Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Slobodan softver u obrazovanju

[es] :: Informatika :: Slobodan softver u obrazovanju
(TOP topic, by Zoran Rodic)
Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 36299 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Slobodan softver u obrazovanju07.12.2009. u 16:23 - pre 174 meseci
Naleteh pre neki dan na jedan pisani zahtev da se odobri kupovina Photoshopa-a i Corel-a za jednu osnovnu školu, u cilju realizacije plana i programa … pa i nekih dodatnih aktivnosti.
OK, cene jesu spuštene kod dilera, i bez da ulazimo koliko je to uopšte pa potrebno, mene više zanima koliko je uopšte zastupljena upotreba slobodnog softvera u osnovnim i srednjim školama.
Upotreba linux-a u osnovnim školama jeste kompletna utopija od ideje, jer zahteva izmenu plana i programa, dodatnu edukaciju većine nastavnika informatike … (i još ponešto ozbiljnijih razloga), ali zar je Open Office toliko neupotrebljiv, zar je PaintNet toliko loš …. ? (ok, open source i freeware ... svejedno)
Nije to mala suma novca, pa čak i ako uzmemo u obzir starter verzije … za taj Photoshop može da se pazari jedan DualCore.

Nadam se da informatičari imaju šta reći po ovom pitanju i da imaju neki stav.


Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: Slobodan softver u obrazovanju07.12.2009. u 17:53 - pre 174 meseci
Citat:
Zoran Rodic:  ali zar je Open Office toliko neupotrebljiv


Bas naprotiv - Open Office je bas dobar izbor.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Slobodan softver u obrazovanju07.12.2009. u 18:06 - pre 174 meseci
OpenOffice mislim da je sasvim dobro resenje za skole, a pored Paint.NET-a
postoji i mnogo bolji GIMP (ima ga i u verziji za Windows).


 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Slobodan softver u obrazovanju07.12.2009. u 18:08 - pre 174 meseci
Apsolutno se slažem! Ova priča je mahom posledica korišćenja nelegalnog softvera. Nabaviš Photoshop za 100 dinara, pa posle pokušavaš da priču legitimizuješ (o trošku države, naravno).
A plan i program ne bi ni trebalo da eksplicitno propisuju koji softver se koristi, time pritiskajući školr. Bila je pre jedna tema u Advocacy, gde nastavnik "tera" učenika na "kršenje zakona", traženjem izrade nekih radova u nekom CAD alatu ili tako nešto. A taj sam CAD uglavnom škole nisu kupile.

I na drugim nivoima obrazovanja postoje slični problemi. Na fakultetima se daju ublažiti korišćenjem MSDNAA npr, mada postoje i potpuno besplatni alati za .NET i sl. MS tehnologije.
 
Odgovor na temu

lord_celtic
Marko Zvekan
Bajmok, Vojvodina

Član broj: 64936
Poruke: 449
93.86.33.*



+10 Profil

icon Re: Slobodan softver u obrazovanju07.12.2009. u 18:16 - pre 174 meseci
Citat:
Upotreba linux-a u osnovnim školama jeste kompletna utopija od ideje, jer zahteva izmenu plana i programa, dodatnu edukaciju većine nastavnika informatike … (i još ponešto ozbiljnijih razloga), ali zar je Open Office toliko neupotrebljiv

openoffice je potpuno upotrebljiv za veliku vecinu stvari koje su potrebne u kancelarijskom poslu a da nepricamo u osnovnoj skoli.
gimp takodje sasvim primeren za upotrebu u osnovnoj skoli.
a za cenu komercialnog softwera mozes bez problema da obucis par profesora za rad sa linuxom.
mislim da je utopija koristenje komercialnog softwera od par stotina evrpskih valuta za "kliktanje po exploreru i otvaranju googla da pretraze nesto" i bojanje slika sto najobicniji paint moze da uradi.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Slobodan softver u obrazovanju07.12.2009. u 18:20 - pre 174 meseci
Moj stav znate, open source everywhere sem windows-a naravno (a postavio bih i linuxe pored). Nadam se da cu za koji mesec da postanem prof. tehnike i informatike pa videcu da pokrenem neki open source movement :) Ako nadjem posao that is :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

since1986BC

Član broj: 63369
Poruke: 1075



+236 Profil

icon Re: Slobodan softver u obrazovanju07.12.2009. u 20:08 - pre 174 meseci
Lepo :)

