Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa bootloader-om ?! [ POMOC ]

[es] :: Linux desktop okruženja :: Problem sa bootloader-om ?! [ POMOC ]

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6528 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Phiber_Optik
Mark Abene

Član broj: 122682
Poruke: 25
*.teol.net.



Profil

icon Re: Problem sa bootloader-om ?! [ POMOC ]15.07.2009. u 14:46 - pre 179 meseci
U BIOS-u je sve ok. 100 % siguran.

Da, to sam i odlucio!

Skinuo sam Ubuntu 9.04 i sad cu fino na mesto Mandrive da instaliram, pa cu da se zezam sa Ubuntuom, Mandrivu cemo ostaviti za neki drugi put!

Mislis da ce se srediti ponovnom instalacijom sistema ( ovaj put Ubuntu ) ?
 
Odgovor na temu

Ivan Ivanic
Ivan Ivanic
Freelance, Anywhere
Fruška Gora

Član broj: 203038
Poruke: 179
*.ptt.rs.

Sajt: ivan.yggdrasillcode.com


Profil

icon Re: Problem sa bootloader-om ?! [ POMOC ]15.07.2009. u 15:03 - pre 178 meseci
Ja sam imao sličnu sitruaciju s tim da sam instalirao Ubuntu 9.04 i pre toga sam pomerao windows particije u GParted Live disku i tako napravio sebi posla. E sad pošto sam imao već instaliran Ubuntu 9.04 koji nije radio, hmm. Instalirao sam još jednu kopiju istog i onda je proradio boot loader. E posle sam osposobio boot loader originalnog Ubuntua a ovaj noviji obrisao...
Inače jedan savet kad budeš instalirao ubuntu. Doćeš do dela kad te pita gde hoćeš da instalira. I imaš tri opcije particionisanja nešto kao automatic, guided i manual. E ti izaberi manual. Posle toga će ti izaći sve particije koje imaš. Tu će ti izlistati i win i lin pariticije. Win particije ne diraj!!! Obriši particije od mandrive i od tog slobodnog prostora napravi root particiju koja ti je manja tipa do 10gb, mount point je /, filesystem ext3. Od ostatka napravi jedan swap od jedno giga. I ostatak slobodnog prostora iskoristi za home particiju mount point /home, filesystem ext3. Javi ako nešto zatreba :-)
Rad rad i samo rad :-D
 
Odgovor na temu

nikola0007
student
makedonija

Član broj: 202478
Poruke: 410
213.135.177.*



+1 Profil

icon Re: Problem sa bootloader-om ?! [ POMOC ]25.02.2010. u 14:26 - pre 171 meseci
i ja imam veliki problem sa grud loaderom.Pre neki dan sam instalirao win7 sve lepo...

Od tada nisam mogao da prikjucim ni vistu ni linuxa.Sta da radim?

Da napomenem da sam premestao particije i prosiravao preko win7.

Sada sam win7 obrisao a instalirao sam xp na njegovom mestu sta da uradim da mi se pojavi grud loadrer?

i da mi kazete kakve ima veze bios sa svemu ovome znam da bios sluzi da raspozna hardver druga uloga?
 
Odgovor na temu

boxxter

Član broj: 189779
Poruke: 710
*.bitinfo.rs.



+21 Profil

icon Re: Problem sa bootloader-om ?! [ POMOC ]25.02.2010. u 14:54 - pre 171 meseci
Pa pre nego sto udjes u bilo koji operativni sistem, imas opciju da izaberes u koji OS da udjes, ako je multiboot u pitanju. Takodje u biosu imas i podesavanja vezana za boot, i jos svasta nesto. A ti, kako si?
 
Odgovor na temu

nikola0007
student
makedonija

Član broj: 202478
Poruke: 410
213.135.177.*



+1 Profil

icon Re: Problem sa bootloader-om ?! [ POMOC ]27.02.2010. u 10:19 - pre 171 meseci
boxxter dobro sam hvala na pitanju.Ti kako si?

Pre nego da instaliram windows 7 imao sam grub odaberem koji cu OS da pokrenem i resen problem.Kada sam instalirao win7 grub mi se obrisao kako da ga vratim?
 
