Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

igradnja termopar-a u kucnoj radinosti

[es] :: Elektronika :: igradnja termopar-a u kucnoj radinosti

[ Pregleda: 5603 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon igradnja termopar-a u kucnoj radinosti03.08.2009. u 15:59 - pre 179 meseci
pozz svima, kao sto verovatno znate ne tako davno sam postavio slicnu temu samo se radilo o peltierovom elementu a sada vas pitam kako napraviti termopar jer mi se cini da je lakse i isplativije od pravljenja peltiera,a cilj mi je da uporedim termo par sa peltierom tj da vidim koji od ova dva elementa ima veci stepen iskoriscenja , jer sam eksperimentisao sa peltierom u obrnutom rezimu rada (kada indukuje DC napon i struju ) i dobio odredjene rezultate (prilicno zadovoljavajuce) pa bih da ponovim eksperiment ali ovog puta sa termopar-om da vidim sta dobijam. dakle tipicni termoparovi u obliku sonde za merenje temperarture me ne zanimaju jer su slabi,male snage,tj malo daju struje i napona cak i na veoma visokim temperaturama,pa bih zeleo da napravim termopar vece snage u obliku plocice, pa bih zamolio svakoga ko nesto zna o tome da mi se obrati i pridruzi u istrazivanju,(znaci koji metali se koriste,kojih dimenzija i oblika,koje konstrukcije,kako se vare jedan za drugi,itd..)ponavljam,po zavrsetku projekta ga poklanjam svima vama,a verujem da ce biti vrlo koristan svima i imace siroku namenu uz vrlo nisku cenu,u zavisnosti od vase sposobnosti da nadjete materijale i neophodne delove. unapred hvala svima.
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
79.101.131.*



+128 Profil

icon Re: igradnja termopar-a u kucnoj radinosti03.08.2009. u 16:54 - pre 179 meseci
termopar je termopar i mož i od cigli metala da ih praviš, svakom je definisan napon. znači 1 pločica ne znači ništa.
 
Odgovor na temu

ogylab
Ognjen Prica
Prijedor RS

Član broj: 105304
Poruke: 579
*.teol.net.



+59 Profil

icon Re: igradnja termopar-a u kucnoj radinosti03.08.2009. u 17:54 - pre 179 meseci
Kao sto rece Guja da ih i od cigle pravis oni i dalje imaju zanemarivu snagu (nW),tako da neku proizvodnju struje mozes zaboraviti.Posto kod danasnjih termoparova Seebeckov koeficijent ide od 5 do 50 uV/C jasno je da za neki pristojan napon treba par hiljada stepeni C ili par hiljada termoparova,a opet imas zanemarivu struju.Pozdrav!
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: igradnja termopar-a u kucnoj radinosti04.08.2009. u 19:55 - pre 179 meseci
ok,ne zelim tako lako da odustanem od ovaga,hvala na odgovorima ali ipak sam veliki optimista i entuzijazista,jer recimo da na raspolaganju iamam 800 - 1200 stepeni celzijusa a da naslazem nekoliko stotina "plocica" termo parova obrazujuci tako jednu kocku,a sve termo parove bih vezao po potrebi,da pri toj temperaturi daju oko 13 - 17 V a ostalo u paralelu kako bih izvukao sto vecu struju. mene zanima samo koji dostupni metali se koriste (ili bi se mogli koristiti) a da imaju sto bolja svojstva za ovu namenu, i kako tacno izraditi termo par tj koje bi konstrukcije trebao da bude kako bih postigao termo elektricni efekat. postupak izrade me ne interesuje jer mislim da bi punkt masina velike snage odradila posao koju imam u firmi.

znaci gujo,nije jedna plocica,vec najmanje 100 kom. jer ce te plocice biti izradjene od tankih folija, naslagane jedna na drugu.

