Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Diskretna matematika: Tranzitivnost poretka

[es] :: Matematika :: Diskretna matematika: Tranzitivnost poretka

[ Pregleda: 3341 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nekoNiko
Student

Član broj: 236819
Poruke: 4
*.sa.hs-hkb.ba.



Profil

icon Diskretna matematika: Tranzitivnost poretka22.10.2009. u 19:28 - pre 176 meseci
Pozdrav svima

Potrebno mi je vase misljenje oko zadatka

Zadatak glasi:

Disjunktivni silogizam u logici u suštini izražava tranzitivnost poretka, po kojem ako je R u nekom smislu bolji od Q i ako je Q bolji od P, tada je svakako R bolji od P. U jednom engleskom udžbeniku informatike stoje sljedeće konstatacije: “Floppy disk storage is better than nothing” i, nešto kasnije, “Nothing is better than hard disk drive”. Kako ove konstatacije upravo imaju formu “R je bolji od Q” i “Q je bolji od P”, slijedi “R je bolji od P”, odnosno, “Floppy disk storage is better than hard disk drive”. Šta nije u redu sa ovim rezonovanjem?

Kad bi se predstavilo logickim izrazom


Moje misljenje je da se polazeci od netacne cinjenice dolazi do netacnog rezultata.

Vase misljenje?

 
Odgovor na temu

lepi.cane
Lepi Cane

Član broj: 233544
Poruke: 36
*.w802.net.



Profil

icon Re: Diskretna matematika: Tranzitivnost poretka22.10.2009. u 19:32 - pre 176 meseci
Mislim da je problem u bukvalnom prevodu sa "ingleskog", tj, "Nothing is better than hard disk drive" u prevodu znači da nema ništa bolje od hdd, odnosno da je hdd najveći element skupa nosača podataka, da se tako izrazim, a ne "ništa je bolje od hdd" gde se misli na ništa kao trivijalno najmanji element istog skupa. Nadam se da sam bio jasan.
 
Odgovor na temu

Cabo
Lokanje u bircuzu

Član broj: 10942
Poruke: 684
*.vdial.verat.net.



+5 Profil

icon Re: Diskretna matematika: Tranzitivnost poretka22.10.2009. u 19:49 - pre 176 meseci
Nothing is better than hard disk drive

Netačno, bolja je fleš memorija. :o)

A sad ozbiljno, pa ovo bi bukvalno shvaćeno značilo da su hard diskovi „negativni“. [A nisu, pa...]
 
Odgovor na temu

nekoNiko
Student

Član broj: 236819
Poruke: 4
*.sa.hs-hkb.ba.



Profil

icon Re: Diskretna matematika: Tranzitivnost poretka23.10.2009. u 01:59 - pre 176 meseci
Citat:
lepi.cane: Mislim da je problem u bukvalnom prevodu sa "ingleskog", tj, "Nothing is better than hard disk drive" u prevodu znači da nema ništa bolje od hdd, odnosno da je hdd najveći element skupa nosača podataka, da se tako izrazim, a ne "ništa je bolje od hdd" gde se misli na ništa kao trivijalno najmanji element istog skupa. Nadam se da sam bio jasan.


Hvala na odgovoru.

Moje misljenje je ocito bilo pogresno jer kad bi se bukvalno prevodilo da je floppy bolji od nicega onda je to tacna cinjenica.

 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
*.adsl.eunet.rs.



+67 Profil

icon Re: Diskretna matematika: Tranzitivnost poretka23.10.2009. u 07:19 - pre 176 meseci
jedan primer non context free jezika
govorni jezik nije dovoljan za izjasnjavanje formalne logike

dvoznacnost (ili pak viseznacnost) govornog jezika i zavisnost od konteksta
ovde predstavljaju problem

nemas netacan zakljucak , vec pogresno razumen zakljucak

nothing iz prve recenice nije isti nothing kao u drugoj
tako da ovde nemas tranzitivnost
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Diskretna matematika: Tranzitivnost poretka

[ Pregleda: 3341 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.