Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mikrotik Equal Bandwidth Sharing ne valja

[es] :: Wireless :: Mikrotik :: Mikrotik Equal Bandwidth Sharing ne valja

[ Pregleda: 2957 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

abyss

Član broj: 2945
Poruke: 684
93.87.249.*



+51 Profil

icon Mikrotik Equal Bandwidth Sharing ne valja11.11.2009. u 15:08 - pre 176 meseci
Ovako, imamo 2mbit/s interneta a mt je podesen da ih jednako deli (prema zvanicnom i prema brokerovom uputstvu).
Juce se desila zanimljiva stvar, jedan user je poceo da skida ubuntu iso sa bugarskog mirror-a Firefox-om 3.5 iz linux-a, i zauzeo je 90% protoka, dok sam ja skidao nekoliko http stvari a jos jedan user skidao neki torrent, ta jedna konekcija nas je sve podavila.
Zna li neko o cemu se radi? Do sada je manje vise radilo ok...
--
"Once hadst thou passions and calledst them evil. But now hast thou only
thy virtues: they grew out of thy passions."
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Mikrotik Equal Bandwidth Sharing ne valja11.11.2009. u 17:07 - pre 176 meseci
Da li je ukupan protok podesen na unlimited?
 
Odgovor na temu

abyss

Član broj: 2945
Poruke: 684
93.87.249.*



+51 Profil

icon Re: Mikrotik Equal Bandwidth Sharing ne valja11.11.2009. u 18:06 - pre 176 meseci
Ukupan protok je podesen na nesto manje od 2mbit/s...
--
"Once hadst thou passions and calledst them evil. But now hast thou only
thy virtues: they grew out of thy passions."
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Mikrotik Equal Bandwidth Sharing ne valja11.11.2009. u 18:41 - pre 176 meseci
A da li je to "malo manje od 2Mb/s" manje ili vise od stvarne propusne moci?

Ako je malo vise od toga onda probaj malo da smanjis pa da vidis da li ce i dalje da se isto desava a ako nije onda ne znam u cemu je stvar.
 
Odgovor na temu

abyss

Član broj: 2945
Poruke: 684
93.87.249.*



+51 Profil

icon Re: Mikrotik Equal Bandwidth Sharing ne valja11.11.2009. u 18:58 - pre 176 meseci
Manje od realnog protoka, negde sam procitao da se ne stavlja bas realni protok...
--
"Once hadst thou passions and calledst them evil. But now hast thou only
thy virtues: they grew out of thy passions."
 
Odgovor na temu

wlada_85
Vladimir Djokovic

Član broj: 135156
Poruke: 304
*.kbcnet.rs.



+2 Profil

icon Re: Mikrotik Equal Bandwidth Sharing ne valja11.11.2009. u 20:09 - pre 176 meseci
:)

Da li imash ogranicenje broja konekcija od providera??? Mozda je taj sa torentom preuzeo sve konekcije, i onda..... :(

Druga stvar koliko sam ja shvatio kod podjednakog deljenja je ta da:

Ako imash dva korisnika na mrezi i ukupan link od npr: 512k

E sad imash jednog korisnika koji vuce 512k, konektuje se drugi i hoce da povuce 32k. Onda bi mikrotik trebao da ovom prvom odobri da ima 256k, a da ovom drugom dodeli 256k... Itd... Medjutim ne, desi se neshto drugacije
Prvi korisnik povuce 512k, dodje drugi povice 32k. A mikrotik prvom korisniku dodeli 512-32....
Bilo bi lepo da moze da se napravi da ima minimalan zagarantovani protok, pa da se moze svakom korisniku garantovati npr 128k... Znaci link od 512k svakom korisniku garantujesh 128k... I sad dodje korisnik povuce 512, dodje drugi korisnik povuce 32k, a mikrotik dodeli prvom 512k-128k... E a ako oba korisnika teze da predju brzinu od 128k onda bi prvi dobio 256 i drugi 256.... Ali na zalost ovo ne odgovara velikim providerima :(, pa mikrotik to tako nece napraviti :)


Reshenje moze da se nadje sa qos... Ima uputstvo o tome kucaj na google qos by megis ... Tako da ICMP saobracaj ima prvi prioritet, igrice drugi, http treci, ......... Ovo se radi u preroutingu i vezuje se za global in u queue tree
E onda mu stavish da ima podjednako deljenje, a markiranje odradish u forwardu i vezujesh za interfejs u queue tree....
Koristi PCQ, a za interfejs, odnosno global in u queue tree stavi pfifo ili bfifo


Tad pocne da radi malo bolje, ali...
 
