Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

NTSC u PAL sa CCE i TempEnc bez dobrog rezultata!?

[es] :: Video kompresija :: NTSC u PAL sa CCE i TempEnc bez dobrog rezultata!?

[ Pregleda: 7653 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zex
Germany

Član broj: 4752
Poruke: 211
*.dip.t-dialin.net



Profil

icon NTSC u PAL sa CCE i TempEnc bez dobrog rezultata!?26.12.2003. u 20:26 - pre 247 meseci
Cao SVIMA,

digitalizovo sam NTSC signal na PC, u Premiere ga dotero i hteo preko CCE (Cinema Craft Encoder) da exportiram u PAL, podesim one osnove kao 720x576, 25 frames, 48000 Hz, uglavnom kad uradim DVD i pustim na DVD Player imam greske u pomerajucim slikama, znaci kad se kamera np. od levo na desno pomera onda se vide one stepenice! to mi se desi kad biram pre exporta "top field" i kad biram "bottom field" takodje! isti rezultat dobijem i kod TempEnc! jedino kad exportiram iz Vegas 4 sa MainConcept, on uradi kako treba!!! i ako po podesavanju sve isto kao i kod CCE i TempEnc!

Sta radim pogresno kod CCE? dali sam nesto izostavio u podesavanju?
Te greske se samo vide kad ih gledas sa DVD-a na TV-u! na monitoru pokaze sve OK!
Ko je 100% siguran gde je moja greska? jer osnove podesavanja sa NTSC u PAL znam (nadam se), ali neispadne to to!

i kako da uklonim onaj logo (zastita) od CCE koji mi stalno bude u dole desno u enkodiranom failu? patch ili crack?

hvala u napred
zex

 
Odgovor na temu

Zex
Germany

Član broj: 4752
Poruke: 211
*.dip.t-dialin.net



Profil

icon Re: NTSC u PAL sa CCE i TempEnc bez dobrog rezultata!?29.12.2003. u 08:41 - pre 247 meseci
fazon je u tome sto meni treba bas CCE Enkoder!
ili Canopus Procoder ali nesto nece de radi kod mene.
Kao sto rece sa Vegas 4 ja uradim fino NTSC u PAL, ali mi je bitno da
to mogu u buduce sa CCE da radim!

pozdrav i hvala
 
Odgovor na temu

verabgd
projektant
Novi Beograd

Član broj: 16385
Poruke: 51
*.ptt.yu



Profil

icon Re: NTSC u PAL sa CCE i TempEnc bez dobrog rezultata!?29.12.2003. u 18:15 - pre 247 meseci
1. Da li ste koristili VB (variable bitrate)? Cini mi se da je ovo bitno buduci da je problem sa brzim scenama, zapravo kod promene scene. U prvom prolazu encoder (i TMPG i CCE) analizira optimalni bitrate za svaku scenu a u drugom na osnovu te analize radi enkodovanje. Za CCE se preporucuje najmanje tri prolaza! Mozete da pogledate sta ima ovde:

http://www.doom9.org/index.html?/mpg/ccd262.htm

2. Da li ste podesili da izlazni fajl bude "interlaced"? To je potrebno za gledanje na TV-u.

3. Kod NTSC videa postoji nesto specificno, cega nema kod PAL videa, tzv. telecine. Ne znam da li to ima veze sa podesavanjem CCE-a ali treba razmotriti i tu mogucnost. Link:

http://www.doom9.org/ivtc-tut.htm

U poslednjih nekoliko meseci enkodovala sam u DVD PAL format oko 10-tak NTSC traka, prethodno digitalizovanih, naravno. Do sada nisam imala slicnih problema. Koristim uglavnom TMPGEnc ali obavezno sa VB.

Citat:
i kako da uklonim onaj logo (zastita) od CCE koji mi stalno bude u dole desno u enkodiranom failu? patch ili crack?


Da.

Na kraju jedno pitanje: da li ste za digitalizovanje NTSC traka koristili tzv. Multi sistem video rikorder (VCR)?


