Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dreamweaver vs joomla vs Drupal

[es] :: Web aplikacije :: Dreamweaver vs joomla vs Drupal

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8613 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ivan-grozni
Sabac

Član broj: 131214
Poruke: 49
93.86.153.*



Profil

icon Dreamweaver vs joomla vs Drupal10.10.2009. u 21:48 - pre 176 meseci
Najbolje resenje za izradu sajtova.
 
Odgovor na temu

Stefan Jocic
System Administrator

Član broj: 177868
Poruke: 1299
93.87.100.*

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Re: Dreamweaver vs joomla vs Drupal11.10.2009. u 12:55 - pre 176 meseci
Nisam siguran da je moguća komparacija u ovom slučaju. Dreamweaver je web developer aplikacija (razvojno okruženje), a Joomla i Drupal pripadaju web aplikacijama. Generalno Dreamweaver služi za server-side skripting (i to obuhvata više jezika npr. PHP, ASP, CF itd. ). Mnogi ljudi misle da je Dreamweaver "samo program za pravljenje HTML sajtova", i samim tim podcenjuju mogućnosti ovog alata, koji inače služi i za razvoj složenih web aplikacija. Web aplikacije (Joomla, Drupal, WordPress, Xoops..) su "već upakovan proizvod", tj. većina neće ništa modifikovati u samom sistemu, sem teme koju će skinuti sa nekog sajta i staviti svoj logo. Jedino moguće pitanje u ovom slučaju je: "Da li je Dreamweaver bolji od ostalih razvojnih okruženja?" i "Da li su Joomla i Drupal najbolji CMS sistemi?". Mada je teško odgovoriti i na ta pitanja jer svaka aplikacija/web aplikacije ima svoje mane i prednosti. Meni je recimo odlično rešenje za blog korišćenje WordPress blogging platforme, dok za sajtove (neki to zovu prezentacije) izradim svoj CMS.

edit: typo i dopuna
 
Odgovor na temu

ballapeter

Član broj: 234251
Poruke: 14
*.parabolanet.com.



Profil

icon Re: Dreamweaver vs joomla vs Drupal13.10.2009. u 13:39 - pre 176 meseci
hmmm.... ,ako vec treba birati onda za mene ce biti joomla.
 
Odgovor na temu

dmd

Član broj: 37299
Poruke: 192
*.ptt.rs.



+1 Profil

icon Re: Dreamweaver vs joomla vs Drupal02.11.2009. u 03:52 - pre 176 meseci
Dok se ne upozna Drupal.
 
Odgovor na temu

_Maria_
Beograd

Član broj: 162085
Poruke: 93
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Dreamweaver vs joomla vs Drupal04.11.2009. u 12:48 - pre 176 meseci
Krajnje proizovljna i neargumentovana tvrdnja.
 
Odgovor na temu

madcama
Valjevo

Član broj: 103936
Poruke: 794
*.rcub.bg.ac.rs.



+184 Profil

icon Re: Dreamweaver vs joomla vs Drupal04.11.2009. u 12:55 - pre 176 meseci
Hajmo ovako:
Pomocu Dreamweavera moze da se napravi i sajt i Joomla i Drupal.
Pomocu Joomle moze da se napravi sajt.
Pomocu Drupala moze da se napravi i sajt i Joomla. Zasto? Zato sto je Joomla samo CMS.
Po temi http://www.elitesecurity.org/t385534-0 ja sam terorista.
Use The Force my young Luke Filewalker.
 
Odgovor na temu

staticInt

Član broj: 66101
Poruke: 485
93.86.2.*



+43 Profil

icon Re: Dreamweaver vs joomla vs Drupal04.11.2009. u 14:12 - pre 176 meseci
Zapravo i Drupal je CMS kao i Joomla stim da Drupal nije bas potpuno out of the box. Zanemarujuci sve to za ozbiljne stvari se ne uzima ni jedan ni drugi. Sto se tice DreamWeavera to je IDE i nema nikakve veze sa Drupalom i Joomlom.
Ja na primer najvise volim Komodo IDE, dok Dreamweaver retko kad koristim.
 
Odgovor na temu

dmd

Član broj: 37299
Poruke: 192
*.ptt.rs.



