Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Spin Down hard disk, ili ti kako da ugasim drugi hard

[es] :: Storage :: Spin Down hard disk, ili ti kako da ugasim drugi hard

[ Pregleda: 2955 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Karo
G.M.

Član broj: 50566
Poruke: 186
93.86.64.*



+3 Profil

icon Spin Down hard disk, ili ti kako da ugasim drugi hard06.08.2009. u 10:20 - pre 178 meseci
Znam da nedobijam nista, ali eto netreba mi cepanica od cetrdesetak stepeni u kucistu u ove letnje dane kad mi samo sluzi za storage.Znaci softwer ili neki tweak bilo bi extra

P.S.
XP ,Asus m2n-e, WD 2500YS
zamolio bih bez kobinacija tipa, kupi hladnjak, kupi kuler za kuciste/hdd,e cupaj napajanje hdd-a,otvori stranicu kucista ili bilo koju kobinaciju sa prefiksom kupi jer to znam i sam
 
Odgovor na temu

dulle2009

Član broj: 219968
Poruke: 391
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Spin Down hard disk, ili ti kako da ugasim drugi hard06.08.2009. u 11:54 - pre 178 meseci
Mislim da interno priključen hard disk nije predviđen da se isključuje/stavlja u sleep mode dok operativni sistem i dalje radi. Upotreba bilo kog uređaja na nepredviđen način može da ošteti uređaj ili mu skrati radni vek.
Kad je to rečeno, mogu da ti predložim da probaš ovaj program: revoSleep v0.2.4 BETA (x86). Ali, koristi ga na vlastitu odgovornost i, ako nešto krene po zlu, nemoj mene da kriviš.

Usput, kod mene taj program nije radio dok sam imao 2 diska na jednom IDE kanalu. Sad imam SATA disk na, naravno, zasebnom kanalu, ali nemam 2 diska, pa ne mogu da ga isprobam.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Spin Down hard disk, ili ti kako da ugasim drugi hard06.08.2009. u 16:23 - pre 178 meseci
Čemu služi Control Panel/Power Options/Turn off hard disks?
 
Odgovor na temu

Karo
G.M.

Član broj: 50566
Poruke: 186
93.86.184.*



+3 Profil

icon Re: Spin Down hard disk, ili ti kako da ugasim drugi hard06.08.2009. u 17:06 - pre 178 meseci
Citat:
Mislim da interno priključen hard disk nije predviđen da se isključuje/stavlja u sleep mode dok operativni sistem i dalje radi. Upotreba bilo kog uređaja na nepredviđen način može da ošteti uređaj ili mu skrati radni vek.


Neznam zasto tako mislis,sta se desava ako je hard u externom kucistu (ili externi hard) i vezan na eSata nevidm razliku osim u fizickom mestu hdd-a (ni externi nece da se zaustave kad se odjave,stim so ne dogrevaju masinu i neki imaju magicno dume on/off)

Citat:
calexx: Čemu služi Control Panel/Power Options/Turn off hard disks?


primer:
najnovija igrica

CPu 70stepeni
grafika 90
ploca 50
hdd1 55 (sve sem muzike)
hdd2 40 (samo muzika)

kako skinuti neki stepen a nastaviti sa igranjem?
 
Odgovor na temu

dulle2009

Član broj: 219968
Poruke: 391
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Spin Down hard disk, ili ti kako da ugasim drugi hard06.08.2009. u 17:17 - pre 178 meseci
@calexx

Ja sam shvatio da Karo želi da isključi jedan hard disk dok mu sistem i dalje radi i da ga zatim uključuje i isključuje po potrebi, kad želi da pristupi fajlovima s tog diska.

A u Power options može da namesti da mu isključuje disk nakon nekoliko minuta, 1 minut na primer, ali onda particije ostanu "mounted", pa sistem probudi disk kad god neki program ili Windows servis pokuša da pristupi nekoj od particija na "sleeping" disku.

Mada, pitanje je da li Power opcija može da isključi samo jedan disk koji je idle x minuta, ili čeka da sistemski disk (i svi ostali) budu idle, pa ceo sistem stavlja u "sleep".

U svakom slučaju nije baš zgodno, jer nemaš direktnu kontrolu nad diskom, već njegovo isključivanje i uključivanje zavisi od raznih okolnosti.

@Karo
Ako ipak nađeš neki program, javi, možda zatreba.

 
Odgovor na temu

dulle2009

Član broj: 219968
Poruke: 391
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Spin Down hard disk, ili ti kako da ugasim drugi hard06.08.2009. u 18:30 - pre 178 meseci
Citat:
Karo
ne znam zasto tako mislis,sta se desava ako je hard u externom kucistu (ili externi hard) i vezan na eSata nevidm razliku osim u fizickom mestu hdd-a (ni externi nece da se zaustave kad se odjave,stim so ne dogrevaju masinu i neki imaju magicno dume on/off)


Pa, sama činjenica da ne postoji niti jedan jedini ozbiljan Windows program za sasvim razumnu potrebu da se isključi interno priključeni hard disk (koji možda ionako veći deo trajanja sesije neće biti korišten) govori u prilog tome da to nije jednostavno uraditi. Da jeste, ja mislim da bi bilo na stotine programčića za uključivanje i isključivanje nesistemskih hard diskova, kao što ih ima na stotine za isključivanje celog sistema, stavljanja u hibernaciju, stand-by i slično. I samo postojanje eksternih hdd rackova to, donekle, potvrđuje (kad se takvi diskovi koriste isključivo za backup). Zar ne bi bilo lakše disk za backup staviti u sam komp i samo ga uključiti kad treba nešto da se bekapuje, nego kupovati hdd fioku?

