Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Povrat PDV-a ? Ko ima pravo na povrat ?

[es] :: Vodič za posao :: Povrat PDV-a ? Ko ima pravo na povrat ?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 32253 | Odgovora: 57 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zivanicd
Dejan Zivanic
KLADOVONET ISP
Kladovo

Član broj: 137218
Poruke: 1129
*.CyberCity.KladovoNet.Com.

Sajt: www.kladovo.net


+139 Profil

icon Re: Povrat PDV-a ? Ko ima pravo na povrat ?02.03.2012. u 23:28 - pre 147 meseci
Ovako...

Ako imas kupce koji ce tvoju robu da kupuju po dobroj ceni i ako nemaju pravo da odbijaju PDV, ostani VAN PDV-a dok ne dodjes do tih 4 milke.
TIme si automatski ustedeo 4.000.000 x 15.254 % dinara koliko ti je PDV.

Problem je sto ako radis sa firmama koje su u PDVu svima je u interesu da kada kupuju od tebe odbijaju porez po nekom osnovu (kupuju osnovna sredstva, sirovine i sl.)
Ali ako vec imas kupce poslusaj me i do 4 milke kuliraj van PDVa.

Mi smo 10 godina u PDVu. Problem je tu sto ti kao PDV obveznik placas razliku izmedju REALIZOVANOG i POTRAZNOG PDVa.
Recimo kupio si robu za 10.000.000 din, a napravio si 20.000.000. Platices PDV na razliku od 10.000.000.

Sve bi to bilo sjajno da ne zivimo u drzavi Srbiji i da nam sva naplata kasni bar 45-60 dana. Ne smes ni dana da zakasnis sa placanjem PDV-a.
Mi smo u mesecnom PDVu i svaki mesec oko 10og ne gungula da nahvatamo duznike da nam uplate da platimo PDV.

Najbolje je da konsultujes knjigovodju. Dobar knjigovodja ti je zlata vredan.

Poz
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Povrat PDV-a ? Ko ima pravo na povrat ?02.03.2012. u 23:49 - pre 147 meseci
Za 40.000e, gde je tesko marza >30% ali i da je 50%, to je profit od 20.000e godisnje. To je <1500e/mesecno, sto nema teoretske sanse da je dovoljno za firmu koja se bavi trgovinom :( (moze... ali to nije zarada vredna truda, a firma koja uz to UVOZI ne moze proci kao samoposluga)
U prevodu, mislim da nema teoretske sanse da firma bude profitabilna a ne predje 40.000e prometa (u stvari sada 36.000e :D), pa ce sigurno uci u sistem PDV-a. A takodje ako prodaje fabrikama sanse da one nisu u sistemu PDV-a su ravne... NULI?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Povrat PDV-a ? Ko ima pravo na povrat ?03.03.2012. u 07:02 - pre 147 meseci
Citat:
ajax00: Angazovali smo agenciju prilikom otvaranja, pricali sa knjigovodjom i navodno trebali smo se prijaviti sa prvim uvozom inace status firme je d.o.o. i ustvari radili bi kao predstavnici jedne strane firme koja proizvodi odredjene masine koje se koriste u fabrici a mi bi fabriku snabdevali rezervnim delovima a imali bi zaposljene inzenjere koji resavali probleme oko reda masine , popravke i zamene delova, znaci osim prodaje bavili bi smo se i pruzanjem usluga (popravke i ugradnji delova)sve je za sada islo po planu osim ulaska u PDV sistem, dali neko ima ideju sta bi mogli uraditi (naravno sve u skladu sa zakonom)? dali gasenje i osnivanje nove firme pa odmah po osnivanju prijava na PDV sistem ali sta sa uvezenim delovima (naravno da se isprati zakon) ili neko drugo resenje?


Ako ste pričali sa agencijom onda je trebalo odma da se prijavite u PDV, nije moguće prijavljivanje tokom godine (tj. prilikom prvog uvoza). To sa otvaranjem nove firme bi pomoglo eventualno u vezi novih uvoza ali za ovaj postojeći nema pomoći.