Odgovor na temu

abyss

Član broj: 2945
Poruke: 684
93.87.249.*



+51 Profil

icon Re: Mikrotik Equal Bandwidth Sharing ne valja11.11.2009. u 20:43 - pre 176 meseci
Nema ogranicenja broja konekcija kod provajdera.

Postoji nesto kao garantovani protok (ako je to ovo):
CIR (Committed Information Rate) - the guaranteed data rate. It means that traffic rate, not exceeding this value should always be delivered

Pa bi onda moglo da se svakom dodeli garantvani protok = ukupni protok / broj user-a ?
Onda ne znam sta bih radio sa upload-om, desi se ponekad da neko ili greskom ili namerno optereti up a samim tim i download. Ne znam da li treba ogranicavati upload po user-ima ili dodeliti garantovani ili nesto trece?

Cilj mi je da svako ima sav dostupan protok, da svi budu zadovoljni a da to radi samo, da ne moram svakih sat vremena da proveravam da li je nesto podivljalo.

A sto se tice magis-a video sam i ja prezentaciju ali kako to realno uraditi ne, ili to niko nije uradio ili vesto kriju :)
--
"Once hadst thou passions and calledst them evil. But now hast thou only
thy virtues: they grew out of thy passions."
 
Odgovor na temu

wlada_85
Vladimir Djokovic

Član broj: 135156
Poruke: 304
*.kbcnet.rs.



+2 Profil

icon Re: Mikrotik Equal Bandwidth Sharing ne valja12.11.2009. u 20:33 - pre 176 meseci
Ma taj CIR ne drzi vodu onako kako bi trebalo...

Morash da ogranicish i upload naravno...

Jer ne ide da neko zagushi upload, kako onda da prodje zahtev do servera da ti poshalje npr neki fajl...

Pa niko ti nece reci shta tacno da uradish... Jer svaki majstor ima svoju tajnu...

Uglavnom, kreni po tom uputstvu, tako cesh moci da uradish poneshto... :)

Inace, meni se mikrotik shto se tice nekih stvari extra svidja... Ali ima i mana naravno... Sad se nadam da ce se te mane otkloniti...
Ova nova verzija 3.30 pa navishe imaju mogucnost stavljanja prioriteta na konekcije sa manjom brzinom... Predpostavljam da je dobro za igrice, mada nisam siguran jer igrice nemaju konstantan protok... A pikovi mogu da budu dosta veliki, pa onda moze da zeza ...
 
Odgovor na temu

abyss

Član broj: 2945
Poruke: 684
93.87.248.*



+51 Profil

icon Re: Mikrotik Equal Bandwidth Sharing ne valja13.11.2009. u 14:42 - pre 176 meseci
Citat:
wlada_85:
Pa niko ti nece reci shta tacno da uradish... Jer svaki majstor ima svoju tajnu...
Uglavnom, kreni po tom uputstvu, tako cesh moci da uradish poneshto... :)


Jel si ti to uradio?
--
"Once hadst thou passions and calledst them evil. But now hast thou only
thy virtues: they grew out of thy passions."
 
Odgovor na temu

wlada_85
Vladimir Djokovic

Član broj: 135156
Poruke: 304
*.kbcnet.rs.



+2 Profil

icon Re: Mikrotik Equal Bandwidth Sharing ne valja14.11.2009. u 11:41 - pre 175 meseci
Jesam, cak imash na forumu stavljeno kako sam je to odradio....

Pogledaj poruke koje sam ja pisao...

Inace, treba svuda da stavljash PCQ
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Mikrotik :: Mikrotik Equal Bandwidth Sharing ne valja

[ Pregleda: 2957 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.