Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Savet za pokretanje mini štamparije

[es] :: Izdavaštvo :: Savet za pokretanje mini štamparije

[ Pregleda: 7691 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

deskok79
Desko Krstovic

Član broj: 128500
Poruke: 46
77.46.232.*



Profil

icon Savet za pokretanje mini štamparije21.09.2009. u 22:31 - pre 177 meseci
Primetio sam da se u ovom delu foruma pominje štampa,pa rekoh da ovde zamolim za savet u nadi da ću ga dobiti.

Obzirom da sam apsolutni početnik u vezi štampe i jedino što znam je rad u Corel-u,a video sam od nekih prijatelja da oni većinu priprema za štampu rade u Corel-u,pomislio sam da bih se mogao početi baviti štampom.Imam poslovni prostor,nešto malo para,pa... zašto ne probati!

Mene zanima sledeće:
1. Šta mi je potrebno za jednu mini štampariju (za početak),kako bih mogao da radim vizitke,prospekte,kataloge,pozivnice...?
2. Koje mašine su mi potrebne za mini štampariju i koja je njihova cena?
3. Zanima me da li sa tom mini štamparijom mogu raditi one reklamne postere ili kako se već zovu,što viđamo svakodnevno u štampi (tipa akcije kod velikih marketa itd.)

Kada kažem mini štamparija,to zaista i mislim.
Recimo da kapacitet proizvodnje pozivnica bude od 100 do 200 kom. ili nečeg drugog dnevno.

Unapred sam zahvalan na odgovorima.
 
Odgovor na temu

deskok79
Desko Krstovic

Član broj: 128500
Poruke: 46
79.101.151.*



Profil

icon Re: Savet za pokretanje mini štamparije02.10.2009. u 23:35 - pre 177 meseci
Ima li ko da pomogne
 
Odgovor na temu

deskok79
Desko Krstovic

Član broj: 128500
Poruke: 46
79.101.151.*



Profil

icon Re: Savet za pokretanje mini štamparije03.10.2009. u 01:00 - pre 177 meseci
Ima li ko da pomogne
 
Odgovor na temu

crazy-018
Milan Nikolic
direktor
Nish, Srbija

Član broj: 235069
Poruke: 16
93.184.91.*



+1 Profil

icon Re: Savet za pokretanje mini štamparije07.10.2009. u 22:52 - pre 177 meseci
za vizitke, pozivcnice i to tako mozes da kupis ili kolor laser neki a4/a3

a i imas varijantu A3 epson indzet stampac sa ciss sistemom boja, pigmentna mastyila i on izadje oko 350e
 
Odgovor na temu

koska
London, UK

Član broj: 987
Poruke: 823
93.86.208.*



+61 Profil

icon Re: Savet za pokretanje mini štamparije07.10.2009. u 23:28 - pre 177 meseci
Mislim da je u ovom trenutku jako rizicno otvoriti "malu" stampariju, posebno ako si u BG-u.
Pod "malim" podrazumevam stampariju koja od opreme ima jednu ili dve manje masine za stampu (B3 najcesce), noz i, na primer, jednog radnika za pripremu.

"Vece" stamparije koje, pored gore navedenog, obuhvataju jos i neku 4bojnu masinu (min C2 format), plastifikaciju, CTP ili bar osvetljivac za film i jos gomilu drugih stvari vezanih za, na primer, knjigoveznicu, uvek ce biti konkurentnije sa cenom nego bilo koja druga stamparija koja u ponudi ima vizitke, pozivnice, flajere i sl.

Naravno, sve ovo pada u vodu, ako imas unapred ugovoren posao sa nekom jacom firmom koja ce ti bar u pocetku pokrivati osnovne troskove.


Moj savet je da napravis deal sa nekom stamparijom koja ce ti dati najbolje cene, da se upoznas sa sistemom rada (ako ne poznajes), da naucis sam da pravis kalkulacije i za pocetak da radis samo kao komercijalista. Onog trenutka kada budes video kolika je potraznja, tj. kolika ti je dobit u svemu tome, presaberi se, vidi sta ti je najbolje i kupi nesto za pocetak.
U tom, po meni boljem, slucaju, na pocetku ces da imas obezbedjen posao, stalne klijente, a neces rizikovati da ti masina skuplja prasinu ili da ti radnici sede besposleni na poslu. A mozda u tom slucaju vidis da ti vise ide sito stampa od ofset ili da ne treba uopste veci format od B4 itd (sto naravno moze da ti poprilicno olaksa pocetne izdatke oko kupovine opreme)



Naravno, ovaj trenutak, osim sto je los za zapocinjanje nekog "biznisa", isto tako je i idealan za kupovinu posto je dosta stamparija na rasprodaji, a masine su cak i po 20x jeftinije nego pre 3 godine.
 