 
Odgovor na temu

verabgd
projektant
Novi Beograd

Član broj: 16385
Poruke: 51
*.ptt.yu



Profil

icon Re: NTSC u PAL sa CCE i TempEnc bez dobrog rezultata!?30.12.2003. u 21:47 - pre 247 meseci
Danas sam naisla na clanak koji, osim sto u potpunosti odgovara na Zexovo pitanje "Zasto ...?", vrlo lepo, kratko i jasno objasnjava probleme kod NTSC<->PAL konverzije. Link je:

http://www.mmbgroup.com/kb/article.php?id=032

Evo i clanka, nije dugacak; mogu da prevedem ako nekome treba:

+++++++++++

NTSC to PAL and PAL to NTSC conversion

How to convert between NTSC and PAL ?

The honest answer is that there is no 100% perfect solution. The PAL is 25 fps (p/i) and the NTSC can be either film 23.976p or 29.97i.
The system transcoding software/hardware has not only change frame size but also the fps. That means some frames will be removed or repeat depending which direction we do the conversion.

This is the source of trouble - how the software/hardware determine which frame to repeat/remove for best overal look? This is where the various systems differs since there isn't a correct answer to this. That's why the best working solution would be also most expensive.

Yes, you can input one system to a normal mpeg transcoder such as TMPGEnc and get the desired fps and frame size, but such software repeat or remove frame by default algorythm not by any motion prediction or interpolation.The result will be technically correct but when you watch it it will suffer from jaggines or "motion strobe" during fast scenes or camera pans (due to missing or repeated frames in optically incorrect places)

It also gets complicated because the source can be either progressive or interlaced. A typicaly Interlaced source can be often converted better way since the algorythm has more motion information to work with (For example in PAL you have 50 half frames per sec in iterlaced as oposite to 25 full frames per sec in progressive mode, that means resolution of 20 ms vs. 40 ms ). For example if we need to get to NTSC , the convertor has to add 10 more half frames in interlaced mode to get to the NTSC 60 half frames per sec (30fps). Here you pay the big bucks for the algorythm that does this smartly and group the half frames in most optically pleasant way.

There are some software dedicated to do this for example:

PAL ->NTSC
http://www.dvfilm.com/atlantis/index.htm

NTSC <->PAL
http://www.focusinfo.com/produ...vconversionsuite/dvcsuite.html

Also AVIsynth can be used with quite a good result thanks to its decomb/smoothing/deinterlacing abilities. (assuming you know how to use avisynth and have AVS aware software)

Script 1: PAL -Speedup
Source: 23.976 FpS, progressive
Target: 25 FpS, progressive

AssumeFPS(25)
BicubicResize(720,576)
convertToRGB24()

Script 2: Telecide
Source: 29.97 FpS, interlaced (3:2-PullDown)
Target: 25 FpS progressive

LoadPlugin("plug-Insdecomb.dll")
Telecide()
Decimate(cycle=5)
AssumeFPS(25)
BicubicResize(720,576)
convertToRGB24()

Script 3: Normconversion
Source: 29.97 FpS, "true" interlaced
Target: 25 FpS, interlaced

LoadPlugin("plug-Inssmoothdeinterlacer.dll")
Smoothdeinterlace(Doublerate=true)
BicubicResize(720,576)
ConvertFPS(50)
SeparateFields.SelectEvery(4, 1, 2).Weave #or SelectEvery(4,0,3)
convertToRGB24()


Script 4. PAL (25i Fps) -> NTSC (29.97i Fps)

LoadPlugin("SmoothDeinterlacer.dll")
SmoothDeinterlace(doublerate=true)
LanczosResize(720,480)
ChangeFPS(59.94) # or ConvertFPS(59.94)
SeparateFields()
SelectEvery(4,1,2)
Weave()
ConvertToRGB()
+++++++++++++++++
 
Odgovor na temu

Zex
Germany

Član broj: 4752
Poruke: 211
*.mcbone.net



Profil

icon Re: NTSC u PAL sa CCE i TempEnc bez dobrog rezultata!?03.01.2004. u 11:19 - pre 247 meseci
Hvala Vera na opsirnom obajsnjenju,

nazalost nisam postigo trazeni rezultat!
Da, koristim Multinorm VCR koi snima i pusta u NTSC format (daje cist NTSC signal)

Pokuso sam sa CCE da enkodiram ovaj put u VB, biro sam one Pass, pa sam probo i sa Multipass (pass 3) isti rezultat! znaci vide se stepenice kod scene dok se np. kamera pomera! dok je slika mirna i dok se samo osobe pomeraju je sve ok, ali ukoliko krene kamera da se pomera onda nastaju stepenice ili duple slike ili kako se to vec zove...
Uglavnom dok konvertujem NTSC u PAL i rezem na DVD i pustam na PC sve je OK, ali na TV imam taj probelm.

