Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je normalno sto sam nezadovoljan...?

[es] :: Vodič za posao :: Da li je normalno sto sam nezadovoljan...?

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 22279 | Odgovora: 94 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Milos911
Serbia

Član broj: 219127
Poruke: 1230
*.telenor.co.yu.



+303 Profil

icon Re: Da li je normalno sto sam nezadovoljan...?01.09.2009. u 01:39 - pre 178 meseci
lol svaka cas palilulac :) Redovno citam temu pa da i ja dam komentar:
Citat:

Na kraju, kao dosta stariji, savetovao bih ti (ako mi je to uopste dozvoljeno) da ne razmisljas toliko o karijeri, jer prodajes dusu djavolu. Kao sto kazu da nije sve u ljubavi, vec ima nesto i u lovi, tako bih ti i ja rekao, da nije sve u karijeri, vec ima neceg i u zivotu. Sutra ces hteti da imas porodicu. Moraces da imas vremena da ga posvetis deci, supruzi, devojci, svalerkama, prijateljima, pivu, sportu, igrama, hobiju, odlascima u prirodu, samom sebi na kraju krajeva... Jer u suprotnom, jednog dana ces biti ozenjeni kreten, ciju ce porodicu sacinjavati nesrecna zena i deca kreteni (jer im cale ne posvecuje dovoljno paznje) i slicne gluposti. I o tome moras da razmisljas vec sada, jer kada jednom udjes u masinu, tesko ces iz nje izaci. Mlad si, moras da vezbas i zivot, a ne samo karijeru.

Apsolutno se slazem sa ovim. O ovom savetu bi trebao da razmislis isto onoliko koliko ces razmisljati o promeni posla...
Citat:
Trenutno, dok sam mladji i dok imam mnogo toga jos da naucim hocu da izgaram na poslu od 9 do 17 i da za to budem placen adekvatno postignutim rezultatima.

Da budem prost pa da pitam koji ce ti to? Hoces da radis od jutra do sutra da bi kasnije mogao da uzivas? Nisam vidovit ali znas kako mislim da zavrsavaju takvi? Za 20 godina i dalje hoce da rade sto vise da bi kasnije mogli da uzivaju. Posao im je sve u zivotu... Jeste da sam mladji od tebe ali cu ti ipak dati savet: Ako neces sad uzivati u zivotu neces nikad... Napravi neki normalan kompromis izmedju privatnog i poslovnog zivota. Ako si vec stekao dovoljno znanja za neku plati od 1000-2000e uzivaj u njoj. Mozes lepo da zivis sa njom trenutno, a i vremenom ces sticati i vecu bez nekog preforsiranog (m)ucenja. Ipak ti je zivot vazniji od plate...
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.teledot.net.



+768 Profil

icon Re: Da li je normalno sto sam nezadovoljan...?01.09.2009. u 09:06 - pre 178 meseci
Citat:
Milos911: lol svaka cas palilulac :) Redovno citam temu pa da i ja dam komentar:

Da budem prost pa da pitam koji ce ti to? Hoces da radis od jutra do sutra da bi kasnije mogao da uzivas? Nisam vidovit ali znas kako mislim da zavrsavaju takvi? Za 20 godina i dalje hoce da rade sto vise da bi kasnije mogli da uzivaju. Posao im je sve u zivotu... Jeste da sam mladji od tebe ali cu ti ipak dati savet: Ako neces sad uzivati u zivotu neces nikad... Napravi neki normalan kompromis izmedju privatnog i poslovnog zivota. Ako si vec stekao dovoljno znanja za neku plati od 1000-2000e uzivaj u njoj. Mozes lepo da zivis sa njom trenutno, a i vremenom ces sticati i vecu bez nekog preforsiranog (m)ucenja. Ipak ti je zivot vazniji od plate...


Pa upravo zato sto sam mlad i zato sto volim da zivim i zato sto me interesuju mnoge stvari i zato sto volim da uzivam svremena na vreme sam nezadovoljan trenutnom situacijom i hocu da promenim nesto i zato sam i na kraju krajeva otvorio ovu temu.

Sa druge strane, ne mozete me posmatrati kao i svakog drugog 25-godisnjaka iz razloga sto mi ni troskovi nisu kao kod obicnog 25-godinjaka :) tako da postoji razlog zasto mi trebaju pare i ne mogu da priustim da radim za kikiriki.