Odgovor na temu

angelsasha
Sasha Angelkovik
g.tex Balkan Konsalting
Skoplje-Macedonija

Član broj: 236470
Poruke: 4
212.13.90.*



Profil

icon Re: Savet za pokretanje mini štamparije19.10.2009. u 12:07 - pre 176 meseci
koska:
Pod "malim" podrazumevam stampariju koja od opreme ima jednu ili dve manje masine za stampu (B3 najcesce), noz i, na primer, jednog radnika za pripremu.
"Vece" stamparije koje, pored gore navedenog, obuhvataju jos i neku 4bojnu masinu (min C2 format), plastifikaciju, CTP ili bar osvetljivac za film i jos gomilu drugih stvari vezanih za, na primer, knjigoveznicu, uvek ce biti konkurentnije sa cenom nego bilo koja druga stamparija koja u ponudi ima vizitke, pozivnice, flajere i sl.

Znaci ja sam vise zainteresovan za ovo malo vecu stampariju samo isto tako nisam upucen bas nesto mnogo.

Dali moze neko da mi pomogne hocu da se preracunam od prilike koliko bi me kostala ta investicija.
Znaci interesujeme konkretno kojih tipova masina bi trebalo.Evo gore bise neka 4bojna misina interesuje me kojeg tipa,model
a ja bih posle naso cene,plastifikaciju, CTP i osvetljavac za film ne znam bas kako da ih trazim na netu.Ako biste mogli ubrzati mi proces
 
Odgovor na temu

koska
London, UK

Član broj: 987
Poruke: 823
*.ptt.rs.



+61 Profil

icon Re: Savet za pokretanje mini štamparije19.10.2009. u 13:15 - pre 176 meseci
Kod nas jos uvek to ne funkcionse najbolje sa tim trazenjem po netu...
Moze da se nadje, ali otici ce ti mnogo samo na prevoz, demontazu, montazu i sl.

Kao sto rekoh, cene su ovde kod nas pale, tako da je bolje da trazis ovde nekoga ko ce da ti proda masinu.
Trenutno ne radim u stampariji i ne bih mogao da ti pomognem... ali najbolje je da se ukljucis malo "u tokove"... otvorice ti se sigurno neka kombinacija...

Ali, dobre masine, "full" oprema i sl. nece ti nista znaciti bez kvalitetnih radnika. Dobri masinisti imaju platu i po 700+ evra, tako da racunaj i na to.
Filmove, CTP, plastifikaciju i sl. mozes za pocetak da radis kod nekoga ko radi to (dok ne nadjes "racunicu" da sam uzmes nesto od toga), ali ce ti, na primer, noz biti potreban od samog starta.
 
Odgovor na temu

angelsasha
Sasha Angelkovik
g.tex Balkan Konsalting
Skoplje-Macedonija

Član broj: 236470
Poruke: 4
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Savet za pokretanje mini štamparije19.10.2009. u 13:34 - pre 176 meseci

Vidi malo sam ne upucen pa onako lutam po netu i trazim da vidim kako to izgleda kakve su te masine.Vidim naprimer ima digital stampa i ofset stampa odprilike mene samo to i treba.Aj digital mi je gore dole jasnije ne znam koliko je kvalitetna ali je brza i ide direkno preko kompjutera i na neki nacin stampa se recimo na printer.Ali staje ofset stampa koliko od prilike kosta ta masina i koje je velicine.Dali je to neko cudo od masine :)
 
Odgovor na temu

koska
London, UK

Član broj: 987
Poruke: 823
*.ptt.rs.



+61 Profil

icon Re: Savet za pokretanje mini štamparije19.10.2009. u 14:22 - pre 176 meseci
Ajoj... :)
Pa iskreno ne bih ti preporucio da se upustas uopste u sve to dok malo vise ne udjes u materiju.
Svakodnevno ce da ti se javlja gomila problema, koje ces morati da znas kako da resis.

Naravno, uvek mozes da zaposlis "poslovodju", pa samo da gazdujes, ali ipak jednostavno moras da znas bar elementarne stvari.

Kreni na netu da se upoznajes sa offset i digitalnom stampom. Opredeli se za jedno od ta dva. Bar za pocetak.
Najbolje bi ti bilo da nadjes neku stampariju koja ce ti malo vise pokazati kako funkcionise ceo sistem.


Stavi na papir sta bi radio, koje formate, koje tipove posla, za koga i sl. i onda kupi ono sto ti treba.

Znam coveka koji sada uzima masinu samo da bi radio etikete.
Njemu niti treba 4bojna masina, niti mu treba neka specijalna dorada, niti neki veliki format...

