Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

horizontalno ili vertikalno?

[es] :: Wireless :: horizontalno ili vertikalno?

[ Pregleda: 5276 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon horizontalno ili vertikalno?02.12.2009. u 21:29 - pre 175 meseci
pozdrav svima.
imam jedno kratko pitanje: koju polarizaciju koristit za wireless link koji ide preko krova?
udaljenost je ~ 480 metara, antena bi bila na antenskom stupu mog dijela zgrade, ali signal ide preko krova drugog dijela zgrade (vidi sliku), i usmjerena je malo niže.
sa terase na kući odakle bi se spajalo na tu mrežu se vidi krov te zgrade, ali ne i moje. nisam bio na krovu te kuće, ali možemo dodati još cca 3 metra na visini. ja ću probat antenu postavit šta višlje mogu na mojoj zgradi, maksimalno 160-170 cm visine. mislim da se ta kuća vidi sa krova zgrade, ali zadnji put sam bio gore pred 3 godine pa ne mogu bit siguran.
oprema je sva tu, za obje strane linka, samo treba postavit. riječ je o pacific wireless gridovima od 24 dBi i 100mW ap-ovima.

please, odgovorite, ne želim se više od jednom penjati na krov, strmo je i visoko (čitaj: strah me).
hvala
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: horizontalno ili vertikalno?02.12.2009. u 23:21 - pre 175 meseci
Nema tu bas puno filozofije.
Ako budes imao opticku vidljivost to ce raditi kakvu god polarizaciju da stavis a u principu je bolje staviti horizontalnu posto se manje koristi (nije bas pravilo...) pa ces imati manje smetnji.
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: horizontalno ili vertikalno?03.12.2009. u 13:55 - pre 175 meseci
smetnji ne znam koliko mogu imat, u susjedstvu ima puno kućnih adsl wifi routera, samo sa prozora ulovim 15tak mreža.
nisam razmišljao o drugoj stvari, a to je razmak između tv antena na antenskom stupu, jer su poprilično načičkane, ne znam hoću li imat dovoljno prostora da grid okrenem na horizontalnu polarizaciju.
nadam se da će sve proći ok, ovo će biti glavni internet link za 3 kuće (prvo rješavamo 2, za to već imamo svu opremu, nakon toga će se jednog dana spojit i treća). bit će još pitanja oko ograničavanja protoka, o tome ćemo naknadno, ali mislim da će bit obavezno , jer će se na 1 adsl liniju spajat 10 kompjutera.
 
Odgovor na temu

opmo
Beograd

Član broj: 87495
Poruke: 75
95.180.75.*



Profil

icon Re: horizontalno ili vertikalno?03.12.2009. u 20:17 - pre 175 meseci
Po meni na tim frekvencijama za veća rastojanja od 100-200m i bolje je koristiti horizontalnu polarizaciju pogotovo sto rece tox master - kucni korisnici uglavnom koriste vertikalnu pol. (ja čak nisam video da iko koristi horizontalnu u tim uslovima :) - što ne znači opet da ne koriste...) pa ćeš imati i manje smetnji od njih.
Što se tiče vertikalnog razmaka između antena, ona bi trebala da je uvek veća od 5 talasnih dužina kako bi se koliko-toliko izbegla deformacija dijagrama zračenja i impedanse antena (mada dosta ljudi za praksu preporučuje bar 50cm razmaka).
Za ograničavanje protoka pogledaj prvo na ES ima dosta tema vezano za tu problematiku pod raznim OS.
Ako imaš solidnu rezervu u "budžetu linka", a trebalo bi da imaš na tim rastojanjima sa tom opremom, možda bi trebao razmisliti da na kući gde planiraš da staviš 2 antene staviš jednu malo ozbiljniju (sa većim dobitkom) omni direkcionu antenu - ali u tom slučaju podigni je na što veću visinu možeš - ona se montira na vrh stuba pa će ti minimalno smetati drugim antenama na stubu - ali onda si "ograničen" na vertikalnu polarizaciju ... wtf, uvek postoji ono ALI...