Citat:
Dexic:
Da li 100% izvoznici (sto je jel'te vecina programerskih firmi ovde...) ima neki nacin da bude u sistemu PDV-a bez malverzacija, ili barem na povracaj PDV-a za opremu? Jedino mi padaju na pamet slobodne zone, ali to je poprlicno neisplativo jer mora da postoji fizicki kancelarija unutar zone.


Izvoznici ne mogu nikako da budu u PDV-u jer da bi to bio moraš da imaš preko 2 miliona "PDV oporezivog" prometa. Međutim, imao sam prilike da vidim softversku firmu koja je prijavljena za PDV, dakl to nije po zakonu ali je jednostavno uraditi, samo odeš u poresku upravu, kažeš da imaš toliki i toliki promet i oni te prijave, samo što eto zabraviš da spomeneš da je to izvozni prihod a i njima promakne ta činjenica.

Citat:
Dexic: Za ovo nisam siguran, SAJA verovatno zna..
Ako prvom fakturom odmah prebacis 4.000.000, automatski moras da udjes u sistem PDV-a i obracunas PDV... to je dovoljno da udjes u sistem PDV-a, obracunas PDV, otpises prethodno placeni PDV i svi su happy?


Probijanjem limita postaje se PDV obveznik tek sutradan. Znači na toj fakturi ne može da se računa PDV. Onda sutradan kad uđeš u PDV možeš da odbiješ PDV za predstojeće ulazne fakture, nikako one koje su se desie pre tog perioda kad nisi bio u PDV sistemu.

Citat:
ajax00
Mi smo 10 godina u PDVu. Problem je tu sto ti kao PDV obveznik placas razliku izmedju REALIZOVANOG i POTRAZNOG PDVa.
Recimo kupio si robu za 10.000.000 din, a napravio si 20.000.000. Platices PDV na razliku od 10.000.000.


Ovo je tačno i treba paziti na te stvari. PDV i druge dažbine državi moraju da se plate bez obzira da li je vama dobavljač platio robu ili nije.

[Ovu poruku je menjao S A J A dana 03.03.2012. u 10:15 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ajax00
Zoran Milojevic
ing. tehnologije za proizvodnju
auto-instalacija

Član broj: 221149
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Povrat PDV-a ? Ko ima pravo na povrat ?03.03.2012. u 09:31 - pre 147 meseci
Znaci ne moze ni na prvoj fakturi da se iskaze PDV, izgleda kao mat pozicija ...Problem je sto iskljucivo radimo sa fabrikom i ona je u sistemu ,,,neznamvise sta bi moglo dali gasenje firme i ponovno osnivanje ali vec imamo uvezenu rpbu ccc 10 000e sta sti , (a naravno zelimo sve po zakonu)?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.adsl-3.sezampro.rs.



+421 Profil

icon Re: Povrat PDV-a ? Ko ima pravo na povrat ?03.03.2012. u 10:03 - pre 147 meseci
S obzirom da ste već uvezli robu i platili PDV tu se više ništa ne može uraditi. Kasniji ulazak u PDV ne omogućava retroaktivni odbitak za ulaze koji su bili ranije. Znači do januara sledeće godine ne možete ući u PDV osim u slučaju da prevalite 4 miliona i u tom slučaju dobijate PDV status od sutradan koji opet ne važi za ranije ulaze.

Eventualno možete da vratite robu dobavljaču, da zatvorite firmu, otvorite novu koja je u PDV-u i onda da vam dobavljač ponovo fakturiše. Sad je samo pitanje da li se sve to isplati raditi. Napravite računicu koliko bi vas koštao PDV u ovoj godini i sa druge strane koliko bi vas koštao povraćaj robe i zatvaranje/otvaranje firme (u novcu, vremenu i nerviranju) i na osnovu toga odlučite.

