Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hard disc WD 1TB - elektronika ?

[es] :: Storage :: Hard disc WD 1TB - elektronika ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7359 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

knez

Član broj: 1111
Poruke: 44
93.87.128.*



Profil

icon Hard disc WD 1TB - elektronika ?09.12.2009. u 19:40 - pre 174 meseci
Postovanje!

Kupio sam HDD WD 1TB black edition, 5 godina garancije i posle 10-tak dana on u toku rada, prilikom otvaranja foldera na jednoj od particija, izgubi oznake diskova i nestade. BIOS ga ne vidi, a samim tim ni bilo koji od programa. Sumnjam da je elektronika.

VAŠ SAVET - Šta da radim?

Na njemu su bitni podaci.

WesternDigital će da mi da nov hard, ali je pitanje šta sa podacima? Da li kupovinom istog harda i stavljanjem njegove elektronike mogu da povratim podatke, pošto je to najisplativija mogućnost - ne verujem da će WD platiti troškove skidanja podataka i zamenu HDD. Kamo sreće

POMAGAJTE!
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Hard disc WD 1TB - elektronika ?11.12.2009. u 00:56 - pre 174 meseci
Zamenom elektroike na tom hardu se nista ne postize... Ako su ti podaci bitni da ih moras povaditi po svaku cenu moraces da platis za tu uslugu u nekom servisu specijalizovanom za vadjenje podataka iz pokvarenih hard diskova.
 
Odgovor na temu

gsimon
HDD guru
Beograd

Član broj: 18715
Poruke: 763
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.datarecovery.rs


Profil

icon Re: Hard disc WD 1TB - elektronika ?11.12.2009. u 04:19 - pre 174 meseci
Da li se po ukljucenju hard zavrti?
Da li se cuju kakvi zvuci iz njega?

Vrlo su male shanse da je elektronika..
Mnogo verovatnije da je problem u firmware-u/mehanici!!!!

BM je u pravu.....
-----------------------------------
So guru's business is to bring out
the disciples from darkness to light.
That is guru's business.
That is guru.
-----------------------------------

-----------------------------------

http://www.datarecovery.rs
http://www.helpdisc.rs
-----------------------------------
 
Odgovor na temu

knez

Član broj: 1111
Poruke: 44
93.86.207.*



Profil

icon Re: Hard disc WD 1TB - elektronika ?11.12.2009. u 13:17 - pre 174 meseci
Zavrti se kad ga upalim.

Oseca se pod rukom, u pocetku kad ga ploca/bios trazi mala vibracija.


Sta je po sredi?
 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.3.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Hard disc WD 1TB - elektronika ?11.12.2009. u 18:59 - pre 174 meseci
Ne garantujem al sam ubedjen da sa promenom elektronike (samim tim i biosom na hdd-u) imaces mogucnost da pristupis podacima....
Nisam nikad probao ali sam ubedjen.
Pre par godina sam prodavao preko E-baya neke hdd-ove od 8 gb koji su radili .
Realna cena im je bila 10 evra po komadu.
Iz nemacke su likovi placali i do 50 evra evra (sa postanskim troskovima i mojom cenom.
Ja se cudio i ujedno sladio.
Jednom prilikom me je nazvao lik iz Svajcerske da proveri jel sigurno rade (posto mu trebala elektronika) ...

Istu stvar sam imao sa hitachijem pre godinu dana. Prodavac mi rece da je cela serija sa greskom u elektronici...

Ja bih na tvom mestu pokusao....

 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.3.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Hard disc WD 1TB - elektronika ?12.12.2009. u 08:23 - pre 174 meseci
Ako se upustis u tu avanturu javi rezultate - pomoci ces ostalima puuuuno..
Poz

 
Odgovor na temu

Take 5

Član broj: 200551
Poruke: 1423
109.93.18.*



+12 Profil

icon Re: Hard disc WD 1TB - elektronika ?12.12.2009. u 10:05 - pre 174 meseci
^ Mrka kapa, iz licnog iskutva od pre par godina (dva potpuno identicna Quantum 20GB HDD-a, sa istom verzijom/revizijom firmware) znam da prostom zamenom stampane plocice sa elektronikom ne pomaze!