A sto se tice ovog komentara od Beltrammi-ja... stvarno ne znam sta da kazem. Ne ocekujem ovde da me svi podrze i da slusam kako sam samo ja u pravu ali ako ima jos sa ovakvim msiljenjem onda sam ne samo ja u problemu nego i mnogi drugi.
 
Odgovor na temu

unsigned
Goran Obradovic
Vlatacom , Senior Software Engineer
Belgrade

Član broj: 165940
Poruke: 13
*.uninet.net.mx.



Profil

icon Re: Da li je normalno sto sam nezadovoljan...?01.09.2009. u 10:52 - pre 178 meseci

@TDusko

Vidis tokom moje dugogodisnje karijere bilo je slicnih problema. Da kazem i ja sam imao slicnih razmisljanja i trazio savete. Mogu ti reci da se cesto kod mene nije znalo ko sta radi i koliko. Medjutim onda smo uveli Project Management software (iliti Issue Tracker) i onda je vec postalo jasnije ko je sta i koliko radio - tako da je situacija postala mnogo cistija. Da li vi koristite nesto slicno ili se sve radi ad hoc, u smislu bez bilo kakve papiraologije, dokumentacije i sl ??

 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.teledot.net.



+768 Profil

icon Re: Da li je normalno sto sam nezadovoljan...?01.09.2009. u 11:08 - pre 178 meseci
@unsigned

Da ali pisemo samo sate koje potrosimo na zadatke koji se dodatno placaju od strane musterije (billable hours). Te sate saljemo glavonjama napolju kako bi oni mogli to da naplate od musterije. Ja uvek imam najvise sati delom zbog toga sto radim dosta prekovremeno, a delom i zbog toga sto najvise dobijam takvih zadataka. Prosli mesec samo recimo imao oko 170 sati.
 
Odgovor na temu

nikadnikom
Nenad Marinkovic
Beograd

Član broj: 69062
Poruke: 12
*.ottix.net.



Profil

icon Re: Da li je normalno sto sam nezadovoljan...?01.09.2009. u 11:27 - pre 178 meseci
Radio si u americkoj firmi, imao 170 billable sati, koji oni verovatno ne naplacuju manje od 120$ (a cifra je sigurno vece).
Znaci, zaradio si firmi minimum 20k $ a prema tvojim informacijama, ispada da ti je bruto plata 2k $.

Imas dovoljno razloga, i sto je josh bolje, argumenata da trazis:
1) vise para
2) manje posla

nego dosada.
Tacno je da programiranje nije zidraski posao, pa ne mozes da meris svoj ucinak time koliko si kvadrata uradio, ali nekim ljudima izgleda jedino mozes takvim argumentima da pokazes da nesto nije u redu. Ili si malo placen, ili puno vremena provodis na poslu
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.teledot.net.



+768 Profil

icon Re: Da li je normalno sto sam nezadovoljan...?01.09.2009. u 11:36 - pre 178 meseci
Citat:
nikadnikom: Radio si u americkoj firmi, imao 170 billable sati, koji oni verovatno ne naplacuju manje od 120$ (a cifra je sigurno vece).
Znaci, zaradio si firmi minimum 20k $ a prema tvojim informacijama, ispada da ti je bruto plata 2k $.

...


Mislim da naplacuju 150$. Medjutim, nemam toliko sati svaki mesec. Pred novi release, desi se da imam svega par sati za mesec dana ali recimo da prosecno za godinu dana imam oko 50-ak billable hours mesecno.
 
Odgovor na temu

unsigned
Goran Obradovic
Vlatacom , Senior Software Engineer
Belgrade

Član broj: 165940
Poruke: 13
*.uninet.net.mx.



Profil

icon Re: Da li je normalno sto sam nezadovoljan...?01.09.2009. u 11:48 - pre 178 meseci
Citat:

Znaci, zaradio si firmi minimum 20k $ a prema tvojim informacijama, ispada da ti je bruto plata 2k $.


Mislim da ne mozemo tako posmatrati stvari. Ako je kompanija u kojoj momak radi u stanju da naplati
te sate i lupam $100k, ne znaci da radnik treba da dobije $10k jer je sa poslodavcem dogovorio platu
$2k - a i hvala bogu ima ljudi koji bi to uradili i za manje para tako da i poslodavac nije sisao vesla.

