Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šta dalje sa diplomom strukovnog inženjera menadžmenta u elektrotehnici

[es] :: Vodič za učenje :: Šta dalje sa diplomom strukovnog inženjera menadžmenta u elektrotehnici

[ Pregleda: 5792 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pepsiredstar
Petar Milić
Zvečan

Član broj: 190187
Poruke: 140
79.101.177.*



Profil

icon Šta dalje sa diplomom strukovnog inženjera menadžmenta u elektrotehnici31.07.2009. u 10:06 - pre 179 meseci
Interesuje me da li neko može da mi objasni kakve su mogućnosti zapošljavanja sa gore pomenutom diplomom? Gde se može zaposliti?
Kakav posao se može obavljati?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

pepsiredstar
Petar Milić
Zvečan

Član broj: 190187
Poruke: 140
79.101.177.*



Profil

icon Re: Šta dalje sa diplomom strukovnog inženjera menadžmenta u elektrotehnici31.07.2009. u 14:37 - pre 179 meseci
Niko se ne javlja?
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
212.200.65.*



+6455 Profil

icon Re: Šta dalje sa diplomom strukovnog inženjera menadžmenta u elektrotehnici31.07.2009. u 23:29 - pre 179 meseci
Hint: Niko te neće zaposliti na osnovu kojekakve diplome. Računa se ono što znaš, tako da bolje pogledaš šta se uči na tom smeru, a ne da gledaš šta će ti pisati na diplomi...
 
Odgovor na temu

pepsiredstar
Petar Milić
Zvečan

Član broj: 190187
Poruke: 140
79.101.248.*



Profil

icon Re: Šta dalje sa diplomom strukovnog inženjera menadžmenta u elektrotehnici01.08.2009. u 00:28 - pre 179 meseci
Ma znam ja za to, nego možda nisam bio najbolje jasan, mene interesuje kakav je opis posla koji se može raditi, odnosno šta se očekuje da taj neko zna da radi? Primera radi, ja znam šta se očekuje od inženjera informatike, inženjera elektroenergetike itd.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.isp.krstarica.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Šta dalje sa diplomom strukovnog inženjera menadžmenta u elektrotehnici01.08.2009. u 08:16 - pre 179 meseci
Ovo ti je obicna prevarantska semica.Ne znam na koji nacin ces biti kroz 3 godisnje skolovanje osposobljen za vodjenje posla u elektrotehnici.To u normalanim sredinama izgleda tako sto zavrsisi ozbiljnu (4 godisnju i eventualno nesto iza) skolu, provedes barem 5 godina u radu na realnim projektima, pa te onda ukoliko bude potrebe/mogucnosti/... odes na neke mba studije pa uplovis u menadzmetn u struci ....
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Šta dalje sa diplomom strukovnog inženjera menadžmenta u elektrotehnici01.08.2009. u 18:10 - pre 179 meseci
Ne znam tacno kakav je plan i program iza te tvoje struke, ali znam da postoji nesto sto se zove
EPM (Engineering Project Manager) i predpostavljam da je o tome rec.

U vecim timovima sastavljenim od nekoliko grupa, uloga takvog profesionalca je dragocena u smislu
da je osoba koja sve vreme ima na umu projekat u celini, dovoljno se razume u tehnologiju da moze
da komunicira sa pojedinim grupama, prati gde se javljaju problemi i zastoji, uspostavlja koordinaciju
izmedju grupa, smanjuje cekanja, uspostavlja zadatke za pojedine grupe da bi obezbedio napredak
projekta u svakom trenutku (ako grupa A zapne na necemu, a od tog necega zavisi rad grupe B, onda
on preorjentise grupu B da radi nesto drugo dok grupa A ne resi problem).

Cesto organizuje nabavke, komunicira sa snabdevacima u vezi sa problemima i slicno.

Osim znanja konkretne tehnologije, potrebna je i izrazita komunikativnost, sposobnost da se sve grupe
informisu pravovremeno o tome sta se desava na projektu, kao i sposobnost da ljude pozitivno motivises
do mere da budu zainteresovani za projekat izvan granica svoje uze specijalnosti.

U zemljama tzv. razvijenog sveta, to je sasvim legitimna pozicija u procesu proizvodnje, za koju se ljudi
obrazuju i odrzavaju karijeru dugi niz godina. Znam desetine ljudi koji su taj posao radili decenijama, i
sasvim sam siguran da to sto rade ne moze da radi svako (tj. obican inzenjer).


