Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

upotreba dobijenog modela 3D skeniranjem

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: upotreba dobijenog modela 3D skeniranjem

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5087 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

exactly
nema

Član broj: 222172
Poruke: 13
*.static.isp.telekom.rs.



Profil

icon upotreba dobijenog modela 3D skeniranjem20.10.2009. u 07:56 - pre 176 meseci
Skenirao sam jedan odlivak, konkretno drzac za kompresor koristeci 3d Skener Revscan. Model je ispao OK, i nakon male obrade u Geo magicu izgleda sasvim pristojno.
Moja namera je da izvucem precizni nacrt ovog modela i dam ga proizvodnji kako bi napravili 1:1 repliku. Predlozite nacin/software koji bi mogao da mi pomogne da izvadim precizne mere...
Fajl koji imam je u STL formatu. Ja koristim SolidWorks, ali on moze samo da ga gleda, ne moze da ga uveze kao solid model pa da mogu da ga sminkam i izvucem crteze... Jel ima neko iskustva u ovoj oblasti?
 
Odgovor na temu

studio3dart

Član broj: 176761
Poruke: 230
79.101.216.*



+1 Profil

icon Re: upotreba dobijenog modela 3D skeniranjem20.10.2009. u 08:14 - pre 176 meseci
Mislim da to Rhino moze da odradi,mozda cak i Catia.Mere za Masinu vadi u Mastercam-u,ako ti to ne ide,javi se,pa cemo videti sta se moze.
 
Odgovor na temu

exactly
nema

Član broj: 222172
Poruke: 13
*.static.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: upotreba dobijenog modela 3D skeniranjem20.10.2009. u 08:23 - pre 176 meseci
Nisam mislio da se radi na CNC masini nego da majstori u proizvodnji urade sami. Zanima me kako da uradim precizan nacrt po kojem bi ga pravili: raspored i velicina rupa, mere, uglovi. Jer model kakav sada imam u .stl ne deluje bas precizno, tolerancija greske je veca nego dozvoljena. Da li treba da ga popravljam i kako... I uopste, kako da izvucem mere i napravim nacrt? Odnosno, sta sam dobio skeniranjem i kako da sve sprovedem u delo.... Puno hvala unapred.
 
Odgovor na temu

labicko1
Beograd

Član broj: 71503
Poruke: 721
*.ptt.rs.



+187 Profil

icon Re: upotreba dobijenog modela 3D skeniranjem20.10.2009. u 11:12 - pre 176 meseci
Na pogresnom si forumu, ovde retko ko zna da ti odgovori na to pitanje (mozda samo MOHOK). Probaj CAD forumu.
 
Odgovor na temu

Dulex85

Član broj: 171717
Poruke: 38
93.87.141.*

Sajt: www.dusanlazovic.iz.rs


Profil

icon Re: upotreba dobijenog modela 3D skeniranjem20.10.2009. u 12:08 - pre 176 meseci
Probaj sa ovog linka da skines ove dokumente, mozda ti budu od koristi. Tu je ukratko opisan proces sredjivanje oblaka tacaka i njegovo prevodjenje u solid. Inace radi se u "CATIA".

Link

Pozz...
 
Odgovor na temu

MOHOK7
REFERENT ZA PAKOVANJE MAGLE I BROJANJE
OBLAKA
Austrija

Član broj: 42823
Poruke: 930
*.liwest.at.

ICQ: 222868371
Sajt: www.bio-garten.net


+7 Profil

icon Re: upotreba dobijenog modela 3D skeniranjem20.10.2009. u 17:31 - pre 176 meseci
Citat:
labicko1: Na pogresnom si forumu, ovde retko ko zna da ti odgovori na to pitanje (mozda samo MOHOK). Probaj CAD forumu.