ogylab,jasno mi je da im je definisan napon koliki god da su,ali,sta je sa strujom ? zar veca "zavarena" povrsina ne znaci i veca struja? ispravite me ako gresim,ali mislim da je tako,znaci problem napona resavam vezivanjem na red,a problem struje resavam velikom "zavarenom" povrsinom,jer termoperovi koji se koriste kao sonde za vecinu unimera koji su minijaturnih dimenzija kada se zagreju upaljacem daju oko 50 mikro ampera i 0,04 V ali to je odlicno sobzirom na dimenzije termo para. a sto se proizvodje struje tice,vidjao sam po internetu,sto fabricke , sto home made , termo elektricne generatore koji rade po principu termo parova a generator od 25W je ploca od pola metra sirine,5 cm visine i 3 mm debljine u kojoj su smesteni termo parovi a tu plocu covek zagreva let lampom,takodje sam video na delu i termo elektricne generatore koji se zagrevaju konkavnim ogledalom na suncu,snage 40 W a ogledalo je 2 sa jedan metar dimenzije, ako bih iz mog projekta izvukao samo 20 W bio bih srecan al verujem da MOZE I VISE JER SAM TAKODJE VIDJAO PRA ISTORIJSKE TERMO GENERATORE,koji daju 2 W a greju se iskljucivo petrolejskom lampom (tj koriste njenu izzracenu toplotu i to ne direktno na plamenu iste) pa neka mi sad neko kaze da se ne moze napraviti efikasan termo elektricni generator u kucnoj radinosti :) pozz PS: shalu na stranu, zamolio bih vas za neki konkretniji podatak o termo parovima,mislim konkretniji od "to ti nikada nece poleteti" :) unapred hvala :) (zaboravih da napomenem da ce ta kocka koju obrazuju termo parovi biti cca 5x5 cm do 7x7 cm,i zanima me da li i termo parovi kao i peltier zahtevaju grejanje i hladjenje ili je samo grejanje faktor indukovanja struje jer vidim da sonde za unimere indukuju napon i struju samo zagrevanjem,kao sto sam vec pomenuo upaljacem, nikakvo hladjenje nije neophodno,ali ne znam da li efekat bolji kada se hladi druga strana,elktroda,ili kako da je vec nazovem)

[Ovu poruku je menjao shadow88 dana 04.08.2009. u 21:32 GMT+1]
 
Odgovor na temu

JECHAM
Odrzavanje visokog napona
Smederevo

Član broj: 13031
Poruke: 742
93.86.92.*



+8 Profil

icon Re: igradnja termopar-a u kucnoj radinosti04.08.2009. u 20:37 - pre 179 meseci
shadow88 evo ti malo informacija. Mozda ti nesto pomogne.
http://www.temp-web.de/cms/front_content.php?idcat=75
Commo Compact 23
četvorokraki mešni ventil sa motorom i priručnom elektronikom
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: igradnja termopar-a u kucnoj radinosti04.08.2009. u 22:02 - pre 179 meseci
JECHAM hvala na trudu i pomoci ali na zalost ja ne razumem nemacki,samo engleski, reko bih da na ovm sajtu ima korisnih imformacija ali,kao i u vecini slucajeva jezicka barijera predstavlja problem... na netu nema bas puno podataka o termoparovima, tesko je iskopati nesto korisno pa bih voleo da se u raspravu ukljuci neko ko je vec imao iskustva sa ovim i oprobao se u samoizgradnji pa makar to bilo eksperimentalno ili iz igre.
 
Odgovor na temu

PedjaZ

Član broj: 48898
Poruke: 2062



+141 Profil

icon Re: igradnja termopar-a u kucnoj radinosti04.08.2009. u 22:45 - pre 179 meseci
google translate

http://tinyurl.com/lp4cql
 
Odgovor na temu

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: igradnja termopar-a u kucnoj radinosti05.08.2009. u 07:35 - pre 179 meseci
shadow88, lepo je da si entuzijasta ali mogao si se prvo informisati o onome što hoćeš
da realizuješ.
Citat:
a cilj mi je da uporedim termo par sa peltierom tj da vidim koji od ova dva elementa ima veci stepen iskoriscenja

