Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako da povežem laptop na udaljeni AP

[es] :: Wireless :: Kako da povežem laptop na udaljeni AP

[ Pregleda: 3767 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

veselinmarkovic
Veselin Marković
Računarski fakultet u Beogradu
Kruševac, Srbija

Član broj: 211662
Poruke: 67



+16 Profil

icon Kako da povežem laptop na udaljeni AP19.08.2009. u 13:25 - pre 178 meseci
Povezao bih svoj laptop na pristupnu tačku udaljenu 2,5 km da bih pristupio Internetu.
Planiram da pokrijem kuću signalom preko wireless rutera i znam da na krov treba postaviti antenu.

Pitanje je - kako povezati krovnu antenu i ruter?
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: Kako da povežem laptop na udaljeni AP19.08.2009. u 17:58 - pre 178 meseci
Treba ti kabl sa N na RP-SMA. N je tip konektora na anteni a sma na ruteru/pristupnoj tački. Neka kabl bude što kraći, tj. AP što bliži anteni.
 
Odgovor na temu

veselinmarkovic
Veselin Marković
Računarski fakultet u Beogradu
Kruševac, Srbija

Član broj: 211662
Poruke: 67



+16 Profil

icon Re: Kako da povežem laptop na udaljeni AP20.08.2009. u 00:23 - pre 178 meseci
Antena ne može da se poveže direktno na ruter, anten(ic)a na njemu služi za razmenu signala između rutera i laptopa (klijenta).

Šta treba da stoji između antene i rutera? Da li je to AP i ako jeste predložite mi neki SOHO model dostupan na našem tržištu.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: Kako da povežem laptop na udaljeni AP21.08.2009. u 13:13 - pre 178 meseci
Normalno, hvataš signal pomoću AP-a. Npr tplink TL-WA501G. Našao sam za 3300 din.
Iz njega posle ide lan do bežičnog rutera.

[Ovu poruku je menjao espresso dana 21.08.2009. u 17:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zozon83

Član broj: 5484
Poruke: 108
*.1.11.vie.surfer.at.



Profil

icon Re: Kako da povežem laptop na udaljeni AP27.08.2009. u 19:41 - pre 178 meseci
Ako smijem da se nadovezem na temu, jer me prakticno isto zanima...

Dakle, imam udaljenu WLAN mrezu na koju hocu da se spojim sa vise kompjutera... AP je dakle zaduzen da "hvata" tu udaljenu mrezu, signal salje opet do WLAN Routera koji pravi moju malu WLAN mrezu? Jesam li to dobro shvatio?

WLAN na koji zelim da se spojim -------- antena ----- AP ------(lan kablom)------ WLAN Router ------ moja mala WLAN mreza!

Kakva treba da bude Antena za AP? Da li moze svaka Omnidirectional antena?
Npr ova http://www.tp-link.com/products/product_des.asp?id=61 (naravno pod uslovom da je dovoljno jaka da uhvati daj daleki Wlan)


Hvala unaprijed :)
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: Kako da povežem laptop na udaljeni AP28.08.2009. u 08:45 - pre 178 meseci
Ova antena na linku nije omnidirekcionalna vec usmerena i moze da posluzi za to sto hoces da uradis pod uslovom da ti taj ap na koji hoces da se zakacis nije daleko i da imas opticku vidljivost sa njim.
Pod daleko mislim na preko 1km.
Ovo ostalo si shvatio,ap u klijent modu povezes lan kablom sa ruterom koji radi u ap modu i ti mozes sa svojim racunarima da se bezicno kacis na njega.
Na taj ruter bi mogao da stavis neku malo jacu omni antenu ako imas klijent racunara koji su malo udaljeniji a stavljati omni na ap koji radi u klijent modu je nepotrebno razbacivanje snage i skupljanje smetnji.
 
Odgovor na temu

Zozon83

Član broj: 5484
Poruke: 108
*.1.11.vie.surfer.at.



Profil

icon Re: Kako da povežem laptop na udaljeni AP29.08.2009. u 22:57 - pre 178 meseci
...ap u klijent modu povezes lan kablom sa ruterom koji radi u ap modu...

Kako se ovo podesava? Jer evo gledam na svom Routeru D-Link DI-524 i nigdje ne vidim tu opciju... Pod setovanjem za WAN imam IP dynamic, IP static, PPPoE i other (PPTP , BigPond Cable , L2TP and Telia). Sta bih ovde morao da izaberem?

Jos me zanima da li i AP ima neku pristupnu adresu za podesavanja kao i WLAN Router? Kako "reci" AP-u redosled mreza na koje treba da se kaci? (ako imam recimo vise razlicitih mreza)?
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: Kako da povežem laptop na udaljeni AP29.08.2009. u 23:09 - pre 178 meseci
Podesavanje moda rada se obicno nalazi u meniju "wireless","wlan"... mada koliko vidim taj uredjaj i ima samo ap mod.
Wan mozes da stavis na static ip.
Mislim da neces moci da u ap namestis da se kaci na vise mreza od jedne.
Ap-u pristupas preko browsera samo treba da znas na koju ip adresu (pogledaj u manual od uredjaja).
 
Odgovor na temu

Zozon83

Član broj: 5484
Poruke: 108
*.1.11.vie.surfer.at.



Profil

icon Re: Kako da povežem laptop na udaljeni AP30.08.2009. u 19:22 - pre 178 meseci
OK, mislim da sam shvatio. Bunilo me to sto sam mislio da je funkcija AP-a to da stvori wireless mrezu i da istu lan kablom veze na neku postojecu zicnu mrezu. AP medjutim moze i da radi u client modu kada se ponasa kao obicna "wireless kartica"? Slikovito, mogao bih da neki AP uredjaj povezem lan kablom sa kompom i da isti koristim kao wireless karticu (AP naravno u client modu) ???

Razmisljam da uzemem ovaj AP: http://www.linksysbycisco.com/DE/de/products/WAP54G

KIma li neko iskustva sa tim modelom? Vidim da ima dve antene, ako bih ga spajao na externu, jacu antenu - na koji prikljucak bih je teebao spojiti? I da li onda druga antena ostaje / vadi se?

Hvala i pozdrav
 
Odgovor na temu

veselinmarkovic
Veselin Marković
Računarski fakultet u Beogradu
Kruševac, Srbija

Član broj: 211662
Poruke: 67



+16 Profil

icon Re: Kako da povežem laptop na udaljeni AP30.08.2009. u 20:11 - pre 178 meseci
Nemam taj konkretan model, ali imam Linksys WAG54G2 i mogu da ti kažem da je razlika između njega i npr. TP-LINK-a samo u onom "Linksys by Cisco" i zato su svi njihovi uređaji DUPLO skuplji, ali ne i duplo BOLJI. Isto važi za Cisco proizvode. Njihov kabl za napajanje strujom za rutere/svičeve košta 100€. Znam jer studiram računarstvo pa sam imao priliku da radim na njihovoj opremi. Ne preporučujem njihove proizvode za kućne potrebe.

Evo umesto toga na primer TP-LINK TL-WA501G (http://www.tp-link.com/products/product_des.asp?id=36), košta oko 40€, dok onaj Linksys model koji si pomenuo košta oko 80.

Pozz!

[Ovu poruku je menjao veselinmarkovic dana 30.08.2009. u 21:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Kako da povežem laptop na udaljeni AP

[ Pregleda: 3767 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.