Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pascal u školama

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Pascal u školama

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9376 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tahiya
Haris Tahic
Tesanj, BiH

Član broj: 186452
Poruke: 40
*.PPPoE-6348.sa.bih.net.ba.

Sajt: www.download-igre.co.cc


Profil

icon Pascal u školama03.07.2009. u 21:33 - pre 179 meseci
Kao sto je poznato, u Bosni i Hercegovini, nazalost u Srednjoskolskom obrazovanju kao osnovni programski jezik se koristi Paskal. Za mnoge mlade, kojima informatika kao obrazovni predmet dobro ide, Paskal je jedan od starijih programskih jezika, i mnogi mladi u skolama preferiraju C++ ili pak neki drugi moderniji jezik. Dobra stvar u svemu tome je sto postoje vannastavne aktivnosti, tj. sekcije za ucenike koji su zainteresovani na podruciju nekog drugog programskog jezika pored pascala (u vise slucajeva, to je C++).

I sada pitanje za vas na EliteSecurity Forumu: "Da li bi podrzali ukidanje Pascala, kao osnovnog programskog jezika u skolama, i uvodjenje nekog modernijeg jezika kao osnovnog kao sto je C++ ?"
 
Odgovor na temu

xenox
ex Memodata sysadmin
Beograd

Član broj: 6903
Poruke: 168
212.200.65.*

ICQ: 7682925


+3 Profil

icon Re: Pascal u školama03.07.2009. u 21:51 - pre 179 meseci
Pascal je i namenjen za ucenje. Sve sto ima u C++ ili c# ima Delphi/Kylix a mnogo je razumljivije za pocetnike. Kasniji razvoj je na volju samog ucenika. Sve u svemu programski jezik je vise manje nebitan - to je samo puko kodiranje resenja koje je u osnovi algoritam, sto je u stvari i bitno.
 
Odgovor na temu

tkaranovic
Tomislav Karanović
Beograd

Član broj: 220507
Poruke: 307



+18 Profil

icon Re: Pascal u školama04.07.2009. u 04:55 - pre 179 meseci
Citat:
xenox
Pascal je i namenjen za ucenje. Sve sto ima u C++ ili c# ima Delphi/Kylix a mnogo je razumljivije za pocetnike. Kasniji razvoj je na volju samog ucenika. Sve u svemu programski jezik je vise manje nebitan - to je samo puko kodiranje resenja koje je u osnovi algoritam, sto je u stvari i bitno.


Slažem se sa ovime da je algoritam najbitniji. Možda će nekome izgledati ovo što ću u nastavku napisati kao nešto što nema veze sa temom ali suština je u algoritmu i zato nastavak ima i te kako veze sa postavljenim pitanjem.

Onaj ko hoće da programira mora prvo da zna šta bi to trebalo da radi program. Mora da zna kako bi se "ručno" (odnosno algoritam) to uradilo pa tek onda da to pretoči u program. Tu bi primetio da se na ES-u insistira(lo) na tome da onaj ko postavlja pitanje mora da počne da piše kod. Pitam se kako da počne da piše kod kada uopšte ne zna kako bi trebalo da radi to što bi trebalo da pretoči u program. Pod ovim, naravno, ne mislim da treba da se razume u medicinu, ako piše program za zdravstvo, nego da zna šta ide prvo, šta drugo a šta tek na kraju. Tek kada zna šta bi trebalo da napravi znaće, mnogo lakše, i kako to da uradi.