Peltijer i zebekov efekt su dve strane jedne te iste fizičke pojave. Naime,
kada se spoj dva različita metala izloži razlici temperature onda se na krajevima tih metala pojavljuje
električni napon i struja i taj se efekat zove Zebekov efekat, prema fizičaru koji je to prvo i otkrio.
Taj isti spoj dva metala će pak kada se kroz njega propusti struja stvarati razliku temerature i taj efekat
se zove Peltijer efekat(tačka)
Skoro sve fizičke pojave su reverzibilne. Uzmimo na primer zvučnik. Kada mu dovedeš napon tonske
frekvenzije on stvara zvuk. Obrnuto, kada govoriš u zvučnik on stvara napon, kao i mikrofon.
Ili ako hoćeš jedan High-tech primer: Lambda sonda u autu.
Ako jednu naponsku lambda sondu staviš u izduvnu granu u kojoj je koncentracija kiseonika skoro nula,
ona će proizvoditi napon od skoro 0,8V i struju od desetak miliampera.
Ako kroz tu istu lambda sondu propustiš struju, a motor ne radi, onda će se sa jedne strane koncentracija
kiseonika smanjivati a na drugoj rasti. Ta oba principa se koriste na primer kod nove Bosch-ove
širokopojasne lambda-sonde.

Citat:
takodje sam video na delu i termo elektricne generatore koji se zagrevaju konkavnim ogledalom na suncu,snage 40 W a ogledalo je 2 sa jedan metar dimenzije

Ako se uzme da je gustina zračenja sunčevih zraka i do 1000W/m2 onda se po tvom citatu radi o stepenu korisnog dejstva
od 2%. Jedna amorfna solarna ćelija ima stepen korisnog dejstva od 8%, monokristalne i preko 12%(tačka)
I ti drugi primeri koje si naveo sa brenerima. Ne potcenjuj njihovu termičku snagu, radi se o kilovatima.
Pa jedna obična sveća ima termičku snagu od 300-400W. Znači ključna reč je stepen korisnog dejstva.

Veruj mi nisi jedini koji je zainteresovan za ovu temu, ali ti drugi to rade kao ozbiljane istraživačke projekate, u
saradnji sa istraživačkim laboratorijama posnatih tehničkih visokih škola i fakulteta. Eto imam ovde u firmi jedan
takav zebek-peltijer element, i on nije od metala nego od poluprovodničkih legura koje loše provode
toplotu, jer to je preduslov za veći stepen korisnog dejstva. Ako imam vremena napraviću i fotografiju i postaviti je ovde.

Znači ne radi se o tome da li je nešto izvodljivo, nego po koju cenu i da li drugi putevi obećavaju više i daju bolje
rezultate.

Pozdrav.

