Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Arch linux thread

[es] :: Linux :: Arch linux thread

Strane: << < .. 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 231277 | Odgovora: 1506 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nidzola
Nikola Zivkovic
Nis

Član broj: 206639
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Arch linux thread23.02.2011. u 01:36 - pre 160 meseci
Snaso sam se, resenej je bilo
pacman -S make
:)
Hvala na pomoci.
 
Odgovor na temu

nidzola
Nikola Zivkovic
Nis

Član broj: 206639
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Arch linux thread24.02.2011. u 18:56 - pre 160 meseci
Interesuje me kako npr. kada izbrisem program tipa docky
kucam
Code:
sudo pacman -R docky


potvrdim i to je to... e sada me interesuje,kako da ocistim sve sto ima veze sa tim programom kojim brisem( ne konkretno za docky, to sam stavio kao primer), jer to pacman sam radi ili mora nesto rucno ili sta? jer isto npr. kada kucam
Code:
sudo pacman -Rns docky

on povuce nekih 150 mb fajlova, a docky prilikom skidanja je svega 3-4mb. Da li je to ok, ili je dovoljno samo -R
Ujedno me interesuje kako je najbolje odrzavati sistem cistim, pod time podrazumevam ciscenje nepotrebnih fajlova,tmp foldera itd..Da li ima neki kliner ili sl?
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Arch linux thread24.02.2011. u 20:10 - pre 160 meseci
pacman -Rn imepaketa

n ti je nosave, brise i sve konfiguracione fajlove za dati program. Ako hoces da obrises i zavisnosti koje je taj program povukao za sobom (a koji nisu dalje potrebni ni jednom drugom programu) onda koristis i s - Rns.

Ako hoces da vidis pakete koji su visak onda odradi pacman -Qdt ali je opet pozeljno da dobro poznajes cemu koji paket sluzi pre nego sto se odlucis za brisanje.
make love - !war
 
Odgovor na temu

nidzola
Nikola Zivkovic
Nis

Član broj: 206639
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Arch linux thread24.02.2011. u 22:01 - pre 160 meseci
Hvala ti puno jos jedanput :)
 
Odgovor na temu

IcemanX
System administrator/Test automation
engineer
Betware doo
Beograd

Član broj: 253997
Poruke: 155
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Arch linux thread26.02.2011. u 14:12 - pre 160 meseci
Combuster sta preporucujes,posto mi je potreban Windows zbog koriscenja Sybase Power Designer-a,da instaliram dualboot ili virtuelnu masinu da koristim iz Linuxa?
Konfiguracija mi je sledeca :

Citat:

HP Pavilion dv6-2160em

• Procesor: Intel Core i3 330M 2.13GHz (3MB cache)
• Display: 15.6″ LED Backlight HD TFT 1366×768, BrightView
• VGA: nVIDIA GeForce GT320M 1GB
• RAM: 2x 2GB DDR3 1066MHz (proširivo do 8GB)
• HDD: 500GB SATA 7200rpm
• ODD: DVD RW DL LightScribe


/edit: Lakse je ovako svima sto se tice specifikacija :)

[Ovu poruku je menjao combuster dana 26.02.2011. u 19:50 GMT+1]
alea iacta est
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Arch linux thread26.02.2011. u 18:48 - pre 160 meseci
Masina je dovoljno jaka i sa dovoljno ram memorije da mozes da teras virtualnu masinu na njoj (4GB ram-a i VT-x podrska). E sad, o Sybase Powerdesigner-u ne znam mnogo (tj ne znam nista, ne znam koji su mu hardverski zahtevi i sl a toga nema na njihovom sajtu ili ja nisam nasao), ali trebalo bi da radi pod virtualnom masinom opusteno.

