Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ima li spasa WD200 koji škljoca?

[es] :: Storage :: Ima li spasa WD200 koji škljoca?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4321 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6609
*.dynamic.sbb.rs.



+536 Profil

icon Ima li spasa WD200 koji škljoca?14.07.2009. u 10:35 - pre 179 meseci
Od prijatelja sam dobio WD Protege od 20gb koji škljoca. Zavrti se, OS ga prijavi, smart se ne buni, ali posle par desetina sekundi krene da škljoca. Dva puta je bio dovoljno dugo "ispravan" da izvučem par fajlova i krenuo je da trza glavom .

Ima li šanse zamenom elektornike ovo osposobiti da se bar izvuče sadržaj?

[Ovu poruku je menjao Miroslav Cvejić dana 15.07.2009. u 12:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Ima li spasa WD200 koji škljoca?15.07.2009. u 14:51 - pre 179 meseci
Bez zahebancije... Udari hard malo jace rukom (Osamri jace koji put gornju stranu harda i vise puta kao treba ako hard ne bude saradjivao primenjivanjem metoda sile. Sigurnije je nego metod ispustanja harda iz ruke ), i probaj da izvuces podatke iz njega. Meni je taj metod vise puta pomogao da izvucem podatke iz raznih hardova. Ako to ne uspe onda nadji identicnu elektroniku i probaj tako posto je rec o PATA hardu.
 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
*.adsl-2.sezampro.yu.

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: Ima li spasa WD200 koji škljoca?17.07.2009. u 08:50 - pre 179 meseci
izvini jel si ti na nekim drogama?
Gore pomenutu metodu neka NIKO ne primenjuje.
Ako neko voli grubu igru, ne znaci da ce disk na to da pristane.
Pozz
spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6609
*.dynamic.sbb.rs.



+536 Profil

icon Re: Ima li spasa WD200 koji škljoca?17.07.2009. u 09:09 - pre 179 meseci
Delovalo je previše hipi da bi bilo merodavno.

Ima li neko ideju gde da potražim elektroniku za 8 godina mator hard?
 
Odgovor na temu

joes@
Slavko Mitrovic
Smederevo

Član broj: 49749
Poruke: 127
93.86.102.*



+1 Profil

icon Re: Ima li spasa WD200 koji škljoca?17.07.2009. u 09:19 - pre 179 meseci
Misliš li da ti je dobro napajanje? Imam sličan poblem, pa su mi rekli da je možda zbog oscilacija napona, matična šalje tralalaa...
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6609
*.dynamic.sbb.rs.



+536 Profil

icon Re: Ima li spasa WD200 koji škljoca?17.07.2009. u 09:36 - pre 179 meseci
nije do napajanja, probano na drugom računaru sa pristojnim Coolermaster napajanjem, kao i sa eksternim napajanjem (jer ga preko USB pokušavam povezati).
 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
*.adsl-2.sezampro.yu.

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: Ima li spasa WD200 koji škljoca?17.07.2009. u 10:04 - pre 179 meseci
to je mehanika....pre nego elektronika
spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6609
*.dynamic.sbb.rs.



+536 Profil

icon Re: Ima li spasa WD200 koji škljoca?17.07.2009. u 10:09 - pre 179 meseci
Kako utvrditi šta je?
Hard kada je hladan radi par minuta, prvo krene da zaustavlja i pokreće motor, pa krene glava da škljoca dok se ploče vrte. i na ploči se vrlo brzo zagreje jedna manja površina. To mi je sumnjivo takođe.
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
93.86.28.*



+21 Profil

icon Re: Ima li spasa WD200 koji škljoca?17.07.2009. u 10:28 - pre 179 meseci
Snažan udarac hard diskom o tvrdu površinu (radni sto), dok ga držite u šaci, ponekad zaista pomaže kako je BinaryMind već predložio, ali bez ikakve garancije da će se ovom "vradžbinom" uvek postići zadovoljavajući rezultat...
Iako ova nekonvencionalna metoda deluje otkačeno poznata je već dugi niz godina...
(verovatno ima svoju istorijsku podlogu u poznatom udaranju kućne bele tehnike, kada otkaže poslušnost)

Druga otkačena metoda, koja takođe ponekad pali u spašavanju podataka sa diska koji je počeo da manifestuje "smrtonosni klik", je da se disk prvo pošteno ohladi (u zamrzivaču) pa se nakon hlađenja ponovo prikopča i pokuša sa spačavanjem podataka.

!!!????



 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
*.adsl-2.sezampro.yu.