Međutim, jednom sam to negde jednom ES-ovcu napisao i on mi je odgovorio:

> U pravu si, trebalo bi više potencirati izradu algoritma. Mada na osnovu
> ranijih iskustava, retki su oni koji umeju da algoritam ili pseudo kod
> pretvore u pravi kod.
> Dosta je i onih koji dođu samo zbog tog jednog domaćeg zadatka koji
> obično treba da predaju za dva, tri dana ;)

Ispada da algoritam nije bitan. Ipak sam ostao ubeđen da je algoritam najbitniji. :) Možda ne za odgovore na ES forumu (sa čime bi možda mogao i da se složim ;)) ali algoritam inače jeste bitan. Dodao bi da sam naišao na jednu diskusiju koja se ne tako davno vodila na ES-u i video sam da ima onih koji izdvajaju kao suštinu način pisanja koda. Način pisanja koda baš zavisi od toga kakvu predstavu (algoritam) u glavi ima onaj ko programira taj kod. Znači da i ti koji gledaju kako ko programira ustvari gledaju kako razmišlja, odnosno smišlja algoritam pre nego što počne da programira a to se onda vidi u načinu pisanja koda. Ovo je tako bez obzira kakva je programerska struktura a ako postoji hijararhija onda se ovo sve, naravno, odnosi na onoga čija je poslednja reč o tome šta će se i kojim redosledom raditi (pretočavati algoritam u kod).
 
Odgovor na temu

Sapphire
Denis Biondić
.NET software developer
Nürnberg, Germany

Član broj: 213086
Poruke: 290
62.113.8.*



+6 Profil

icon Re: Pascal u školama04.07.2009. u 06:29 - pre 179 meseci
Prilično smješan tekst, iz 1983 godine:

Real Programmers Don't Use Pascal: http://www.pbm.com/~lindahl/real.programmers.html

;)
My programs don’t have bugs, they just develop random features.
 
Odgovor na temu

reject
Ivan Pesic
Bgd

Član broj: 7659
Poruke: 2209
*.ptt.rs.

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: Pascal u školama04.07.2009. u 11:23 - pre 179 meseci
Sjajan text!
Sad je primenjiv na 'managed code' trend. :D
Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
Odgovor na temu

Boris B.
Ljubljana

Član broj: 213615
Poruke: 286
*.dial-up.dsl.siol.net.



+14 Profil

icon Re: Pascal u školama04.07.2009. u 13:18 - pre 179 meseci
>...uvodjenje nekog modernijeg jezika kao osnovnog kao sto je C++...

Ne razumem kako jezik iz 1979 mozes smatrati modernijim jezikom, stariji je od mene. Moderniji jezici su Java, .Net, Ruby...

Nijedan od tih modernijih jezika ja licno ne bi preporucio za predavanje u skolama, najvise zbog toga sto previse stite programera sa svojim garbage collectionom i ogromnim class library-ima za sve zivo. C++ sa druge strane mi se cini previse detaljan i obskuran za nekoga ko nikada pre nije programirao. Paskal je idealan za ucenje, a ovaj forum je dokaz da se u njemu i te kako moze i komercijalno programirati.

Moja zena npr. studira matematiku i sad u trecoj godini rade neke prilicno napredne teme kao sto su stabla (binarna, AVL, crno-crveno...), grafovi (Primo, Dijkstra, kruskal...) i dinamcino programiranje. Nesreca je u tome sto sve to rade u Javi. Algoritimi za gore navedeno izgedaju bar 50% jednostavnije zbog toga sto se ne brinu o alokaciji i dealokacji memorije (izmedju ostalog), za sta je potrebno daleko pazljivije programiranje od fire-and-forget alokacije.

Smatram da neko ko dobro poznaje Paskal ima daleko vecu mogucnost da nauci, korenito razume i pravilno primeni modernije programske jezike od nekog ko je ucio programiranje u Javi, .Net-u ili ne daj boze Ruby-ju. Primera je koliko hoces, svaki programer koji je dosao kod nas za razgorvor za posao a koji ima Pascal/C(++) iskustvo iza sebe je bio uvek daleko sposobniji od onog ko je radio samo Javu, ASP.Net, WinFormse ili sl.

A sto se C++ tice, zivo me zanima kako bi deci objasnio u prvom mesecu ucenja programiranja sta je to CString a sta je char* i zasto je jedan bolji od drugoga... C++ je divan jezik sa skoro potpunom kontrolom, ali je jako tezak da se kvalitetno nauci za nekoga ko nije pre programirao, dok u razlicitosti implementacija, makroe za sve zivo, near, far long i ostale pointere i stringove necu ni da ulazim...


if it walks like a duck and quacks like a duck, it could be a dragon doing a duck
impersonation.
 