@TDusko

Ako billable sate radis u toku svog radnog vremena, to ti spada u radno vreme za koje si mesecno placen
i tu ne vidim nikakav problem. Cenu tvog rada odredjuje trziste a ne koliko poslodavac naplati posao.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.teledot.net.



+768 Profil

icon Re: Da li je normalno sto sam nezadovoljan...?01.09.2009. u 13:00 - pre 178 meseci
Citat:
unsigned: Mislim da ne mozemo tako posmatrati stvari. Ako je kompanija u kojoj momak radi u stanju da naplati
te sate i lupam $100k, ne znaci da radnik treba da dobije $10k jer je sa poslodavcem dogovorio platu
$2k - a i hvala bogu ima ljudi koji bi to uradili i za manje para tako da i poslodavac nije sisao vesla.

@TDusko

Ako billable sate radis u toku svog radnog vremena, to ti spada u radno vreme za koje si mesecno placen
i tu ne vidim nikakav problem. Cenu tvog rada odredjuje trziste a ne koliko poslodavac naplati posao.


@Unsigned

Apsolutno se slazem sa ovim, nisam nikada ni rekao da trebam da dobijam neke basnoslovne sume samo me je covek pitao da li vodimo evidenciju o satima i ja sam napisao. Mada ova opaska da je to u okviru radnog vremena bas i ne stoji jer su mnogi od tih sati napravljeni van radnog vremena
 
Odgovor na temu

nikadnikom
Nenad Marinkovic
Beograd

Član broj: 69062
Poruke: 12
*.ottix.net.



Profil

icon Re: Da li je normalno sto sam nezadovoljan...?01.09.2009. u 13:03 - pre 178 meseci


Citat:
Mislim da ne mozemo tako posmatrati stvari. Ako je kompanija u kojoj momak radi u stanju da naplati
te sate i lupam $100k, ne znaci da radnik treba da dobije $10k


Nigde nemas neku definiciju koliko programer treba dobije % od vrednosti posla, ali ako hoces da imas i vuka sitog i ovce na broju, normalno je da ces gledati da neki pristojan deo zarade podelis sa svojim zaposlenim.
U redu, dogovoris se u startu za jednu sumu, i ako vidis enormno povecanje dobite od tog posla koje se sliva u samo jedan dzep (ili vise tudjih), sta trebas da radis, budes zahvalan gazdi jel postuje pocetni dogovor ili da se osecas kao ovca

@unsigned

Nemoj mi samo reci da bi ti bio zadovoljan, da npr radis za 2k bruto, a tvoj gazda tvoj rad naplacuje 100k.
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Da li je normalno sto sam nezadovoljan...?01.09.2009. u 13:43 - pre 178 meseci
Citat:
unsigned: Mislim da ne mozemo tako posmatrati stvari. Ako je kompanija u kojoj momak radi u stanju da naplati
te sate i lupam $100k, ne znaci da radnik treba da dobije $10k jer je sa poslodavcem dogovorio platu
$2k - a i hvala bogu ima ljudi koji bi to uradili i za manje para tako da i poslodavac nije sisao vesla.

@TDusko

Ako billable sate radis u toku svog radnog vremena, to ti spada u radno vreme za koje si mesecno placen
i tu ne vidim nikakav problem. Cenu tvog rada odredjuje trziste a ne koliko poslodavac naplati posao.

Da se desilo da poslodavac zarađuje $1000 od njega, a da mu isplaćuje $2000, brzo bi mu dao otkaz. Sasvim je logično da se radnik trudi da bude što korisniji za firmu i da takođe traži da bude što više plaćen. Ako na tršžištu ima isto tako dobrih programera koji bi radili za manju platu, neka ih poslodavac zaposli pa neka rastereti čoveka da ne mora sam da stvara $8000 mesečno. Osim toga, ovde se od njega zahteva prekovremeni rad koji se i po srpskom i po američkom zakonu o radu plaća dodatno i to više nego u radno vreme. Mislim da bi bilo pošteno da mu se to plati.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Da li je normalno sto sam nezadovoljan...?01.09.2009. u 13:54 - pre 178 meseci
Citat:
A sto se tice ovog komentara od Beltrammi-ja... stvarno ne znam sta da kazem. Ne ocekujem ovde da me svi podrze i da slusam kako sam samo ja u pravu ali ako ima jos sa ovakvim msiljenjem onda sam ne samo ja u problemu nego i mnogi drugi.


evo ti konkretno.

