Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Brzina gigabitnog linka

[es] :: SOHO Networking :: Brzina gigabitnog linka

[ Pregleda: 2265 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

master-exploder
Srudent
Sombor

Član broj: 228092
Poruke: 7
*.ptt.rs.



Profil

icon Brzina gigabitnog linka15.07.2009. u 15:18 - pre 179 meseci
Problem se sastoji od sledeceg:

U kuci postoje 2 racunara:

Prvi racunar je povezan sa ADSL modemom pomocu USB veze i poseduje Attansic L1 Gigabit adapter. OS je WinXP SP2
Drugi racunar se povezuje sa prvim i poseduje Realtek RTL8111C - 10/100/1000 Controller. OS je WinXP SP2

Racunare sam povezao direktno(mrezna na mreznu) pomocu straight through kabla. Kabl je cat 5e i duzine 11 metara.
Podesio sam mrezu i sve radi, medjutim brzina linka nije 1Gbit vec 100Mbit.
Probao sam da na oba ugasim auto negotiation i rucno postavim 1Gbit ali nista se ne menja.

Instalirao sam najnovije drajvere i problem ostaje.

Da li je imao neko slican problem ?
Unapred zahvaljujem na odgovoru.


 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Brzina gigabitnog linka16.07.2009. u 05:39 - pre 179 meseci
Taj prvi racunar ima Atheros cip?

Jesi li siguran da je kabl CAT5E i da je ispravno napravljen? Testiraj sa drugim kablom ako imas....


Citat:
Fast Ethernet (100BASE-TX) achieves 100 Mbps operation by sending three-level binary encoded symbols
across the link at 125 Mbaud. (A 125 Mbaud symbol rate is required because 100BASE-TX uses 4B/5B coding.)
100BASE-TX uses two pairs: one for transmit, one for receive. The next step up in speed, 1000BASE-T also
uses a symbol rate of 125 Mbaud, but it uses all four pairs for the link and a more sophisticated five-level
coding scheme. In addition, 1000BASE-T sends and receives simultaneously on each pair. Combining 5-level
coding and 4 pairs allows 1000BASE-T to send one byte in parallel at each signal pulse. 4 (pairs) X 125
Msymbols/second X 2 bits/symbol = 1Gbps.


 
Odgovor na temu

master-exploder
Srudent
Sombor

Član broj: 228092
Poruke: 7
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Brzina gigabitnog linka16.07.2009. u 14:49 - pre 179 meseci
Prvi racunar ima Attansci cip, a koliko sam procitao Atheros je kupio kompaniju Attansic.

Kabl jeste CAT5E, sad pitanje je koji je kvalitet samog kabla.
Probao sam racunare da spojim sa kratkim kablom (oko 2 m) isto CAT5E koji sam dobio sa ADSL modemom i brzina je skocila na 1 GBit/s.
Znaci kabl je u pitanju. Samo ne znam da li je mozda do konektora, mozda na njima nije dobar spoj ili nesto drugo u vezi konektora,
ili sam kabl nema potrebne elektricne osobine da preko njega siba gigabit.
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Brzina gigabitnog linka17.07.2009. u 04:01 - pre 179 meseci
Tacno tako... za 71 mil US$ su ih kupili.

Vidis, znaci kabl ne valja. 1000BASE-T je osetljivji od 100BASE-TX standarda pa ako nije sve po PS-u nece da radi...

Citat:

1000BASE-T requires all four pairs to be present and is far less tolerant of poorly installed wiring than 100BASE-TX.

If two Gigabit devices are connected through a non-compliant Cat5 cable with four pairs, many FCS errors and retransmissions may occur. If two Gigabit devices are connected through a non-compliant Cat5 cable with two pairs only, negotiation takes place on two pairs only, so the devices successfully choose 'gigabit' as the Highest Common Denominator (HCD), but the link never goes up. Most gigabit physical devices have a specific register to diagnose this behaviour.

Autonegotiation is a requirement for using 1000BASE-T[5] according to the standard. At least clock source has to be negotiated, as one has to be Master and the other Slave.



Nabavi drugi kabl i gotovo. :) Ili ako imas vremena i zivaca prekrimpuj taj postojeci.