+1 Profil

icon Re: Dreamweaver vs joomla vs Drupal06.11.2009. u 04:57 - pre 176 meseci
Citat:
_Maria_: Krajnje proizovljna i neargumentovana tvrdnja.


Citat:
staticInt: Zapravo i Drupal je CMS kao i Joomla stim da Drupal nije bas potpuno out of the box. Zanemarujuci sve to za ozbiljne stvari se ne uzima ni jedan ni drugi.



Drupal:

http://www.whitehouse.gov

 
Odgovor na temu

achris
Ponekad zemlja

Član broj: 59037
Poruke: 158
*.neobee.net.



+10 Profil

icon Re: Dreamweaver vs joomla vs Drupal25.11.2009. u 20:17 - pre 175 meseci
Evo i ja da se ukljucim, malo kasno ali nema veze.
Posto sam stari koder u bilo kom smislu, ja sam jos ucio ASM,C, VB pa VB .NET pa PHP pa HTML pa JAVA pa AJAX pa PERL itd.
Danas se bavim izradom Web prezentacija i mogu reci da sam u guzvi sa vremenom.
Radim u DW ali ozbiljno mislim da pocnem da radim sa nekim od CMS aplikacija kao sto je to Joomla ili njegovi drugari.

Necu da pdcenim nikoga samo iznosim moje licno misljenje.
Ove CMS aplikacije su meni na neki naci konstruisani za ljude koji nemaju nikakve veze sa informatikom i sustinom
programiranjem ali zele i oni da budu na internetu pa im je omogucen da sami naprave nesto odnosno neki svoj sajt koji
ne kosta nista pa tako to i biva, setite se samo sigurnosne greske kod Joomla 1.5 kako se moglo logovati kao admin...

Evo kako ja zamisljam da radim u Joomli ako ga uopste uspem da skapiram posto mi je jako slaba tacka:

Ako mi neko trazi neki prost sajt tipa samo da se pojavi na netu i prikaze nesto onda bi da radim u Joomli jel koliko sam video
u njemu za cas posla moze napraviti mali sajt i veliki naravno i to je ok.

Sto cela ta prica zauzima u Joomla varijantu 20 - 30 mega to nema ni veze. U obicnom html i php isto to izadje max 1 mb 2 mb ako ima slika...

Ako treba da radim nesto tipa logovanje, baza podataka, pretrage itd. to bi ipak ja da imam kontrolu oko toga a ne neki Joomla modul itd.
Da sedim i analiziram tudji kod od modula koji se na neki nacin integrise u Joomlu to mi ne pada na pamet.

Dakle, moje sazeto misljenje je:

Ako neko hoce da programira i nauci kako radi web development svet onda mora da zagreje stolicu i nauci nesto makar html, php i java.
Ako neko hoce preko noci da nauci da pravi stranicu onda neka uzme Joomla ili njegovu bracu i sestara.

Mislim da se DW i Joomla ne moze nekako uzeti u komperaciju kao sto je to vec neko od kolege ranije naveo.
Nije bitno ko kaze vec sta kaze...
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
212.62.39.*



+45 Profil

icon Re: Dreamweaver vs joomla vs Drupal28.11.2009. u 15:22 - pre 175 meseci
Ja ne bih rekao da je Joomla tako nazadna u odnosu na dreamweaver sistem pravljenja sajtova.
Editovanje koda naravno da dolazi u obzir, ali bolje je sajt raditi od nekog viseg sloja nego od nule. Postoje nebesplatne aplikacije i dodaci za Joomla i pomocu tog sistema moze da se napravi vrlo jak sajt, pa cak i tipa facebook.
Drupal još nisam upoznao, ali moje misljenje na prvu loptu je to da odise minimalizmom i brzinom. Jako dobar sistem za jednostavne prezentacije, tipa, asortiman proizvoda, portfolio, kontakt i slicno.

Wordporess mi deluje nekako okrnjeno i previse jednostavno.
 