1. sta bi ti uradio da npr. dodjes jedan dan na posao i za svojim stolom zateknes nekog drugog. I onda uskoci sef i kaze: " eh, da cao dusice, znas morali smo da uzmemo nekog jeftinijeg. Jer jebiga, kao sto si ti radeci ovde trazio bolje placen posao, tako smo i mi trazili radnika koji ce raditi za manje pare. Samo sto zmo mi uspeli, a ti ne. Inace sto se tice, preporuka, ako ti zatrebaju slobodno se javi nasoj sekretarici ona ce ti proslediti mail. I molim te oslobodi sto sto pre."

2. da li bi ste vi kad vec crkavate od posla pristali da odete kod sefa i da se vas 5-rica odreknete recimo 200evra primanja, a da vlasnik primi novog radnika kojeg bi platio 1000, pa bi ste svi imali istu platu ?

3. da li si razmisljao da otvoris svoju firmu i da onda ti lagano vijas velike projekte i uzivas, dok tvoji radnici pcelice neumorno rade ?
 
Odgovor na temu

unsigned
Goran Obradovic
Vlatacom , Senior Software Engineer
Belgrade

Član broj: 165940
Poruke: 13
*.uninet.net.mx.



Profil

icon Re: Da li je normalno sto sam nezadovoljan...?01.09.2009. u 14:01 - pre 178 meseci
@TDusko

Ok, drago mi je da se slazemo. I ja sam za opciju dodatnog placanja prekovremenog rada, ali to mozemo gledati
i na drugi nacin. Moj odnos prema poslu se uvek zasnivao na fer odnosima. Sta hocu da kazem: dosta puta sam radio
prekovremeno jer je posao to zahtevao, elem, dosta puta sam izlazio sa posla u vremen radnog vremena jer su neke druge moje obaveze to nalagale, ili pak sam ostajao duze na pauzi za rucak jer volim da uzivam u rucku :)
Znaci gledao sam da to izbalansiram - mislim da razumes sta hocu da ti kazem. Izadjes u susret firmi, ali i ona tebi.

Takodje , kolicina billable sati je cesto naduvana. Znam iz iskustva da se posao od pola sat aktivnog rada moze lako naduvati na sat ili dva - tako da to ne mora biti real pokazatelj.

Takodje, sigurno je da ni ti nisi zlatna koka, vec u celom poslu verovatno ucestvuje dosta ljudi : project manager,
salesman, support, CEO,...i naravno verovatno ima iskusnijih programera (rekao si da radis 2 godine) koji su
verovatno napisali veci deo aplikacije.

Sve u svemu, ako ti je zarada problem, uvek mozes otici do sefa i traziti +$100, +$200 +..... ali naravno moras
to sve potkrepiti svojim radom i rezultatima - tj. cinjenicama. Znaci ja bih se ovde suzdrzao od neke velike filozofije.
 
Odgovor na temu

nikadnikom
Nenad Marinkovic
Beograd

Član broj: 69062
Poruke: 12
*.teledot.net.



Profil

icon Re: Da li je normalno sto sam nezadovoljan...?01.09.2009. u 16:26 - pre 178 meseci
Citat:
Takodje , kolicina billable sati je cesto naduvana. Znam iz iskustva da se posao od pola sat aktivnog rada moze lako naduvati na sat ili dva - tako da to ne mora biti real pokazatelj


Moze neko da naduva 20,30,40 sati, ali 170 ne moze. Ili opet ako ume, onda svaka mu cast, neka me nauci :)

Sve u svemu, odnos zaposleni-poslodavac treba da bude "dvosmeran". Tacno je da poslodavac preuzima na sebe rizik prodaje proizvoda i naplate potrazivanja. Takodje, verovatno je tdusko primao i neku platu dok jos nije generisao direktan prihod poslodavcu. Ali, to opet ne opravdava pozive van radnog vremena i potrebu za toliko prekovremenog rada.

Sve mi se cini da organizacija u toj firmi nije jaca strana. Jedno je zapeti kad je neki deadline, ili skociti da se nesto uradi za vaznog klijenta, da bi se firma pokazala u boljem svetlu. Ali, to treba da budu izuzeci, jednom u par meseci, a ne svakodnevno. To nije specificnost srpskih firmi, pun je internet blogova o takvim iskustvima i u USA i Evropi.

