Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sihronizacija generatora - agregata s mrežom

[es] :: Elektronika :: Sihronizacija generatora - agregata s mrežom

[ Pregleda: 6225 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

franjo_tahi
Franjo Tahi
Zagreb

Član broj: 34712
Poruke: 399
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Sihronizacija generatora - agregata s mrežom19.11.2009. u 07:49 - pre 175 meseci
Zanima me kako spojiti agregat ili pretvarač napona 220V, 50Hz na mrežu, tj. kako ga sinzronizirati sa mrežom.
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
95.180.83.*



+52 Profil

icon Re: Sihronizacija generatora - agregata s mrežom19.11.2009. u 13:48 - pre 175 meseci
Nacin postoji, ja sam video nacin za paralelni rad dva agregata preko sinhronoskopa,

ali ne znam zasto ti treba sinhronizacija rada sa mrezom?

To je potrebno samo kod uvezivanja hidro i vetrogeneratora sa mrezom pri proizvodnji elektricne energije
gde generator treba precizno da prati frekvenciju i fazu mreze i pri tome da bude trofazni.Za AC DC pretvarac nisam cuo da moze da se uveze.

 
Odgovor na temu

franjo_tahi
Franjo Tahi
Zagreb

Član broj: 34712
Poruke: 399
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Sihronizacija generatora - agregata s mrežom19.11.2009. u 20:52 - pre 175 meseci
Ideja je sljedeća:
- radi se o vikendici u kojoj se boravi samo vikendom
- postavio bih vjetrogenerator koji bi radio 7 dana u tjednu (a treba mi 2 dana)

Ideja ja bila: u danima kada mi ne treba struja - puštati ju u mrežu (valjda bi se sat vrtio naopako - skidano kW/h), a kada mi treba - vjetrogenerator je ne daje dovoljno, pa bih ju uzimao iz mreže.
 
Odgovor na temu

Lala 021

Član broj: 100852
Poruke: 515
*.rs
Via: [es] mailing liste



+12 Profil

icon Re: Sihronizacija generatora - agregata s mrežom20.11.2009. u 07:31 - pre 175 meseci
U vreme restrikcija, napravio sam 12/220 pretvarac ali nisam imao cime da mu
podesim 50 Hz, setio sam se nekih vezbi sa ETF (pre 50 god). Uzeo sam dve
sijalice 220V, vezao ih na red i povezao ih redno sa fazom iz mreze i
izvorom napona iz pretvaraca. Kako sam menjao frekvenciju pretvaraca,
sijalice su pocele sve sporije da trepcu i kad su skoro prestale, pretvarac
je bio sinhr.sa mrezom. Inace, ideja za vracanje el. energije u sistem, nije
ni prosta ni jeftina ovo je bio samo odgovor na postavljeno pitanje.
pozdrav Lala
;;
;;
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: Sihronizacija generatora - agregata s mrežom20.11.2009. u 08:48 - pre 175 meseci
Pored sinhronizacije treba dovesti i u fazu!Brojila se ne mogu vrtiti u kontra smeru bez ozbiljne prepravke
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

franjo_tahi
Franjo Tahi
Zagreb

Član broj: 34712
Poruke: 399
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Sihronizacija generatora - agregata s mrežom20.11.2009. u 09:25 - pre 175 meseci
Znači - ništa od svega, a baš mi se svidjela ideja...

Za povrat struje u mrežu bih se vjerojatno morao dogovoriti s elektrom, a to nije nimalo lako... Sječam se, prije par godina, čovjek u Zagrebu napravio kuću sa hrpom kolektora, htio prodavati višak struje elektri. Spojio se, pušta struju, ali od para ništa... i to nekoliko godina...

Do duše, ja ne bih prodavao već samo spremao za kasniju upotrebu.
Ne bi trebalo biti tako teško napraviti pretvarač DC-AC koji bi radio sinhrono sa mrežom. Elektroničari, gdje ste? Nije li to zanimljivo za konstrukciju?
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Sihronizacija generatora - agregata s mrežom20.11.2009. u 12:13 - pre 175 meseci
pozdrav.

pre oko godinu dana sam popravljao jedan pretvarac DC/AC 12/220V , koji je u sebi imao sinhronizator sa mrezom, na zalost nemam shemu toga , ali se secam da je radio po principu blocking oscilatora, koji je za startovanje zahtevao frekvenciju na ulazu, tj signal iz mreze. mislim da to nije komplikovano napraviti, nego, sto se tice vracanja struje u mrezu, da bi imao neke koristi od toga, o tome moras obavestiti elektro vojvodinu, ili koji vam je vec distributer (ne znam odakle si) i sa njima se dogovoriti i raspitati oko uslova, znam samo da je princip toga sledeci :

za jedan kilovat cas "ciste energije" upeglan u mrezu, mozes da potrosis tri kilovat casa iz mreze, pravi se ugovor sa elektro distribucijom, oni ti postave posebno brojilo (digitalno) koje ce da meri koliko se vuce iz mreze, i koliko se vraca u mrezu, znaci zaboravi da ce obicno bilo koje brojilo da ti vrti u nazad, sem toga, i da vrti, ti si na gubitku jer sa tim imas dobitak od 1:1 a ovako 1:3 (za 1KW/h dobijes 3KW/h umesto 1KW/h ako me razumes) i na kraju svakog meseca se ocitava brojilo i sabira i oduzima koliko je upeglano u mrezu a koliko potroseno iz nje, a ako si upeglao vise nego sto si potrosio, onda ti oni placaju razliku... i ne zaboravi da sve ide u odnosu 1:3 , npr, ako upeglas 1KW/h u mrezu, a potrosis 2KW/h , oni ti placaju 1KW/h na kraju meseca u keshu jer ti toliko duguju.

