Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ko je nadlezan za kaznjavanje ukoliko ime radnje nije istaknuto?

[es] :: Vodič za posao :: Ko je nadlezan za kaznjavanje ukoliko ime radnje nije istaknuto?

[ Pregleda: 6093 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

spartanac86
student
Jugoistocna Srbija

Član broj: 178865
Poruke: 93
91.148.93.*



Profil

icon Ko je nadlezan za kaznjavanje ukoliko ime radnje nije istaknuto?07.07.2009. u 10:56 - pre 179 meseci
Dakle, ko je nadlezan za kaznjavanje ukoliko ime radnje nije istaknuto i firma se ne nalazi na toj adresi?

Poreska inspekcija, trzisna, APR...??
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-161-188.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Ko je nadlezan za kaznjavanje ukoliko ime radnje nije istaknuto?07.07.2009. u 14:42 - pre 179 meseci
sorry na off-u,jedno duduk pitanje
zasto bi preduzece i preduzetnik morali imati istaknuto ime [kontam na zgradi u kojoj posluju]?
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Ko je nadlezan za kaznjavanje ukoliko ime radnje nije istaknuto?07.07.2009. u 15:27 - pre 179 meseci
jer tako zahteva zakon. A inace, kolko ja znam, isticanje firme se placa (ima neka taksa), ali je firma obavezna da istakne svoje ime :)
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-161-188.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Ko je nadlezan za kaznjavanje ukoliko ime radnje nije istaknuto?07.07.2009. u 16:01 - pre 179 meseci
hvala [pomislio sam da ima neki normalan razlog]
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Ko je nadlezan za kaznjavanje ukoliko ime radnje nije istaknuto?07.07.2009. u 16:38 - pre 179 meseci
Porezi idu u budzet drzave a lokalna samouprava (opstine i gradovi) od toga nemaju nikakvu korist. Zato su osmisljene lokalne takse koje ubira svaka opstina i pare idu direktno njima. Drugim recima, lokalne komunalne takse su smisljene kako bi se i budzet grada punio na racun firmi koje posluju na toj teritoriji. Postoje sledece komunalne takse:

1. Koriscenje prostora na javnim povrsinama
2. Drzanje sredstava za igru
3. Priredjivanje muzickog programa i drzanje muzickih uredjaja i automata
4. Koriscenje reklamnih panoa, odnosno objekata i sredstava za oglasavanje
5. Koriscenje prostora za parkiranje
6. Korisceje slobodnih mesta za kampove i druge objekte privremenog koriscenja
7. Koriscenje obale u poslovne i bilo koje druge svrhe
8. Isticanje firme na poslovnom prostoru
9. Isticanje i ispisivanje firme van poslovnog prostora
10. Koriscenje vitrina radi izlaganja robe van poslovnih prostora
11. Drzanje i koriscenje plovnih postrojenja i i drugih objekata na vodi
12. Drzanje i koriscenje camaca i splavova
13. Drzanje restorana i drugih ugostiteljskih i zabavnih objekata na vodi
14. Drzanje motornih drumskih vozila
15. Zauzece javne povrsine gradjevinskim materijalom i za izvodjenje gradjevinskih radova

Placaju se na osnovu resenja P.U. Prilikom registracije firme, oni vide cime se bavis pa te opale odgovarajucom taksom. Nije ista cena za sve vec je podeljno u zone. Npr, isticanje firme na poslovnom prostoru na Terazijama i Borci ne kosta isto. Borca ce biti ispod 1000 din/mesecno a Terazije par hiljada/mesecno.
 
Odgovor na temu

acatheking
Aleksandar Ristić
Beograd/Mirijevo

Član broj: 6769
Poruke: 1133
*.mirijevo.rs.