???????????????
labicko uz duzno postovanje ja tebe stvarno ne razumem?
Forum se zove: "3D modelovanje"
Hajde ti nama objasni kamo bi trebalo svrstati 3D modelovanje (u ovom slucaju 3D modelovanje na osnovu skena) ako ne u forum 3D modelovanje? Svega ti objasni nama pa da se i mi ovako glupi i neupuceni popnemo na tvoj nivo. Ja eto mogu reci da sam izuzetno dobro skolovan u tom podrucju imam i nekakve diplome i priznanja kad su stvari u pitanju znam masu strucnjaka pitao sam ih i trazio sam po knjigama i tamo lepo pise:
CAD = Computer Aided Design = izrada ( dizajniranje ) objekata na racunaru
3D CAD = 3 Dimensions Computer Aided Design = izrada ( dizajniranje) trodimenzionalnih objekata na racunaru.
Pretpostavaljam da ti jos uvek nisi rascistio sa osnovnim pojmovima kad je tematika u pitanju i sklon sam verovati objasnjenju koje su mi dali strucnjaci iz ostatka sveta da upravo zbog toga kako oni kazu "meljes gluposti"
Ali da odgovorimo coveku:
1) odabrao si od boljih programa za reverzni inzenjering geomagic studio je dugo vremena vazio za jedan od najboljih programa poly works je bio nesto bolji. Dakle nemoj da menjas,
Sto se preporuke za druge programe tice:
Rino pokusava nesto sa modulom za obradu skena ali to je bukvalno uzas treba ti deset puta vise vremena da dobijes isti rezultat
CATIA je zajedno sa Pro E vrhunac u obradi ploha ( surface ) i takodjer petlja nesto sa obradom skena ali taj modul je bukvalni otpad nemoj ni pocinjati.
Dakle nema potrebe menjati.

Mi ne radimo sa Geomagic studiom povrsno sam ga pogledao i odustao INUS technology XOR2 je u ovom casu nesto najbolje sto se moze naci na trzistu i upravo ga zbog toga koristimo, (to za ubuduce) program ima pristojnu cenu od ca 26 000.00 EUR plus porez ali ako stalno radis u njemu onda se isplati za manje od mesec dana jednostavno je u poredjenju sa svim ostalima daleko bolji za sat dva dobijes ono sto u ostalim ( boljim) programima traje ceo dan ( pri tome uzase kao sto su rino i CATIA uopce ne uzimam u obzir to je posebna tragedija za obradu skena)

Sto se izrade tehnicke dokumentacije tice ne razumem te sta ti u stvari hoces?
Prekopaj po export modulima u Geomagic studiu i odaberi najbolji ( osobno bih ti preporucio da izbegavas IGES, dxf i dwg prvi prevrce plohe a ostala dva su jednostavno otpad) STEP nije los i osobno ga cesto koristim STL ovisi o export filteru tu i tamo zna da zabrlja rezoluciju.
Sad na odgovor na temu:
Bukvalno te ne razumem nakon exporta ubacis datoteku u bilo koji 3D CAD program za masince i odradis mu tehnickiu dokumentaciju to bi trebalo da zna svaki ucenik drugog razreda srednje skole i koliko znam bukvalno svi programi mogu to da odrade.
Lupis mu presek odradis mu mere i cica mica gotova prica.
Veeeeeliki nedostatak svega je sto radis sa "mrtvim fajlom" znaci nema stabla i nema mrdanja sve je zaliveno.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK


 
Odgovor na temu

MOHOK7
REFERENT ZA PAKOVANJE MAGLE I BROJANJE
OBLAKA
Austrija

Član broj: 42823
Poruke: 930
*.liwest.at.

ICQ: 222868371
Sajt: www.bio-garten.net


+7 Profil

icon Re: upotreba dobijenog modela 3D skeniranjem20.10.2009. u 18:13 - pre 176 meseci
Sory
Zaboravih napomenuti.
Kod exporta pripazi da to odradis tako da se datoteke mogu intepretirati kao Telo ne kao Surface inace mozes imati grdnih glavobolja sa presecima.
Probas ovo pa ono ne znam kako reaguje Geomagic Studio ali resenja ima sigurno, ipak je to program koji se najvise koristi u njemackom govornom podrucju. (program je jednostavan i lak za ucenje moze ga nauciti za mesec dana prosecno inteligentan pas za razliku od XOR, tu treba poprilicna kolicina mozga i inteligencije i ne mozes poceti raditi bez nekoliko meseci obuke) Da ti navedem primer da INUS trazi samo za obuku 20 000.00 EUR i da su obucavali inzenjere koji rade u Airbus u sest meseci. (pri tome su vrsili odabir jer nisu svi mogli da savladaju program)