Odgovor na temu

tahiya
Haris Tahic
Tesanj, BiH

Član broj: 186452
Poruke: 40
*.PPPoE-5782.sa.bih.net.ba.

Sajt: www.download-igre.co.cc


Profil

icon Re: Pascal u školama05.07.2009. u 10:55 - pre 179 meseci
Citat:
>...uvodjenje nekog modernijeg jezika kao osnovnog kao sto je C++...

Ne razumem kako jezik iz 1979 mozes smatrati modernijim jezikom, stariji je od mene. Moderniji jezici su Java, .Net, Ruby...

Nijedan od tih modernijih jezika ja licno ne bi preporucio za predavanje u skolama, najvise zbog toga sto previse stite programera sa svojim garbage collectionom i ogromnim class library-ima za sve zivo. C++ sa druge strane mi se cini previse detaljan i obskuran za nekoga ko nikada pre nije programirao. Paskal je idealan za ucenje, a ovaj forum je dokaz da se u njemu i te kako moze i komercijalno programirati.

Moja zena npr. studira matematiku i sad u trecoj godini rade neke prilicno napredne teme kao sto su stabla (binarna, AVL, crno-crveno...), grafovi (Primo, Dijkstra, kruskal...) i dinamcino programiranje. Nesreca je u tome sto sve to rade u Javi. Algoritimi za gore navedeno izgedaju bar 50% jednostavnije zbog toga sto se ne brinu o alokaciji i dealokacji memorije (izmedju ostalog), za sta je potrebno daleko pazljivije programiranje od fire-and-forget alokacije.

Smatram da neko ko dobro poznaje Paskal ima daleko vecu mogucnost da nauci, korenito razume i pravilno primeni modernije programske jezike od nekog ko je ucio programiranje u Javi, .Net-u ili ne daj boze Ruby-ju. Primera je koliko hoces, svaki programer koji je dosao kod nas za razgorvor za posao a koji ima Pascal/C(++) iskustvo iza sebe je bio uvek daleko sposobniji od onog ko je radio samo Javu, ASP.Net, WinFormse ili sl.

A sto se C++ tice, zivo me zanima kako bi deci objasnio u prvom mesecu ucenja programiranja sta je to CString a sta je char* i zasto je jedan bolji od drugoga... C++ je divan jezik sa skoro potpunom kontrolom, ali je jako tezak da se kvalitetno nauci za nekoga ko nije pre programirao, dok u razlicitosti implementacija, makroe za sve zivo, near, far long i ostale pointere i stringove necu ni da ulazim...


Istina je sve to.. Ali u skolama u kojima je informatika potrebna, gimnazija, ekonomska, el.tehnicka i sl. informatika je jedan od vaznijih predmeta. (mnogo vazniji nego u ostalim skolama) Takodjer te skole su mnogo vise rangirane nego ostale, dakle, upisuju ih malo "napredniji" ucenici. U svim skolama postoji informatika, u nekim su samo osnove, dok u drugim (vec navedenim) informatika se uci 2 ili vise razreda, tako da je u plan i program nastave uvedeno i programiranje. Za ucenike prvog razreda (srednje skole) programiranje nije nepoznato, jer vec u 8. (ili 9.) razredu uci se legendarni BASIC.

Tako, nije problem objasnjavati neke novosti u novijim programskim jezicima. Zasto uciti programiranje u nekom jeziku koji je strog za programera, kada bi ucenici mogli da uce programiranje u nekom jeziku koji je mnogo slobodniji za ideje. Recimo u Pascalu jedan kod od 65 linija koda, u C++ se moze napisati u 35-40 linija.

U C++ jeziku moze se realizovati mnogo vise ideja sa jednim ciljem nego u Pascalu. To je moj zakljucak koji sam donio na osnovu dosadasnjeg poznavanja programskih jezika..