Mada, kad bolje razmislim, ne znam da li se kod povraćaja robe u inostranstvo vraća plaćeni PDV, moram da priznam da se nisam susreo sa takvom situacijom.
 
Odgovor na temu

ajax00
Zoran Milojevic
ing. tehnologije za proizvodnju
auto-instalacija

Član broj: 221149
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Povrat PDV-a ? Ko ima pravo na povrat ?09.03.2012. u 16:44 - pre 147 meseci
Jos jedno pitanje oko nase firme, ako se odlucimo da zatvorimo i otvorimo novu, a vlasnik i ovlasceno lice (direktor) da su isti, dali i ako treba koliko se treba cekati , dali moze odmah ili postoji neki vremenski rok koji mora proci do otvaranja nove firme (naravno ovo je sve u cilju da na pocetku ispravimo gresku oko ulaska u sistemPDV-a) i dali je sve to zakonito
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Povrat PDV-a ? Ko ima pravo na povrat ?10.03.2012. u 11:58 - pre 147 meseci
Ti možeš otvoriti novu firmu a da nisi još zatvorio prethodnu. Drugim rečima možeš imati više doo u isto vreme.
 
Odgovor na temu

ajax00
Zoran Milojevic
ing. tehnologije za proizvodnju
auto-instalacija

Član broj: 221149
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Povrat PDV-a ? Ko ima pravo na povrat ?10.03.2012. u 12:25 - pre 147 meseci
E sada namece mi se jedno pitanje, dali moze biti i isti direktor u obe, i dali mogu posto smo u prvoj uvezli robu cca 10 000e (uracunata i carina i PDV) da prodamo novoj firmi tu robu i potom ovu prvu zatvorimo a sa novom dalje da nastavimo da radimo (odmah se prijavimo na sistem PDV-a) i naravno tu robu prodajemo fabrici kako je prvobitno planirano (dali je je to sve zakonski izvodljivo)
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Povrat PDV-a ? Ko ima pravo na povrat ?10.03.2012. u 14:02 - pre 147 meseci
Za to sto si vec uvezao, fabrici je svejedno od koje od te dve firme kupi - u prvoj ce platiti X, a nema PDV-a, u drugoj ce platiti X+PDV i odbiti PDV, znaci opet platiti X.

I tebi ce doduse efektivno biti isto, jer ces prodati za X u prvoj i ne placati PDV, a u drugoj X+PDV pa platiti PDV. Samo ces iskomplikovati nepotrebno stvari. Sto je stiglo, prodaj iz prve, sto nije prodaj preko druge.

Moze biti isti direktor, samo nece morati da se placaju svi doprinosi u drugoj firmi, sve dok ne bude zatvorena prva.
 
Odgovor na temu

ajax00
Zoran Milojevic
ing. tehnologije za proizvodnju
auto-instalacija

Član broj: 221149
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Povrat PDV-a ? Ko ima pravo na povrat ?10.03.2012. u 16:36 - pre 147 meseci
A posto imamo jedan lokal tj. kancelariju gde bi zeleli da i druga firma radi ali na toj adresi je i prva pa dal to nema neke veze sto bi se obe firme vodile na jednoj adresi, a mislio sam da proda prva firma drugoj pa bi otprilike to izgledalo ovako:

Kada bi fabrika kupila od druge firme koja bi bila u PDV sistemu :(900e nabavna cena + 100e carina + 180e PDV=1180e)placeno pri uvozu + (100e marza + 18e PDV) = 1298e (ovde fabrika vraca 198e PDV) i kupljena roba bi fabriku kostala 1100e

Kada bi kupovali od prve firme fabrika bi ocekivala cenu od 1100e (posto nabavlja vec po toj ceni i nece skuplje da plati naravno) po toj ceni jer nebi mogla da vrati PDV, a problem sto je vec roba placena 1180 e: (900e nabavna cena + 100e carina + 180e PDV=1180e)placeno pri uvozu i tako bi se prodala sa gubitkom od 80e