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
 
Odgovor na temu

MOHOK7
REFERENT ZA PAKOVANJE MAGLE I BROJANJE
OBLAKA
Austrija

Član broj: 42823
Poruke: 930
*.at
Via: [es] mailing liste

ICQ: 222868371
Sajt: www.bio-garten.net


+7 Profil

icon Re: upotreba dobijenog modela 3D skeniranjem20.10.2009. u 18:21 - pre 176 meseci
A tebi labicko evo nekoliko linkova cisto da vidis kako to rade
profesionalci bilo kako bilo u Geomagic Studio si otprilike 87 puta brzi i
kvalitetniji nego u MAX ili MAYA kad je 3D modelovanje u pitanju ( o
kvaliteti da ne govorim)

http://pdf.directindustry.com/...omagic-studio/25746-38230.html

:-)
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
 
Odgovor na temu

exactly
nema

Član broj: 222172
Poruke: 13
*.static.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: upotreba dobijenog modela 3D skeniranjem21.10.2009. u 06:23 - pre 176 meseci
Hvala na odgovoru.
Sto se tice teh. crteza, ja radim sve u SolidWorks-u , medjutim on ne pokazuje nista u drawing-u, jer je .stl uvezen kao graphic a ne kao surface ili solid. A opet, to nije moglo, jer SolidWorks ima limit na polifaces. Dal da probam u nekom drugom CAD programu i kom?
Druga stvar je u tome da nijedan skenirani fajl nije bas precizan do mere koja bi se mogla koristiti u izradi. Kako se obicno prevazilazi ovakav problem?
Mislim da sam negde procitao da ga precrtavaju, odnosno scan koriste kao uputnicu, odrednicu...
Probao sam i u Rhynu da napravim crtez: ne moze jer ne radi crteze od Mesh-a, samo od solida

Koji program bi mogao da od stl fajla izbaci crtez?
Ili ako treba da se prebacuje u drugu ekstenziju ili export iz geo magic-a....
Probao sam sve u SolidWorksu ekstenzije tog fajla i svuda kaze: too many faces, import as graphic.
 
Odgovor na temu

exactly
nema

Član broj: 222172
Poruke: 13
*.static.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: upotreba dobijenog modela 3D skeniranjem21.10.2009. u 08:02 - pre 176 meseci
evo sad sam pogledao XOR. Kako se ovom point cloudu sto imam (skenirani model) dodeljuju CAD osobine, odnosno kako postaje solid model? Onda bi mi sve bilo lako.... Ubacim ga u SolidWorks, ispravim malo i napravim teh. crtez.
 
Odgovor na temu

MOHOK7
REFERENT ZA PAKOVANJE MAGLE I BROJANJE
OBLAKA
Austrija

Član broj: 42823
Poruke: 930
*.liwest.at.

ICQ: 222868371
Sajt: www.bio-garten.net


+7 Profil

icon Re: upotreba dobijenog modela 3D skeniranjem21.10.2009. u 09:11 - pre 176 meseci
Sto se export importa tice ne mogu ti u ovom casu dati merodavan savet jer ne koristim sve navedene programe i sve ide od slucaja do slucaja znaci moras probati malo ovo malo ono, Geomagic nemam instaliran rekoh da radimo sa XOR.
Dao sam ti savet da pokusas sa STEP taj format fino interpretira NURBS i ne prevrce plohe kao IGES.
Mozda bi najbolje bilo da mi postavis exportirane datoteke negde na neki server da pogledam mozda mi uspe da nadjem resenje ovako dajem "merodavne savete" a pojma nemam sta ti imas na racunaru, to nije moj stil :-) export import u 3D je pomalo pipava stvar ovde od 10 CAD konstruktera jedva da dvojica mogu da odrade valjan export tako da datoteka bude upotrebljiva u osam od deset slucajeva dobijes sazvakane poligone.
Sa Export importom imamo neverovatno iskustvo ( doterali smo do toga da smo ubacili cist NURBS u www ) ali uvek imas nesto nepredvidjeno.
Dakle daj mi datoteke da pogledam. Mozes me kontaktirati na skype ovako kuckati i dopisivati se moze da se otegne.
Sto se kvalitete skena tice ovisi kako si ga skenirao i sa cime si ga skenirao dal si mu matirao povrsine i cime kako si obradio sirovi sken itd Ako mi postavis sirovi sken na server mogu ti reci ako nista drugo ono otprilike kakav mu je kvalitet i accuracy.
moj skype:
medison_austria
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK


[Ovu poruku je menjao MOHOK7 dana 21.10.2009. u 10:32 GMT+1]
 
Odgovor na temu

exactly
nema

Član broj: 222172
Poruke: 13
*.static.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: upotreba dobijenog modela 3D skeniranjem21.10.2009. u 10:26 - pre 176 meseci
Sad sam uspeo u XORu da napravim surfaces od mesha koji sam imao. Uveo sam u solidworks i sada mogu da uradim nacrt, nadjem plane-ove, itd... Pokusavam sad da napravim pun model (solid) a ne da bude od surfaces(ljustura) jer cu lakse izvuci mere i presek.
Trazim sad foru da to uradim... XOR je strasan program.. eksportovao sam u STEPu iz XORa.
 