E sad moguce je da je do tog Interlaced! ali ja nigde nisam nasao tu opciju gde mogu to da izaberem! gde to da nadjem kod CCE? dok exportiram iz premiere.
Da se to nezove drukcije kod CCE? Ili da mozda nesto pogresno neradim kod digitalizovanja tog materiala (grebanja)? uglavnom bude i podeseno vec samo od sebe 720x480, 29,7 frames...

Jos jedan problem, da nerazumem engleski, tako da bi nemogu oni tvoji linkovi pomoci! ako ti nije tesko da mi prevedes samo taj deo koi meni treba da uklonim moj probelm.

pozdrav i hvala u napred!
Zex
 
Odgovor na temu

verabgd
projektant
Novi Beograd

Član broj: 16385
Poruke: 51
*.ptt.yu



Profil

icon Re: NTSC u PAL sa CCE i TempEnc bez dobrog rezultata!?04.01.2004. u 21:55 - pre 247 meseci
Zex,

Najpre da kazem da je i mene ovaj clanak prilicno pomeo, tj. shvatila sam da sam prilicno gresila primenjujuci isti avisynth skrip kao za PAL grebovani video. Imala sam “srece” da su moje NTSC trake uglavnom TV snimci (piano) dzez koncerata tako da je slika prilicno staticna sve vreme. Zbunio me je poslednji DVD koji sam uradila; ovde je u pitanju koncert sa umetnicom koja “samo” peva tako da je prilicno zivahna, tj. igra, okrece se itd. E, taj MPEG-2 izgleda pirlicno lose i to kod naglih promena pokreta, posebno kada je kamera bila blizu, npr. kada naglo okrene glavu i sl. Elem, vec nekoliko dana pretrazujem razne forume, citam i citam, probam i probam … i uopste nisam zadovoljna postignutim, naprotiv gore je nego prvobitno. Imam nameru da probam jos koju varijatnu a onda se vracam na standardnu semu – da ostavim TNPGEnc-u da ‘brine’ o konverziji.

Sada da se se vratim na tvoj slucaj. Iz gore navedenog jasno je da resenje nemam. Ali imam neke pretpostavke, a i da ti prevedem ono sto je bitno. Posto je na kraju prevod onog clanka (koji zaista dobro opisuje sta se zapravo desava pri tim NTSC <-> PAL konverzijama) idem ovim redom:

1. Podesavanja CCE-a.

2. Jos neke moguci razlozi za taj efekat “stepenica”, mada moram priznati da ne razumem dobro sta zapravo vidis: da li nesto kao sto je ovo:

http://www.mmbforums.com/modul...orrupting+mpegs+during+compile

– nije bitno sto ne razumes engleski, pogledaj samo slike, ili nesto drugo, npr. “duplu sliku” ili nesto slicno (“ghosting effect”).

3. Prevod clanka.
------------
1.Koliko ja razumem u CCE postoje dva bitna podesavanja za DVD, tj MPEG-2 output. Kako ne mogu da posaljem slike pogledaj ih na:

http://www.doom9.org/index.html?/mpg/ccd262.htm

- Na drugoj slici (Encode Settings):

Za SVCD mozete selektovati ono sto je prikazano na slici, tj. MPEG-2 video i multipass VBR mode. Selektujte izmedju 3 i 5 prolaza (passes) (sto vise prolaza duze ce trajati ali je kvalitet bolji) i srednju (average) bitrate od 1599kbs, sa vrlo niskim minimumom (Ja sam uzeo 300) i max od 2500. – Ovo je bilo za SVCD; slicno je i za DVD (jer je i to MPEG-2) samo sto ce bitrate biti sigurno veci.

- Na trecoj slici (Video settings):

Selektujte sve opcije kako je prikazano na slici.

OVO JE BITNO:
Ako imate NTSC crtani film ili interlaced PAL DVD zelecete da onemogucite Progressive frames. Drugim recima – nemoj da cekiras opciju Progressive frames. Tu je zapravo podesavanje koje je u TMPGEnc oznaceno kao “interlaced”. Progessive je suprotno od interlaced, tj. video se moze enkodovati ili kao interlaced ili kao progressive.