Ako gazda vec hoce da "skida kajmak" od prodaje, trebalo bi i da malo ukljuci mozak i napravi neki plan rada, ako npr. vec zna da ides na odmor. Jedno pitanje za tduska: da li je taj tvoj sef/gazda i onaj koji prodaje taj proizvod i ugovara ga s klijentom, ili tu ipak ima vise ljudi u managementu. Nije mi jasno kako ti mozes kao programer u firmi sa toliko klijeneta da direktno da razgovaras sa musterijama. Meni se sve cini da je ta firma pocela kao mala, pa se posao prosirio, ali nacin rada je ostao isti kao i kad su bila 2 programera. To je vrlo cesta situacija.
 
Odgovor na temu

VladimirCDT
VladimirCDT
programer
Beograd

Član broj: 220281
Poruke: 45
*.antegra.com.



+2 Profil

icon Re: Da li je normalno sto sam nezadovoljan...?01.09.2009. u 17:15 - pre 178 meseci
Citat:
unsigned: @TDusko

Ok, drago mi je da se slazemo. I ja sam za opciju dodatnog placanja prekovremenog rada, ali to mozemo gledati
i na drugi nacin. Moj odnos prema poslu se uvek zasnivao na fer odnosima. Sta hocu da kazem: dosta puta sam radio
prekovremeno jer je posao to zahtevao, elem, dosta puta sam izlazio sa posla u vremen radnog vremena jer su neke druge moje obaveze to nalagale, ili pak sam ostajao duze na pauzi za rucak jer volim da uzivam u rucku :)
Znaci gledao sam da to izbalansiram - mislim da razumes sta hocu da ti kazem. Izadjes u susret firmi, ali i ona tebi.

Takodje , kolicina billable sati je cesto naduvana. Znam iz iskustva da se posao od pola sat aktivnog rada moze lako naduvati na sat ili dva - tako da to ne mora biti real pokazatelj.

Takodje, sigurno je da ni ti nisi zlatna koka, vec u celom poslu verovatno ucestvuje dosta ljudi : project manager,
salesman, support, CEO,...i naravno verovatno ima iskusnijih programera (rekao si da radis 2 godine) koji su
verovatno napisali veci deo aplikacije.

Sve u svemu, ako ti je zarada problem, uvek mozes otici do sefa i traziti +$100, +$200 +..... ali naravno moras
to sve potkrepiti svojim radom i rezultatima - tj. cinjenicama. Znaci ja bih se ovde suzdrzao od neke velike filozofije.


Sto se tice ovog fer odnosa, to niko ne spori, i u vecini dobro organizovanih firmi u kojim a se vodi racuna o radniku, to je i obicaj. Programeri postuju takav odnos poslodavca i sami su fer.
Medjutim, u ovom konkretnom slucaju, meni firma mirise na klasicnu srpsku (sto ne znaci da takvih pojava nema diljem zemaljske kugle) malu outsourcing firmu. Her "Gazda" zaposljava neiskusne programere kojima je sa praznim CV-em, ili CV-em u kome stoje samo neke manje vazne akademske reference, teze da prvi posao nadju u dobroj firmi i za pristojnu platu. Ostatak price je onda cista eksploatacija. I te firme tesko da broje vise od 15 ljudi, sa sve sekretaricom. Cisto sumnjam da u njegovoj firmi postoje CEO, support, salesman, project manager... Mozda ima vise od 15 ljudi. ali tesko da ima svih ovih funkcija. Mislim, zar ce neko ko ne da lovu za klima uredjaj da daje platu svim tim managerima, salesmanima etc. ??? Tesko...

Druga stvar je, bar po mom iskustvu, da u tim firmama iskustvo ne znaci nista. Sve takve "gazde" imaju rezon da se poslovi mogu zavrsiti sa pocetnicima, te ako se neki radnik koji je tu proveo par godina javi sa nekakvim idejama "socijalne pravde" i "pravima radnika", pozeli mnogo vecu platu itd. taj radnik se uz sve iskustvo i znanje, smatra zamenjivim... cak, vrlo zamenjivim.