Odgovor na temu

MOHOK7
REFERENT ZA PAKOVANJE MAGLE I BROJANJE
OBLAKA
Austrija

Član broj: 42823
Poruke: 930
*.liwest.at.

ICQ: 222868371
Sajt: www.bio-garten.net


+7 Profil

icon Re: upotreba dobijenog modela 3D skeniranjem21.10.2009. u 10:51 - pre 176 meseci
XOR je u ovom casu nesto najbolje sto se u ovom casu moze naci na trzistu.
Kad je surface modeling u pitanju mogu reci da je u rangu CATIA i Pro E i vrlo je robustan po meni daleko robustniji od Catia i Pro E a sto se user interface tice imas cak otvorene mogucnosti da ga postavis tako da izgleda kao tebi poznati program ( mrzi me da gledam koje sve to sam postavio pre koju godinu)
Sto se rada u programu tice rekoh ti da ce ti trebati najmanje pet sest meseci da bi mogao reci: " sada mogu da koristim program sa ogromnom vecinom opcija"
Ali kad ga savladas nema se sta reci uverices se da je sve ostalo sto je na trzistu bukvalno receno smece ( bez pardona )
Neverovatno brzo dolazis do izuzetno kvalitetnog modela barem je deset puta brzi od svih ostalih programa za reverzni inzenjering ( o kvaliteti da ne govorim)
Opet ako to uporedis sa onim jadnicima sto izradjuju 3D modele u MAX i MAYA dodje ti bukvalno da zalis ljude jer za sat dva uradis ono za sto njima treba dve tri nedelje ( o kvaliteti da ne govorimo :-) )
Ako ti je hitno imam ekipu koja radi u XOR i izuzetno je kvalitetna mogu ti odraditi cist model u vrlo kratkom vremenu inace ce ti trebati meseci dok ne udjes u program.
Prednost programa je sto mozes obradjivati sken i raditi u njemu 3D objekte kao u svakom normalnom 3D CAD programu.
Ima mogucnosti da sacuvas datoteku tako da ju mozes otvoriti u nekom drugom CAD programu (mrzi me sada da gledam koji je) tako da fajl ne bude "mrtav" nego da mu sacuvas i stablo dakle ziva datoteka.
Koliko mi je poznato program se uglavnom koristi u firmama koje zahtevaju apsolutni vrhunac kvalitete.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK



 
Odgovor na temu

MOHOK7
REFERENT ZA PAKOVANJE MAGLE I BROJANJE
OBLAKA
Austrija

Član broj: 42823
Poruke: 930
*.liwest.at.

ICQ: 222868371
Sajt: www.bio-garten.net


+7 Profil

icon Re: upotreba dobijenog modela 3D skeniranjem21.10.2009. u 11:02 - pre 176 meseci
Da bi dobio solid ( cvrsto telo) treba da su ti SVE PLOHE ZATVORENE (seljacki receno da je "zadihtan" ) kad je to odradjeno onda program automatski prepoznaje objekt kao cvrsto telo.
Tu imas opcija od trimovanja od auto trimovanja do trim and merge sve u svemu mocan program.
Kazem ti imam ekipu (sve sami masinci) mogu ti odraditi posao u XOR dok trepnes.
PS Ukljucujuci i pristojnu tehnicku dokumentaciju.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

[Ovu poruku je menjao MOHOK7 dana 21.10.2009. u 12:15 GMT+1]
 
Odgovor na temu

exactly
nema

Član broj: 222172
Poruke: 13
*.static.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: upotreba dobijenog modela 3D skeniranjem21.10.2009. u 12:01 - pre 176 meseci
kako da ti posaljem fajl pa da vidimo sta mozete da uradite, da li moze pristojan nacrt.....
 
Odgovor na temu

exactly
nema

Član broj: 222172
Poruke: 13
*.static.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: upotreba dobijenog modela 3D skeniranjem21.10.2009. u 12:11 - pre 176 meseci
naravno da sam matirao povrsinu talkom i alkoholom sa kompresor sprejom.... magnetni targeti kako treba, sve po protokolu...
 
Odgovor na temu

MOHOK7
REFERENT ZA PAKOVANJE MAGLE I BROJANJE
OBLAKA
Austrija

Član broj: 42823
Poruke: 930
*.liwest.at.