Mislim da je i jedan od problema, sto se ni u jednoj od knjiga za osnovnoskolsko ili srednjoskolsko informaticko obrazovanje GNU/Linux uopste i ne pominje.
Ako se negde i navede, kaze se:"postojao je pra sistem i zvao se Unix",tu se napomene i da su koristene busene kartice..tek da se asocira koliko je to "primitivan" i retrogradan sistem. Nakon toga obavezno se stavlja tacka i sledi: "a onda je dosao DOS". I dalje bla-bla-truc-truc.
Dakle, mnogo dece zavrsi to neko obrazovanje bez da makar zna da uopste postoji nesto sto se zove Unix/Linux.
Ne trazim mnogo. Neka se stavi jedan odeljak o Unix/Linux sistemima u knjige. Makar i na kraju knjige (da se predaje kad dani budu vruci, blizi se raspust i vecina dece ni ne dolazi u skolu), ali neka se vidi da postoji.

Secam se da je moj rodjak, u srednjoj skoli, imao referat iz informatike.Bzvze.
Pita on mene: O cemu da pisem?
A meni oci zacaklele. Rekoh mu da nema problema i dam mu da preradi i prevede tekst o Linux-u (sa Wiki).
Uz to mu narezem Knoppix i obajsnim kako da ga pokrene.
Odrzao im je u skoli prezentaciju za centralnim racunarom :)
Dosao kod mene i kaze mi: E ljudi i profa bili odusevljeni. Pitali me sta je to? Odakle mi?

Dakle,"ljudi" sa skoro 18 god. , prvi put vide "nesto takvo". Nesto sto nije Njinjdonjs. :)
 
Odgovor na temu

zoki99
student
Ceo Svet!

Član broj: 233258
Poruke: 29
*.dsl.optinet.hr.

Sajt: radim na tome


+1 Profil

icon Re: Slobodan softver u obrazovanju07.12.2009. u 20:48 - pre 174 meseci
treba pokušati sam MSDN - Microsoft daje licence obrazovnim ustanovama besplatan software. dobiješ ključ, skineš ga sa neta, sve legalno.
Kod nas u HR, par fakulteta informatike ima pravo na to, odnosno svi njeni profesori i studenti, ali od djevojke otac radi kao ravnatelj u jednoj srednjoj školi i oni imaju za potrebe škole isto pravo. ali samo profesori.
e sad, trebalo bi se raspitati kod Microsofta Srbije ili Europe... jer ja to gledam ovako, zbog čeka su oni pokrenuli taj program.
daju ti besplatne alate da učiš buduće korisnike raditi na njim. pa kad čovjek nauči raditi 20 i nekoliko godina njegovog školovanja na Windowsima neće sigurno instalirati Linux nego će jednog dana i kupiti original windowse...
Sheldon: I'm a physicist. I have a working knowledge of the entire universe and everything it contains!
Penny: Who's Radiohead?
Sheldon: I have a working knowledge of the important things!!!
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Slobodan softver u obrazovanju07.12.2009. u 21:01 - pre 174 meseci
Ma da, to je normalno. Taktika koja im se itekako isplati.

Evo iako sam zadrti Linuxash ne propovedam da se ceo obrazovni sistem brebaci na Linux. Ali recimo placati Corel??? Totalno nedotavno. I zaista se slazem sa since1986 da bi Linux trebalo ubaciti u udzbenike makar zbog opsteg obrazovanja ako ni zbog cega drugog, eto nedelju dana - nedelju dana.

Evo sad trenutno radim kao instruktor na kursu za PC servisere i danas sam zavrsio skoro tronedeljno "propovedanje" Linuxa, ljudi su u najmanju ruku bili zainteresovani i videli kakve sve prednosti nudi i pri servisiranju PC racunara - totalno nevezano za desktop upotrebu. I razvalise na testu, jeste da nije bio tezak ali opet - nisu ni imali kontakta sa Linuxom nikad.