Srećno :)
po3
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: horizontalno ili vertikalno?03.12.2009. u 21:20 - pre 175 meseci
ma problem kod nas je šta je samo 1 stup na mom dijelu zgrade, i na njemu je jedno 20tak tv antena. i pih - kakva udaljenost od 50 cm između antena, ovdje su načičkane kao sardine, nadam se da ću uspijet ubacit moj grid između toga nekako. ustvari, mislim da sam vidio da se kupi kao neka "ruka" koju zavidam na stup, i onda moju antenu mogu zavidat na tu ruku. moram vidit kako sa time.
glede kuće kamo idu 2 antene, već je sve razrađeno. bit će tu i podezanja kablova, i jedno 4 routera u igri, možda i više.
sa krova ide antena u AP u client modu, on će bit spojen na wifi router i njegova antena (direkcionalna) će gledati u treću kuću.
žicom će na taj wifi router bit spojen drugi wifi router u stanu na 2. katu,na kojega će se preko wirelessa spajati moj frend, njegovi roditelji, i susjeda (provjerili smo, prolazi signal,ona je u susjednoj kući cca 5 metara dalje). žicom ide dalje do još jednog wifi routera na 1. kat odakle će se na net spajat još 2 kompjutera bežično.
dakle, bit će posla. limit brzine mi kad bolje razmislim i ne igra neku ulogu, to su sve ljudi kojima internet treba malo za surfati i malo na youtube. adsl bi se trebao izborit sa tolikim kompjuterima, probat ću uzet 10mbit/640k, iako mislim da linija neće izdržat.
hvala na pomoći, i kad montiramo ću uploadat slike. ako se nastavi ovako lijepo vrijeme i ove temperature možda bude već sredinom mjeseca, ako se pokvari vrijeme onda tek kad ponovo zagrije.
 
Odgovor na temu

zivanicd
Dejan Zivanic
KLADOVONET ISP
Kladovo

Član broj: 137218
Poruke: 1129
*.cybercity.kladovonet.com.

Sajt: www.kladovo.net


+139 Profil

icon Re: horizontalno ili vertikalno?04.12.2009. u 16:28 - pre 175 meseci
Ja ti preporucujem da linkove radis na VERTIKALNOJ polarizaciji osim ako ti oba mesta koja linkas nisu extra visoko.
Na horizontalnoj polaziraciji moras voditi racuna da je fresnelova zove prilicno velika i da tu antene moras da dizes visoko.
Ako ne zelis sum, stavi opremu na 5 giga i koristi superchannel.


 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: horizontalno ili vertikalno?04.12.2009. u 19:14 - pre 175 meseci
kakvih 5 giga... već sam naveo da imam kompletnu opremu. u fazi smo već sa pregovorima oko rastezanja kablova po kući, neznamo dali ići preko krova do svakog kata, ili nekako unutar kuće sprovest kabele, nitko ih ne želi vidjeti.
ti kažeš vertikalno? meni je svejedno, volio bi samo da imam stabilnu 18 mbitnu vezu da se može iskoristiti puna internet brzina. ako ne, prebacit ću ap-ove u "b" mod fiksno na 11 mbita i neka ide koliko ide.
možeš mi reći kako se mijenja fresnelova zona kad je polarizacija vertikalna u odnosu na horizontalnu?
ako te zanima teren, to bi u konačnici trebalo ovako izgledati:
 
Odgovor na temu

opmo
Beograd

Član broj: 87495
Poruke: 75
95.180.75.*



Profil

icon Re: horizontalno ili vertikalno?04.12.2009. u 22:34 - pre 175 meseci
Citat:
Ja ti preporucujem da linkove radis na VERTIKALNOJ polarizaciji osim ako ti oba mesta koja linkas nisu extra visoko.
Na horizontalnoj polaziraciji moras voditi racuna da je fresnelova zove prilicno velika i da tu antene moras da dizes visoko.


Otkad to prečnik Fresnelovih (N) zona zavisi od polarizacije em talasa? Ona je na 500m na 2.4GHz max 4m (tu negde) i koliko se razumem u biologiju (a ne razumem se uopšte) ne zavisi od upotrebljene polarizacije. Istina je da je slabljenje Zemlje različito za H i V polarizacije, durgačiji uslovi prelamanja i refleksija i sl. da ne ulazimo u preopširno teorisanje - to ovde nije tema... Ja bih ipak koristio zbog opisanog okruženja Horizontalnu :)

Po meni je takođe bolje koristiti G a ne B standard (G koristi OFDM a ne DSSS što ga čini robusnijim u okruženju sa više interferencije - šum, multipath, ostali korisnici,... - što znači veća brzina i veći domet u odnosu na 'zastareli B'). Naravno mislim na IEEE802.11x.

Sve u svemu, kako si planirao topologiju, biće ti vrlo zanimljivo :)

Srećno i javi kako si prošao.
po3
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: horizontalno ili vertikalno?

[ Pregleda: 5276 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.