Odgovor na temu

Stefan Jocic
System Administrator

Član broj: 177868
Poruke: 1299
79.101.231.*

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Re: Dreamweaver vs joomla vs Drupal28.11.2009. u 17:16 - pre 175 meseci
Za one koje ovo ozbiljno interesuje i žele neke smernice, najbolje je da pogledaju sledeće linkove:

1. Dreamweaver
2. CMS sistemi

Još jednom da ponovim. Dreamweaver ne možete porediti sa CMS-ovima. Zato što je Dreamweaver IDE (Integrated Development Environment). On služi za projektovanje web aplikacija (među njima ubrajamo i CMS sisteme), ali i za proste radove tipa projektovanje manjih statičnih web stranica. Joomla, Drupal, Xoops i ostali su CMS sistemi, su već gotov proizvod pomoću koga možete upravljati sadržajem. I ne može se reći da je "sajt napravljen u Joomla-i", već da je baziran na ovom CMS sistemu, isto važi i za ostale sisteme.

Citat:
Wordporess mi deluje nekako okrnjeno i previse jednostavno.


WordPress je odlična blogging platforma! Za one koji imaju određen nivo web development skills, mogu lako modifikovati sam sistem i napraviti novi šablon, koji će imati opcije kao bilo koji veći portal (koristeći i dodatne plugin-ove). I da, WordPress je proglašen za najbolji OpenSource CMS u 2009. godini.

Citirao bih komentar Miloša Petrovića, jednog od top 10 blogera u Srbiji:

Citat:
Kad pogledas dalje od Wordpress default koriscenja, zasuces rukave, odradis neki css kod i primenis php funkcije, rezultati su fascinanti.
Vi znate koliki je odjek imao moj Joomla tutorijal, i ja sam posle svega resio da predjem na Wordpress!
Za 2009. godinu i moj glas ide za WP!


 
Odgovor na temu

virtualVoid

Član broj: 161084
Poruke: 698



+28 Profil

icon Re: Dreamweaver vs joomla vs Drupal29.11.2009. u 11:45 - pre 175 meseci
Joomla. Prijatelj radi siteove na drupal engineu i znam da mi cesto zavidi sto koristim joomlu. Joomla je malo bugovitija ali mnostvo dodataka je cine mocnijom. Osim toga, ja sam sa joomlu u sekundi presao na drupal, dok je on sa drupala imao problema da se navikne na joomlu.

Moj savjet je da izucis joomlu pa ces se onda lako prebaciti na drupal, ukoliko to pozelis.

DW ne spada u ovu kategoriju jer on nije engine nego alat.
...
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
212.62.39.*



+45 Profil

icon Re: Dreamweaver vs joomla vs Drupal29.11.2009. u 16:45 - pre 175 meseci
Ja poslednjih dana radim u Drupalu. Sve vise mi se svidja, i ako sam koristio Joomlu vec duze vreme. Razmisljam da kompletno prebacim sajt u drupal. A za one koje zanima Drupal se sprema da predje na verziju 7.x koja ce po sadasnjim predvidjanjima prevazici Joomlu. Izdavanje ove nove verzije, kompletno reprogramirane ocekuje se krajem aprila.
 
Odgovor na temu

goborcsaba
Čaba Gobor
S.T.R. TvojPOKLON
Temerin, Srbija

Član broj: 255979
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.f1vesti.com


+1 Profil

icon Re: Dreamweaver vs joomla vs Drupal28.03.2010. u 14:37 - pre 171 meseci
Pozz...

što se moja iskustva tiče, ja sam za Joomla. Pre nekoliko godina svoj prvi sajt napravio sam u DreanWeaver-u, i da Vam kažem ne bih ga preporučio. Pošto taj sajt mi je bio prvi, morao sam mnogo da naučim tokom tog projekta. Prošle godine sam prešao u Joomlu, zato što je meni mnogo jednostavniji i lakše za korišćenje. Znam da u Joomla ne može da se napravi "custom" sajt ( ili jako teško ) ali pitam se ja, da li treba svakome unikatan sajt? Ako Vam je dobar i jedan template za Vaš sajt, onde koristite Joomlu...

Pozz...
 
Odgovor na temu

achris
Ponekad zemlja

Član broj: 59037
Poruke: 158
*.ADSL.neobee.net.



+10 Profil

icon Re: Dreamweaver vs joomla vs Drupal29.03.2010. u 23:30 - pre 171 meseci
Evo i mene nazad posle nekoliko meseci...

Kolege koji su rekli da se ne moze uporediti DW sa CMS sistemima mislim da su u pravu,
posto ne mozemo da uporedimo programske jezike sa gotovim programima na pr. :

- u C, C++, .NET, VB itd. moze da se napravi recimo Excel tabela i sve zajedno sa nekom skriptom koja
moze da uradi isto to sto radi i kada se edituje Excel tabela pa se doda skripta iz naravno MS Excel programa.