+28 Profil

icon Re: Ko je nadlezan za kaznjavanje ukoliko ime radnje nije istaknuto?07.07.2009. u 19:24 - pre 179 meseci
U vezi ove price, secam se kada mi je komsinica rekla (koja ima preduzetnicku radnju koja se vodi na adresi stana), da joj je neki inspektor (ne znam koje vrste) rekao da skine tablu koju je uredno postavila na zgradu.
Sve to iz razloga da se ne bi videlo da tu postoji radnja.
Jos jedna prica. Kada je moj brat otvarao preduzetnicku radnju, nikada mu nije stiglo resenje iz grada o toj taksi za isticanje naziva firme. Kada je posle silne setnje saznao gde treba otici da se raspita, tamo su mu rekli da mora sam da se prijavi, ako ga nema u evidenciji (popuni neki formular i sl).
Mozda sam sve ovo frljavo objasnio, ali nikako mi tu nema zdrave logike. Ko je onda lud da se sam prijavljuje, da bi ga lokalna vlast drpala. I dan danas vec punih godinu dana od onivanja radnje, nije nista stiglo.
Volim da se vozim grackim autobusom.
Gracki autobus jede sitne pare,
gracki autobus zna kad treba stane.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Ko je nadlezan za kaznjavanje ukoliko ime radnje nije istaknuto?07.07.2009. u 20:09 - pre 179 meseci
Ako se sami ne prijavite za komunalnu taksu, najverovatnije vam nece ni stici resenje. Ta evidencija je odvojena od ostalih evidencija (poreska uprava, apr...). Ima dosta firmi koje godinama izbegavaju tu obavezu. E sad, da li je to pametno ili nije, tesko je reci. Ko bi zeleo da mu posle par godina dodje resenje da sve to plati pa jos sa sve kamatom.
 
Odgovor na temu

spartanac86
student
Jugoistocna Srbija

Član broj: 178865
Poruke: 93
91.148.86.*



Profil

icon Re: Ko je nadlezan za kaznjavanje ukoliko ime radnje nije istaknuto?12.07.2009. u 01:31 - pre 179 meseci
@ S A J A
A jedno pitanje, kako ce oni da saznaju za vas posle toliko godina ako nisu odmah saznali? :D
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Ko je nadlezan za kaznjavanje ukoliko ime radnje nije istaknuto?12.07.2009. u 21:53 - pre 179 meseci
@ S A J A
A jedno pitanje, kako ce oni da saznaju za vas posle toliko godina ako nisu odmah saznali? :D[/quote]

Ovo je vise filozofsko pitanje nego strucno. Po slovu zakona prekrsaj je ne placati tu taksu, e da li ce tebe da stigne "pravda" ili nece, to je
tesko reci. Ako ne budes imao nikakvih poslova sa poreskom upravom, najverovatnije nece nikada saznati, medjutim, ako im tvoj slucaj dospe
pod ruke, tvoje neplacanje je vrlo lako ustanoviti. Naime, uopste je nebitno dal si ti istakao ime firme ili nisi, ti si duzan placati tu taksu od
momenta osnivanja firme pa sve do zatvaranja.
Inace, u poslednje vreme se radi na modernizaciji poreske uprave i svih pratecih sluzbi kako bi se nameti sto efikasnije sprovodili. Ideja je da
se sto vise kompjuterizuju tako da svi imaju sve potrebne podatke. Npr, ima da odes da registrujes auto i cim tetka ukuca tvoje ime ima da joj
iskoci kako dugujes ovo ili ono.

[Ovu poruku je menjao S A J A dana 12.07.2009. u 23:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
78.30.161.188



+165 Profil

icon Re: Ko je nadlezan za kaznjavanje ukoliko ime radnje nije istaknuto?13.07.2009. u 13:52 - pre 179 meseci
^^ti treba da radis posao poreske sluzbe i da "prorices" koje poreze moras placati?

da li na resenju pri otvaranju preduzeca pise da moras da placas?
da li igde drugde pise da moras da placas?

ili ide,ako si cuo od nekog da moras da placas,onda placas?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Ko je nadlezan za kaznjavanje ukoliko ime radnje nije istaknuto?13.07.2009. u 17:53 - pre 179 meseci
U zakonima ti pise sta sve mora da se placa, i od poreza i od doprinosa i od lokalnih komunalnih taksi. Moras da se informises ako te to zanima. Ili lepo angazuj nekog pravnika (advokata) pa neka ti sve lepo objasni. U vecini slucajeva dovoljno je angazovati knjigovodju.

