Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

OpenOffice.org „preporod“

[es] :: Office :: OpenOffice.org „preporod“

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 20373 | Odgovora: 80 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon OpenOffice.org „preporod“08.09.2009. u 22:35 - pre 178 meseci


Već neko vreme u zajednici okupljenoj oko OpenOffice.org projekta traje inicijativa za preporod grafičkog sučelja ovog najpopularnijeg slobodnog kancelarijskog paketa. Ideja: „Oblikujmo okruženje da OpenOffice.org bude izbor, ne samo iz potrebe, već i prava želja korisnika“.

Kao dobar laboratorijski mišić uzeta je Prezentacija (engl. Impress), program za pripremu i izvođenje prezentacija. Iako nisam uključen u poduhvat, sa strane mogu da primetim osnovne crte oko kojih se svi slažu da meniji ostaju u igri ali želi se smanjiti broj plutajućih i iskačućih prozorčića, a više nenametljivih kontrola u kontekstu i veća ujednačenost mogućnosti za interakciju (na primer mogućnost uređivanja elemenata na slajdovima i kada je uključen ređač slajdova).

I onda je krenulo sa predlozima, a među predlozima i:




Očekivano, usledili su komentari: „Ali ovo je baš kao i M* *****e 2007“ i „Mi ne želimo rib*n“, čak je došlo do peticije na Internetu. :-)

Onda je još jedan predlog razrađen, dorađen i upeglan, ovaj put zagovornici nisu iz Sun Microsystemsa već iz IBM-a i RedFlag Officea, a koji se zasniva na panelu sa strane:



Lično, meni se ovaj pravac dopada i mislim da ima potencijal.

Pogledajte detalje na:
http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Sidebar_Proposal_by_IBM
http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Proposal_by_Johannes_Eva

Kako se vama čini ideja?


Kao zanimljivost, pomenuo bih i da su u predlozima neki otišli baš daleko, npr. ovaj sledeći gde je uklonjena cela školjka sučelja i ubačena komandna linija uz direktnu interakciju sa objektima za sve ostalo. Jedino mi nije jasno kako bih popamtio sve ove prečice ;)




http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: OpenOffice.org „preporod“08.09.2009. u 22:59 - pre 178 meseci
Shell i OSD, lol ludilo... Meni bi bila gotivna ta varijanta ali nije stvar u tome sta je meni gotivno nego sta je produktivno (a i cisto sumnjam da bi ova ideja zazivela).

Panel sa strane mi se cini kao najverovatnije resenje, na foru Glade Interface Designer-a :D

Ako se vrti neki poll na netu javni da ucestvujemo i mi ES-ovci...


make love - !war
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: OpenOffice.org „preporod“08.09.2009. u 23:07 - pre 178 meseci
Nema ankete, ali ima živahna dopisna lista [email protected] za „želje i pozdrave“ ;-)
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: OpenOffice.org „preporod“08.09.2009. u 23:29 - pre 178 meseci
Pa i nije bas zivahna, probaj da se pretplatis na lkml... :D Moram da ih pratim preko rss-a inace ode inbox... :D
make love - !war
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: OpenOffice.org „preporod“08.09.2009. u 23:55 - pre 178 meseci
Zato za lkml postoje dopisne liste sa sažetim pregledom poruka na lkml listi ;)
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Challenger

Član broj: 37755
Poruke: 156
93.86.4.*



+1 Profil

icon Re: OpenOffice.org „preporod“09.09.2009. u 00:01 - pre 178 meseci
Ili to prvo (deluje najfunkcionalnije, pa sta i ako lici na M$), eventualno dolazi u obzir IBM-ovo resenje, ostalo nije nizasta.
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
79.101.91.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: OpenOffice.org „preporod“09.09.2009. u 00:05 - pre 178 meseci
Jel smem jedno pitanje ali da ne ispadne flame?
Kako to da OpenOffice ne moze da ima tim developere/dizajnere koji ce da urade interfejs koji
lici na nesto i koji je funkcionalan
Sve ovo je godinama zastarelo po izgledu.
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: OpenOffice.org „preporod“09.09.2009. u 00:10 - pre 178 meseci
Nije flame, ali se ne slazem sa tobom, taj ribbon sto je uveo ms u o2k7 je najveca glupost koju je mogao da uradi a stvari je toliko zakomplikovao sa ui-jem da kada moram da odsljakam neku bazu u access-u jos uvek se drzim office-a xp... Nadam se da oo nece napraviti istu gresku...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
79.101.91.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: OpenOffice.org „preporod“09.09.2009. u 00:19 - pre 178 meseci
Zasto prosto ne instaliras dodatak za stari UI :)
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

Illiron
Miloš Hadžić
Beograd

Član broj: 210
Poruke: 431
93.87.234.*



+1 Profil

icon Re: OpenOffice.org „preporod“09.09.2009. u 00:26 - pre 178 meseci
Rekao bih da je korelacija ljudi koji ne vole ribon i koji koriste klasik temu visoka.