Dakle, ontopic, Windows, naravno - da, ali placati software iz budzeta ministarstva prosvete??? Pitam se kome li je trebala licenca i zasto ;-)

make love - !war
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Slobodan softver u obrazovanju07.12.2009. u 21:13 - pre 174 meseci
MSDNAA licenca za godinu dana košta oko 800$ prve godine. Naredne je svega 400$/god, uz mogućnost studenata, ustanove i osoblja da koriste softver (uz određene izuzetke, npr. sajt ne sme biti hostovan na ovako licenciranom Windows Serveru i sl.).

Linuks treba da uđe u udžbenike, a isto važi i za druge iole relevantne OS.

Puno odgovornosti leži na nastavnicima informatike, odnosno na njihovoj edukaciji. Nije reč samo o klasičnom obrazovanju (fakultet), već i o njihovoj želji i motivu da se usavršavaju. Takođe, treba pomenuti i seminare preko kojih nastavnici skupljaju bodove (sate) za licencu, a tu je i ECDL, koji je zasnovan na MS rešenjima.
Dopalo mi se na poslednjem ovakvom skupu (seminaru) što je akcenat bio upravo na besplatnim softverima, koje škole mogu lako da nabave. A kupovina Corel/Photoshop je druga krajnost...
 
Odgovor na temu

maliradoznalac
radoznalac, okolina

Član broj: 215676
Poruke: 278
*.dynamic.stcable.net.



+10 Profil

icon Re: Slobodan softver u obrazovanju07.12.2009. u 22:05 - pre 174 meseci
na nekoj drugoj temo sam napisao da sam ucestvovao u izradi kurikuluma za nekoliko profila. Kako su kurikulumi pravljeni prema evropskim trendovima u obrazovanju, izuzetno se vodilo racuna da se koriste termini npr program za obradu teksta a ne npr Word ili Writer. Ja sam insistirao da se ukoliko se moralo navesti ime programa navede i OpenSource ili freeware pandam.
Sto se tice Photoshopa, mislim da je to rasipanje novca. Ucenici na casovima nece doseci do 5% opcija koje nudi PS. Verovatno ni nastavnik nece preci taj procenat. Za te potrebe postoje npr PhotoFiltre koji je odlican program ali u besplatnoj verziji ne podrzava rad sa slojevima ili npr Paint.NET koji podrzava slojeve i moze da zavrsi svaki posao koji se zahteva od ucenika.
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Slobodan softver u obrazovanju07.12.2009. u 22:16 - pre 174 meseci
Evo, npr. za 6. razred OŠ (predmet Tehničko i informatičko obrazovanje) piše:
Citat:

Preporučuje se da se ova tematska celina obradi u programima Microsoft Office Word ili OpenOffice Writer.

Dalje, kod obrade grafike lepo stoji:
Citat:

Preporučuje se nastavniku da bitmapiranu grafiku obradi u programima PhotoShop ili Gimp, a vektorsku grafiku u programima Corel Draw ili InkScape.


Izvor: http://www.mp.gov.rs/userfiles/propisi/osnovno/cir-propis635.pdf
 
Odgovor na temu

wiktor91
Varazdin, Hrvatska

Član broj: 171052
Poruke: 116
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Slobodan softver u obrazovanju07.12.2009. u 23:14 - pre 174 meseci
Ne slažem se da se baš ide sa Linuxom u osnovne škole, možda jedna lekcija da učenici shvate o čemu je riječ ali mislim da bi uvođenje Linuxa mnogim učenicima(osnovne škole) predstavljalo preveliki skok jer doma ih 99.5% nema instaliran Linux na računalu na kojem rade, igraju ili šta več.
Slažem se potpuno da se uvede open source ili freeware umjesto M$ alata, u večini slučajeva su na istoj razini upotrebljivosti a nekada su i puno upotrebljiviji.