Znas, tog her "Gazdu", kada pomisli da nekome da npr. 500 evra vise, njega uhvati neki bol oko srca, u oku mu suza zablista, obuzme ga neka tuga i ocajanje, kao da ga je sutnula prva riba, ili je izgubio nesto od mladalackih snova. Veoma bolan osecaj...
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
212.200.65.*



+768 Profil

icon Re: Da li je normalno sto sam nezadovoljan...?01.09.2009. u 17:41 - pre 178 meseci
Citat:
nikadnikom
Sve mi se cini da organizacija u toj firmi nije jaca strana. Jedno je zapeti kad je neki deadline, ili skociti da se nesto uradi za vaznog klijenta, da bi se firma pokazala u boljem svetlu. Ali, to treba da budu izuzeci, jednom u par meseci, a ne svakodnevno. To nije specificnost srpskih firmi, pun je internet blogova o takvim iskustvima i u USA i Evropi.


Ne da nije jaca strana, nego... Firma se sastoji iz 2 dela (domaci i strani). U domacem su programeri, testeri i shef, a preko su head boss (takodje srbin :)), 10-ak project managera, support(jedna osoba) i sekretarica. Firma funcionise tako sto svaki project manager ima po nekoliko klijenata i sluzi kao most u komunikaciji izmedju developera i klijenta. Kada klijentu nesto treba on se obrati project manageru koji ima zadatak da prikupi korisnicke zahteve i da kreira case koji dodeli shefu kod nas. On posle prosledi nekom od developera mada se cesto desava da project manager dodeli case direktno developeru ako zna da je taj isti bio u proslosti umesan u nesto slicno. E sad, kako se desava da ja komuniciram sa klijentom direktno? Prosto, PM prikupi zahteve, kreira case i kaze klijentu da sam ja osoba kojoj ce se obratiti za sve tehnicke stvari ukoliko su im potrebne. Na primer ako se radi neka integracija njihovog i naseg sistema cesto je potrebno da oni na svojoj strani nesto podese ili isprogramiraju, a informacije za to im nas PM ne zna dati. Ili kada meni zatreba neka informacija od njih. Takodje, PM posto znaju samo funkcionalnosti aplikacije, a ne i kod, bazu... onda oni cim se povede prica o tome automatski spajaju nas developere sa klijentima.

Shef je inace stara garda programera i poseduje po mom misljenju, jako malo znanja o tome kako se upravlja ljudskim resursima i ostalim stvarima koje vodja jednog ozbiljnog tima treba da ima. Meni bi recimo mnogo znacilo i vise od plate vece za 50-100$ da jednom u dva meseca primeti da sam poginuo od posla i da kaze:"Imas jedan dan slobodno posto si radio kao crnac u zadnje vreme" ili nesto slicno. Takodje, jako je lepo osetiti da je nekome u firmi stalo do tebe pa ne bi bilo lose da jednom u godinu dana pozove i poprica sa zaposlenima i pita ih kako se osecaju u firmi, da li su nezadovoljni zbog necega itd, a ne da kad god odemo na rucak pricamo samo o tome kako se ponasaju (domaci i strani shef) prema nama. Non stop nam se preti manjim platama ako ode ovaj klijent, ako ode onaj klijent, otkazi lete u vazduhu non stop.
 
Odgovor na temu

VladimirCDT
VladimirCDT
programer
Beograd

Član broj: 220281
Poruke: 45
*.antegra.com.



+2 Profil

icon Re: Da li je normalno sto sam nezadovoljan...?01.09.2009. u 17:58 - pre 178 meseci
Citat:
tdusko:U domacem su programeri, testeri i shef

Znaci, znao sam. Tipicno.
Citat:
Shef je inace stara garda programera i poseduje po mom misljenju, jako malo znanja o tome kako se upravlja ljudskim resursima i ostalim stvarima koje vodja jednog ozbiljnog tima treba da ima. Meni bi recimo mnogo znacilo i vise od plate vece za 50-100$ da jednom u dva meseca primeti da sam poginuo od posla i da kaze:"Imas jedan dan slobodno posto si radio kao crnac u zadnje vreme" ili nesto slicno. Takodje, jako je lepo osetiti da je nekome u firmi stalo do tebe pa ne bi bilo lose da jednom u godinu dana pozove i poprica sa zaposlenima i pita ih kako se osecaju u firmi, da li su nezadovoljni zbog necega itd, a ne da kad god odemo na rucak pricamo samo o tome kako se ponasaju (domaci i strani shef) prema nama. Non stop nam se preti manjim platama ako ode ovaj klijent, ako ode onaj klijent, otkazi lete u vazduhu non stop.


