commo Compact 23
četvorokraki mešni ventil sa motorom i priručnom elektronikom
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Knoppix na Hardu?02.01.2004. u 23:48 - pre 246 meseci
Ne znam da li moze bez swap particije, zaista. Ali sumnjam da odsustvo te particije izaziva one devetke.

Moje prve instalacije Knoppix-a su se zavrsavale na slican nacin. Imam jedan hdd i mnogo je manji, svega 4,3G ali je i tu moglo da se instalira i MS Win i Knoppix. Malo manje programa, ali je radilo, bar za probu. Ono sto NIJE RADILO i zbog cega su mi se javljale devetke je to sto mi je hdd bio Slave a CD ROM Master (nesto zbog kablova). Kad sam to vratio da je hdd Master, proradilo je. Prihvatio sam ponudu da instalira Lilo u MBR i startovalo je normalno.

Mozda bi moglo nesto da se sredi u Lilo, da tamo promenis sta odakle startuje, ali ne znam detaljno da ti objasnim. Najprostije mi se cini da Knoppix instaliras ponovo, da napravis boot floppy i da sa njega startujes a zatim sredjujes Lilo dok ne proradi. Nazalost, nemam iskustva sa radom sa vise hdd, pa ti ne mogu nista vise reci. Mozda je resenje da boot bude prvi hdd u nizu (valjda C? odnosno hda1). Isto tako, nemam iskustva ni sa PM7.

Za swap sam ti rekao - priblizno 2 puta vise od memorije.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

cobra
braco cobra
mostar

Član broj: 3325
Poruke: 79
*.dip.t-dialin.net



Profil

icon Re: Knoppix na Hardu?03.01.2004. u 01:20 - pre 246 meseci
kako napraviti mount ostalih particija prisutnih tako da su vidljive sa knoppixom osim aktualne na kojoj je instaliran ???

POZDRAV ! ! !
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Knoppix na Hardu?03.01.2004. u 01:35 - pre 246 meseci
Pa, one su obicno vidljive vec na desktopu. Mozes pogledati i u file:/mnt i tamo eventualno napraviti - odes u Konqeror, udjes u /mnt, kliknes desnim tasterom i biras Create new hard disk. Zatim kliknes na Device i tamo bi trebalo da ti se pokazu postojece particije. Ja nemam vise MS Win pa to ne znam dobro.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

cobra
braco cobra
mostar

Član broj: 3325
Poruke: 79
*.dip.t-dialin.net



Profil

icon Re: Knoppix na Hardu?03.01.2004. u 01:56 - pre 246 meseci
jednostavno nemam pristup ostalim particijama bez mount ali kako to napraviti ne znam ???

pod /mnt ih vidim sve prikazane kao foldere ali daljnji pristu nemam ! ! !

POZDRAV ! ! !
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Knoppix na Hardu?03.01.2004. u 02:41 - pre 246 meseci
Pokrenuo sam PC pomocu Live CD Knoppix. Odem u Konqeror, pa u /mnt, tamo je hda1 folder. Kliknem na njega - nema nicega. Smanjim Konqeror, na desktopu kliknem desnim tasterom na hda1 i upotrebim komandu Mount. Povecam Konqeror, klik na hda1 - sve se vidi. To je sve sto mi je uspelo. Valjda ce i kod tebe.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

hrkljus

Član broj: 13078
Poruke: 60
*.urc.rs.ba



Profil

icon Re: Knoppix na Hardu?03.01.2004. u 19:41 - pre 246 meseci
E ovako: i ja imam knoppix 3.1 i instalisao sam ga na drugi hard disk koji radi kao primary/slave, i uvijek kada ga pokusam dici bez boot diskete izbaci devetke ili nule i jedinice. Instalisao sam Lilo u mbr (valjda tog drugog diska) ali nece da se pokrene bez diskete.
Drugi problem je to sto kada se bootuje debian izgleda ne zna da prikaci boot particiju, niti ijednu drugu particiju ni na jednom od diskova. Treba napomenuti da sam pored boot i swap particije formirao jos jednu ext3 particiju za /home i jednu fat32 particiju kao "posrednika" izmedju wina i linuxa. Na pri/master disku imam 3 NTFS particije koje bi trebale bar da budu vidljive ... ali nisu.
Sta da radim?
 
Odgovor na temu

coyote_kv
Kraljevo

Član broj: 14837
Poruke: 213
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Knoppix na Hardu?08.01.2004. u 23:28 - pre 246 meseci
Probaj da obrises mbr preko start up diskete i ponpovo da pokrenes instalaciju windowsa da bi ga on setovao po sebi a onda kad sredis win i bootabilnu C particiju probaj da instaliras lilo ponovo a ako te to ne spase onda probaj ponovo da instaliras linux. I meni se to desavalo i eto ti kako sam ja to sredio ali mozda ti nisi lepo iskonfigurisao boot loader (lilo ili grub).
 
Odgovor na temu

cobra
braco cobra
mostar

Član broj: 3325
Poruke: 79
*.dip.t-dialin.net



Profil

icon Re: Knoppix na Hardu?09.01.2004. u 01:05 - pre 246 meseci
probaj mont napraviti kao root user da bi vidio particiju
normalno particija ima naziv pod linuxom
evo kako je kod mene slucaj

root@cobra:/home/knoppix# mount -t auto /dev/sdb1 /mnt/sdb1

znaci tu sam particiju ucinio vidljivom sdb1 sa tom naredbom

a sto se tice boot a i mbr mislim da je bitan bios PC koji govori redosljed dizanja sistema disketa hdd0 cd ili sta ja vec znam i ako je mbr na drugom disku a on provjerava prvi u biosu onda se boota sa onog prvog PC ? ? ?

pozdrav
 
Odgovor na temu

hrkljus

Član broj: 13078
Poruke: 60
*.dip.urc.bl.ac.yu



Profil

icon Re: Knoppix na Hardu?09.01.2004. u 19:00 - pre 246 meseci
Dobro to za mountovanje particija, to sam sredio: sve sam ih stavio u fstab... i sljaka...
Za boot-anje: Kad disk stavim kao primary sve ide bez problema a kada stavim disk kao slave onda se javljaju greske, bez obzira kako namjestio boot sekvencu u BIOSU. Nisam uopste pokusavao da konfigurisem lilo vec sam koristio valjda pordrazumijevane opcije... ustvari moze li mi iko reci kako da podesim lilo ili grub, mozda neki koristan link ili tako nesto
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Knoppix na Hardu?

[ Pregleda: 4023 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.