Meni se ne sviđa ni jedan od predloga. Kopija ribona bi mogla da izgleda bolje da su koristili neku lepšu temu. Panel sa strane mi se ne sviđa jer zauzima suviše mesta.
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: OpenOffice.org „preporod“09.09.2009. u 00:31 - pre 178 meseci
Da ne skrećemo temu, OpenOffice.org je projekat slobodnog softvera kome javno doprinose svi korisnici i partneri širom sveta i upravo to se i sada dešava. Ako imaš volje slobodno se pridruži svojim idejama.

Inače uopšte ne mislim da je trenutni izgled nefunkcionalan:



U izdanju 3.1 stiglo je puno detalja, klizač za zumiranje, umekšavanje grafike, prikaz objekata pri prevlačenju. Za 3.2 je planirana podrška za OpenType fontove što će takođe doprineti izgledu. U 3.0 su stigle nove podrazumevane ikonice, prerađeni su brojni prozorčići (npr. osobine dokumenta, elektronski potpisi,...). Iz izdanja u izdanje paket je sve atraktivniji, a već duže vremena sasvim odgovarajući većini potreba.

Citat:
Illiron:
Meni se ne sviđa ni jedan od predloga. Kopija ribona bi mogla da izgleda bolje da su koristili neku lepšu temu. Panel sa strane mi se ne sviđa jer zauzima suviše mesta.


Na današnjim pretežno širokim ekranima panel sa strane je veoma atraktivan jer obezbeđuje veću visinu za rad u dokumentu. Pogledaj ovaj primer i poređenje sa "standardnim" izgledom.

Meni se kod ribona ne sviđa „horizontalno traženje“, problem je uklopiti duže tekstove uz opcije, dolazi do prividno rasutog rasporeda. Malo prirodno, malo zbog veb sajtova lakše mi je da tražim nešto odozgo na dole nego levo desno. Sa ribonom je teško izvesti sklapajuće grupe (moraju da se skupljaju horizontalno) i zato moraju da se ubacuju nove kartice što je zbunjujuće, dok panel sa strane omogućava lako skupljanje nekativnih grupa.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Illiron
Miloš Hadžić
Beograd

Član broj: 210
Poruke: 431
93.87.234.*



+1 Profil

icon Re: OpenOffice.org „preporod“09.09.2009. u 00:33 - pre 178 meseci
Po mom mišljenju bolje je da ostave izgled kakav je sad nego da na silu menjaju.
 
Odgovor na temu

del-boy
Bojan Delić
Beograd

Član broj: 9330
Poruke: 1089

Sajt: www.delic.in.rs


+21 Profil

icon Re: OpenOffice.org „preporod“09.09.2009. u 00:37 - pre 178 meseci
Meni se sviđa ovaj predlog sa panelom sa strane. Dušu dao za wide screen monitore. Meni ribon nije toliko loš kao što ima ljudi koji ne mogu da ga podnesu i mislim da bi i on bio bolje rešenje za OO od trenutnog stanja, ali mi ipak sviđa ovaj panel...

Možda bi bila neka kombinacija zanimljiva... Nešto ribon-like sa osnovnim funkcijama koje se najčešće koriste, a panel da je skriven dok miš ne dođe do ivice ekrana (naravno, konfigurabilan autohide). Meni lično kao korisniku mislim da bi tako nešto najviše odgovaralo, ali ja u svakom slučaju nisam merodavan :)
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: OpenOffice.org „preporod“09.09.2009. u 00:40 - pre 178 meseci
I da, treba imati u vidu da su ovo samo skice i crteži, dakle šema boja, ivice, gradijenti,... to nije obrađivano i doći će na svoje mesto. Sada se raspravlja samo o konceptu.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
93.86.125.*