Sa druge strane ne znam da li ti je potreban Windows za jos nesto, onda i nije lose da ga imas na laptopu ono - za svaki slucaj. Na tebi je da odlucis, prostora na disku ce ti zauzeti u svakom slucaju priblizno isto. Virtualna masina ti ima prednost u toliko sto mozes da backup-ujes inicijalni image po instalaciji svega, mada to mozes da uradis i sa celom particijom na kome je instaliran Windows, stvarno - ono razlike nema neke.

Ako bi terao Windows7 - opet mislim da je bolje da ga instaliras na zasebnu particiju zbog raspolozive radne memorije, ima je i ovako dovoljno ali ne znam koliko je Sybase gladan.
make love - !war
 
Odgovor na temu

IcemanX
System administrator/Test automation
engineer
Betware doo
Beograd

Član broj: 253997
Poruke: 155
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Arch linux thread28.02.2011. u 09:34 - pre 160 meseci
Sto se tice Sybase-a nema nekakve preterane zahteve,radi opusteno i na dosta slabijim masinama ..nego mu je jedina frka sto ne radi ni na jednom drugom sistemu osim Windowsu ,cepali su 12 000 dolara za licencu ranije ,sad ne znam koliko kosta,pa im je ono opusteno...Posto i ja nisam nesto fun virtalne masine ,odradit cu dualboot..Hvala na savetu,i sorry za link s specifikacijama ;)
alea iacta est
 
Odgovor na temu

vatri
Banja Luka, RS

Član broj: 68697
Poruke: 1006
*.static.stelkom.net.



+18 Profil

icon Re: Arch linux thread28.02.2011. u 09:59 - pre 160 meseci
Jel imao neko problema sa vbox-om, a da je uspjesno rjesio?
Uradio sam danas (a i prije par dana) full system upgrade i nakon toga mi pravi probleme - prije je sve perfektno radilo.

Ja pokrecem tako sto prvo uradim "modprobe vboxdrv", posto nisam dodao modul u rc.conf, a zatim pokrenem vbox i Win Xp na njemu. Nakon nekog vremena mi se "Host" masina restartuje.
Evo u attachment-u logova nakon restarta!


Sta da radim ?

P.S.
malo sam gledao po Arch forumu, ali niko nije imao slican problem, uglavnom se ljudima ne pokrene uopste vb.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Arch linux thread28.02.2011. u 10:15 - pre 160 meseci
Probaj sa

echo 2 > /proc/sys/kernel/perf_counter_paranoid

kao root. Ako ti to pomogne onda dodaj u /etc/sysctl.conf

kernel.perf_counter_paranoid = 2

i restartuj.
make love - !war
 
Odgovor na temu

vatri
Banja Luka, RS

Član broj: 68697
Poruke: 1006
*.static.stelkom.net.



+18 Profil

icon Re: Arch linux thread28.02.2011. u 12:05 - pre 160 meseci
Code:

bash: /proc/sys/kernel/perf_counter_paranoid: No such file or directory


Taj folder postoji, ne znam zasto sad zeza:

Code:

ls /proc/sys/kernel/ | grep perf
perf_event_max_sample_rate
perf_event_mlock_kb
perf_event_paranoid
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Arch linux thread28.02.2011. u 12:20 - pre 160 meseci
Heh, nije counter nego event, izgleda da je neki bump u kernelu...

http://vbox.innotek.de/pipermail/vbox-dev/2010-June/002860.html

A evo i objasnjenja :)

E sad meni nije tu nista jasno, po ovome:

http://www.virtualbox.org/ticket/7273

to bi trebalo da je reseno vec. Probaj sa

echo 2 > /proc/sys/kernel/perf_event_paranoid
make love - !war
 
Odgovor na temu

IcemanX
System administrator/Test automation
engineer
Betware doo
Beograd

Član broj: 253997
Poruke: 155
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Arch linux thread28.02.2011. u 20:30 - pre 160 meseci
Combuster evo opet mene (verovatno sam smorio vec) ;)..