- Na cetvrtoj slici (Quality settings) – Image Quality Priority:

Sto vise pomerate klizac u levo vise bitova ce biti alocirano za komplikovane scene. Ja sam ga ostavio na default vredost od 25.

Dodatak: Na drugom mestu pise za ovaj klizac:

Ovde mozete odluciti kako ce bitrate biti alocirana. Pomeranjem klizaca u levo dobicete akcione scene boljeg izgleda ali ce zato opsti kvatitet “mirnijih” delova biti nizi. Mozes da probas i ovo.

2. Ja uopste nisam sigurna da je problem kod podesavanja CCE-a. Postoji jos dosta mogucnosti:

a) Koji program koristis za DVD autoring, tj. komplajliranje VOB fajlova? Da li koristis npr. PowerDVD i opciju “Open DVD File from Hard Disk Drive”, pa izaberes VTS_01_0.IFO? Ovako mozes da pregledas kako je DVD kompajliran, da li ti rade linkovi kako si zeleo itd, kao da si stavio DVD u standalone plejer. Naravno za navigaciju koristis ili dodatni “Pad” ili strelice i <ENTER> na tastaturi. Tako mozes u dosta visokom procentu da proveris kako ce to izgledati na TV-u, ustedis dosta DVD-R. Ako i tada vidis (na PC-ju) te distorzije u slici (“stepenice”) definitivno su VOB fajlovi lose kompajlirani. Ako je sve u redu, u tvom slucaju glavni fajl (ili fajlovi) izgleda OK, onda ipak moze da se desi da su VOB fajlovi lose kompajlirani, samo ces, na zalost, to videti tek kada napravis DVD. Ovo je cista praksa – desava mi se svaki drugi-treci put od kada koristim DVD LAB 1.3 (Lepo, lako, moze sve ali bagovito). Tzv. corrupted VOBs. Za ovo ima, kao i uvek, mnogo razloga. Ovi iz DVD Lab-a kazu da njihov kompajler “ne voli” ako su bps iznad 8Mbps. Ljudi koji imaju MPEG-2 fajlove skinute sa satelita (koliko shvatam, kod tih fajlova bps su cesto blizu 10Mbps) imaju dosta problema. Takodje citala sam da kod kompajliranja DVDja VOB fajlove moze da upropasti brzina pristupa disku. Itd. Moze ovako beskrajno.

b) Na koji nacin eksportujes iz Premiere u CCE? CCE plugin za Premiere ili nesto drugo?

c) Koje su karakteristike tvog grebovanog (captured) videa: AVI ili MPEG-2, bitrate, itd.? Da li je bitrate preko 8 Mbps? Pretpostavljam da je u pitanju NTSC VHS traka (ne znam sta bi drugo moglo da se digitalizuje). Ako jeste, vecina prica oko podesavanja enkodera, avisynth scriptovi koji su dati u clanku itd. uglavnom se odnose na ripovani DVD sadrzaj koji se enkoduje u VCD, SVCD, DivX ili DVD. Obrada grebovanog videa je posebna prica i ja nisam pronasla (skoro) nista sto je odnosi na taj specificni slucaj – Konverzija NTSC grebovanog videa u PAL DVD video. Sem, naravno gomile razlicitih filtara za poboljsanje kvaliteta slike.

d) U clanku se kao moguce besplatno resenje navode avisynth skriptovi (sa malo gresaka); ja ih koristim vec dugo, nije neka posebna mudrost ali ipak treba malo vremena da se bude “kako kod kuce”, kao i izvestan broj programa bez kojih tesko ide (VirtualDubMod) i naravno sam AviSynth, pa gomila filtara. Ako zelis ja mogu da ti dam osnovne skriptove, samo sumnjam da to moze da ti resi problem jer, kao sto vec rekoh, ta zaista dobra konverzija se odnosi na slucaj ripovanog NTSC DVD sadrzaja? Sta znam, ako si grebovao original traku i ako imas dobru karticu mozda ti filtri za otklanjanje suma i nisu neophodni.

Eto, toliko za sada. Ako ovo prelazi obim koji je uobicajen na forumu posalji mi e-mail adresu pa da nastavimo da se bavimo ovim problemom putem mejla.