Pa sam mislio da prva firma proda drugoj po ceni od 1180e (900e nabavna cena + 100e carina + 180e PDV=1180e)koliko prvu firmu kosta pri uvozu, a potom ova fabrici ali ne znam dali druga firma bez obzira sto je u sistemu PDV-a moze da prikaze na fakturi PDV koji ce fabrika vratiti 1180e + 198e PDV (jer je kupila robu od prve firme koja nije bila u sistemu PDV-a) ili posto je nabavila robi od firme koja nije u sistemu da prikaze cenu robe bez upisa na fakturi PDV-a?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Povrat PDV-a ? Ko ima pravo na povrat ?10.03.2012. u 20:51 - pre 147 meseci
Firma na fakturi kaze:
- artikal kosta X*1.18
- od toga je 0.18*X PDV
- neto je X
Nebitno od koga si i kako kupio. Tj. Ti kada kupis od prve firme po 1180e, da ne bi druga firma bila u minusu ti MORAS da prodas po 1180*1.18e=1392e, znaci samo da bi bio na nuli. A fabriku to opet kosta 1180e.

Pobrkao si da druga firma moze da proda po ceni od 1298e sa PDV-om a da to nju ne kosta. U toj ceni je 1298e/1.18 = 1100e neto, znaci fabriku to kosta 1100e, ali ti ces morati da platis 198e PDV-a koji dobijes od te fabrike. Medjutim tvoju firmu je ta roba kostala 1180e - znaci u minusu si 80e.


Mogu koliko hoces firmi biti prijavljene na istu adresu koliko znam, cak i deliti kancelariju.
 
Odgovor na temu

ajax00
Zoran Milojevic
ing. tehnologije za proizvodnju
auto-instalacija

Član broj: 221149
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Povrat PDV-a ? Ko ima pravo na povrat ?13.03.2012. u 06:54 - pre 147 meseci
Dali postoji mogucnost da se promenom delatnosto u APR ili osnovanjem nove radne (poslovne jedinice) u okviru forme d.o.o. da se odmah udje u PDV (posto bi to bila nova delatnost ili bi bila nova poslovna jedinica sa novom delatnoscu) ili mora iznova nova d.o.o. firma
i dali moze samo vise d.o.o. firme da otvori jedan vlasnik ili moze recimo da je prva d.o.o. a druga da je STR pa sa drugom da je odmah u PDV (a sa prvom kada dodje vreme)
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Povrat PDV-a ? Ko ima pravo na povrat ?13.03.2012. u 09:00 - pre 147 meseci
Sta mislis da dobijes time?
Jedini nacin da nekako dobijes povrat PDV-a je da prodas nesto za 20.000e (to je limit preko koga MOZES da udjes u PDV, preko 40.000e si OBAVEZAN), recimo uslugu, koja nema ulazni PDV, posle toga trazis da udjes u sistem PDV-a i onda mozes da odbijes ulazni PDV za robu.

Ali bilo kakva manevracija ovog tipa ti garantuje inspekciju.

Moze isti vlasnik da otvori i doo i STR u isto vreme (i pozeljno je prvo doo, da bi se odmah odbili neki doprinosi u STR). Imati STR za trgovinu... ne znam koliko je isplativo, osim ako ne mislis odmah da to zatvoris cim vratis PDV.

Otvaranje nove poslovne jedinice, ako mislis podfirme, moze cerka firma da udje u sistem PDV-a ali opet nista ne mozes uraditi sa ulaznim PDV-om maticne firme - koja nece uci u sistem PDV-a.
 