 
Odgovor na temu

btamara
samostalna delatnost (slobodni strelac)
Zvezdara, Beograd, Srbija

Član broj: 258568
Poruke: 34
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Ko je nadlezan za kaznjavanje ukoliko ime radnje nije istaknuto?01.05.2010. u 10:22 - pre 169 meseci
Četiri godine se bavim kompjuterskom obradom, redovno uplaćujem Porez i Doprinose.

Posao obavljam u stanu ali od kad imam laptop sve više sam na terenu (zovu me da im nešto otkucam pa ja to prebacim na USB, odem u kopirnicu odstampam, ako treba ukoričim i donesem gotov rad korisniku na ruke). Po završenoj usluzi izdam Nota račun sa pečatom i naplatim uslugu. Kad sakupim pare uplatim pazar na račun i tako dok ne sakupim dovoljno para, pa kad dođe vreme da uplatim Porez i Doprinose to učinim preko Naloga za prenos, u Poreskom mi to evidentiraju i tako kad dođe vreme overim Zdravstvenu knjižicu. (Da li radim nešto što nije po nekom zakonu?)

Za četiri godine koliko ovako radim niko nije došao da me kontroliše kako radim, šta radim, gde radim, niti da li vodim neku evidenciju (ja to radim samo zbog sebe), niti imam igde istaknutu firmu.

Na poštanskom sandučetu stoji samo porodično prezime i broj stana i bez problema mi stižu na kućnu adresu sva rešenja i po neke opomene pa ja to regulišem kad mogu. Kad sam jednom zakasnila nekoliko meseci sa uplatom poreza i doprinosa jer nisam imala para, pozvali su me telefonom iz Poreske uprave iz Opštine i ljubazno zamolili da dug uplatim u roku od 5 dana pa sam to učinila i sve je bilo u redu.

Tri puta mi je stizalo i Rešenje za komunalnu taksu za isticanje firme, ali ja to nisam ni jednom platila (jer nemam nigde istaknutu firmu i smatram da ne treba to da plaćam) i nakakve kazne me do sad nisu stigle. A u rešenju piše da je rok 15 dana.

Dakle iako nemam istaknutu firmu kad god im je trebalo da nešto hitno uplatim i da mi pošalju opomenu lako su me našli i još zvali telefonom. Pošto ne koristim, ne držim, ne ističem niti zauzimam išta od dole navedenog smatram da nemaju prava da mi traže da to i plaćam:

Citat:
1. Korišćenje prostora na javnim površinama
2. Držanje sredstava za igru
3. Priređivanje muzičkog programa i držanje muzičkih uređaja i automata
4. Korišćenje reklamnih panoa, odnosno objekata i sredstava za oglašavanje
5. Korišćenje prostora za parkiranje
6. Korišćeje slobodnih mesta za kampove i druge objekte privremenog korišćenja
7. Korišćenje obale u poslovne i bilo koje druge svrhe
8. Isticanje firme na poslovnom prostoru
9. Isticanje i ispisivanje firme van poslovnog prostora

10. Korišćenje vitrina radi izlaganja robe van poslovnih prostora
11. Držanje i korišćenje plovnih postrojenja i i drugih objekata na vodi
12. Držanje i korišćenje čamaca i splavova
13. Držanje restorana i drugih ugostiteljskih i zabavnih objekata na vodi
14. Držanje motornih drumskih vozila
15. Zauzeće javne površine građevinskim materijalom i za izvođenje građevinskih radova

od svega navedenog jedino bi mogle da prođu tačke 8. i 9. ali pošto radim u stanu u kome živim sa porodicom ovo ne smatram poslovnim prostorom (jer sve više posla obavljam i na terenu) pa nisam istakla firmu ni na vratima stana, ni na sandučetu ni na zidu zgrade.

Ponavljam, za četiri godine niko mi nije došao da vidi gde, kako i šta radim sve dok redovno uplaćujem Porez i Dorpinose, a kad s tim malo zakasnim pozovu me telefonom i pošalju opomenu (dakle lako me nađu iako nemam istaknutu firmu), ja to regulišem i do sad me niko nije kaznio što nemam istaknutu firmu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Ko je nadlezan za kaznjavanje ukoliko ime radnje nije istaknuto?

[ Pregleda: 6093 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.