- u MS Excel ne moze da se napravi C, C++, .NET, VB itd....

U ovom slucaju je DW = C, C++, VB itd.
A Joomla = MS Excel itd.

Znaci, neko ko se razume u, ali zaista razume sta je to WEB i kako radi razvoj WEB aplikacija malo ce se
igrati Joomlom, Drupalom itd. jel vec iz iskustva ima gotove module koje koristi i integrise u svoje projekte.

Ko se ne razume u WEB on moze da uzme neki od CMS okruzenja i da napravi nesto sto ce liciti na nesto pa mozda i ispadne nesto...

Bez uvrede, razvoj aplikacija dali za WEB ili za bilo sta drugo nije isto sa UPRAVLJANJEM SADRZAJEM nekog CMS-a.

Naravno, i sam koristim Joomlu i DW.
Joomlu pretezno gde nije nesto zahtevno a pogotovom gde se ne koristi neki vrhunski dizajn nego gde moze da prodje template.

Pored toga sto je Joomla besplatna njegovi moduli uopste nisu besplatni ako koristimo profesionalne module.
Ako koristimo besplatne module onda cemo imati sajt sa PUUUUUNOOOOO reklama jel svaki modu ima negde istaknuto
ko ga je praviop i neki linkg do autora. Naravno, ovo skidamo ali nekada zna da bude jako okmplikovno skinuti tu reklamu a
da ne kazem da pola od nas ne razume sta to znaci kada je "besplatno ali sa obavezom ostavljanje traga autora u obliku kako je to autor predvideo"

Evo recimo, dajte primer za vremensku prognozu.Hocete da prikazete vremensku prognozu na Vasem Joomla sajtu.
Kako ce te to napraviti a da se zaista u nekom od kvadratica pokaze koliko ce biti stepeni sutra, dal ce biti padavine itd. ali da nemate ni jednu
reklamu ili u najgorem slucaju da se ucita deo neke druge stranice? i to da bude jos i na nasem jeziku.
Maltene nikako. Obratite paznju na sajtove gde imate svasta pa vremensku prognozu...

Dali bi voleli da platite Vas nov auto ali proizvodjac koji je ucestvovao u proizvodnju delova Vaseg auta udari nalepnicu na vidno mesto ?

Zamislite da Vam naprave dizajn od nule posto zelite nesto specijalno, pa Vam od dizajna naprave HTML i CSS kod.
Pa od toga treba da naprave template da moze joomla da ga ucita (naravno onoliko koliko on to moze) pa da pocnete da punite
neku bazu podacima....

Pa ako je to sve odradjeno u cemu je problem da se nadje i neki developer pa da napise bazu i da smesti podatke kako treba i
dobijemo jedan apsolutno zamisljenu ideju u realnosti i zadovoljan kupac a i koder i dizajner jel su zaradili.

Ne, ovo nije dobro, posto klinci ponude nekim frimama neke svoje radove u joomli pa kada to treba da bude integrisano na neke
vec postojece sisteme u toj firmi onda nastaje cirkus. Ne znaju PHP, ne znaju Javu, kud i kamo znaju nesto o HTML i CSS pa kraj.
Pre par dana sam okusio ovaj problem u jednu od firmi pa zato sam naveo...

Cena tog joomla sajta je kostao smesnih 250eu. a usput i nije radio. Naravno, postoje i oni koje rade, samo sto oni ne kostaju sa dizajnom,
odradjenim W3C validnim HTML i CSS kodom + PHP kod za neku bazu itd.

Mozda sam otisao malo u sirinu ali neka ljudi citaju i stvaraju svoja misljenja...

Dali ste sigurni da su Vasi Joomla moduli svi sigurni?
Da nema nekih skrivenih skripti u njima sa kojima mogu drugi da imaju pristup Vasem Admin panelu?
Dali zaista verujete nekima na internetu? koji pisu ovako i onako a mnogo puta ne verujete Vasim najblizima...

Ovo je vec druga tema, izvinjavam se ;-)


Nije bitno ko kaze vec sta kaze...
 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 875
*.teol.net.



