Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

različiti tipovi antena, a ista dobit

[es] :: Wireless :: različiti tipovi antena, a ista dobit

[ Pregleda: 2620 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon različiti tipovi antena, a ista dobit05.07.2009. u 16:50 - pre 180 meseci
pozdrav svima!
zanima me, dali je domet kod antena definiran njihovom jačinom (dobiti, npr 12dBi) ili i njihovim tipom (omni, panel, yagi, grid...).
npr, ako kupim 15dBi panel antenu, hoće li ona sa druge strane linka davati isti signal kao šta bi to npr uradio grid od 15dBi? ili kao šta bi to uradila yagica od 15dBi?

stvar je u tome šta mi grid antene ulijevaju puno više povjerenja nego sve ostale antene, čudno mi je da sa kutijicom od 15 dBi (panel, hehe, sliči na kutijicu) mogu imati isti signal kao da koristim grid od 15dBi.

a i to pitam iz razloga šta ću vrlo vjerojatno krenut u realizaciju wireless linka na 700 metara, sa jedne strane već imam 24dBi grid, ali sa druge ne znam dali da uzmem panel ili grid.
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: različiti tipovi antena, a ista dobit05.07.2009. u 23:33 - pre 180 meseci
pa u sustini je tako samo imaj u vidu da je ugao zracenja grid i sektor antene prilicno razlicit pa samim tim sektor antena "skuplja" vise nezeljenih signala koji ti nisu potrebni (za link) pa moze da imas vecih problema nego da postavis gid antenu koja je mnogo usmerenija.
znaci ako antena za link obavezno grid sa obe strane.

pozdrav
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: različiti tipovi antena, a ista dobit06.07.2009. u 14:50 - pre 180 meseci
tnx.
znači za wifi link najbolje gridovi (iako onda mi i dalje nije jasno zašto je yagi toliko skuplja od grida koji je superiorniji, 24dBi grid nešto manje od 50 eura, 12dBi yagi 90 eura, 20dBi yagi oko 120).
mislim da ću i za drugu stranu onda uzet 24dBi, nije skup, nadam se da će mi uspijet link, u drugi stan još ne mogu stavit adsl (kao ni moj susjed), pa ću od doma pokušat napravit link (700m, nažalost ide preko krovova kuća, ali valjda će bit dovoljno), i onda iz drugog stana opet sherat net do susjeda 200 metara dalje. ukupni trošak je 100 eura cca, a to mi je internet račun za 4 mjeseca.
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: različiti tipovi antena, a ista dobit06.07.2009. u 17:24 - pre 180 meseci
po meni je grid u principu bolja antena po konstrukciji i po uticaju vremenskih uslova na antenu gde je yagi dosta osetljivija a jedino sto je malo manja i "lepsa" od grid-a.
a taj grid 24db ispod 50 eura je 99% "domace" proizvodnje a yagi je verovatno originalna pa je toliko skupa mada je i hyperlink grid 24 oko 60-65 eura sto je po meni bolje jer bar znas sta si uzeo za razliku od ovih domacih proizvoda kod kojih se karakteristike razlikuju od komada do komada i desava se posle nekog vremena da pocnu da gube signal iz razloga sto voda pocne da ulazi u fid koji onda oksidira.
u svakom slucaju stavi dva grida i mora da radi.

pozdrav
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: različiti tipovi antena, a ista dobit06.07.2009. u 19:04 - pre 180 meseci
antena je 24.0dBi Wavearena 2.4GHz ANT24-GDA24E, na netu piše pacific wavearena, to vjerojatno nije pacific wireless? jer imam 24dBi grid od pacific wirelessa i nema takav dizajn.
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: različiti tipovi antena, a ista dobit

[ Pregleda: 2620 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.