 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: Šta dalje sa diplomom strukovnog inženjera menadžmenta u elektrotehnici01.08.2009. u 18:57 - pre 179 meseci
Meni nije bas najjasnije to zvanje "inzenjer menadzmenta u elektrotehnici"

Menadzment kao nauka nije inzenjering, mozes biti ili menadzer u elektrotehnici ili inzenjer u elektrotehnici, "inzenjer menadzmenta" mi nekako zvuci cudno kao "lekar prava"...

Mada, sta god da se nalazi u nazivu, pretpotstavljam da je kurs/kurikulum podesen za skolovanje za tipicnu poziciju projektnog menadzera sa specijalizacijom za domen elektrotehnike, sto pomenu Milanche.

Ako je to to - u principu pocetni posao moze biti kao trainee (kako se to kaze kod nas? pripravnik?) projektni menadzer, koji bi radio u firmi sa projektim menadzerom u pocetku i sticao praksu za tu poziciju.

Secam se u firmi gde sam radio smo imali PM-trainee pozicije, koje su popunjavali zavrseni studenti. U principu pozicija je vise organizacionog nego tehnickog karaktera, a omogucava organizovanje specificne tehnicke branse zbog specijalizovanih kurseva za vreme skolovanja.



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Šta dalje sa diplomom strukovnog inženjera menadžmenta u elektrotehnici01.08.2009. u 20:49 - pre 179 meseci
Vas dvojica to gledate iz iskrivljene perspektive.Tj da budem precizan, iz veoma ispravne , ali ne one koja postoji u Srbiji. Skole tipa menadzment u (usluznom biznisu, umetonsti, sportu, kulturi, medijima, gradjevini, elektrotehnici , ... , pletecnju babnih carapa ... ) ovde nicu ko pecurke posle kise, zajedcniko im je pominjanje nekakvog menadzmenta, plus nesto ultralight strucnih predmeta ne bi li se moglo opravdati ono u .... Cela prica se svodu na biznis ti meni lovu, a ja tebi lak put do nekakve diplome i to je sve ...
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Šta dalje sa diplomom strukovnog inženjera menadžmenta u elektrotehnici02.08.2009. u 01:11 - pre 179 meseci
U principu - ne mogu da zamislim takvu struku bez razvijene proizvodnje, i bez firmi sa reda velicine
1000 zaposlenih, podeljenih u grupe od recimo 10-15 ljudi.

Sasvim je tacno da nema smisla obrazovati ljude za tako nesto ako ne postoji industrija kao takva,
nego se sve svelo na male grupe i male timove (Srbija postaje dobar primer, ako vec to nije).

Sto se obrazovanja tice - video sam par departmana koji se zovu recimo "Mechanical Engineering
Technology" ili "Electrical Engineering Technology" gde se studenti obrazuju u konkretnoj grani
tehnologije do mere da je lepo razumeju i imaju dobro postavljene pojmove, ali se takodje obrazuju
i da razumeju market, organizaciju rada, nabavke, knjigovodstvo.

Naravno, postoji i jaci put preko branse + MBA studija, mada sam stekao jak utisak da takvi ljudi obicno
zavrse malo dalje od organizovanja proizvodnje, vise u nekim strateskijim pozicijama.

Na pocetno pitanje - sta raditi dalje - ne znam carobni odgovor a da nesto stvarno znaci.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Šta dalje sa diplomom strukovnog inženjera menadžmenta u elektrotehnici02.08.2009. u 09:33 - pre 179 meseci
Citat:
milanche: U principu - ne mogu da zamislim takvu struku bez razvijene proizvodnje, i bez firmi sa reda velicine
1000 zaposlenih, podeljenih u grupe od recimo 10-15 ljudi.

Sasvim je tacno da nema smisla obrazovati ljude za tako nesto ako ne postoji industrija kao takva,
nego se sve svelo na male grupe i male timove (Srbija postaje dobar primer, ako vec to nije).


Sa ovime se slazem, i jeste to je sustina problema.Ima jos jedan aspekt koji proizilazi iz istog samo je malo vremenski pomeren.Pitanje je koji je to ogroman EE projekat radjen i gde u ovoj drzavi u poslednjih par decenija gde su bili potrebni ovakvi ljudi.Odakle se ovo odjednom stvorilo kao disciplina u obrazovnom sistemu u Srbiji, i na osnovu kog iskustva neko to predaje?
 