ICQ: 222868371
Sajt: www.bio-garten.net


+7 Profil

icon Re: upotreba dobijenog modela 3D skeniranjem21.10.2009. u 12:48 - pre 176 meseci
Citat:
exactly: naravno da sam matirao povrsinu talkom i alkoholom sa kompresor sprejom.... magnetni targeti kako treba, sve po protokolu...

HMH
Talk je posebna prica ( ne znam sto ce ti alkohol to bih rado saznao mi uzimamo obicnu finu cetkicu koju zene koriste za puderisanje umocimo ju u talk i onda samo molujemo preko objekta nas skener ima dobar senzor u softweru mozemo podesavati osetljivost obzirom na refleksiju i koliko je objekt taman i svetao tako da talk zadovoljava uostalom jevtiniji je )
Sve ovisi sa kojim skenerom i kojim softwerom radis sken koji senzor skener ima noviji senzori idu cak preko niklovanih povrsina ima ih koji opet pokupe skupa sa skenom i teksture.
Najbolje sken rezultate smo postizali sa:
Helling:
http://www.hellingndt.de/index.php?cat=c76_3-D-Laserscanning.html
"u pipavim slucajevima" kada su skupi objekti u pitanju ( dobijamo objekte od kupaca na obradu da ih skeniramo i trebamo to vratiti tako da ih ovi mogu dalje plasirati u prodaju znaci nema dlaka da bude na njemu imas DSLR kamera koje kostaju par hiljada EUR pa ti sada upropasti ako se usudis :-) ) koristimo: Cyclododecan, Spray http://www.deffner-johann.de/ sprej se koristi za zastitu arheoloskih nalaza ti budu transportovani ohladjeni jer sprej na sobnoj temperaturi nakon nekog vremena sublimira.
Nisi mi rekao koji skener koristis trziste je sareno kvaliteta je isto tako sarena pitanje je koja je gustina skena koja je preciznost skenera i softwera kako si "ocistio" sirovi sken.
Strpi se koji dan dok ne postavimo medison DMS ili mi postavi negde na neki ftp server koji prima vece datoteke.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

Dali ti skener radi fotogrametrijski ili ima laser ??? Koji skener uopce koristis ?

PS
Ako radis sa masinskim delovima i nema ogromne potrebe da se sa objektom ophodis u rukavicama ( fotoaparati mobilni telefoni itd) nego mozes da ga "ocetkas" preporucio bih ti beli sprej za kosu koji klinci koriste za party i fashing daje izvrsne bele matirane povrsine i plohe ostaju ciste i glatke.
evo ti link:
http://schminktopf.shoppingser...haarspray.htm&ID=Googleh00
 
Odgovor na temu

MOHOK7
REFERENT ZA PAKOVANJE MAGLE I BROJANJE
OBLAKA
Austrija

Član broj: 42823
Poruke: 930
*.liwest.at.

ICQ: 222868371
Sajt: www.bio-garten.net


+7 Profil

icon Re: upotreba dobijenog modela 3D skeniranjem21.10.2009. u 13:05 - pre 176 meseci
Citat:
exactly: kako da ti posaljem fajl pa da vidimo sta mozete da uradite, da li moze pristojan nacrt.....

Mi ti mozemo odraditi sve sta ti padne na pamet :-)
Sve su to iskusni masinci ljudi koji poznaju svoj zanat i uz to rade reverzni inzenjering u XOR2 kazem ti strpi se dan dva da mi postavimo medison DMS ( ftp preko kojeg u osnovi i menjamo datoteke) ili mi postavi negde na neki server odakle mogu da ga skinem pa da ga pogledam. Ako si valjano obradio sken ne bi smeo da ima preko 5-6 MB maximalno 10.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
PS ako datoteka nije bas prevelika onda moze i E Mail
[email protected]
 
Odgovor na temu

exactly
nema

Član broj: 222172
Poruke: 13
*.static.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: upotreba dobijenog modela 3D skeniranjem21.10.2009. u 13:06 - pre 176 meseci
rekao sam u prvom postiu. Revscan, placen 40.000 prosle godine.
 
Odgovor na temu

exactly
nema

Član broj: 222172
Poruke: 13
*.static.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: upotreba dobijenog modela 3D skeniranjem21.10.2009. u 13:08 - pre 176 meseci
naravno da moze sve da se podesava, kalibracija na razne podloge i boje.. a talk i alkohol se izmesa i onda fino rasprsi kompesorom na najsitnije cestice, samo pada prah po objektu i lepi se. Bude tanak film, gotovo nevidljiv.
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: upotreba dobijenog modela 3D skeniranjem

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5087 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.