1.Napokon sam sredio sve sto mi nije radilo,touch dugmice za volume,wi-fi,mute/unmute i sve je superiska..Wi-fi mi radi perfektno...medjutim nervira me jedna stvar pri bootovanju mi kao main interface uzima Wi-Fi karticu i uvek mi fail-uje pri dizanju mreze,medjutim kad se logujem na UI radi mi,pri bootovanju mi prijavljuje kao fail jer je Wi-Fi kartica na prioritetu prva izgleda i nece odmah da joj dodeli konekciju,kada mi je ranije to bila LAN kartica startovanje eth0 interface-a je uvek bilo glatko,msm sve mi radi ali me nervira jer pri bootovanju gubim 10 sec vremena da bi svejedno failovao...odradio sam onaj dio da mi ne swappuje network interface-e ,medjutim ovo mi se dogadja..

2.Cackao sam nesto oko skype-a i svaki put kao normalni user nisam ga mogao da pokrenem skype,kao root moze..onda sam nesto podesavao oko user groupa i privlegija ,pa obrisao skype instalirao ga i sad mi uopste ne radi kada kucam u terminalu komanu skype izbaci mi sledecu gresku

Citat:
No protocol specified


probao sam pacman -Rs skype i pacman -Rns skype da bi ga obrisao pa ponovo instalirao medjutim nista ne pomaze....mislim da sam nesto zeznuo posto sam greskom overwrite-ovao file /home/iceman/.bashrc (nesto s Arch Wikia za skype user podesavanja) i tako sam ostao bez default parametara...

evo kako stoje stvari u /etc/group
Citat:
oot:x:0:root,iceman
bin:x:1:root,bin,daemon,iceman
daemon:x:2:root,bin,daemon,iceman
sys:x:3:root,bin,iceman
adm:x:4:root,daemon,iceman
tty:x:5:
disk:x:6:root,iceman
lp:x:7:daemon,iceman
mem:x:8:
kmem:x:9:
wheel:x:10:root,iceman
ftp:x:11:
mail:x:12:
uucp:x:14:
log:x:19:root
locate:x:21:
rfkill:x:24:
smmsp:x:25:
http:x:33:
games:x:50:
network:x:90:
video:x:91:iceman


i etc/sudoers
Citat:
##
## Runas alias specification
##

##
## User privilege specification
##
root ALL=(ALL) ALL
iceman ALL=(ALL) ALL

## Uncomment to allow members of group wheel to execute any command
%wheel ALL=(ALL) ALL

## Same thing without a password
#%wheel ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL

## Uncomment to allow members of group sudo to execute any command
%sudo ALL=(ALL) ALL
## Uncomment to allow any user to run sudo if they know the password
## of the user they are running the command as (root by default).
# Defaults targetpw # Ask for the password of the target user
# ALL ALL=(ALL) ALL # WARNING: only use this together with 'Defaults targetpw'

## Read drop-in files from /etc/sudoers.d
## (the '#' here does not indicate a comment)
#includedir /etc/sudoers.d



Mislim da vise nije u tome stvar,vec sam zeznuo nesto menjajuci i brisajuci skype..kako da sve izbrisem i onda ispocetka uradim normalnu instalaciju??Verovatno jos nisam ukapirao neke stvari o Arch-u ali necu odustati ne predajem se ;))



alea iacta est
 
Odgovor na temu

vatri
Banja Luka, RS

Član broj: 68697
Poruke: 1006
*.dynamic.t-2.net.