 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: igradnja termopar-a u kucnoj radinosti05.08.2009. u 09:00 - pre 179 meseci
Mislim da ti je Branko dao sasvim dobre odgovore! Savjetovao bih svim ljudima koji misle da ce u kucnoj radinosti napraviti revolucionarne izume da imaju vise sansi dobiti na LOTU, sve sto se na taj nacin moglo napraviti napravljeno je odavno!!! Nova rjesenje danas mogu doci iskljucivo od timova strucnjaka razlicitih oblasti u visoko sofisticiranim laboratorijima i uz pomoc novih tehnologija. Danas je u takvim pronalascima kljucna NANO tehnologija koja je naucnicima otvorila jedan sasvim drugi pristup istrazivanju i proizvodnji sto do prije nekoliko godina nje bio slucaj. Sto se tice dobivanja struje pretvaranjem svjetlosne ili toplinske energije tu je faktor iskoristenja jos uvijek jako mali i takvi izvori imaju smisla samo u posebnim slucajevima kad ne postoje druge mogucnosti za dobivanje el. energije.... Termo parovima se naucnici bave vec vise od 100 godina a gotovo da se nisu pomakli sa pocetka...i danas se koriste uglavno kao mjerne sonde...osim toga na YouTube se moze svasta vidjeti ali nemojte uvijek tome vjerovati!!!
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: igradnja termopar-a u kucnoj radinosti05.08.2009. u 16:46 - pre 179 meseci
ok,hvala na trudu da me odgovorite od celokupnog projekta,dalje cu sasvim sam da nastavim,i pocecu da igram loto da vidim kolike su sanse da je tvrdnja ELTI-a tacna :) priznajem tvrdoglav sam,i mislim da niste u pravu jer potcenjujete ideje,i nije stvar u izgradnji nekog novog revolucionarnog uredjaja na kome bih zaradio, vec je stvar u eksperimentisanju i dobijanju korisnih podataka u rezultatima eksperimenta koje mogu da podelim sa ljudima koji su dovoljno zainteresovani da nastave dalje i da na kraju nesto i izmisle, a to je ono sto je preduslov za daljnje ispitivanje i napredak u pronalazenju novih stvari, nista sto je izmisljeno nije izmisljeno preko noci vec je plod dugogodisnjeg rada raznih ljudi, jedan covek sa idejom uparuje brdo ideja drugih ljudi pa postane poznat po tome sto je "izmislio nesto" a u stvari je samo nastavio istrazivanja svojih prethodnika i poboljsao ili doprineo mali procenat celom znanju koje je stekao ucenjem od svojih prethodnika. ni mi ne bi znali da napravimo neki svoj uredjaj od elektronike da nisu izmisljene komponente i da nismo naucili nesto o tim komponentama. sto se tice opreme,ispitivackih i laboratorijskih uredjaja vrlo sam dobro snabdeven velikim asortimanom istih,i vrlo dobro znam da ih koristim. takodje imam sirok pojas znanja iz fizike,hemije,elektrotehnike,atomske fizike, sub-atomske fizike, aerodinamike,mehanike,robotike,elektronike, termodinamike, kompjuterskog konstruisanja i dizajniranja, a sve sto ja ne znam nadao sam se da cu saznati ovde,i da cu dobiti makar podrsku ako nista drugo,ne vidim sto pokusavate da me odvratite od necega sto je jedan dobar deo mog zivota,finansijski troskovi mi ne predstavljaju problem,a cisto za imformaciju, do sada sam napravio i realizovao oko 80% projekta i nisam ulozio ni dinara jer mogu da nabavim sve sto mi je neophodno dzabe,i da neko ne pomisli da maznjavam neophodne materijale i delove jer ih ne maznjavam :) (cast izuzetcima koji su se potrudili da pomognu i postujem misljenje ostalih,ali moje se misljenje razlikuje) veliki pozdrav svima. PS: mislio sam da ovaj forum sluzi da bi pomagali jedni drugima a ne da bi se odvracali od ideje u koju verujemo, pa, igleda da sam pogresno mislio, al, sta ces, ko radi taj i gresi.
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: igradnja termopar-a u kucnoj radinosti05.08.2009. u 18:27 - pre 179 meseci
pa to vas pitam celo vreme,koji metali i koji postupak izrade,roberte zar je bilo toliko tesko napisati to sto si sad napisao ?

jedino sto me je interesovalo koji metal i kako da napravim, tj kojim redom i kojim alatom i koje konstrukcije. hvala na odgovoru, sto se tice metala,nije mi problem da nabavim, imam ljude za to. a mislim da ove sto si naveo vec imam u malim kolicinama na "lageru " :) inace sto se tice metala i njihove nabavke,obratite se meni, pod uslovom da ne trazite kontrolisane materije i radioaktivne metale :)
 
Odgovor na temu

ogylab
Ognjen Prica
Prijedor RS

Član broj: 105304
Poruke: 579
*.teol.net.