+148 Profil

icon Re: Dreamweaver vs joomla vs Drupal11.04.2010. u 17:43 - pre 170 meseci
Citat:
Evo recimo, dajte primer za vremensku prognozu.Hocete da prikazete vremensku prognozu na Vasem Joomla sajtu.
Kako ce te to napraviti a da se zaista u nekom od kvadratica pokaze koliko ce biti stepeni sutra, dal ce biti padavine itd. ali da nemate ni jednu
reklamu ili u najgorem slucaju da se ucita deo neke druge stranice? i to da bude jos i na nasem jeziku.
Maltene nikako. Obratite paznju na sajtove gde imate svasta pa vremensku prognozu...


Ne razumijem sta si sa ovim htio reci? Joomla posjeduje 4 razlicite vrste ekstenzija (komopnente, moduli, sabloni i pluginovi) koje omogucavaju veliku fleksibilnost i kombinovanjem ovih mozes da ostvaris sta god zelis.

Ovo sto si ti naveo se rjesava kao na bilo kom drugom tipu CMS-a . Prvo potrazis gotov modul (a sa preko 4000 ekstenzija, vjerovatnoca da ces ga naci i nije toliko mala), pa ako ti gotovo rjesenje ne odgovara, napravis svoj koji se u potpunosti integrise i dizajn sajta.

Citat:
Ne, ovo nije dobro, posto klinci ponude nekim frimama neke svoje radove u joomli pa kada to treba da bude integrisano na neke
vec postojece sisteme u toj firmi onda nastaje cirkus. Ne znaju PHP, ne znaju Javu, kud i kamo znaju nesto o HTML i CSS pa kraj.
Pre par dana sam okusio ovaj problem u jednu od firmi pa zato sam naveo...


Joomla omogucava 4 gore navedene ekstenzije kroz koje se trazena funkcionalnost integrise u sajt. Naravno, za ovo je potrebno poznavanje PHP-a, MySQL-a, Joomla API-ja i njenog MVC modela, kao i sistema sa kojim treba da se integrise, sto naravno znaci da to ne moze da odradi neki klinac iz komsiluka, tu se slazemo. :)

Meni licno je bolje rjesenje razviti sajt u nekom od gotovih CMS-ova i zatim isprogramirati dodatne stvari ukoliko je to potrebno, to je valjda holly grail kompjuterskog zanata - code reuse. :)

 
Odgovor na temu

achris
Ponekad zemlja

Član broj: 59037
Poruke: 158
*.ADSL.neobee.net.



+10 Profil

icon Re: Dreamweaver vs joomla vs Drupal12.04.2010. u 01:46 - pre 170 meseci
Citat:
Ne razumijem sta si sa ovim htio reci? Joomla posjeduje 4 razlicite vrste ekstenzija (komopnente, moduli, sabloni i pluginovi) koje omogucavaju veliku fleksibilnost i kombinovanjem ovih mozes da ostvaris sta god zelis.


Da, mozemo da ostvarimo ako znamo PHP, Javu, Perl, Pyton itd. itd. kome sta odgovara.
Generalno gledajuci se slazem sa time sta si napisao i potpuno je tako.

Sto sam rekao konkretno za vremensku prognozu je samo primer da ne mozes da nadjes ni jedan
modul koji zaista prikaze samo vremensku prognozu vec mora da ucita jos gomilu reklamnih stvari koje
recimom ja ne zelim da imam na mom sajtu jel me ne interesuje nastup u Big Ben u Londonu.

Ovo je samo jedan mali primer u ovom moru, na primer sto me isto jako nervira kada modul natrpaju sa
nekim algoritmima koji su sa kriptovanim base64 url-ima koje treba dekodiram i da pratim gde i sta radi jel
necu naravno da imam linkove prema mom sajtu sutra koje mi ne trebaju. Takav je recimo Phoca Gallery.
Sve mi ovo izgledao kao kada ti pocne da rdja auto a ti uzmes i namazes nekom bojom koja odgovara boji auta
ali ne saniras prethodno rdju pa se izcudjavas kasnije kada ti otpadne sasija i vristis od muke kao da ti kutnjaci rastu. :-)

Generalno da se vratim nazad temi.
Slazem se sa tobom da je u CMS lakse odraditi neki sajt, nama koji znamo da kodiramo je zaista lakse i brze
ali gde je onda ta prica kada mi dodju u firmu sa idejom da se zaposle kao web programeri ili dizajneri ili ne znam
ni kako da nazovem taj narod koji je zaista isklepao 5 sajtova u Joomli i sada kaze da je on koder a da ne kazem "akler" :-)
a ne zna ni osnovnu strukturu da postavi nekog praznog html fajla a za PHP da ti ni ne kazem.