"Take Five" is the famous jazz piece written by Paul Desmond and performed by The Dave Brubeck Quartet. It is famous for its distinctive saxophone line and use of the unusual quintuple (5/4) time, from which its name is derived.

Take Five (1966)

Take Five by Al Jarreau 1976
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-4.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Hard disc WD 1TB - elektronika ?12.12.2009. u 16:51 - pre 174 meseci
Na tom WD-u zamena elektronike garantovano nista ne pomaze, kao ni na ostalim SATA WD-ima novijeg datuma...

Na PATA Quantumima i Maxtorima je promena elektronike pomagala. kod Take 5-a nije pomoglo jer verovatno problem i nije bio do elektronike ili samo do elektonike, a mozda je tokom montiranja druge elektronike nesto zeznuo sto je takodje moguce.
 
Odgovor na temu

knez

Član broj: 1111
Poruke: 44
93.87.162.*



Profil

icon Re: Hard disc WD 1TB - elektronika ?13.12.2009. u 16:18 - pre 174 meseci
Još uvek mozgam šta da uradim... Je li ko imao sličnog iskustva?
 
Odgovor na temu

i4004

Član broj: 25308
Poruke: 472
*.adsl.net.t-com.hr.



+4 Profil

icon Re: Hard disc WD 1TB - elektronika ?13.12.2009. u 16:28 - pre 174 meseci
uradi što ti reče binary_mind...šanse da ćeš zamjenom elektronike to rješit su praktički nepostojeće.

Citat:
Na PATA Quantumima i Maxtorima je promena elektronike pomagala.

promjena elektronike bi valjda pomagala u vremenima kad je firmware bio na elektronici...a to mislim da su neka vrlo davna vremena.
ja sam imo maxtora (40gb...2001. godina) komu to nije pomoglo....maxtore su više mučili problemi sa firmware-om na platteru, i to se nije moglo rješit promjenom elektronike...

Citat:
Ne garantujem al sam ubedjen da sa promenom elektronike (samim tim i biosom na hdd-u) imaces mogucnost da pristupis podacima....

ne, bios nije u elektronici, u tom i jest kvaka.
bios(firmware) mu je na pločama (platteru).
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Hard disc WD 1TB - elektronika ?13.12.2009. u 16:37 - pre 174 meseci
@i4004

Nisam se dobro izrazio. Na nekim starijim PATA Quantumima, Maxtorima a i WD-ima je promena stampane plocice pomagala... Na SATA hardovima ovaj zahvat ne pomaze zbog samog nacina izrade tih hard diskova.
 
Odgovor na temu

i4004

Član broj: 25308
Poruke: 472
*.adsl.net.t-com.hr.



+4 Profil

icon Re: Hard disc WD 1TB - elektronika ?13.12.2009. u 17:41 - pre 174 meseci
nema veze jel sata ili pata, firmware je odavno na platteru pa se promjenom elektronike ništa ne postigne u većini slučajeva.
(hdd prvo buta sama sebe sa svog plattera(ima svoj cpu i ram), a zatim os računala "isporučuje" u glavni ram....i tako ako mu je oštećen zapis firmware-a na platter-u, naravno da se ni hdd neće ispravno butat)

način izrade sama hdd-a se nije promjenio, promjenio se samo čip(ili dio čipa, ako jedan cpu radi sve) koji određuje sučelje.

a sad pričat o tome jel pomagalo ovim 8gb diskovima i kad je to bilo nije puno ni bitno ovdje...
šta danas raditi sa diskom od 8gb koji je star oko 10god.?

stavih nedavno excelstor od 10gb na noviju ploču i evo sad će trebat ponovi instalirat os na noviji sata disk jer je to jednostavno presporo...
gdje je njemu(tom od 10gb) firmware je sasvim irelevantno danas.
nek radi 100 god. smeće je jer je prespor.