+21 Profil

icon Re: OpenOffice.org „preporod“09.09.2009. u 00:49 - pre 178 meseci
Ima ona stara izreka o "nepotrebnom izmišljanju tople vode" (da ne popinjem zaludnog popa i krštenje jarića?)...
Masovna upotreba personalnih računara nije pojava od juče, ne treba menjati okruženje koje prosečni kosrisnici očekuju (da ne kažem baš, na koje su navikli?).
Retki su, ako uopšte i postoje, oni kojima je OpenOffice.Org prvi office paket sa kojim se sreću... uglavnom korisnici očekuju da im OO.Org zameni konkurentski proizvod sa kojim su se prethodno već temeljno upoznali.
Više bih voleo da vidim neke stvarno pozitivne pomake u modulu Base, nego što će me dočekati iznenađujuće nesvakidašnji interfejs, sa kojim neću znati odakle da počnem!?!

 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: OpenOffice.org „preporod“09.09.2009. u 00:52 - pre 178 meseci
Pomaci u Baseu, nešto ovako ili da započinjemo novu temu? ;)



Bila je i tu nedavno jedna anketica šta bi korisnici novo želeli, između ostalog ponuđene su bile i prave forme sa mogućnošću da se sakrije školjka OpenOffice.orga. Izveštaji (na slici), što je za ovaj tip programa svakako važnije, su već na nivou, manjka jedino dokumentacija.

A što se prosečnih korisnika tiče, i oni se menjaju:
Citat:

This myth assumes that the population’s understanding of a technology stays the same. I remember using an early Macintosh and watching the tutorial on how to use a mouse. Particularly how to double-click, and how to pick up the mouse and move it to the edge of the mouse pad if you run out of room. In its place on a modern Mac is a video demonstrating multi-touch gestures.


[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 09.09.2009. u 02:22 GMT+1]
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
93.86.125.*



+21 Profil

icon Re: OpenOffice.org „preporod“09.09.2009. u 01:20 - pre 178 meseci
Nisam stigao još detaljno da pogledam novu verziju 3.1.1 mada sam je instalirao na nekoliko novih (tuđih) računara...
MS je u verziji 2007 totalno unakazio Access izazavši masovno negodovanje starih korisnika... možda nisu ni svesni da su time samo napravili mesta za adekvatnu zamenu (kada bi tako nešto i postojalo!). Većina dugogodišnjih korisnika Accessa nije uopšte voljna da se prestroji na DotNet ili šta god već što je MS naumio da isforsira.
Treba iskoristiti ovu "rupu" na vreme...
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: OpenOffice.org „preporod“09.09.2009. u 01:41 - pre 178 meseci
Ma ja sam totalno puko kad sam probao da odradim jednu bazu u 2007-ici. Nisam mogao da se snadjem oko osnovnih stvari a kamoli sta drugo. Cim zavrsim za dan dva neku bazu sto sam zapoceo pokusacu da odradim nesto slicno i u oo base-u - cisto probe radi. Cini mi se da sam ga malo drndao pre jedno 5-6 meseci i da sam hteo da vidim da li ima adekvatnu zamenu za vb i video sam tu openoffice basic ali ne znam koliko je slican sa onim iz office-a...
make love - !war
 
Odgovor na temu

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
62.68.118.*

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: OpenOffice.org „preporod“09.09.2009. u 05:55 - pre 178 meseci
Ideja Ribbona o grupisanju srodnih radnji uopšte nije loša, ali po onoj staroj izreci: "Mator konj se ne uči orati", mi imamo problem. Sigurno da novi korisnici nemaju problema kao npr. što ja imam. Ja znam gdje je nekad bilo, ali te stvari sad jednostavno tražim na pogrešnom mjestu, zato se ne snalazim u novom Office-u...

P.S. I ovaj novi Ribbon može biti size friendly:

I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: OpenOffice.org „preporod“09.09.2009. u 09:54 - pre 178 meseci
A zasto bi uopste nesto menjali?

Razlog zasto komercijalni paketi imaju promene poput Ribbon-a je taj sto firme moraju da prikazu da je nov produkt vredan $$$ - kao i da kreiraju dodatnu industriju treninga.

Ne vidim ni jedan razlog zasto bi jedna OSS aplikacija morala da bude taoc toga - najgore sto mozete da uradite svojim korisnicima je da pretumbate UI "zarad inovacije" - videti reakcije korisnika na Ribbon UI.

Osim ako ne zelite da 100% izgledate kao MS Office - sto takodje moze biti problem jer su aspekti Ribbon UI-ja patentirani.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: OpenOffice.org „preporod“

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 20373 | Odgovora: 80 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.