+59 Profil

icon Re: igradnja termopar-a u kucnoj radinosti05.08.2009. u 20:58 - pre 179 meseci
Ovdje imas koji materijal sa kojim i za koju temperaturu:
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: igradnja termopar-a u kucnoj radinosti06.08.2009. u 07:18 - pre 179 meseci
shadow88 wrote:
Citat:
PS: mislio sam da ovaj forum sluzi da bi pomagali jedni drugima a ne da bi se odvracali od ideje u koju verujemo, pa, igleda da sam pogresno mislio, al, sta ces, ko radi taj i gresi.


Nemoj da se ljutiš, samo smo pokušali da ti damo neke smernice jer si počeo da agiraš
kao neki šloser koji je kasno otkrio ljubav prema fizici i elektrotehnici. Da imaš toliko polje znaja
i interesovanja nismo mogli predpostaviti(barem se to nije videlo iz tvojih postova).

Al ajde da probamo da budemo konstruktivni:
- Probaj sa nekim gotovim Peltijer-elementom, ima ih u frižiderima za automobile i kamione.
- Pisti Google na pašu i informiši se o trenutnom stanju stvari. Siguran sam da ima entuzijasta koji
su prezentovali svoja rešenja koja ti mogu biti od koristi.
- Kao što sam obećao probaću da nađem ovde u firmi baš takav elemet sa kojim smo eksperimentisali dobijanje
električne energije iz toplotne energije sagorevanja(baš ono što i ti hoćeš).

I javi se šta si postigao.

Pozdrav.


 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: igradnja termopar-a u kucnoj radinosti06.08.2009. u 17:10 - pre 179 meseci
roberte izvinjavam se sto sam oskudno popunio profil, ispravicu gresku. PS: hvala sto si me nasmejao svojom skolskom porukom, odavno nisam sreo toliko duhovitog coveka (nemoj pogresno da shvatis,samo pozitivan kompliment)

branko_g- ne ljutim se ne brini. drago mi je sto ste se svi ipak pridruzili u resavanju problema i dovrsavanju projekta,i sto niste odustali od mene,hvala puno svima.

Vec sam uradio testiranje gotovog peltierovog elementa snage 400W,(spalio nekoliko komada) i dosao do odredjenih rezultata koje cu objaviti kompletno kad finisiram projekat,za sada mogu da kazem da sam se razocarao u gotove peltiere,jer se Robertova tvrdnja ispostavila tacnom,a to je da ne trpe visoku temperaturu jer dolazi do unistenja elementa zbog topljenja kalaja kojim su ostvarene veze u njemu.

Drugi problem na koji sam naisao kod gotovih peltierovih elemenata je to da je tesko imati kontrolisanu maksimalnu temperaturu i kontrolisanu maksimalnu razliku u temperaturi da ne bi doslo do spaljivanja elementa, a to je tesko postici jer se radi o zagrevanju socivom (60x60cm) koje fokusira sunceve zrake, i pozicionerom sociva koji zagrevani element uvek drzi u fokusu sociva u odnosu na sunce.
Ovakav sistem dostize max temperaturu od oko 1900 stepeni celzijusa,sto je ipak vrlo ne pogodno za peltiera a pogodnije za termoparove izradjene od cistog zavarenog metala,koji trpe daleko vecu temperaturu,a uporedo zelim da vidim sta mogu dobiti od takvih TEG (termo elektricnih generatora) pa cu rezultate da uporedim sa peltierom i vidim koji je bolji,laksi i isplativiji za upotrebu,pa cu sa njim da izradim projekat.

Nije iskljuceno da cu koristiti oba elementa istovremeno.


-ogylab, hvala na linku, prikupio sam prilicno korisnih imformacija koje su mi pomogle da unapredim i poboljsam "spravu ".


inace , krenuo sam u izradu novog pozicionera,veceg od postojeceg, jer za sada imam socivo dimenzija 60x60 cm a hocu da nabacim 1x1m kako bih lakse postigao vecu temperaturu, (po racunici ce biti oko 2800 stepeni celzijusa)
a i sa socivom takve povrsine cu lakse saznati koliko u stvari efektivno dobijam tj uzimam od onih 1000W snage koju sunce zraci po kvadratnom metru povrsine.

dakle idem na "full scale" sto bi rekli englezi :) pozz svima,bacam se na posao pa javljam dobijene rezultate i postavljam projekat cim zavrsim.