U srednjim školama tehničke struke smatram da bi se svakako trebalo iči na uvođenje Linux OS-a i open source alate ali tu postoji problem nastavnika koji večinom pojma nemaju o Linuxu i onda učenicima zgade Linux ili ih uopče ne zainteresiraju, takvog sam ja profesora imao i nitko u razredu osim mene nije ni pomislio da instalira Linux zbog toga što je ovaj profesor predstavio Linux na totalno krivi način i svi smatraju Linux nekakvim smečem kojeg znaju koristiti samo "hakeri" i budale poput našeg dragog profesora.
Ali to ovisi o pojedinom nastavniku kako če učenicima predstaviti Linux.


Windows 95 /Win’ dz/: n., 32-bit extensions and a graphical shell for a 16-bit patch to an 8-bit operating system
originally coded for a 4-bit microprocessor, written by a 2-bit company, that can’t stand 1 bit of competition.
 
Odgovor na temu

VladaSu

Član broj: 31634
Poruke: 1099
77.46.179.*



+218 Profil

icon Re: Slobodan softver u obrazovanju08.12.2009. u 00:21 - pre 174 meseci
Windows se koristi na 99% home racunara i ocigledno da postoji dobar razlog za to i zato ne vidim cemu ucenje linuxa.... da se ne zapocne opet prica linux vs windows.
A sto se tice da li photoshop, corel ili neki drugi program, opet mogu da kazem da 99% njih koje zanima crtanje i obrada fotografija vec ima instaliran jedan od ova dva programa
pa zasto im onda nastavik ne bi pruzio priliku da nesto nauce.
Ovde govorimo o osnovnom obrazovanju a ne o strucnom. Treba decu nauciti ono sto 99% ljudi koristi a ne usavrsavati ih za sistem administratore, dizajnere, programere ....

I nije tacno na sta se ovde pokusava reci da je linux manje zastupljen jer je izostavljen u samom obrazovnom planu i programu.

Linux postoji mnogo krace od mozilla firefox-a koji se veoma priblizio IE-u po zastupljenosti. Zasto je opera skoro nestala?
Sve je to zbog diktiranja trzista pa bas zbog tog diktiranja mislim da pre treba da se uci Windows.

Informaticari u srenjoj skoli i na faksovima treba da nauce oba OS-a.

[Ovu poruku je menjao VladaSu dana 14.06.2003. u 11:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-193-243.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Slobodan softver u obrazovanju08.12.2009. u 13:26 - pre 174 meseci
moze neko da mi objasni sta to osnovci rade u corel-u i ps-u?
[sigurno tu neko ima klince koji su osnovci,ili bracu/sestre]

@vladasu,linux ne postoji krace of ff-a.

[Ovu poruku je menjao Zoran Rodic dana 08.12.2009. u 19:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mr_pingvin
ZR

Član broj: 116462
Poruke: 58
*.adsl-a-3.sezampro.rs.

Jabber: mr_pingvin@elitesecurity.org


+6 Profil

icon Re: Slobodan softver u obrazovanju08.12.2009. u 13:49 - pre 174 meseci
Slažem se da bi trebalo da se razmisli o uvođenju OSS softvera u nastavu bez obzira šta se koristi kod kuće. Deca bi trebalo da znaju da postoji alternativa, i da photoshop, 3d studio, CAD i ostalo nisu igračke već alati za profesionalce i inženjere, takođe veoma su skupi.

Nisam za tu extremnu varijantu da se sve obriše i stavi svuda linuks, ali mogao bi da se namesti dual boot, da se odaberu programi koji rade i na windowsu i linuksu kako bi mogli da ih koriste kod kuće. Mislim da nešto slično rade u Švajcarskoj i nekim drugim državama. Kod nas se pokazuje malo interesovanje za ove stvari, mada koliko sam čuo u opštini Rakovica svi prvaci su dobili besplatno laptopove sa instaliranim Linuksom koji su umreženi međusobno i nastavnik može da prati šta rade dok su na času, dok učenici mogu razmenjivati informacije.

U ovoj priči najvažnije je znati da postoji besplatna alternativa u vidu operativnog sistema i da postoje besplatni programi koji mogu da odrade posao. Davno nisam video neku knjigu iz informatike, ali od onih starih nisu mi se svideli naslovi oblasti MS WORD ili MS POWERPOINT, neko bi mogao da pogrešno zaključi da samo ms pravi tekst procesore i aplikacije za prezentaciju. Za profesore ne bi trebalo da bude problem novo gradivo, to bi trebalo da ih interesuje ili su se školovali da bi mogli da sede i čitaju novine/facebook/whatever dok deca igraju igrice i crtkaju po photoshopu.
 