Zna on kako se organizuje tim i bar u osnovama, kako se upravlja ljudskim resursima. Ali on nema razloga da ta znanja primeni. Njegova vizija je da te eksploatise, ne da "upravlja ljudskim resursima". I to ce da radi sve dok ne odes iz firme. Kada odes, uzece novog radnika (a mozda i nece, ako moze tvoj posao da preraspodeli na druge) i tako u krug.

Sto se tice "otkaza u vazduhu" i "snizenja plata", to je uobicajena retorika i tu pricu slobodno mozes da ignorises. Zastrasivanje bez osnova. Mislim, ako podeli otkaze, ko ce da pravi one "billing hour$$$" ? Njegova baba ? Plate bi teoretski mogle biti nize, ali je verovatnija opcija da se ne snize, vec da pocne da duguje plate, tj. da ih isplacuje sa zakasnjenjem od 2 ili vise meseca i da ti na kraju ostane duzan. Mis'im, tako se radi taj posao... To je vec odlicno uhodana sema u Srbiji, i cisto sumnjam da je tvoj "Gazda" nesto preterano inovativan u tom pogledu. Reci mi, da li slucajno koristite agilne metode ? Neki i to primenjuju u ovom scenariju.
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Da li je normalno sto sam nezadovoljan...?01.09.2009. u 18:15 - pre 178 meseci
Citat:
tdusko: ...a ne da kad god odemo na rucak pricamo samo o tome kako se ponasaju (domaci i strani shef) prema nama. Non stop nam se preti manjim platama ako ode ovaj klijent, ako ode onaj klijent, otkazi lete u vazduhu non stop.

Nema vise sta da se kaze, sve si sam rekao. Ja sam ti dao savet sta da cinis. Ako ti je za utehu i ja sam bio u slicnoj situaciji, i jedina greska koju sam napravio je ta sto sam dao otkaz pre nego sto sam nasao novi posao, no dobro, na greskama se uci. Ista atmosfera ali apsolutno, nebitno sta i kako, ali bitno je da na kraju za sve bud radnik kriv, molio bih gospodu koja ne misle tako da se suzdrze komentara, jer nisam se samo ja zalio, zalili su se svi zaposleni, pa cak i oni koji su svetlosnim godinama po iskustvu i radnim navikama ispred mene. Srz svega-pohlepa i traljava organizacija, zasto? Jer im se moze. Sta ti mozes? Lepo konkurises, ugovoris razgovore posl posla ili vikendom, utanacis sa novim poslodavcem, da te saceka za otkazni rok, jer ce ovi smradovi najverovatnije zeleti da te kinje i traze otkazni rok u potpunosti. Ti lepo, ods kod sefa stavis ostavku na sto i zavrsis jednom za svagda, i zapamti, nemoj ni slucajno da se predomislis jer ako to uradis, onda si ispao da ne kazem sta...Dobro odmeri situaciju, i novu firmu, ako j to to, budi odlucan i predji, budi musko, j*bo ga ti, donesi odluku i drzi je se... Ako si mislio da ces kukanjem ovd nesto postici, grdno se varas...
Pozdrav i jos jednom, nk ti je srecno u nalazenju novog posla.
p.s. ako negde fali slovo "e" ,sorry pokvarila se tastatura, pa koristim OSK.
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

VladaSu

Član broj: 31634
Poruke: 1099
93.86.116.*



+218 Profil

icon Re: Da li je normalno sto sam nezadovoljan...?01.09.2009. u 19:40 - pre 178 meseci
Ko da vidim sebe samo sa duplo manjom platom!

Meni je sve bilo ok dok nisu dosli neki koji su bili na poslu 4 sata dnevno (jos manje radili), nisu dolazili kada im se cefne. I mene pita gazda da ostajem duze a ja ostajao svakako sat vremena duze a da on nije to ni kontao.
Pa kao "ovo je hitno" ja se ubih od posla i taman 2 dana pre nego sto cu da zavrsim projekat prebaci me na drugi "ovo je hitno" a ono sto sam radio i skoro zavrsio stoji 2 meseca.
Pa mi uvece javi da idem sutra 5 dana na put da radim nesto sto nemam pojima i posle kaze kako sam super prosao jer sam dobio smestaj, hranu i 10 evra dnevnicu.
A mene samo mobilini u vezi posla kostao 20 evra.
Jos kada sam slucajno video email kako sef salje gazdi "uradio sam to to to to" a JA sve to uradio .... onda sam popizdeo.
I takodje kao tebe me ubijlo sto nisam bio samo programer. Uglavnom se svodilo "uradi nesto da pokazemo" zato sto je nekoga mrzelo da se dogovori sta da radim.
ALI OVDE NISAM TEMA JA, he he.
Isto sam mislio da imam super posao u poredjenju sa dugima. Ali nisi ti fizikalac. Profesija ti je takva da mozes sebi da dozvolis da si u 5x boljem polozaju od 80% ljudi u Srbiji. I nemoj biti nikada zadovoljan.
$1200 ~ 800 evra nije bas nesto za asp.net i jos sve sto radis pored.