+++++++++++

Ako nisi razmisljao o tome – kada se prebacuje iz NTSC u PAL mora da se odbaci izvestan broj frejmova, prosecno 6 frejmova od 30 fr. u sekundi. Zato i dolazi do problema kod brzopokretnih scena, jednostavno nema nekih frejmova pa je video “iseckan”, “ima trzaja” ili vec kako ko kaze.
Tu je jos mozda bitno da se interlejsovani ulazni video u principu bolje transformise jer ima duplo vise polufrejmova (poluslika) pa se to obacivanje moze svesti na tzv. field-base, tj. na nivo poluslika gde ima “vise prostora za manevrisanje”. Da li to znaci da uvek treba kao ulaz u encoder davati interlejsovani video nisam sigurna, posebno kada je u pitanju grebovani video materijal. Bar moji testovi to ne potvrdjuju. U svakom slucaju obrati paznju kako si grebovao – da li kao interlaced ili progressive? Koliko ja znam treba uvek grebovati kao interlaced, pa kasnije pri obradi raditi deinterlace, iz istog razloga koji se dole navodi – ima duplo vise informacija za svaki algoritam, bilo da se otklanja sum, podesavaju boje ili tresformise u PAL.

(slobodan) Prevod clanka:

NTSC <-> PAL konverzija

Kako konvertovati NTSC u PAL (i obrnuto)

Iskren odgovor je da ne postoji 100% savrseno resenje.

PAL ima 25 fps (frejmova u sekundi) (progessive/interlaced), NTSC moze biti ili 23.97 fps (film-p) ili 29.97 fps(i). SW/HW za transkodovanje mora ne samo da promeni velicinu frejma vec i fps (broj frejmova u sekundi). To znaci da ce neki frejmovi biti uklonjeni ili ponovljeni zavisno od vrste konverzije.

Ovo predstavlja izvor problema – kako software/hardware odredjuje koje frejmove da ponovi/odbaci za najbolji opsti izgled? Takodje, u ovome se razlikuju mnogobrojni sistemi buduci da ne postoji tacan odgovor kako to uraditi. To je takodje i razlog da najbolja resenja budu i najskuplja.

Naravno, mozete predati neki sistem normalnom (standardnom) MPEG transkoderu kao sto je TMPGEnc i dobiti zeljene fps i velicinu frejma, ali takav softver ponavlja ili odbacuje frejmove po default (ugradjenom) algoritmu a ne na osnovu bilo kakvog motion prediction (predvidjanja kretanja/pokreta) ili interpolacije. Rezultat ce biti tehnicki korektan ali tokom gledanja “patice” od izreckanosti ili “motion strobe” tokom brzih scena ili kretanja kamere (zbog nedostajucih ili ponovljenih frejmova na opticki pogresnim mestima).

Sve ovo postaje jos komplikovanije jer izvorni video moze biti ili progresivan ili interlejsovan. Tipican interlejsovani video moze cesto biti konvertovan uspesnije jer algoritam (za konverziju) ima vise informacija o pokretima za obradu (Npr. kod PAL-a imate 50 polufrejmova u sekundi, za razliku od 25 punih frejmova u sekundi u progesivnom modu, sto znaci rezoluciju od 20 ms i 40 ms, respektivno.). Npr. ako vam je potrebno da konvertujete u NTSC, konvertor mora da doda jos 10 polufrejmova u interlejsovanom modu da bi dobio 60 NTSC polufrejmova u sekundi (30 fps). Ovde placate velike pare za algoritam koji to radi pametno grupisuci frejmove na opticki najprijatniji nacin.

Ovde su dati linkovi nekih SW paketa namenjenih da rade upravo to:

PAL ->NTSC
http://www.dvfilm.com/atlantis/index.htm

NTSC <->PAL
http://www.focusinfo.com/produ...vconversionsuite/dvcsuite.html

Takodje moze se koristiti AVIsynth sa sasvim dobrim rezultatima zahvaljujuci decomb/smoothing/deinterlacing mogucnostima (prepostavljajuci da znate kako da koristite avisynth i da imate SW koji prihvata AVS fajlove).

Slede avisynth skriptovi ...