Evo jos jedan primer:
neki moj poznanik napravio svoj sajt na google site creator-u i pohvalio se. Ok, covek je apsolutni duduk i napravio je nesto sto je katastrofa ali
je dobro, medjutim, dodje i pocne da mi prosipa pricu kako je citao na forumu da mi koderi ne radimo nista nego to sto prodajemo radi u
stvari Joomla i da to nije uredi. Ovo je ukratko samo prepricano.

Pa ajde kazi sada, sta to joomla radi umesto nas i sta mi moramo sve da znamo da bi joomla uopste mogla da radi na racunaru ili web serveru.
Nama koderima je CMS kao jedna veeeelika baza biblioteka koje rade nesto a mi ih prilagodjavamo kao nekada kada smo ucili C pa smo pravili
biblioteke na milijarde i kasnije pozivali, menjali i koristili.
Ali gde je to tzv. Joomla vs DW? gde su tu ljudi koji prave sajtove a nikada ranije racunar nisu imali?
Kakve mi to komperacije probamo da uradimo i pisemo istorijate u forume?
Pa jos kada vidim reklamu "skratite vasu muku i napravite svoj sajt u 5 koraka..."
Pa znam ja kracim putem da ti skratim muku, 1. ukljuci komp, 2. iskljuci komp 3. skoci sa balkona po mogucnosti sa zadnjeg sprata
da download bude brzi .
Ako je to sve tako onda daj da pravimo mikser za testo od windows 7 pa boze moj imamo assambler pa cemo valjda raskupusati i win7 tom logikom...

Jao mama ako su nam i doktori danas ovakvi kao sto su nam informaticari onda idem da kupim neku veeeliku parcelu njive trebace za krstove... hi hi hi :-)

vidi, sve je ovo kesa, ako si koder znas sta radis i picis dalje isto tako i ja. Ako nisi koder onda ces mozda sutra prodavati gace na pijacu i tako u krug.

Nije bitno ko kaze vec sta kaze...
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Dreamweaver vs joomla vs Drupal12.04.2010. u 12:51 - pre 170 meseci
Citat:
achris:
Sto sam rekao konkretno za vremensku prognozu je samo primer da ne mozes da nadjes ni jedan
modul koji zaista prikaze samo vremensku prognozu vec mora da ucita jos gomilu reklamnih stvari koje
recimom ja ne zelim da imam na mom sajtu jel me ne interesuje nastup u Big Ben u Londonu.

http://tools.gavick.com/weather.html

Jesi ti uopste potrazio? Ja sam probao par, ovaj mi se najvishe svidio i nemam nikakvih reklama na sajtu.

Citat:

Ovo je samo jedan mali primer u ovom moru, na primer sto me isto jako nervira kada modul natrpaju sa
nekim algoritmima koji su sa kriptovanim base64 url-ima koje treba dekodiram i da pratim gde i sta radi jel
necu naravno da imam linkove prema mom sajtu sutra koje mi ne trebaju. Takav je recimo Phoca Gallery.
Sve mi ovo izgledao kao kada ti pocne da rdja auto a ti uzmes i namazes nekom bojom koja odgovara boji auta
ali ne saniras prethodno rdju pa se izcudjavas kasnije kada ti otpadne sasija i vristis od muke kao da ti kutnjaci rastu. :-)

Vecina komponenata koje forsiraju te linkove (mislim, hoces dzabe neciji rad pa ti jos i link smeta) dozvoljavaju da uz male iznose (10-20Euro) skines i taj baner. To sto ti radis je zabranjeno (modifikovanje tudjeg koda bez dozvole).