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: Ima li spasa WD200 koji škljoca?17.07.2009. u 11:14 - pre 179 meseci
strasno....a da ga odneses u crkvu na tri velika praznika?
Za ovakve stvari treba privremeni ban davati, jel ima neki moderator ovde...
Ovo su opasne stvari, ne shvatas koliku stetu cinis svojim izlaganjem.
Kad lupis disk, glave se otkace sa magnete kocnice, krenu po povrsini diska, i ostanu na sredini.
Posle ga stavis u fridz, disk se dobro navlazi, i onda kad ukljucis moto glave otpadnu sa metalnih nosacha.
ZNACI NE RADITI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Ima li spasa WD200 koji škljoca?17.07.2009. u 15:22 - pre 179 meseci
8 godina star disk os 20 GB bas i nije nesto sto se isplati popravljati pogotovu ako ne mozes sam kao sto verovatno neces ni moci. Po meni je jedino bitno da se izvade podaci, ako uopste tako nesto moze da se odradi valjano na tom hardu, i napisao sam ono sto je meni pomoglo da izvucem podatke iz nekih slogiranih (ne totalno mrtvih) hard diskova koji su sto se tice popravke vec bili otpisani. Naravno to je jedini od metoda sile koji sam usvojio, mada sam u praksi video ljude koji su radili mnogo ekstremnije stvari od mene. Ekstremne metode su ispustanje harda na ravnu povrsinu iz ruke, stavljanje u zamrzivac itd. Samaranje harda spada u malo nezniju metodu koju sam jedinu usvojio od metoda sile. I ja bih rekao da je kod ovog harda mehanicki problem pre nego problem sa elektronikom. Ne vidim razlog da se bilo ko od ucesnika na ovoj temi kazni bilo kakvim banom i sl... Uostalom ako je prioritet spasiti i sam hard treba ga odneti u specijalizovan servis koji se bavi popravkom hard diskova jer to ne rade svi, platiti ruke i delove, i pomoliti se bogu da ce hard disk biti uspesno opravljen. Posto taj hard od 20 GB nema ama bas nikakvu trzisnu vrednost popravka istog se NE ISPLATI. Kao sto rekoh jedino sto moze iole biti vazno na takvom hard su upravo podaci i treba naci nacin kako isti da se spasu. Nista te ne kosta da primenis metodu samaranja osim sto ce to mozda mog imenjaka da zaboli kao da si udario njega Ne bih ni predlagao da mi nije pomoglo u vise od 50% slucajeva da izvucem kompletne neostecene podatke iz hard diskova koje sam osamario (ponekad i po vise puta kad hard ne bi saradjivao iz prvog puta)...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 17.07.2009. u 23:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

joes@
Slavko Mitrovic
Smederevo

Član broj: 49749
Poruke: 127
93.86.102.*



+1 Profil

icon Re: Ima li spasa WD200 koji škljoca?17.07.2009. u 15:36 - pre 179 meseci
Ako ti je žao da ga udariš, daj komšiji! Njemu neće biti žao, nije njegov. :)))
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Ima li spasa WD200 koji škljoca?17.07.2009. u 15:42 - pre 179 meseci
Salu na stranu, ako ti je zaista stalo da se odradi profesionalno primenom metoda koji ne iziskuju silu, a nisi kadar da odradis sam, ima specijalizovanih data recovery servisa koji ce najverovatnije uspesno izvuci podatke iz tog hard diska naravno uz novcanu nadoknadu. Cak sta vise mogu i da poprave hard uz novcanu nadoknadu
 
Odgovor na temu

dulle2009

Član broj: 219968
Poruke: 391
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Ima li spasa WD200 koji škljoca?17.07.2009. u 15:47 - pre 179 meseci
Kakav siledžija je ovaj Binarni Um, nečuveno! Šta radi krupnijoj mehanici, ako šamara hard diskove?
Kad smo već kod toga, kakve šamare im lupaš, Binary, jel one brutalne, pandurske, ili "tradicionalne", koji se koriste za žene i decu?
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Ima li spasa WD200 koji škljoca?17.07.2009. u 16:02 - pre 179 meseci
Nikako brutalne. Samo tek toliko da prodrmam hard znaci kao kad bi tebe prijateljski drmnuo dlanom po ledjima... Dosta vise o samaranju Rekao sam sta sam imao po tom pitanju i to je to. Kome se ne svidja moze probati nesto drugo. Ovo provereno radi (ne u 100% slucajeva ali radi), ali ne primenjivati na hardove koji imaju jos nekakvu upotrebnu vrednost. To je za jednokratnu upotrebu. Skines podatke ako moze a posle hard u Recycle Bin...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 17.07.2009. u 23:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
79.101.238.*