Odgovor na temu

ajax00
Zoran Milojevic
ing. tehnologije za proizvodnju
auto-instalacija

Član broj: 221149
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Povrat PDV-a ? Ko ima pravo na povrat ?13.03.2012. u 09:31 - pre 147 meseci
Mislo sam da sto smo uvezli sa prvom firmom da prodamo iz prvre firme a da otvorimo novu firmu i u njoj da smo u odmah sistemu PDV-a (slusajuci savete sa foruma) i sva ostala poslovanja (prodaje) da idu preko druge firme da nebi sa prvom cekali 4 000 000din prometa, a predhodno pitanje sam mislio da sa otvaranjem pod firmom dal nije jednostavnije nego otvaranje nove firme pa potom zatvaranje prve, na to sam mislio ali ok kako je jednostavnije i isplativije naravno ostacemo kod ideje nova firma.
A sto se tice STR to je bio predlog vlasnika koji mu je dala navodno neka agencija u ovde kod nas u Srbiji. ne znam sa kojom je to pricao jer ja cu mu voditi poslovanje ovde u Srbiji a on mi je napomenuo samo ideju koju je dobio, ja sam mislio da je mozda najbolje opet d.o.o.(delatnosti bi bile servisiranje i prodaja (trgovina)) i sa njome novi uvozi , odmah u PDV sistem i krenuti sa poslom a sto je uvezeno u prvoj prodavati iz prve firme, ako sam dobro shvatio to bi bilo resenje u nasem slucaju

...inace vlasnik ove firme ima vec razradjene firme po Sloveniji Republici Srpskoj Bosni Hrvatskoj i sve rade isti posao i sa fabrikama istog tipa, cilj firme u Srbiji mu je rasterecivanje troskova jer osim prodaje tih delova mora da posalje i inzinjere iz tih njegovih firmi (pa dnevnice hotel put) ovako otvori kod nas u Srbiji zaposli potrebne ljude i normalno radi...
 
Odgovor na temu

ajax00
Zoran Milojevic
ing. tehnologije za proizvodnju
auto-instalacija

Član broj: 221149
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Povrat PDV-a ? Ko ima pravo na povrat ?14.03.2012. u 09:11 - pre 147 meseci
Jeno pitanje koje nije usko vezano za temu PDV ali je u nizu, posto bi sve radili preko druge firme uvoz prodaju, a preko prve samo prodaju robe koja je prva uvezena mozda necemo uspeti bas sve da prodamo do roka isplate dobavljacu (90dana) cca 7500e , kako moze da se namiri dobavljac dali moze iz druge firme ili mora iz prve pa uz prodaju robe ta uradimo i neku uslugu iz prve dok to ne platimo i sta se desava kada se firma zatvori d.o.o. ako ostane neka roba ili u nekom slucaju novac na racunu?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Povrat PDV-a ? Ko ima pravo na povrat ?14.03.2012. u 19:27 - pre 147 meseci
Uradis pozajmicu druge firme prvoj u krajnjem slucaju ili bolje prodaj robu iz prve firme, drugoj firmi.
Novac/roba podmiruje poverioce, ukljucujuci valjda i vlasnika do visine uloga, a ostalo... e to ne znam iskreno :D
 
Odgovor na temu

ajax00
Zoran Milojevic
ing. tehnologije za proizvodnju
auto-instalacija

Član broj: 221149
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Povrat PDV-a ? Ko ima pravo na povrat ?29.03.2012. u 11:46 - pre 147 meseci
Jedno pitanje oko obaveza firmi koje jos nisu usle u sistem PDV dali te firme imaju obavezu predavati nesto poreskoj upravi svakog meseca , nekakav izvestaj, prijavu o poslovanju (do 10-tog narednog meseca ili do kraja meseca) ili bilo sta sto bi morale raditi svakog meseca (sto bi imalo rok do kada da se preda)
 
Odgovor na temu

ajax00
Zoran Milojevic
ing. tehnologije za proizvodnju
auto-instalacija

Član broj: 221149
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Povrat PDV-a ? Ko ima pravo na povrat ?03.04.2012. u 18:26 - pre 146 meseci
Koji je rok za prijavljivanje firme u sistem PDV po dobijanju resenja iz APR-a (koliko dana), ako zelimo da nam firma odmah radi u sistemu PDV-a
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Povrat PDV-a ? Ko ima pravo na povrat ?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 32253 | Odgovora: 57 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.