 
Odgovor na temu

zozon2001
Miodrag Bozic
Beograd

Član broj: 11617
Poruke: 46
*.rts.co.yu

Sajt: www.dvdstudio.co.yu


Profil

icon Re: NTSC u PAL sa CCE i TempEnc bez dobrog rezultata!?05.01.2004. u 14:54 - pre 247 meseci
OK! Kao sto rekoste ne postoji 100% kvalitetno resenje ali evo nekih stvari na koje treba obratiti paznju!
Prvo sto se tice AVS-a za NTSC-->PAL evo korisnog linka ,postavljan je i ranije u odgovoru na slicno pitanje ali evo opet:
http://www.geocities.com/xesdeeni2001/StandardsConversion/
ccse nisam cesto koristio jer mi je u prvih nekoliko konverzija(probnih) TMPG-enc
dao bolje rezultate (cistija slika..) a i postoji vise podesivih karakteristika , pa preporucujem da se za konvertovanje koristi kombinacija AVS TMPG !
Sto se tice samog interlace-a i razlike izmedju sistema PAL i NTSC stvari stoje ovako:
Pored razlike u velicini i broju frejmova u sekundi postoji razlika i u nacinu prikazivanja boje, no to nije toliko vazno za konverziju i nije tema .Veci je problem u tzv. interlace-u problemi su ne samo u tome da li je snimak interlace ili progresive vec i koji je "field order" interlace snimka.Ukoliko se ne "pogodi" pravi redosled prikazivanja poluslika ,slika ce na TV-u biti "reckava" pri svakom naglom pokretu.Pre pocetka rada treba ustanoviti "field order" snimka i na osnovu toga na cemu ce finalni video biti gledan ustanoviti sta treba staviti kao "field order" na zavrsnom snimku.
Generalno pravila su sledeca:
NTSC tv , NTSC DV i PAL DV koriste upper field first(top)
PAL tv koristi lower field first(bottom)
Prilikom konverzije najbolje bi bilo prvo ustanoviti "field order" izvornog snimka , provuci kroz filter-uraditi de-interlace ,a na izlazu postaviti pravilan "field order"

Sve ovo se najkvalitetnije obavlja u After effects-u (ali i najsporije ) a u njemu je moguce i ustanoviti koji je "field order" originala.
Za konverziju DV snimaka odlican je programcic za koji je Vera vec postavila link.
Sto se tice DVD-a odnosno MPEG-2 fajlova Canopus pro coder bi "trebao" (nisam jos dovoljno testirao) da odradi posao , ali AVS i TMPG-enc uz pravilno podesavanje ce odraditi dobar posao (doduse malo duze traje).
Eto toliko nadam se da ce nekom da koristi, u svakom slucaju ne skodi!
 
Odgovor na temu

verabgd
projektant
Novi Beograd

Član broj: 16385
Poruke: 51
*.ptt.yu



Profil

icon Re: NTSC u PAL sa CCE i TempEnc bez dobrog rezultata!?05.01.2004. u 18:40 - pre 247 meseci
Prvo da se izvinim (sto sam vec na nekom drugom mestu uradila) ako ponavljam stvari koje su vec bile tema, ali ja sam clan foruma od skora i ne mogu, ni pored najbolje volje, da procitam sve sto je do sada pisano.

Citat:
Eto toliko nadam se da ce nekom da koristi, u svakom slucaju ne skodi!


Naravno da koristi a i lepo je kada covek moze sa nekim da se konsultuje.

1. Field order nisam pominjala jer je mi je i bez toga poruka bila predugacka. Kad smo kod te teme, ako dobro shvatam tvoju preporuku, u slucaju konverzije digitalizovane NTSC trake u PAL DVD trebalo bi: source=TFF (ako se ne ustanovi da je drugacije), ouput = BFF. U TMPGEnc-u postoji podesavanje za field order ali samo za source, ja ne uspevam da nadjem podesavanje za output? Pretpostavljam da je to default kada se izabere PAL template? Kako onda

Citat:
na izlazu postaviti pravilan "field order"


2. xesdeeni-jev ASV za NTSC u PAL je vremenom malo pre/po-pravljen; pojavio se novi Donald Graft-ov filter dgbob, kazu da daje bolje rezultate od SmoothDeinterlace, a i brzi je. Da ga ne opisujem sada ovde, prepostavljam da znas. Takodje je umesto ChangeFPS (mozda) bolje koristiti ConvertFPS jer ova funkcija menja fps a ne odbacuje/dodaje frejmove vec algoritam blenduje neke susedne frejmove. Meni daje znacajno bolji rezultat.