Uz to, iako nisam nikakav ekspert za hard diskove, znam, na primer, da je upravo power-on operacija najrizičniji proces u normalnom radu diska, iako neki proizvođači garantuju i do 300 hiljada power on/off ciklusa. Zato se hard diskovi koji su priključeni na nekvalitetna, "kung fu" napajanja češće kvare od onih koje napajaju uređaji renomiranih proizvođača.

Možda grešim, ali, "gut feeling" mi govori da često uključivanje i isključivanje hard diska nije dobra stvar, da mu je "zdravije" pustiti ga da se vrti na pristojnoj temperaturi, nego ga stalno "paliti/gasiti".


A ovo - kako skinuti neki stepen a nastaviti sa igranjem - pa, obezbediti, pre svega, dobar protok vazduha kroz kućište. Imati pod obavezno bar jedan solidan ventilator da izduvava topao vazduh, najbolje na zadnjoj strani kućišta, a trebalo bi staviti i bar jedan da uduvava vazduh u kućište, najbolje s prednje strane. Ako se grafička mnogo greje, dodati joj dobar hladnjak s ventilatorom (na GPU naneti kvalitetnu termalnu pastu, takođe).


Ako si ti mislio da malo ohladiš sistem samo pritiskom na dugme, verovatno može, ali nije baš dobra ideja.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Spin Down hard disk, ili ti kako da ugasim drugi hard06.08.2009. u 18:36 - pre 178 meseci
Nemam iskustva sa tim pošto odmah isključim sve power opcije ali mislim da sistem gasi samo hard koji ništa ne radi a normalno mi je da će da ga probudi ako neki program to zatraži. Čak mislim da će veći problem da bude ako neki program pokuša da pristupi hardu a on je nedostupan. Da bi imao neku direktniju kontrolu, može kada mu bude potrebno da promeni na minut za hardove pa da posle vrati. Najlakše je da ima shortcut za to, jedan koji menja hardove na minut, drugi koji vraća na drugu šemu. To može da bude nekakvo rešenje dok ne nađe bolje.

Inače se slažem da je verovatno veći problem za hardove stalno gašenje a da se hlađenje ne rešava gašenjem harda, ja imam tri koji nisu nikad ugašeni pa opet nema problema sa temperaturom.
 
Odgovor na temu

Karo
G.M.

Član broj: 50566
Poruke: 186
93.86.70.*



+3 Profil

icon Re: Spin Down hard disk, ili ti kako da ugasim drugi hard06.08.2009. u 23:23 - pre 178 meseci
Kao sto sam rekao na pocetku znam da se ne dobija nista ali recimo da ima svrhe

Citat:
Uz to, iako nisam nikakav ekspert za hard diskove, znam, na primer, da je upravo power-on operacija najrizičniji proces u normalnom radu diska, iako neki proizvođači garantuju i do 300 hiljada power on/off ciklusa.


Ako je po defaultu Off a ja recimo nemam potrebu da pristupim disku i po 3 dana, a desava mi se pa palim i gasim racunar i po 3 puta dnevno onda je jasna racunica

Citat:
Ako ipak nađeš neki program, javi, možda zatreba.


guglo sam dva dana i nista nisam nasao likovi koji prave USB saflely remove kazu da rade na tome.Uf zaboravi sam da probam revoSleep probacu pa cu napisati kakv je
 
Odgovor na temu

Karo
G.M.

Član broj: 50566
Poruke: 186
91.150.110.*



+3 Profil

icon Re: Spin Down hard disk, ili ti kako da ugasim drugi hard11.08.2009. u 23:31 - pre 178 meseci
Ovakva je situacija hvala dulle2009 za revoSleep software radi bas ono sto bi i trebao ali i jasno i to sto je beta sto ce reci da neradi sa nVidijinim drajverima vec moraju da se koriste XP-ov (ja sam naravno bio u toj grupi sa nVidijinim drajverima).E drugi problem je stvarno nezgodan ako se ne isljuci proces Distributed Link Tracking Client (TrkWks) isljuci hard samo na kratko i da nisam pratio teperaturu moga je da laze ,tacnije samo prvi put izbaci gresku a posle kao radi normalno >:-(
U svakom slucaju ima forum pa koga interesuje neka cita ( obavezno pratiti teperaturu HDD-a da nebi zalamo)
P.S.
ugaseni hard ima teperaturu jedno 5 stepeni vise od od sobne (30 a kad radi 42)i racunam da je to pokupio od koponenti, ali me zabrinjavaju vibracije nemogu da provalim da li je skroz ugasen ili moze da se vrti nekom manjom brzinom a mrzi me da ga fizicki vadim i proverim
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: Spin Down hard disk, ili ti kako da ugasim drugi hard

[ Pregleda: 2955 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.