Citat:

Slazem se sa tobom da je u CMS lakse odraditi neki sajt, nama koji znamo da kodiramo je zaista lakse i brze
ali gde je onda ta prica kada mi dodju u firmu sa idejom da se zaposle kao web programeri ili dizajneri ili ne znam
ni kako da nazovem taj narod koji je zaista isklepao 5 sajtova u Joomli i sada kaze da je on koder a da ne kazem "akler" :-)
a ne zna ni osnovnu strukturu da postavi nekog praznog html fajla a za PHP da ti ni ne kazem.


to nema veze sa temom, CMSom vec sa ljudskom zeljom da se bolje prodaju. Nisi ti ni prvi ni jedini, prodaju se i za doktore.

Citat:

Evo jos jedan primer:
neki moj poznanik napravio svoj sajt na google site creator-u i pohvalio se. Ok, covek je apsolutni duduk i napravio je nesto sto je katastrofa ali
je dobro, medjutim, dodje i pocne da mi prosipa pricu kako je citao na forumu da mi koderi ne radimo nista nego to sto prodajemo radi u
stvari Joomla i da to nije uredi. Ovo je ukratko samo prepricano.

Super, citao sam i ja na forumima da se daju avioni u garazi popravljati, samo nemam veliku garazu.. Mislim, sta hoces reci sa tim? Tvoj prijatelj nema pojma, cita forume kao 'pouzdane izvore' i onda ti ulazis u diskusiju sa njim.

Citat:

Ali gde je to tzv. Joomla vs DW? gde su tu ljudi koji prave sajtove a nikada ranije racunar nisu imali?

To je pitanje besmisleno, sto se zamaras sa tim. Covjek je cuo / lupio..

:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 875
*.teol.net.



+148 Profil

icon Re: Dreamweaver vs joomla vs Drupal12.04.2010. u 20:07 - pre 170 meseci
Citat:
Evo jos jedan primer:
neki moj poznanik napravio svoj sajt na google site creator-u i pohvalio se. Ok, covek je apsolutni duduk i napravio je nesto sto je katastrofa ali
je dobro, medjutim, dodje i pocne da mi prosipa pricu kako je citao na forumu da mi koderi ne radimo nista nego to sto prodajemo radi u
stvari Joomla i da to nije uredi.


Sa slicnim stavovima po pitanju Joomle/Wordpressa ili bilo kod drugog CMS-a sam se i ja susreo, ljudi smatraju da je to nesto sto zahtjeva par klikova misem i sajt se sam napravi, a developere koji sa njom rade prodavacima magle. Ovo i moze biti istina ako se radi o jednostavnijem sajtu, ali ovi ljudi ocigledno nemaju potpunu sliku, ili se jednostavno nisu susretali sa bilo kakvim komplikovanijim stvarima, osim sa najosnovnijim primjenama (hint: "izradjujem sajtove, X eura po stranici, Y eura po slici"), te stoga njihovo misljenje i ne treba uzimati kao relevantno.

Cinjenica je da nerijetko koristenje ovih CMSova trazi i vise znanja nego da se kodira cijeli sajt od nule.

Opet uzimam Joomlu za primjer zato sto u poslednjih godinu i nesto dana radim samo sa njom, ali slicna prica se moze primjeniti i na bilo koji drugi CMS. Recimo da trebam da napravim neku jednostavnu formu koja obradjuje neke podatke, snima ih u bazu i slicno. U startu je sigurno lakse napisati to od nule kao neku stand-alone skriptu, nego proucavati Joomla API, njen MVC i tako dalje (vec spomenuto u mom prethodnom postu). U prvim komponentama koje sam razvijao ovo je predstavljalo nesto sto mi oduzima vrijeme, a na prvi pogled za tim nije bilo potrebe. Medjutim kada se te osnovne stvari savladaju, onda je daleko lakse napisati dio koda koji ce se jednostavno prikljuciti i stopiti sa ostalim Joomla funkcionalnostima, nego smisljati sve od nule.

Dakle, code reuse. CMS posmatram kao framework (a Joomla to de fakto i jeste), tj. polaznu osnovu. Zasto gubiti vrijeme pisuci kod koji vrsi autorizaciju korisnika, ili bilo koju vec postojecu funkciju kada je on vec implementiran i u njega je ulozeno toliko vremena da je mala sansa da pojedinac moze na svoju ruku da postigne ista slicno. Nerijetko, opet, dodje se do toga da zahtjevi budu dovoljno specificni da je potrebno modifikovati odredjene komponente, ili razvijati nove i tu developeri dolaze na mjesto.