+18 Profil

icon Re: Arch linux thread28.02.2011. u 21:24 - pre 160 meseci
Citat:
combuster: Heh, nije counter nego event, izgleda da je neki bump u kernelu...

http://vbox.innotek.de/pipermail/vbox-dev/2010-June/002860.html

A evo i objasnjenja :)

E sad meni nije tu nista jasno, po ovome:

http://www.virtualbox.org/ticket/7273

to bi trebalo da je reseno vec. Probaj sa

echo 2 > /proc/sys/kernel/perf_event_paranoid


Ovo "echo 2 > /proc/sys/kernel/perf_event_paranoid" mi nije pomoglo, ali jeste ovo sto si napisao "...trebalo da je reseno vec..." :)
Provjerio sam verziju vbox-a sa "pacman -Sy virtualbox" i tek tada sam se sjetio da ja nisam instalirao VB preko pacman-a nego na drugi nacin-mislim preko yaourt-a.

Uglavnom, fajlove koji su bili u konfliktu, sam prebacio u neki folder, a zatim instalirao na "regularan" nacin i sada RADI!
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Arch linux thread01.03.2011. u 00:00 - pre 160 meseci
Citat:

1.Napokon sam sredio sve sto mi nije radilo,touch dugmice za volume,wi-fi,mute/unmute i sve je superiska..Wi-fi mi radi perfektno...medjutim nervira me jedna stvar pri bootovanju mi kao main interface uzima Wi-Fi karticu i uvek mi fail-uje pri dizanju mreze,medjutim kad se logujem na UI radi mi,pri bootovanju mi prijavljuje kao fail jer je Wi-Fi kartica na prioritetu prva izgleda i nece odmah da joj dodeli konekciju,kada mi je ranije to bila LAN kartica startovanje eth0 interface-a je uvek bilo glatko,msm sve mi radi ali me nervira jer pri bootovanju gubim 10 sec vremena da bi svejedno failovao...odradio sam onaj dio da mi ne swappuje network interface-e ,medjutim ovo mi se dogadja..


A sto ti se uopste podizu mrezni interfejsi kada koristis networkmanager ili sta vec za konekciju ? U /etc/rc.conf tamo gde ti stoji INTERFACES=(eth0 wlan0) stavi da bude (!eth0 !wlan0).

https://wiki.archlinux.org/index.php/NetworkManager#Configuration

Evo ti detaljno objasnjenje ako je network manager u pitanju.

2. Brisi se iz root, bin, daemon, sys, admin grupa - da te neko ne izbusi onako 10 puta lakse nego sto bi obicno :)

Sto se .bashrc-a tice, backup-uj taj pa onda odradi kao root

cp -v /etc/skel/.bashrc /home/iceman

uvek treba da startujes programe kao user osim u kranje specificnim slucajevima kada uglavnom znas sta radis :)

Sto se skype-a tice, pacman -Rn skype pa onda pacman -S skype i probaj da ga pokrenes kao user iz terminala.

@vatri

:) Bitno je da si resio problem. Samo sam pogledao koji je vbox u zvanicnim repoima i video 4.x a ovaj bug jeste vezan za < 3.12 verzije...
make love - !war
 
Odgovor na temu

IcemanX
System administrator/Test automation
engineer
Betware doo
Beograd

Član broj: 253997
Poruke: 155
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Arch linux thread01.03.2011. u 02:00 - pre 160 meseci
Ok Comby tnx again,a ovo s grupama sam skontao da nije ok,vec samo sam neke stvari pokusavao pa mi tako ostalo ;)).

Sad imam jos jedno pitanje,nije mi dao djavo mira pa sam instalirao Arch Gnome...odusevljen sam brzinom..sve mi proslo glatko medjutim primetio sam jednu gresku..Tj touch volume control mi je savrseno radio ali na panelu nisam imao mogucnost da manipulisem jacinom zvuka,alsamixer mi radi,zvuk radi ali gnome-volume-controla ni u prici pa sam skinuo odavde gnome-media:

http://ftp.gnome.org/pub/GNOME...2.28/gnome-media-2.28.1.tar.gz

raspakovao ,instalirao sledecim postupkom

./configure
make
make install

sve je proslo kako treba..sada mi na panelu je omoguceno da upravljam zvukom ,medjutim kada idem na System-Preferences-Volume Control dobijam poruku
Code:
Waiting for sound system to respond
..