Sada radim od kuce. Mnogo je bolje, opustenije, placenije .... ali moze i bolje !!!!

Promenio sam 2 posla i rekao sam sebi jos posle prvog posla da cim vidim da 2 meseca mi ne stima nesto moram da nadjem drugi posao.
Oni gledaju sebe ti gledaj sebe.

PS. cesto menjanje posla moze da ti skodi pri nalazenju novog jer ne vide u tebi sigurnost...


[Ovu poruku je menjao VladaSu dana 14.06.2003. u 11:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mantrex
Next stop Oblivion

Član broj: 81044
Poruke: 13
93.86.152.*



Profil

icon Re: Da li je normalno sto sam nezadovoljan...?01.09.2009. u 20:44 - pre 178 meseci
Moram da pohvalim ovu temu. Odavno ne videh ovoliko dobronamernih i korisnih mišljenja na jednom mestu ;)
Iako nisam iz IT struke mogu se 'pohvaliti' sličnim iskustvom.

Moj savet je da poslušaš svoju pamet a ne srce :) Znam da je fraza iz film ali bukvalno se svodi na to. Imaš želju za uspehom i dokazivanje, što je potpuno ispravno ali očigledno si izabrao pogrešno mesto za to.
Po meni takve stvari treba rešavati što pre. Čekanje i sagledavanje problema iz n broja uglova, zbog nekoliko pozitivnih stvari koje postoje u toj firmi, neće učiniti da problemi koje si pomenu nestanu. Naravno ne savetujem te da delaš impulsivno ali neku akciju moraš poduzeti. Ne verujem da ljudi koji su spremi da naprave takvu organizaciju i dovedu ljude, npr. tebe, u takav položaj imaju želju sa razgovorom i kompromisima - tako da tu opciju možeš slobodno zaboraviti. Takodje mislim da ti je ispod časti da ideš na tehniku kojekakvih izgovora i prenemaganja i da ti je "lakse" da, kada šef traži neki extra rad, uradiš to što traži nego da se izmigoljis iz takve situacije - što dovodi do pretpostavke da i ta opcija otpada.
Čini mi se da si ostao samo sa jednom mogućom varijantom - nova firma ;)
Sa srećom!
ALEX
(singing)
... everyone from the place.
Come on with the rain...

He puts ball in Mr. Alexander's mouth and sellotapes it.

ALEX
(singing)
... I've a smile on my face.
I'll walk down the lane... to a happy refrain.
I'm singing... just singin' in the rain.
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.adsl.eunet.rs.



+73 Profil

icon Re: Da li je normalno sto sam nezadovoljan...?01.09.2009. u 23:29 - pre 178 meseci
Mozda to pomogne sledeca vest http://www.dw-world.de/dw/arti...er-Blic%20Online-2569-xml-mrss

Da si zadovoljan ne bi napredovao, valjda svako nadje nesto sto mu ne odgovara pa je nezadovoljan. Ono sto je bitno je da se dobri medjuljudski odnosi.

I da promenis firmu neke ce stvari ostati iste, drugacije je ce izgledati ali u sustini isto.

Kad citam kako ti i mnogi drugi naporno rade postaje mi jasno zasto je normalno da se otprilike svakih pet godina promeni firma.

A to sa stalnim prekovremneim radom nije dobro. Mlad si, izdrzaces jos koju godinu ali bi ti savetovao da se resis toga. Davno sam slusao price iz nemacke, gazda trazi da se radi prekovremeno, extra se placa. Nasi pristaju da rade, nemci ne. Odradili su svoje i gotovo. Tako se nepotrebno iscrpljuje organizam.

Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Da li je normalno sto sam nezadovoljan...?

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 22279 | Odgovora: 94 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.