Sve u svemu, u principu AVS izgleda ovako:

MPEG2Source("DRIVE:\PATH\VTS_xx_x.d2v")
dgbob(order=1, mode = 1) #order=1–TTF; 0-BFF
ChangeFPS(50) #ili ConvertFPS(50)
LanczosResize(720,576)
SeparateFields()
SelectEvery(4,1,2)
Weave()


Ja sam izmenila/dodala dva spatio-temporal denoising filtra na nivou field-a (mada nisam zadovoljna krajnjim rezultatom), korekciju za boje i podesavanje boja, osvetljaja i kontrasta:

# SOURCE
video=MPEG2Source("DRIVE:\PATH\Concert.d2v")

# CONVERT NTSC -> PAL

video=dgbob(video,order=1, mode = 1)
video=ConvertFPS(video,50)

video=Crop(video,12,0,-15,-14)
video=LanczosResize(video,720,576)

video=SeparateFields(video)

even=SelectEvery(2,0) #0,2,4,6,8,10,12,14,16,18,20, …
even=Convolution3d(even,"movielq")
even= FluxSmooth(even,10,15)


odd=SelectEvery(2,1) #1,3,5,7,9,11,13,15,17,19,21, …
odd=Convolution3d(odd,"movielq")
odd= FluxSmooth(odd,10,15)


video=Interleave(even,odd) # 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10, …

video=chromashift(video,C=-6, L=-2)
video=ColorYUV(...)

video=SelectEvery(video,4,1,2) #1,2, 5,6, 9,10, 13,14, … - TFF
video=Weave(video)

++++++++++

Ovaj AVS mi daje zadovoljavajuce rezultate u smislu da nema seckanja pri naglim pokretima ali je opsti izgled videa los. Probala sam da promenim field order, da primenim fitre pre promene fps, da samo deinterlejsujem video pa da ga predam TMPEnc-u, da ne interlejsujem itd. itd. Ako imas neku ideju ili vidis neku gresku bicu ti jako zahvalna.

Moja dosadasnja “omiljena kombinacija” za grebovani video bila je:

## DEINTERLACING
TomsMoComp(1,5,1)

## DENOISING

ConvertToYUY2()
Temporalsoften(4,8,8,mode=2,scenechange=10)
ConvertToYV12()
Convolution3d("vhsBQ")
FluxSmooth(10,15)

## COLOR CORRECTION:

ColorYUV(…)

Crop(…)
LanczosResize(…)

Medjutim kazu da ne treba kombinovati temporal i combo-filtre za denoising (pitam se zasto?), pa kao da poslusam pametnije izbacila sam Temporalsoften. Takodje, kada vec moram da koristim dgbob ne mogu i TomsMoComp. Itd. Sve u svemu nisam zadovoljna postignutim – slika je nekako (jako)sitno tackasta, posebno je primetno na licu, zapravo nije cista.

3.
Citat:
Sto se tice DVD-a odnosno MPEG-2 fajlova Canopus pro coder bi "trebao" (nisam jos dovoljno testirao) da odradi posao


Eh, moj omiljeni enkoder. Igrom slucaja upravo sam jutros procitala da Canopus ProCoder radi NTSC-PAL konverziju (skoro) savrseno. Ja ne mogu da nadjem dobar krek, nailazim samo na jedan koji skine logo ali produzi vreme sa 5 na 6 min-;( Koristim ga za kratke video klipove.

4.
Citat:
Sve ovo se najkvalitetnije obavlja u After effects-u (ali i najsporije ) a u njemu je moguce i ustanoviti koji je "field order" originala.


Kako? Frameserving kao kod Adobe Premiere ili koristis njegov encoder (ako ga ima)?