P.S. Hvala svima koji su se zainteresovali za ovu temu.. :)
 
Odgovor na temu

savkic
Igor Savkić

Moderator
Član broj: 92186
Poruke: 2739



+92 Profil

icon Re: Pascal u školama05.07.2009. u 15:01 - pre 179 meseci
> Istina je sve to.. Ali u skolama u kojima je informatika potrebna, gimnazija, ekonomska, el.tehnicka i sl. informatika je jedan od vaznijih
> predmeta. (mnogo vazniji nego u ostalim skolama) Takodjer te skole su mnogo vise rangirane nego ostale, dakle, upisuju ih malo "napredniji" ucenici.

Po mom mišljenju osim ako se ne radi o nekoj naprednoj informatičkoj srednjoj školi, programiranje doista razume < 15% učenika iz odeljenja, kod ostalih je to uglavnom mehaničko prepisivanje za ocenu. Pascal se i koristi zato što je lak za razumevanje, C je mnogo teži jezik za početnike.

> Tako, nije problem objasnjavati neke novosti u novijim programskim jezicima. Zasto uciti programiranje u nekom jeziku koji je strog za
> programera, kada bi ucenici mogli da uce programiranje u nekom jeziku koji je mnogo slobodniji za ideje. Recimo u Pascalu jedan kod od 65
> linija koda, u C++ se moze napisati u 35-40 linija.

I Pascal i C imaju svojih prednosti i mana (kao i drugi jezici) ali pitanje broja linija koda je potpuno nebitno (i ova tvoja procena o broju linija mi zvuči prilično proizvoljno). Ideja se izražava u algoritmima a implementacija je pitanje tehnike i to je manje bitan deo, ako neko zna da napiše algoritam, učenje novog jezika je prilično lako.

> U C++ jeziku moze se realizovati mnogo vise ideja sa jednim ciljem nego u Pascalu. To je moj zakljucak koji sam donio na osnovu
> dosadasnjeg poznavanja programskih jezika..

Pisanjem u Pascalu učenik ni na koji način nije limitiran u izražavanju svojih ideja.
 
Odgovor na temu

Sapphire
Denis Biondić
.NET software developer
Nürnberg, Germany

Član broj: 213086
Poruke: 290
62.113.8.*



+6 Profil

icon Re: Pascal u školama05.07.2009. u 16:04 - pre 179 meseci
Što se tiče prethodnog teksta koji sam postavio, svi moraju pročitati, jer sadrži neprocjenjiva zrnca mudrosti kao :

A Real Programmer might or might not know his wife's name. He does, however, know the entire ASCII (or EBCDIC) code table.

:)))


On topic:

Pascal je zaista lakši za razumjevanje početnicima. Nije stvar u onome što se može / ne može uraditi. Stvar je što bilo ko da pokušava početi programirati susretne se sa velikim problemom nerazumjevanja - programiranje većini predstavlja neku tamo black-art magiju koji samo geekovi sa dioptrijom većom od broja cipela mogu izvesti. Idući od te pretpostavke, zamislite nekome kao prvi program reći - evo ovako se programira:

Code:

#include <iostream>
using namespace std;

int main(void)
{
    cout << "Hello world!\n";
    
    system("PAUSE");
    return EXIT_SUCCESS;    
}


Polazeći od ovoga što je savkic prije mene napisao, o procentu đaka koji razumiju programiranja, šta mislite da li bi taj procenat bio manji ili veći kad bi im pokazali ovo kao prvi program, u odnosu na pascal:

Code:

program HelloWorld;

begin
  writeln('Hello World');
end.


Pascal kod je napravljen takvim zbog specifičnog razloga učenja, i mnogo je lakše nekome reći da program započinje nazivom programa, nego mu reći da mora pretprocesorskom direktivom uključiti potrebnu biblioteku radi cout objekta itd...