Odgovor na temu

srdjee

Član broj: 5097
Poruke: 673
*.ns.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: Šta dalje sa diplomom strukovnog inženjera menadžmenta u elektrotehnici03.08.2009. u 09:38 - pre 179 meseci
Citat:
pri3rak:  Skole tipa menadzment u (usluznom biznisu, umetonsti, sportu, kulturi, medijima, gradjevini, elektrotehnici , ... , pletenju babnih carapa :D ... ) ovde nicu ko pecurke posle kise, zajednicko im je pominjanje nekakvog menadzmenta, plus nesto ultralight strucnih predmeta ne bi li se moglo opravdati ono u .... Cela prica se svodi na biznis: ti meni lovu, a ja tebi lak put do nekakve diplome i to je sve ...


Vrlo dobro objasnjenje :)
nije GOTOVO
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7174 Profil

icon Re: Šta dalje sa diplomom strukovnog inženjera menadžmenta u elektrotehnici03.08.2009. u 09:51 - pre 179 meseci
Citat:

.Pitanje je koji je to ogroman EE projekat radjen i gde u ovoj drzavi u poslednjih par decenija gde su bili potrebni ovakvi ljudi


Hm, uvodjenje i sirenje mobilnih mreza, sirenje telefonskih mreza i uvodjenje novih servisa, uvodjenje kablovskih mreza na podrucjima gradova, itd...

Sve su to projekti za koje ti de-facto trebaju projektni menadzeri ako zelis da budu odradjeni na vreme i unutar budzeta...

Jedino je pitanje da li takve projektne menadzere zelis da gradis iz struke (recimo elektro-inzenjere), dodatnim usavrsavanjem uz pomoc organizacionih kurseva, ili ces pokupiti zavrsene studente nekog od takvih tehnickih menadzmenta i usavrsiti ih... i jedan i drugi pristup mogu dati dobre rezultate (naravno mogu biti i losi)

Osim toga, postoji jos pozicija tipa produkt menadzer ili tehnicki marketing menadzer, koji bas spadaju u "tehnicki / menadzment ili biznis" opseg... produkt menadzer osmisljava i nadgleda razvoj tehnicke aspekte usluge tako da imaju poslovnog smisla dok tehnicki marketing menadzer radi u marketing timu i zaduzen je za tehnicki aspekt svih marketinskih projekata...

Itd.. itd...

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Šta dalje sa diplomom strukovnog inženjera menadžmenta u elektrotehnici03.08.2009. u 13:27 - pre 179 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Hm, uvodjenje i sirenje mobilnih mreza, sirenje telefonskih mreza i uvodjenje novih servisa, uvodjenje kablovskih mreza na podrucjima gradova, itd...

Sve su to projekti za koje ti de-facto trebaju projektni menadzeri ako zelis da budu odradjeni na vreme i unutar budzeta...

Jedino je pitanje da li takve projektne menadzere zelis da gradis iz struke (recimo elektro-inzenjere), dodatnim usavrsavanjem uz pomoc organizacionih kurseva, ili ces pokupiti zavrsene studente nekog od takvih tehnickih menadzmenta i usavrsiti ih... i jedan i drugi pristup mogu dati dobre rezultate (naravno mogu biti i losi)

Osim toga, postoji jos pozicija tipa produkt menadzer ili tehnicki marketing menadzer, koji bas spadaju u "tehnicki / menadzment ili biznis" opseg... produkt menadzer osmisljava i nadgleda razvoj tehnicke aspekte usluge tako da imaju poslovnog smisla dok tehnicki marketing menadzer radi u marketing timu i zaduzen je za tehnicki aspekt svih marketinskih projekata...

Itd.. itd...


My bad, mislio sam vise na industrijske projekte tj. r&d neceg novog sa timovima od nekoliko stotina/ili red vise ljudi, a ne na implementaciju postojecih tehnologija.Doduse cak je i to sve uradjeno bez nekog posebnog project managment-a, sa ne posebno velikim brojem ljudi u projektovanju :) Sad ovo na vreme i okviru budzeta je u Srbiji uvek bilo veoma "fleksibilno" :) BTW od primera koje si dao kablovske mreze kod nas su mozda i najgori, ovde su uglavnom nastajale stihijski bez necega sto podseca na project managment.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Šta dalje sa diplomom strukovnog inženjera menadžmenta u elektrotehnici

[ Pregleda: 5792 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.