+21 Profil

icon Re: Ima li spasa WD200 koji škljoca?17.07.2009. u 20:20 - pre 179 meseci
Da ne ostane samo na "vradžbinama" evo i jednog citiranog objašnjenja šta je COD (Click Of Death)

Citat:
Hard disk

On a hard disk system, the click of death refers to a similar phenomenon, generally a read/write error during a seek. If the hard disk has a hard error, (a hardware failure that cannot be undone by rebooting) or servomechanism failure, the head actuator will buzz and click as the drive tries to recalibrate. In most cases, the defect is due to physical abuse or a manufacturing error. The cause of the read/write errors is often due to the failure of the read/write heads' preamplifier, a small chip usually found soldered to the flexible cable on the actuator of modern hard drives. IBM's storage division had their own click of death problems in 2001 with the mass failure of their popular Deskstar, dubbed "Deathstar", 75GXP hard disks. Note that not all clicking sounds indicate a defective hard drive, but may be caused by a not fully inserted or damaged signal cable. Rarely, noise can be generated by power supply cables or other components close to the signal cable.


Ko pažljivo pročita, postaće mu jasnija tehnika "ošamućivanja", koja se naravno primenjuje samo onda kada ništa drugo ne pomaže!
Dakle prvo proveriti (zameniti) sve kablove... pa dalje redom... na kraju, ako ništa ne pomogne sledi "ošamućivanje"


 
Odgovor na temu

dulle2009

Član broj: 219968
Poruke: 391
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Ima li spasa WD200 koji škljoca?17.07.2009. u 20:54 - pre 179 meseci
Ko nije razumeo šamaranje? Pa svi znamo da je batina iz raja izašla!
Inače, ista tehnika daje dobre rezultate i kod drugih kompjuterskih komponenti, na primer - monitora (braon horiz. linije kod Samsunga, sužavanje slike na jednu liniju kod CTX-a... ).
Ja još uvek imam jedan 15" CTX koji još samo na šljage reaguje...
 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
95.180.46.*

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: Ima li spasa WD200 koji škljoca?18.07.2009. u 12:13 - pre 179 meseci
hard disk nije tv...kad ga udaris nema sanse ni najbolja firma na svetu da ga izvadi.
Nikola Radovanovic
Direktor HelpDisc Serbia

znaci na udarati
spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

spajalica
nikola markovic
blok 70

Član broj: 102522
Poruke: 36
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: Ima li spasa WD200 koji škljoca?18.07.2009. u 18:30 - pre 179 meseci
Citat:
Hard kada je hladan radi par minuta, prvo krene da zaustavlja i pokreće motor, pa krene glava da škljoca dok se ploče vrte. i na ploči se vrlo brzo zagreje jedna manja površina. To mi je sumnjivo takođe.


S`obzirom na ovo sto si napisao mislim da jedini nacin na koji ces uspeti da EVENTUALNO izvuces podatke je upravo zamrzivac. Jednom negde procitao,jednom probao i uspeo . Neko gore nije shvatio ali postupak je sledeci: HDD ohladiti u zamrzivacu ali NIKAKO ne sme da se navlazi. Umota se u tanku pamucnu krpu pa u kesu za zamrzivac ( logicno, ide u isti ) pa opet u krpu i u jos jednu kesu. Prenoci, a ujutru spremi na nekoj masini koja pouzdano radi da ga prikacis i probas da izvadis podatke naravno kopiranjem na drugi hdd. (rezanje ili nesto drugo ne pomisljaj jer nemas vremena za to jer imas fore dok se hdd ne ugreje). Naravno ovako drasticne metode koristi samo , kako je neko vec napisao, samo kad proveris i probas sve sto se moze proveriti i probati.
javi sta se desava...
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6609
*.dynamic.sbb.rs.



+536 Profil

icon Re: Ima li spasa WD200 koji škljoca?28.07.2009. u 15:41 - pre 179 meseci
Epilog:

Hard sam povezao preko USB->ATA adaptera, okrenuo ga da elektronika bude s gornje strane, stavio 80mm ventilator par centimetara iznad harda da duva na dole. I već nekih par sati polako kopiram fajlove... Krene par megabajta, stane na minut-dva pa krene opet... Na svakih pola sata dobijem skip/retry opomenu, ali kopiranje se nastavlja... Kad završim, hard leti u đubre...
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: Ima li spasa WD200 koji škljoca?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4321 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.