Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izracunavanje amortizacije

[es] :: Office :: Excel :: Izracunavanje amortizacije

[ Pregleda: 11432 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bota
Miskovic Bogdan
Beograd

Član broj: 19320
Poruke: 2
164.143.240.*



Profil

icon Izracunavanje amortizacije08.10.2009. u 11:25 - pre 176 meseci
Pokusavam da napravim tabelu u excelu, ali posto nemam znanje iz makroa, a sa formulama nisam uspeo
da resim problem, zamolicu vas za pomoc.

O cemu se radi:
U prvoj tabeli se nalazi spisak sredstava/invest.(po redovima),
a po kolonama: amortizacioni vek; iznos (nabavna vrednost) po godinama od X do Y; i ukupno

E sad druga tabela treba da bude iste forme a da sadrzi formule koe ce da racunaju iznose proporcijalne amortizacije (novog sredstva nabavljenog u toj godini i god. iznos neamortizovanih sredstava do te god.)

Unapred hvala.

bota
 
Odgovor na temu

bota
Miskovic Bogdan
Beograd

Član broj: 19320
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Izracunavanje amortizacije08.10.2009. u 23:30 - pre 176 meseci
uspeo sam nekako na pesaka, ali verujem da postoji i neka elegantnija formula.
a i popunio sam max. u poslednjoj god.


bota
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1318

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: Izracunavanje amortizacije09.10.2009. u 10:25 - pre 176 meseci
Fajl koji si prikačio je bio pun svakakvog "smeća" i nepotrebno je zauzimao preko 2M. -Ovo sam pobrisao koliko je bilo moguće.

Što se tiče mogućnosti za "elegantnijim" rešenjem, potraži ga među nekim od specijalizovanih f-ja:

AMORDEGRC (sintaksa)
AMORLINC (sintaksa)
DB (sintaksa)
DDB (sintaksa)
SLN (sintaksa)
SYD (sintaksa)
VDB (sintaksa)

Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

neptuncokg
Predrag M
racunovodja
Kragujevac

Član broj: 230353
Poruke: 326
212.200.206.*



+9 Profil

icon Re: Izracunavanje amortizacije09.10.2009. u 21:18 - pre 176 meseci
Amortizacija osnovnih sredstava je vrlo ozbiljan knjigovodstveni aspekt (slucajno sam knjigovodja), i samo kratka napomena vezana za ovu temu. Probao sam mnoge programe koji obradjuju ovu oblast i ni jedan me nije u potpunosti zadovoljio. Razlog za to je sto nije sve tako jednostavno kako se cini na prvi pogled. Zbog toga svakom toplo preporucujem da sam napravi programce (naravno u excelu), postujuci osnovne zakonske norme. Zasto nije "unificirano" i zasto ne preporucujem macroe? Prvo, stope amortizacije nisu striktno propisane, odnosno - svaka firma ih poslovnom politikom definise. To znaci da jedne godine stopa moze da bude npr. 10% za jedno sredstvo, a vec iduce godine - 15%. Pa onda takoz. ubrzana amortizacija. Pa onda, da li se obracunava od DANA kad je sredstvo nabavljeno, ili od MESECA u kom je sredstvo nabavljeno. Ili od narednog meseca... Sve je to zakonski dopusteno i regulise se poslovnim politikama firme. Da ne duzim, zbog toga je vrlo pozeljno napraviti program - tabelu za svoju firmu, sa prostim excelovim funkcijama - obicno za procentni racun. I ja sam probao svojevremeno sa makroima, ali sam vise vremena gubio menjajuci ih nego sto mi je trebalo da u excel-tabeli promenim funkciju. Izvinjavam se na opsirnosti, ali ovu oblast izuzetno poznajem, pa ne bih voleo da se neko bespotrebno muci. Predlog za "programce":
- Koliko osnovnih sredstava - toliko sheetova ("kartica osnovnog sredstva)
- Jedan sheet za racunovodstvenu amortizaciju - proporcionalni metod (sumira sve podatke iz sheetova osn.sredstava)
- Jedan sheet za PORESKU AMORTIZACIJU (propisana Zakonom o porezu na dobit)
I to bi bilo to, u najkracem. Jos jednom da citiram nekoga sa PRACTICUM-ovog sajta: "Gde god mozes da izbegnes macroe ti ih izbegni, na teret excelovih tabela". Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: Izracunavanje amortizacije

[ Pregleda: 11432 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.