PS: zatim odmah zapocinjem novi projekat na sasvim drugom principu sa istim ciljem :)
 
Odgovor na temu

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: igradnja termopar-a u kucnoj radinosti10.08.2009. u 07:36 - pre 179 meseci
shadow88 wrote:
Citat:
inace , krenuo sam u izradu novog pozicionera,veceg od postojeceg, jer za sada imam socivo dimenzija 60x60 cm a hocu da nabacim 1x1m kako bih lakse postigao vecu temperaturu, (po racunici ce biti oko 2800 stepeni celzijusa)

????
Citat:

dakle idem na "full scale" sto bi rekli englezi


Poooolakooo shadow, spusti malo loptu. Ne radi se o tjuningu nekog dvotaktnog mopeda...

Da bi rečio TO što hoćeš treba ti poznavanje i razumevanjezakona fizike.
Možda To tebi i ne fali toliko, koliko nisi razmišljao šta u stvari radiš. U tojim "eksperimentima" ne vidim nikakav
plan. Šta u stvari ti hoćeš? Da postigneš sto veću temperaturu ili da dobiješ energiju?
To su naime dve različite fizičke veličine. TO što ti sada radiš je možda dobro da topiš metale
(kao što si "iskustveno" utvrdio) ali ne i da iz toga dobiješ i energiju.

Naime ako zagrevaš "tvoj generator" na tako visoke temperature najveći deo energije će biti jednostavno
izračen u okolinu, a ključna reč je Štefan-Bilcmanov zakon. Po njemu se energija zračenja povečava sa
četvrtim stepenom absolutne temperature.
Znači nije dobro grejati "tvoj generator" na te visoke temperature iz dva razloga.

1.-Najveći deo energije će biti ponovo izračen u okolinu.

2.- Ti materijali koji bi mogli i da izdrže te visoke temperature su namenjeni za njeno merenje ali imaju
mali termoelektični napon -> znači neefikasni su.


Ja bih ipak ponovo probao sa gotovim peltijer-elementima, ali ih ovaj put ne bih stavljao u žižu
tvog ogledala nego tamo gre se oni ne bi topili.

Probaj, i javi se sa rezultatima.

[Ovu poruku je menjao branko_g dana 11.08.2009. u 07:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Xeltex
student
Tuzla

Član broj: 198256
Poruke: 10
92.36.200.*



Profil

icon Re: igradnja termopar-a u kucnoj radinosti10.08.2009. u 22:39 - pre 179 meseci
Samo naprijed covjece, i mene si zainteresovao za ovu temu, a skroz sam to
izacio iz vida..... takodje puno vremena provodim u eksperimentisanju...
s toga...

Momacki naprijed, i javi rezultate
 
Odgovor na temu

Xeltex
student
Tuzla

Član broj: 198256
Poruke: 10
92.36.200.*



Profil

icon Re: igradnja termopar-a u kucnoj radinosti10.08.2009. u 22:41 - pre 179 meseci
Samo naprijed covjece, i mene si zainteresovao za ovu temu, a skroz sam to
izacio iz vida..... takodje puno vremena provodim u eksperimentisanju...
s toga...

Momacki naprijed, i javi rezultate
 
Odgovor na temu

asrdjan
Srdjan Abadzic
student
Bijeljina

Član broj: 160162
Poruke: 6
77.239.74.*



Profil

icon Re: igradnja termopar-a u kucnoj radinosti23.08.2009. u 16:03 - pre 178 meseci
Jako lijepa zamisao ...

javite obavezno rezultate koje ste dobili ....

samo naprijed i zelim vam puno uspijeha
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: igradnja termopar-a u kucnoj radinosti

[ Pregleda: 5603 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.