Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Platne kartice u Srbiji - absolute begginer

[es] :: E-Kupovina :: Platne kartice :: Platne kartice u Srbiji - absolute begginer

[ Pregleda: 3104 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Neflernis

Član broj: 6304
Poruke: 262
*.dialup.neobee.net.



+1 Profil

icon Platne kartice u Srbiji - absolute begginer21.12.2003. u 15:56 - pre 247 meseci
Kaze meni jedan prijatelj: sta se bre glupiras i nosis lovu sa sobom, uzmi bre karticu i zivi ko gospodin. Mislim se, eh kao da ja imam neku lovu ali ajde da probam. Odem u Raiffeisen banku vidim povoljnu uslovi, 600din/god. clanarina plus 20evra depozit. Narucim ja nju i stvarno stigne ona za 2-3dana. Gledam je, lepa je, svidja mi se. Ajde sad da vidim kako radi. Sluzbenik mi je dao i PIN kod. Aha to je ono, mislim sto se cuva kao oko u glavi. Sest puta se osvrcem oko sebe, kao Radovan III i otvaram koverat kad ono PIN tj. Ovo je vas identifikacioni broj XXXX. Odlazim do bankomata, stajem opet se osvrcem pazljivo, gledam i gore iznad just in case da nema neke kamerice. I krecemo.

Bankomat usisava karticu, biram meni srpski, opcija, provera stanja na racunu. Cim je obavio pisti i vraca karticu. A pa cekaj bato nismo gotovi. Opet katica, pa PIN i podizanje 100 din ! On nesto kuca, ja iscekujem lovu sa nevericom oguglao na autorizovane pljacke banaka, drzave, glasackih listica... Kad ono zzzzt ! i evo love. Great ! Naravno krenem ja da pretrazim sve opcije ovaj stalno nesto pisti i dva pripitomljena majmuna u odelima, iz obezbedjenja, onako vire iza pulta i sumnjicavo pogledavaju u sefa cekajuci znak da reaguju. I sef i osoblje je malko vec zacuceno, al jebiga dete voli da se igra. Svi imaju konfrontirajuci stav...ccc...

Dalje u gradu vidim ja bankomate nekih drugih banaka. Izvod o racunu ne daju, a min podizanje je na jednom 300, a na drugom 500 din, za proviziju nista ne govore. Isprobam ja to sve - radi, nema sta ! Posle odem u kafic. Vidim na ulazu one nalepnice o karticama. Btw jel. zna neko gde se to nabavlja ? Idemo. Zovem konobaricu da platim. Pitam je primaju li kartice kaze ona onako sa visine pa zavisi kakvu imate ? i ide dijalog...

- pa visa electron ! - mislim koje pitanje pa na ulazu je nalepnica !
- da ali od koje banke, mi primamo samo od Vojvodjanske i Delta ?
- axa, onda nista. Pa ipak jel mozete da mi kazete kako ide procedura ?
- da, ali rekla sam vam vasu karticu neprimamo.

tough bitch, mislim se kako me je samo otkacila, no ne predajem se ja i pocinjem da lazem kao pas tvrdeci da mi je karticu ipak izdala Delta banka i ona kaze:

- Pha, treba da mi date karticu, licnu kartu, potpis... (razmislja sta jos)
-... mobilni telefon - dopunjavam je
- mob... ne ne treba, zasto ?
- pa za slucaj da zelis da se nekad jos cujemo s obzirom da mi uzimas sve zive podatke !
- aaa, zao mi je takvi su propisi...

Mislim se posle, ne moze ovo biti normalno. Jebote, pa ne uzimam ja od njih kredit, placam fuckin` kolac i sprite. I sta bi sa onim terminalima POS ? Na benz. pumpi jos jedno (neprijatno) iznenadjenje. Imaju nalepnicu i kad je usuo benz, ja mu pruzam lovu i usput pitam za karticu, on me gleda i hvata lovu i onda zastane i kaze, a ne ne radi to. Posle cujem od druga da je pazario karticom na toj pumpi ! Mthrfckr #$%~~~ !

I tako, resim ja da malo proucim ceo taj sistem i nasao sam more informacija na www.mikro.co.yu/e-novac i stvarno sam bio u pravu. U Americi niko ne sme da vam uzima ID uz karticu i dr. sranja dakle - yes it makes sense ! Sad jos ne znam ima li negde kod nas ili kako to ide na svetu da ukucate vas PIN i tako u radnji autorizujete naplatu ?

Pored toga od banke sam obavesten da za placenje u inostranstvu uzimaju 1% po transkacije, a za dizanje cash-a na ATM aparatima 1% po sumi plus 2.2$ fixno po transakciji. Hm, how strange ! Pa kome treba onda ATM preko. Pa valda je bolje poneti neku sicu da se nadje, a vece stvari, gorivo, hotel, ostalo placati sa onih 1%. Pored toga interesuje me koliko max. evra daju ATM-ovi po transakciji ? Ovde ATM menjacnice daje do 200evra.

Da li je neko ovde u Srbiji kupovao preko POS-a ? Ja jos nisam nasao, doduse vikend je i malo sam nestrpljiv. Dakle ono: date karticu, oni zadaju sumu i vi udarite PIN i cekate autorizaciju. Da li to tako ide ili gresim ?!

Vise na :
http://www.cardweb.com/cardtrak/news/1998/april/21b.html
http://www.ahnnet.com/netkey.html
 
Odgovor na temu

srdjandakic

Član broj: 11297
Poruke: 430
62.108.125.*



+14 Profil

icon Re: Platne kartice u Srbiji - absolute begginer22.12.2003. u 15:53 - pre 247 meseci
Citat:
U Americi niko ne sme da vam uzima ID uz karticu i dr. sranja


Netacno, sme da uzme i te kako. Pogotovo ako proceni da bi mogao biti maloletan <21 a kupujes npr. pivo.
Mada ovo ima veze sa pivom, a ne sa karticom.

Ali meni su trazili nekoliko puta "picture id" i kad nije pivo bilo u pitanju...
 
Odgovor na temu

vlada313
Beograd

Član broj: 15601
Poruke: 11
*.mobtel.com



Profil

icon Re: Platne kartice u Srbiji - absolute begginer09.02.2004. u 15:50 - pre 245 meseci
Ja imam Master Card Delta banke. Do sada nisam imao nikakvih neprijatnosti osim mozda cudnih pogleda kasirki kada im umesto kesa pruzim karticu. Valjda misle da to koriste samo stranci ili burzuji. Nikada mi nisu trazili nikakva dokumenta , a sto se tice PIN koda on se koristi samo na bankomatima. Kada placas u radnji dajes samo karticu i potpisujes jedan primerak racuna koji ostaje njima, a ti dobijas drugi primerak. Zgodna stvarcica je i sto na bankomatu mogu da kupim dopunu za mobilni (063).
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Kupovina :: Platne kartice :: Platne kartice u Srbiji - absolute begginer

[ Pregleda: 3104 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.