E sad, ono što hoću da kažem je da je Pascal puno bolji za generalnu populaciju u školama, časove informatike i sl. Za bilo koga ko se misli ozbiljnije "baviti" programiranjem (hobi, profesionalno whatever), moja preporuka je c++, i ništa drugo. Ujedno, koliko znam, na časovima dodatne nastave iz informatike (za takmičenja), obično se radi u C++-u, te se i na takmičenjima može birati između Pascal-a i C++-a.
My programs don’t have bugs, they just develop random features.
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
91.148.80.*

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Pascal u školama06.07.2009. u 15:11 - pre 179 meseci
Paskal nije tako loš. Jeste da mu je sintaksa suboptimalna (oni slini begin, end, pa ono then koje je redudantno...) ali je pitka.

Možda je Python bolji jezik za proučavanje i implementaciju algoritama, ima najčistiju sintaksu od svih koje sam naučio. Ali neko ko će se profi baviti programiranjem (ko se školuje za informatičara a ne npr. za ekonomistu, građevinskog inženjera, mašinca...) mora naučiti neki jezik koji nema GC a nije ružan i nasviran (modovan, overclockovan, nakinđuren, skarabudžen, sklepan) kao C++. I cilj tog jezika bi trelalo da bude edukativan, dakle samo da se nauči suština kako program radi, a što se jezika tiče to ne mora biti neki koji će se korisititi u stvarnosti, neki koji je aktuelan... Znači čisto pokazni jezik, da se oseti rad s memorijom, pokazivačima, ali ako je taj jezik još i koristan za dalje napredovanje, tim bolje.

U tom smislu C mi se čini kao najbolji kandidat (ali nikako kao prvi programski jezik). Prednost mu je sintaksa koja se ustalila kao mainstream za mnoge jezike (tzv. C-like jezike: java, C#, C++...) i to što je i dalje vrlo aktuelan. Ali ni Pascal nije loš, posebno one free i gnu verzije koje imaju sve kerefeke koje C ima malo finije upakovane.

Uh, možda sam bio konfuzan :) Ali ukratko. Ja bih mesto BASIC-a i Pascala ubacio Python kao osnovi jezik za osnove i sve srednje škole. U prirodnomatematičkmi gimnazijama i srednjim programerskm bih pored Pythona (iz kojeg bi se i osnova OOP-a učila) dodao i C eventualno Pascal da se vidi šta se dešava ispod. Na fakultetima koji su vezani za informatiku i u srednjim pri sekcijama (ili izbornoj) bi se učila Java, C++ (ovo za etf-ovce i matematičare) eventualno C# (ako MS baš stisne).
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

Sapphire
Denis Biondić
.NET software developer
Nürnberg, Germany

Član broj: 213086
Poruke: 290
62.113.8.*



+6 Profil

icon Re: Pascal u školama06.07.2009. u 16:22 - pre 179 meseci
Citat:
Au197/79: Paskal nije tako loš. Jeste da mu je sintaksa suboptimalna (oni slini begin, end, pa ono then koje je redudantno...) ali je pitka.


Pa baš zato je i Pascal dobar za početnike, baš ta "suboptimalna" sintaksa. jbg, neće pisati return (++n == 1); :))

Citat:

Možda je Python bolji jezik za proučavanje i implementaciju algoritama, ima najčistiju sintaksu od svih koje sam naučio.


To ne bih znao reći, ali volio bih vidjeti da se malo razmotri i ta solucija. Nisam upoznat sa Phyton-om.

Citat:
U tom smislu C mi se čini kao najbolji kandidat (ali nikako kao prvi programski jezik). Prednost mu je sintaksa koja se ustalila kao mainstream za mnoge jezike (tzv. C-like jezike: java, C#, C++...) i to što je i dalje vrlo aktuelan. Ali ni Pascal nije loš, posebno one free i gnu verzije koje imaju sve kerefeke koje C ima malo finije upakovane.


Iskreno, ne vidim niti jednu prednost C-a nad C++-om (za učenje programiranja naravno). Neka netko slobodno kaže suprotno, ja mislim da je C++ bolji pogotovo zbog OOP-a.