 
Odgovor na temu

zozon2001
Miodrag Bozic
Beograd

Član broj: 11617
Poruke: 46
*.rts.co.yu

Sajt: www.dvdstudio.co.yu


Profil

icon Re: NTSC u PAL sa CCE i TempEnc bez dobrog rezultata!?06.01.2004. u 13:36 - pre 247 meseci
1. I ja se izvinjavam zaboravih da pomenem ,da TMPEG-enc nema mogucnost podesavanja izlaznog "field order-a" ,ali ucitavanjem DVD PAL template-a to je podeseno.Mainconcept mpeg encoder i Canopus mpeg encoder poseduju tu mogusnost a canopus pro-coder i jos mnostvo drugih mogucnosti ali to vec verovatno znate.
2. Sto se tice AVS-a upotrebili smo ga na 3 projekta (klijent je mogao da dostavi materijal samo kao NTSC DVD ) ,u sva 3 upotrebili smo skript za kiji sam postavio link i nije bilo problema - slika je bila savrseno cista.To je bilo dosta davno i u medjuvremenu nismo imali takve zahteve tako da nisam preterano "istrazivao" po tom polju, u svakom slucaju Hvala za nove skriptove i cim uhvatim vremena isprobacu ih!
Ostali projekti u kojima je bilo potrebno konvertovanje NTSC --> PAL dolazili su ili na betama ili na obicnom VHS-u a najcesce na DV traci.U tim slucajevima analogni signal digitalizovali smo u NTSC DV i kao takvog obradjivali ili u After effectsu ili u FireStore DV konvertoru u zavisnosti da li je bilo potrebno nesto menjati i dodavati!U svakom slucaju ukoliko projekat na kojem radite nije za licnu upotrebu nego ce ici na duplikaciju (komercijalan) uvek ga je bolje prebaciti u PC kao nekompresovan ili DV , jer je tada mogucnost obrade daleko bolja(no to je opste poznato ne znam ni zasto sam pominjao).
3.korisna adresa www.fukrulez.com
Vreme jeste problem ali nazalost sa tim moramo da se pomirimo ako hocemo kvalitet!
4. Kad sam pomenuo After effects nisam mislio da se kao izvor kotisti mpeg-2 fajl vec ili nekompresovan AVI ili DV AVI.Ukoliko imas takav izvorni fajl evo kako ces ustanoviti "field order":
a. Izaberi video klip
b. Izaberi File > Interpret Footage > Main(ili desni klik na fajl pa iterpret..)
c. U novom meniju izaberi field order
d. Da pi proverila da li je izabran pravi "field order" ,dupli klik na video u " projekat prozoru " ,prodji kroz snimak frejm po frejm pritiskajuci desnu strelicu na tastaturi , ukoliko izgleda da snimak ide napred-nazad (na primer ide dva frejma napred pa jedan nazad) onda nije pogodjen pravi "field order"

Kao "izlaz" iz After effects-a moze se koristiti ili nekompresovan AVi il DV (moze i kao MPEG-2 ali to nisam praktikovao, pokupice codece koje imas u sistemu a premijer kao svoj Mpeg encoder koristi mainconcept mpeg encoder).Kao sto sam rekao sve ovo trazi dosta vremena i dobru konfiguraciju ali to je neizbezno za dobru video i DVD produkciju.
 
Odgovor na temu

Zex
Germany

Član broj: 4752
Poruke: 211
*.mcbone.net



Profil

icon Re: NTSC u PAL sa CCE i TempEnc bez dobrog rezultata!?08.01.2004. u 10:43 - pre 247 meseci
cao,

igleda da ce biti do tog pogresnog "field order"
nazalost onaj link od verabgd gde opisuje podesavanja na CCE-u bi izgleda pomogao, ali tamo se objasnjava CCE 2.62 i vidim da ima vise za podesiti nego ja.
Kao naprimer "progresive frames", "linear..." te dve stvari nemam.

Ali kao prvo cu pousati da resim sa Avisynt pa cu se javiti sa rezultatom!

pozdrav i hvala vam!!!
 
Odgovor na temu

zstoja

Član broj: 21461
Poruke: 9
*.ras10.misou.alerondial.net



Profil

icon Re: NTSC u PAL sa CCE i TempEnc bez dobrog rezultata!?29.02.2004. u 13:24 - pre 245 meseci
Evo linkova za ProCorder 1.5 full.

Recite mi kako radi konverziju PAL <-> NTSC, posto ne znam kako da testiram.
Ono sto me interesuje je kako izgleda kada skinem film sa kamere na disk (capturing) i konvertujem u PAL/NTSC.

http://www.hot.ee/fikalitinour...WORKING.READ.NFO-SSG.part1.rar

http://www.hot.ee/geramov/Cano...WORKING.READ.NFO-SSG.part2.rar

http://www.hot.ee/halabina/Can...WORKING.READ.NFO-SSG.part3.rar

 
Odgovor na temu

[es] :: Video kompresija :: NTSC u PAL sa CCE i TempEnc bez dobrog rezultata!?

[ Pregleda: 7653 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.