ne provaljujem u cemu je fora ;)

btw Gnome ostaje ,mnogo je brzi od KDE-a bio si u pravu ;)
alea iacta est
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Arch linux thread01.03.2011. u 07:06 - pre 160 meseci
Imao si gnome-media u arch repou i to noviju verziju:

https://www.archlinux.org/packages/extra/x86_64/gnome-media/

Ako si sacuvao source odakle si kompajlirao gnome-media odradi samo kao root: make uninstall

pa pacman -S gnome-media

Sto se tice volume control-a meni je sasvim lepo funkcionisao i iz panela. A za Waiting for sound system to respond - moguce je da ti juri Pulse Audio umesto Alse. Sad ne mogu nesto vise da ti kazem jer sam presao na KDE :D Ne svidja mi se Gnome3 pa sam prebegao na vreme, inace da je Gnome zivlji i brzi od KDE-a to je apsolutno tacno, makar po default setovanjima.
make love - !war
 
Odgovor na temu

IcemanX
System administrator/Test automation
engineer
Betware doo
Beograd

Član broj: 253997
Poruke: 155
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Arch linux thread01.03.2011. u 14:48 - pre 160 meseci
Meni se kod KDE-a dogadjale cudne stvari,moguce da nesto nisam dobro podesio..Instalacija nvidia grafike je prosla sasvim korektno..Naime pri startovanju compiza desavalo mi se mi zaledi citav ekren..na scrollu mi je compiz prevrtao ekrane bez ikakvih posledica,medjutim na precici Ctrl+F11 po defaultu mi je znao da zaledi ekran..i posle 1 min se vrati u normalu..takodje tako pri startovanju nekih programa znalo da se desava..koje logove treba da procackam da vidim do cega je? ..koristio sam KDE 4.6 verziju,ne bih da imam utisak odmah na pocetku da je ubagovana do kraja ;))
alea iacta est
 
Odgovor na temu

Duka_
underground

Član broj: 148269
Poruke: 34
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+6 Profil

icon Re: Arch linux thread02.03.2011. u 21:37 - pre 160 meseci
Uradio sam update sistema malo pre i posle reboot-a desava se sledece: krene da ucitava module i onda izbaci poruku "Could not read lib/modules/2.6.37-ARCH" no such file or directory. Podignu se daemoni koji su predvidjeni da se podizu prilikom butovanja i upali se GDM ali tastatura i mis ne reaguju. Ima li neko ideju kako ovo da resim?
Hvala unapred.
Underground will live forever baby. We just like roaches. Never dying always living.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Arch linux thread02.03.2011. u 21:47 - pre 160 meseci
Hm, jel ti bio update kernela medju tim update-ovima ? Ne koristim Arch stock kernel pa ne znam sta se dogodilo, skoro je uleteo mkinitcpio ali on ne rebuilduje initram po update-u... Da ti nije zveknuo nesto grub2 iz ubuntu-a ako teras dual boot ?
make love - !war
 
Odgovor na temu

Duka_
underground

Član broj: 148269
Poruke: 34
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+6 Profil

icon Re: Arch linux thread02.03.2011. u 22:11 - pre 160 meseci
@combuster: Jeste bio kernel medju paketima, gledao sam pacman.log i sve je proslo u redu. Nemam dual boot, koristim live disc, chroot-ovao sam se na Arch da bi probao da reinstaliram kernel ali mi prijavljuje da nije mountovana /boot particija iako sam je mountovao. :)

edit: odradio sam chroot preko live disc-a i ponovio pacman -S kernel26, rebootovao i sad opet sve radi.

[Ovu poruku je menjao Duka_ dana 02.03.2011. u 23:46 GMT+1]
Underground will live forever baby. We just like roaches. Never dying always living.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Arch linux thread

Strane: << < .. 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 231277 | Odgovora: 1506 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.