Odgovor na temu

boxxter

Član broj: 189779
Poruke: 710
*.bitinfo.rs.



+21 Profil

icon Re: Problem sa bootloader-om ?! [ POMOC ]27.02.2010. u 11:01 - pre 171 meseci
Stvar je u tome sto si dosta zbrkao tu. Dakle instalirao si w7 preko svega toga, ali si premestao particije i prosirivao ih. A windos pravi boot record na c particiji po defoltu. Sad si instalirao xp preko svega toga, tako da je zbrka velika. Probaj preko wubi-ja da instaliras linux na xp, da vidis sta ce grub da kaze tad.

Ako ikako uspes da boot-ujes u vistu, instaliraj easyBCD,i bekapuj bootloader od viste, i vidi sta imas od boot rekorda tamo. Ja sad u stvari i ne znam sta ti sve imas instalirano na kompu.
 
Odgovor na temu

nikola0007
student
makedonija

Član broj: 202478
Poruke: 410
213.135.177.*



+1 Profil

icon Re: Problem sa bootloader-om ?! [ POMOC ]28.02.2010. u 09:27 - pre 171 meseci
Izgleda je komlikovanije nego sto sam mislio.Objasnicu mnogo dobro:

Imao sam 4 particije u C:mi je instaliran xp , u D:imam slike filmove. to je jedan hard disk.U drugom hard disku u E:imam vistu ,a u F: imam linux.

Pre nekoliko dana ne znam tacno mozda dve nedeje(nije to bitno),Instalirao sam w7 u particiju gde je stojio xp C:

Nisam pravio nikakve prosiravanja i pomestavanja.Kada sam instalirao w7 grub se izgubio i od tada nisam mogo da pokrenem linux i vistu.Dok sam koristio w7 premestio sam D: particiju da bude manja a uvecao sam C: particiju.posto imao sam u C:20 giga i kocilo je malo...

Posto je kocio a i nisam uspeo da nadjem nel limiter za w7,vratio sam se na xp.Znaci na mesto gde sam instalirao w7 sada je xp.Pretpostavjam da ako preinstaliram linux vraticese grub ali zasto da dodje do toga zeleo bih da naucim da resim problem.sve je u redu sa svim OS steta je nanovo sve da se instalira...

Sta bi me savetovali da uradim?
 
Odgovor na temu

boxxter

Član broj: 189779
Poruke: 710
*.bitinfo.rs.



+21 Profil

icon Re: Problem sa bootloader-om ?! [ POMOC ]28.02.2010. u 10:16 - pre 171 meseci
Prvi moj savet je da citas malo vise, a malo manje da instaliras napamet sta stignes, jer to tako ne moze. Za pocetak prouci malo ovu temu, gde poznavaoci linuxa kroz razlicite probleme dosta toga objasnjavaju. A i ostale teme u vezi toga procitaj.

http://www.elitesecurity.org/t...ngle-dual-multi-boot-GRUB-LILO

A kad vec procitas dosta toga, shvatices da je najbolje, kad vec imas dva hard diska, da kad instaliras operativni sistem na jedan hard disk, taj drugi pre instalacije jednostavno otkacis iz kompa. A pri pokretanju kompa, jednostavno u biosu izaberes s kojeg hard diska ces da boot-ujes komp. Za ostale kombinacije mislim da se jednostavno za sad neces snaci.

Treba i da znas da se prvo instalira nizi operativni sistem, pa visi. Dakle mladji, pa stariji- xp pa windows 7, (vista pa windows 7) a ne obratno. U suprotnom ces takodje da napravis problem. Ovde ne znam sta si uradio:

Citat:
nikola0007:Pre nekoliko dana ne znam tacno mozda dve nedeje(nije to bitno),Instalirao sam w7 u particiju gde je stojio xp C:


Dal` si formatizovao c pre instalacije ili ne znam sta vec. Moj ti je savet bio da preko wubi-ja instaliras u xp ubuntu, a ako krenes opet da particionises nesto iz linuxa, i pokusas clean instalaciju, moj ti je savet da backup-ujes tu d particiju, jer se plasim da ces da napravis jos vecu zbrku.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux desktop okruženja :: Problem sa bootloader-om ?! [ POMOC ]

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6528 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.