ali će to bit dobra šansa da se malo igram pokušajima prebacivanja os-a sa pata na sata disk.
<wink>
 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.3.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Hard disc WD 1TB - elektronika ?13.12.2009. u 19:01 - pre 174 meseci
http://support.wdc.com/product/download.asp?level1=6&lang=en

ovde ti je flash pa ptretpostavljam da sa Hirens´s boot-om mozes probati da ga flashujes (Ima tools za hdd-ove-nisam siguran dal postoje i za flash)


a ovde par informacija o garanciji kolko sam mogo da primetim daju 5 godina garancije...

http://support.wdc.com/warranty/policy.asp#policy?lang=en



Na kraju krajeva ako ti poprave taj disk uvek mozes vratiti vecinu podataka sa "Recover my Files" (doduse traje danima al j*bi ga, bolje ista neg nista)



 
Odgovor na temu

i4004

Član broj: 25308
Poruke: 472
*.adsl.net.t-com.hr.



+4 Profil

icon Re: Hard disc WD 1TB - elektronika ?13.12.2009. u 19:04 - pre 174 meseci
kako da flash-uje kad ga ni bios ne vidi?
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Hard disc WD 1TB - elektronika ?13.12.2009. u 19:06 - pre 174 meseci
@i4004

Moguce je menajti elektroniku i na nekim vecim PATA diskovima i spasti podatke. Probao vise puta samo treba da se nadje kompatibilna elektronika... Za neke takodje PATA diskove je potrebno naci kompatibilnu elektroniku ali koristiti firmware/ROM chip sa pokvarenog hard diska ako je ispravan (nije izgoreo). Mnogo kombinacija ima sa hard diskovima. Ja sam licno samo menjao elektroniku i mogu da garantujem da taj metod radi i sa nekim hardovima od preko 100GB, ali sam u svojoj praksi video kolege koje su radili svasta sa hardovima da bi izvadili podatke i uspevali.

U principu znam da je mnogo teze, maltene nemoguce raditi sa menjanjem elektronike sa SATA nego sa PATA diskovima (zasto? nemam blage veze.). I neki moderniji PATA diskovi su zeznuti jer je firmware/ROM chip na elektronici nekako logicki vezan za sam (ne znam tacno kakva je relacija, ali mislim da je deo firmware-a na elektronici a deo na platerima) hard disk na kome je elektronika nakalemljena, pa kad se pokvari hard, kad se nadje nova kompatibilna elektronika najprostiji nacin da se hard osposobi za vadjenje podataka je da se ROM chip od starog pokvarenog hard diska, pod uslovom da nije sprzen, odlemi sa stare riknute elektronike i nakalemi na novu donorsku umesto njenog ROM chipa, naravno pod uslovom da je samo elektronika problem, i posle mogu da se vade podaci sa pokvarenog harda pa cak i tako da se raparira hard...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 14.12.2009. u 02:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

i4004

Član broj: 25308
Poruke: 472
*.adsl.net.t-com.hr.



+4 Profil

icon Re: Hard disc WD 1TB - elektronika ?13.12.2009. u 19:32 - pre 174 meseci
na koliko pata diskova je to mjenjanje elektronike tebi pošlo za rukom tj. uspjelo?
od kolko pokvarenih hdd-ova?

vic je u tome da su šanse da to uspije manje nego da uspije, tj. elektronika se manje kvari od onog ostatka hdd-a.

Citat:
I neki moderniji PATA diskovi su zeznuti jer je firmware/ROM chip na elektronici nekako logicki vezan za sam (ne znam tacno kakva je relacija, ali mislim da je deo firmware-a na elektronici a deo na platerima) hard disk na kome je elektronika nakjalemljena

eh, "neki moderniji".
ako je maxtor to radio prije 10-ak god. zašto misliš da danas uopće postoje diskovi koji imaju sav firmware u elektronici?
svi diskovi napravljenih u proteklih 10-ak god su taki, tj. samo manji dio firmware-a je u elektronici, a sve ostalo na platterima.
i to je razlog što promjena elektronike često neće pomoć.
jer je češće da je oštećeno ono na platterima.