pretpostavljam da ovo vecini nece biti jasno pa da objasnim, radi se o tome da je trenutno cena 1KW/h green energy-a ili ti ciste energije proizvedene iz alternativnih cistih izvora energije - vetar, sunce,... , tri puta skuplji od 1Kw/h energije proizvedene u termoelektrani ili nuklearnoj koja nije cista energija jer zagadjuje prirodu sam nastanak iste. A cista energija je skuplja jer sam ciklus proizvodnje iste kosta tri puta vise od ciklusa proizvodnje prljave energije. (mislim na cenu solarnih panela, vetro generatora, akumulatora, pretvaraca.... i ostale neophodne opreme)

samo ces morati da pazis da ne ostanes bez struje za vikend, jer ti ces cele nedelje da peglas struju u mrezu ali nesto mora da kontrolise sistem tako da i tebi ostane dovoljno za trosenje, osim ako ti to nije bitno jer ces i onako iz mreze da trosis tri puta vise nego sto si upeglao i to za dzabe. i obavezno stavi na sam kucni prikljucak na mrezu jedan razdvojni trafo 400V/220V , i vezi primar izmedju dve faze posle brojila a pre osiguraca (naravno za trafo stavi poseban osigurac) a na sekundar vezi jednu sklopku koja ce ti prekidati tri faze od glavnih osiguraca pa na dalje,tj odvojice tvoju instalaciju od mreze, ovo ti treba da ne bi pri slucajnom nestanku struje u mrezi doslo do pregorevanja tvog sistema jer ce u ovom slucaju biti preopterecen, osim ako ne napravis ili nabavis pretvarac koji ce pri preopterecenju da se iskljuci.

nadam se da sam ti pomogao, ako ti jos nesto nije jasno, slobodno pitaj, jer znam dosta toga o distribuciji green energy-a :)

pozz
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: Sihronizacija generatora - agregata s mrežom20.11.2009. u 15:08 - pre 175 meseci
Gde ti ovo procita? u E.V. za ovo nisu culi.
Franjo je iz Zagraba lepo pise
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Sihronizacija generatora - agregata s mrežom21.11.2009. u 13:56 - pre 175 meseci
nisam procitao, radio sam za firmu koja se bavi eksploatacijom alternativnih izvora energije, instalise opremu, proizvodi pretvarace, projektuje mapojne kombinovane sisteme, kalibrise neophodnu snagu, itd... direktor mi je to licno rekao , samo ne znam kako je to u HR , za srbiju znam da je tako, a i za nemacku, i koliko znam , to bi trebalo da je u svakoj zemlji koja je usla u evropsku uniju ili tek treba da udje...

sto ? nije valjda da niko nista o tome ne zna ?

pokusacu da iskopam nesto o tome.
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
95.180.83.*



+52 Profil

icon Re: Sihronizacija generatora - agregata s mrežom21.11.2009. u 19:14 - pre 175 meseci
Citat:
Horvat I: Gde ti ovo procita? u E.V. za ovo nisu culi.
Franjo je iz Zagraba lepo pise


Kupi danasnje vecernje novosti i okreni stranu 5

i procitaj pazljivo clanak u gornjem desnom uglu.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: Sihronizacija generatora - agregata s mrežom21.11.2009. u 19:56 - pre 175 meseci
Citat:
Zaintersovani investitori od 1. januara naredne godine mogu da računaju na podsticajna sredstva za korišćenje "zelenih" izvora.

Znaci jos ne vazi a pitanje ocel ikad
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

franjo_tahi
Franjo Tahi
Zagreb

Član broj: 34712
Poruke: 399
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Sihronizacija generatora - agregata s mrežom23.11.2009. u 14:54 - pre 175 meseci
Kod nas u HR kupuju struju, bar tako piše. Moram se još detaljno raspitati

http://www.hrote.hr/

ako je slično onom što je shadow88 napisao, 1:3, s 1kW vjetrogeneratorom, imam skoro za stalnu besplatnu potrošnju.
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Sihronizacija generatora - agregata s mrežom23.11.2009. u 21:45 - pre 175 meseci
ja imam podatak da je to i u srbiji uvedeno, za kupovinu struje , grci su investirali projekat za vetrogeneratore koji ce biti postavljeni na frusku goru ukupne snage 40MW, i tu struju ce da prodaju drzavi, a ne znam jel postoji neki limit, tj koliko minimalno moras da isporucis Kw/h dnevno u mrezu da bi oni prihvatili saradnju sa tobom. hehe, prevuces produzni od komsije, peglas u mrezu struju iz mreze, i cupas tri puta vise, da ima i za tebe i za komsiju :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Sihronizacija generatora - agregata s mrežom

[ Pregleda: 6225 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.