U svakom slucaju, CMS-ovi su opet win-win situacija za sve. Omogucavaju popularizaciju interneta i relativno jednostavno kreiranje sajta pa cak i za one koji se u to pretjerano ne razumiju i to je sasvim ok. Sa druge strane, klijenti ce kad tad doci do neceg sto nece moci sami uraditi, te ce se obratiti nekom iskusnijem za pomoc. Mjesta ima i za jedne i za druge. :)



 
Odgovor na temu

achris
Ponekad zemlja

Član broj: 59037
Poruke: 158
*.ADSL.neobee.net.



+10 Profil

icon Re: Dreamweaver vs joomla vs Drupal13.04.2010. u 00:07 - pre 170 meseci
misk0:
u vezi sta je dozvoljeno i sta nije, ako se nesto kaze da je "for free" i "open source" onda mislim i da je "for free" i "open source" evo ja sam pre par dana napravio neki template kome jos "slajfujem" ivice da bude bez greske i dacu ga for free i nikakava GPL itd.
Sa autorom Phoca Gallery sam se bas okok toga raspravljao. Dao for free i open source i ono malo sutra for free i open source, daj koji dolar pa ces moci da skines logo itd.
Nemam ja problema da platim dobre module, pluginove itd. sta vise sam ZA jel i ti ljudi su puno vremena i truda ulozili da naprave to. Svaka cast Phoca autoru ali onda nemoj da se reklamiras da je nesto za dzabe a posle trazimo picinu dlaku. Sta vise, covek rece da ce prekinuti da radi projekte sto je mislio da izda zato sto necemo da platimo. Pa neka prekine, open source community nece propasti zbog njega. Da je lepo postavio kao komercijalni i napisao da je cena lupam $50 ili sta ja znam pa onda bi platio i apsolutno nema problema. Malo dam malo ne dam... manite se tih fazona. Naravno da cu da prepravim sve sto je open source, sta ocekuje autor ako napise open source softver? da cu da buljim u kod i bacati sebe u trans kako je odradio frajer dok ne dobijem izliv krvi na mozgu? ma daj, nekada smo pisali krakove u ASM setite se samo '90. kada je vladala apsolutna anarhija sto se softverskih prava i licenci tice a sada se pravimo kao da smo pravi, skidam gace i bacam ikru kako je neki frajer pustio svoj kod kao open source pa GPL/GNU pa GPL v2 pa ne znam ni ja dokle tako kompllikovati...

Inace se apsolutno slazem sa svim sto si u daljem tekstu napisao.
Posto sam odlutao vec malo-malo vise od teme, izvinjavam se i predlazem da se vratimo temi.
Hvala.

peromalosutra:
Ne znam sta da ti kazem, apsolutno se slazem sa tvojom pricom.
Mislim da bi trebalo da bude negde top tema u vezi CMS-a Joomle! itd.
Mislim da si izneo stvari totalno neutralne i skroz poucne za pocetnike CMS-a.

Sam isto koristim Joomlu recimo i ona je ok, pretezno sam u Linux-u i koristim BlueFish editor pa tako pisem kod.
Uporeda Firefox sa fireBug-om i naravno W3C validacija obavezno!

Sta vi ostali koristite za Joomlu? kakve editore i alate?
Ajd malo da razbijemo ovu temu na nesto pametnije od rasprave... :-)

Dajte, da vidimo kako radimo i sta radimo, pa kasnije izdamo knjigu i nakucamo da je GPL/GNU i uz knjigu damo
citaocu naocare za varenje da ne moze da procita sta pise u nju a naslov cemo napisati nekim bojicama koje se vide preko
naocare za varenje i eto. :-)
Skinuli smo mi i nevidljivog sa nekim preckama ili pragovima pa skinucemo i ove open source zezancije zar ne? :-)
Malo sale nije na odmet ne? nevidljivi je pao sam posle sto je bio pogodjen nasim pragom egzistencije...
Bez veze lupam i ja gluposti u ovu doba noci, idem da izkodiram krevet....

[Ovu poruku je menjao achris dana 13.04.2010. u 01:18 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao achris dana 13.04.2010. u 01:20 GMT+1]
Nije bitno ko kaze vec sta kaze...
 
Odgovor na temu

[es] :: Web aplikacije :: Dreamweaver vs joomla vs Drupal

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8613 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.