Odgovor na temu

salac
Aleksandar Stankovic
System & Network Administrator
Beograd

Član broj: 3316
Poruke: 68
77.46.173.*

ICQ: 57528744
Sajt: www.bit011.co.rs


Profil

icon Re: Slobodan softver u obrazovanju08.12.2009. u 15:00 - pre 174 meseci
Ma ok su te akademske licence koje daje Microsoft, samo sto ne pokrivaju Photoshop, AutoCAD i ostale velike softverske pakete koji se ne prave u Microsoftu.

I ja mislim da je bez veze da se za potrebe osnovne skole licenciraju nekakvi Ofisi i Photoshopovi, sasvim je dovoljan OpenOffice i Gimp, lepo rade na windowsu i to je to. Uostalom deca ce vec sama da odluce sta ce da koriste kad porastu - ako neko zeli da bude profi graficar uzece lepo Photoshop i gotovo; ne vidim u tome nista lose.

Lose je sto mi ovo lici na klasicno bacanje para kako bi, u stvari, nastavnicima i profanima po skolama bilo omoguceno da dodju do besplatnih licenci za skup softver.

Ruku na srce nisam primetio da u skolske i bolnicke ustanove upadaju oni nesretnici iz RIAA (ili odakle su vec) te uzimaju harac, ali nikad se ne zna :)

Arrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrggggggggghhhhhhhhhhh
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Slobodan softver u obrazovanju08.12.2009. u 15:50 - pre 174 meseci
Citat:

Jedan od problema za uvođenje informacionih tehnologija u obrazovni sistem jeste i nedostatak novca, navodi državni sekretar Ministarstva prosvete Vlade Srbije prof. dr Radivoje Mitrović. Jedno od rešenja je i saradnja sa značajnim kompanijama kao što je Microsoft, prepoznata kao inovativana i strateški važna za modernizaciju obrazovnog sistema u Srbiji.

Kompanija Microsoft svakodnevno ulaže u obrazovanje u saradnji sa obrazovnim institucijama, poput Učiteljskog fakulteta i Zavoda za unapređivanje obrazovanja. Javnosti je poznat i Microsoft razvojni centar, jedan od većih van Amerike, u kom se pripremaju operativni sistemi kao što je Windows 7.

http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

VladaSu

Član broj: 31634
Poruke: 1099
79.101.238.*



+218 Profil

icon Re: Slobodan softver u obrazovanju08.12.2009. u 16:21 - pre 174 meseci
Citat:
Horvat: moze neko da mi objasni sta to osnovci rade u corel-u i ps-u?
[sigurno tu neko ima klince koji su osnovci,ili bracu/sestre]
@vladasu,linux ne postoji krace of ff-a.


Htedoh reci ff postoji mnogo krace od linuxa i pronasao je svoje trziste

[Ovu poruku je menjao Zoran Rodic dana 08.12.2009. u 19:12 GMT+1]
[Ovu poruku je menjao VladaSu dana 14.06.2003. u 11:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Slobodan softver u obrazovanju08.12.2009. u 18:22 - pre 174 meseci
Mali je broj onih koji uopšte i znaju da se može ostvariti popust pri kupovini softvera.
Antivirusi se mogu nabaviti po skoro simboličnoj ceni, kao i MS softver, Adobe ... da sad ne nabrajam.

U ministarstvu prosvete već odavno praktikuju upotrebu Open Office paketa, ali za neku ozbiljniju priču, čitaj uštedu, potrebno je to propagirati na malo višem nivou, sa podrškom i inicijativom samih profesora i nastavnika informatike.


PS
Neko pomenu dual boot
Ne smem ni zamisliti ko bi to održavao i koliko bi to koštalo, i ovako ide pomoću štapa i kanapa

Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

[es] :: Informatika :: Slobodan softver u obrazovanju
(TOP topic, by Zoran Rodic)
Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 36299 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.