 
Odgovor na temu

chikanikola
Nikola Cvetkovic
Beograd

Član broj: 233718
Poruke: 12
79.101.216.*

Sajt: jednostavno.info


Profil

icon Re: Brzina gigabitnog linka25.09.2009. u 18:24 - pre 177 meseci
mislim da nemas potrebe da imas 1 gb link, ukoliko nemas neku zverinu od hard diska na oba racunara neces ni osetiti razliku.
Uostalom imao sam priliku da koristim 1 gb mrezu i sta da ti kazem zbog brzine prebacivanja fajlova ukoci mi explorer , hard pocne da klokoce i da nepricam dalje.
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Brzina gigabitnog linka26.09.2009. u 01:48 - pre 177 meseci
I ti sad na osnovu individualnog iskustva tvrdis da je to razlog da ljudi ne koriste gigabitnu mrezu? Ukucavanje explorera i sistema moze biti iz XYZ razloga, tu je mreza najmanji 'problem'.

Inace tacno je to da se nekome ne isplati da ulaze u gigabitnu opremu ako mu mreza sluzi za prenos Divx filma jednom u dva meseca.
 
Odgovor na temu

chikanikola
Nikola Cvetkovic
Beograd

Član broj: 233718
Poruke: 12
93.86.13.*

Sajt: jednostavno.info


Profil

icon Re: Brzina gigabitnog linka26.09.2009. u 13:49 - pre 177 meseci
nit tvrdim nit pametujem samo kazem da nema potrebe za tim ukoliko se koristi za igre i razmenu fajlova.
sto jeste jeste skupa oprema i uglavnom se koristi za server i velike mreze izmedju 2 pc-a nije bas potrebna ...
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6609
*.adsl-a-2.sezampro.yu.



+536 Profil

icon Re: Brzina gigabitnog linka26.09.2009. u 16:12 - pre 177 meseci
Pa ono, dati nekoliko evra više za gigabit switch (jer svaki PC sada ima Gbit mrežnu) i dobiti 25-35mb/s brzinu kopiranja umesto 8-9mb/s baš kod kopiranja fajlova dolazi do izražaja. Zašto 1 film kopirati minut kad može za 25 sekundi da se iskopira preko mreže. Još kada su HD filmovi došli na scenu, gbit mreža u kući postaje sve potrebnija. Za streamovanje HD filma, 100mbit ethernet je postao usko grlo.
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
91.148.85.*



+10 Profil

icon Re: Brzina gigabitnog linka26.09.2009. u 23:40 - pre 177 meseci
Pokretač teme čak ni ne mora da kupuje svič jer je računare inače povezao bez sviča (direktno kablom). I ja bih voleo da bez dodatnog ulaganja iskoristim ono što već imam. U mojoj maloj kućnoj mreži nemam potrebu za gigabitnim linkom ali volim kada radi posla svoj laptop povežem sa nekim drugim računarom a u uglu monitora se pojavi 1Gbps!
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Brzina gigabitnog linka26.09.2009. u 23:50 - pre 177 meseci
:S
Molim ucesnike teme da se uozbilje i da argumentovano i tehnicki validno doprinesu diskusiji.
 
Odgovor na temu

Librabicboj

Član broj: 88931
Poruke: 409
79.101.236.*



+7 Profil

icon Re: Brzina gigabitnog linka27.09.2009. u 13:58 - pre 177 meseci
"Gigabit" veza je OK ako imas "SATA" diskove, i naravno, ako non stop kopiras neke nove filmove u HDu ili ove nove po 1.4GB.
Naravno ako imas volje, i ako su ti lan kartice sve na 1Gbps, logicno je da predjes na 1Gbps jer dobijas i veci bandwidth samim tim, jes da si sada umrezio samo 2 kompjutera, ali nema veze.
Treba uvek implementirati novu tehnologiju (naravno, za to treba imati i para)!

Kao sto rece Big TIme, kod 1Gbps, samo treba paziti na izbor kabela, i kako se taj kabel krimpuje!
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Brzina gigabitnog linka

[ Pregleda: 2265 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.