i zato su šanse niske da promjena elektronike rješi stvar, kako reče gsimon...
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Hard disc WD 1TB - elektronika ?13.12.2009. u 20:00 - pre 174 meseci
Od manjih PATA hardova to mi je uspevalo sa Quantum Fireballovima. Od vecih od preko 100GB menjanje elektronike je uspevalo sa nekim modelima WD-a iz JB serije (primeri WD1200JB [ima vise podmodela] ili WD1600JB [ima vise podmodela]) i nekim Maxtor DM+9 diskovima. Naravno da nije cesto uspevalo jer nije uvek problem bila samo elektronika a ponekad je nalazenje donora bilo ono sto je predstavljalo problem. Time se u skorije vreme nisam baktao.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Hard disc WD 1TB - elektronika ?13.12.2009. u 20:24 - pre 174 meseci
Citat:
Ako su ti podaci bitni da ih moras povaditi po svaku cenu moraces da platis za tu uslugu u nekom servisu specijalizovanom za vadjenje podataka iz pokvarenih hard diskova.

U garanciju spada i sva steta koja je nastala kvarom.
Zetu se u Nemackoj pre par meseci desilo sa novom masinom zamenjen hard i svi fajlovi vraceni.
nedelju dana je koristio njev racunar sa kojeg su serviseri nove datoteke prebacili na njegov opravljeni.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

i4004

Član broj: 25308
Poruke: 472
*.adsl.net.t-com.hr.



+4 Profil

icon Re: Hard disc WD 1TB - elektronika ?13.12.2009. u 21:17 - pre 174 meseci
ja ne mislim da u garanciji piše da oni osiguravaju i podatke...

da, baš tako
Citat:
No Consequential or Other Damages

NOTWITHSTANDING ANYTHING ELSE IN THIS POLICY OR OTHERWISE, WD WILL NOT BE LIABLE WITH RESPECT TO THE PRODUCTS UNDER ANY CONTRACT, NEGLIGENCE, STRICT LIABILITY OR OTHER LEGAL OR EQUITABLE THEORY (I) FOR ANY AMOUNT IN EXCESS OF THE PURCHASE PRICE FOR THE DEFECTIVE PRODUCT OR (II) FOR ANY GENERAL, CONSEQUENTIAL, PUNITIVE, INCIDENTAL OR SPECIAL DAMAGES. THESE INCLUDE LOSS OF RECORDED DATA...


http://support.wdc.com/warrant...?custtype=end&lang=en#emea
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Hard disc WD 1TB - elektronika ?14.12.2009. u 01:17 - pre 174 meseci
Ovo sto je Horvat napisao je takav izuzetak kakav jos nisam video. Evo sta pise u MSI-evoj garanciji za njihov notebook EX620X ciji sam vlasnik (ugardjen je WD hard disk):

Citat:
Vasa je obaveza da uradite backup sadrzaja vaseg hard diska, ukljucujuci i softver koji ste naknadno instalirali pored podataka koje ste uneli. Velika je verovatnoca da ce sadrzaj vaseg hard diska biti izgubljen ili formatiran tokom popravke, i MSI nece biti odgvoran za bilo kakvu nastalu stetu ili gubitak programa, podataka ili ostalih informacija koji su bili sacuvani na mediju ili na notebook racunaru. Postoji verovatnoca da ce sadrzaj na vasem hard disku biti trajno izgubljen tokom servisiranja, pri cemu MSI ne snosi nikakvu odgovornost za bilo kakvu stetu ili nestanak programa, podataka ili bilo kojih drugih informacija skladistenih na racunaru.


Takvi i slicni su svi ostali delovi teksta o uslovima garancije kod bilo kog proizvodjaca racunara ili posebne komponente racunara (u ovom slucaju WD-a kao proizvodjaca hard diska). Naravno uvek postoji mogucnost da se izvade podataci uz solidnu novcanu naknadu cak i kod samih proizvodjaca hard diskova.

Zato pamet u galvu i radite backup najvaznijih podataka, i ne ocekujte da vam neko vadi podatke dzabe ako vam je racunar i/ili hard disk pokvaren a u garanciji.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 14.12.2009. u 02:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: Hard disc WD 1TB - elektronika ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7359 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.