A opet, ako nameravas da radis stampu brosura, ambalazu i sl, onda moras da razmisljas o formatu tabaka, savijacici, stancovanju itd.

A i jedno i drugo spada u sferu offset stampe.


Previse je to sve siroko da bi ti bilo ko rekao "masina kosta xxx evra".

Jer moze "masina" da bude ovako nesto


...a moze i ovako nesto



:)
 
Odgovor na temu

angelsasha
Sasha Angelkovik
g.tex Balkan Konsalting
Skoplje-Macedonija

Član broj: 236470
Poruke: 4
212.13.90.*



Profil

icon Re: Savet za pokretanje mini štamparije20.10.2009. u 09:57 - pre 176 meseci
Da da u svaki slucaj informiracuse malo vise.Ovo je cisto sad za sad informativno.Za posla se neboim,mnogo od prijatelja rade u marketing agencije a neki i u marketing sektoru u banke.Tako da mogu da se oslonim potpuno na njih.Aliiii sa njima nema daj da probam nego moram da budem "najbolji" mora da odradim kvalitetno.Uvek sam razmisljao tako ako nesto radim mora da bude najbolje i konkurentno inace nema nista :)))Ipak ima velika konkurencija sa koim moras da se nosis.Lakse je naci veliki poso normalno ako ga nages nego traziti po celom gradu stampati nesto u malom tirazu,pa da se borim godinu-dve dok postignem neki status.Takvih mi trebaju mnogo i maltretiranje je nema ni za mene ni za radnike.Normalno ovo tebi izgleda vrlo samouvereno i meni tako izgleda.Ali za da probam moram da nabavim kvalitetne masine kako bi mi bile target velike firme.A sad ako ne nages poso onda katanac na vrata i prodajes masine :))) e sad ides u zagubu ali mislim da nije nesto ogromna.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Savet za pokretanje mini štamparije20.10.2009. u 14:13 - pre 176 meseci
S obzirom na tvoje nepoznavanje tehnologije, tesko da ces biti najbolji. Najbolej je da, kako sto ti je neko vec preporucio, u pocetku korsitis usluge drugih stampara a ti radis komercijalu, ugovaras poslove, radis pripremu (posto to valjda znas, mad aje cudno da neko radi pripremu a toliko malo poznaje tehnologiju stampe) a ako se posao bude razvijao, lako ces nabaviti opremu i raditi sve sam.
 
Odgovor na temu

angelsasha
Sasha Angelkovik
g.tex Balkan Konsalting
Skoplje-Macedonija

Član broj: 236470
Poruke: 4
212.13.90.*



Profil

icon Re: Savet za pokretanje mini štamparije21.10.2009. u 07:44 - pre 176 meseci
Ma jasno mi je sve to nisam ja reko da ono treba biti najbolji.To je bio onako filovano,to je onamoja prvicna ideja koja me tera da razmisljam.Hteosam samo da objasnim da zelim kvalitetnu masinu kako bi bio konkurentan na pazaru sa kvalitetnim printom.U ovoj ideji koju sam prezentirao ja se ne nalazim u pripremi.Ja bih samo investirao.Kao sto rekoh ciljao bih na veliki posao normalno isao bi na sigurno.A ako ga ubodem sto mislim da imam veliku mogucnost onda je lako i da se angaziraju i ljudi da se taj poso zavrsi.Normalno imalo bi racunice za sve.Imam coveka sto vec radi kao rukovodioc tehnickim delom u dosta veliku stampariju tako da imam kome se osloniti.A za dalje videcemo kako ide.A kako sto sam reko u proslog mail-a ako ne ide katanac na vrata i masine na prodaju.Spreman sam da izdrzim gubitak ali mislim da ne bi bio kolaps posto ipak nije to roba koju nemam gde plasirati,pa cela investicija otici u vodu.Ipak su masine koje prodajem i vratiti sebe kolko mogu investiciju nazad.
Ako imas ideju i predlog koja masina bi me zadovoljila.Znaci pricamo za offset i digital stampa.Od prilike to bi trebalo da izgleda kao mini stamparija koja bi se bazirala na stampanje reklamnih materijala(Flaeri,Bilteni,Posteri...)znaci to bi bilo pre svega offset masina ali ne sigurno nesto profesionalno neka grdosia od masine za visoki tiraz.Nesto sto bi me zadovoljilo sa nesto manji tiraz ali ipak da bi davala kvalitetni print.

treba mi cena i katalog
 
Odgovor na temu

[es] :: Izdavaštvo :: Savet za pokretanje mini štamparije

[ Pregleda: 7691 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.