Citat:

Uh, možda sam bio konfuzan :) Ali ukratko. Ja bih mesto BASIC-a i Pascala ubacio Python kao osnovi jezik za osnove i sve srednje škole. U prirodnomatematičkmi gimnazijama i srednjim programerskm bih pored Pythona (iz kojeg bi se i osnova OOP-a učila) dodao i C eventualno Pascal da se vidi šta se dešava ispod.


Kamo sreće da se u bilo kojoj srednjoj školi uči OOP, kamoli proučava "šta je to ispod" :))
My programs don’t have bugs, they just develop random features.
 
Odgovor na temu

anon68680

Član broj: 68680
Poruke: 528
77.46.219.*



+14 Profil

icon Re: Pascal u školama06.07.2009. u 17:10 - pre 179 meseci
Samo jedna mala ispravka... Paskal se uci i u skolama u Srbiji, ne samo i BiH... A Delphi kao OO paskal se uci na 4. godini u gimnaziji.
Ja iskreno, nikada nisam video prednost algoritama, verovatno zato sto sam, kada sam poceo da programiram, direktno to radio u kodu i danas mi je lakse da sastavim kod pa onda algoritam. Mislim da sve to predstavlja samo neke od nacina razmisljanja prilikom sastavljanja aplikacije.

A sad, tu postoje i neke modernije metodologije programiranja kao sto je Extreme Programming (XP):

http://www.extremeprogramming.org/
 
Odgovor na temu

Boris B.
Ljubljana

Član broj: 213615
Poruke: 286
*.dial-up.dsl.siol.net.



+14 Profil

icon Re: Pascal u školama06.07.2009. u 18:00 - pre 179 meseci
@krza
XP je metodologija razvoja programa, nije metodologija programiranja koja bi npr. mogla da zameni algoritme.

on topic:
> Zasto uciti programiranje u nekom jeziku koji je strog za programera, kada bi ucenici mogli da uce programiranje u nekom jeziku koji je mnogo slobodniji za ideje. Recimo u Pascalu jedan kod od 65 linija koda, u C++ se moze napisati u 35-40 linija.

Pa upravo je C++ daleko stroziji za programera od Pascala. Evo najnoviji biser u g++ v4 (u odnosu na v3) je upozorenje "deprecated conversion from string constant to ‘char*'", koje blago receno nema veze sa mozgom. Moras svaki myfunc("abc") da zamenis sa myfunc((char*) "abc")... kako je to onda paskal stroziji za programere u kome samo napises MyFunc('abc')?

Kao sto je g. Savkic napisao, u prosecnom odeljenju programiranje ce razumeti 15% djaka, i to da ih castimo, a one ucenike koji potenciraju c++ -ovu superiornost u odnosu na paskal necemo sigurno nista novo nauciti jer takvi obicno znaju i bolje od profesora. Istina je da paskal u svojoj standardnoj verziji nije pravi objektno orijentisan jezik, ali Delphi i FreePascal jesu, i apsolutno sve aspekte OO programiranja (osim mozda multiple inheritance) mozes da ih nacuis u paskalu, sa sintaksom koja je daleko razumljivija.
if it walks like a duck and quacks like a duck, it could be a dragon doing a duck
impersonation.
 
Odgovor na temu

Vladica Savić
Software Developer
Toronto, Canada

Član broj: 26699
Poruke: 654



+5 Profil

icon Re: Pascal u školama06.07.2009. u 19:54 - pre 179 meseci
Citat:
krza
... A Delphi kao OO paskal se uci na 4. godini u gimnaziji...

Samo delimicno tacno, u spec. mat. odeljenjima npr. (bar je tako bilo) pascal se uci u prvoj i drugoj, u drugoj se takodje i prelazi na delphi, u trecoj se upoznaje sa C-om i assambler-om, i u cetvrtoj sa C++-om i Prologom (ako se prolog u pravom smislu moze nazvati programskim jezikom (po meni bar)).
 
Odgovor na temu

Sapphire
Denis Biondić
.NET software developer
Nürnberg, Germany

Član broj: 213086
Poruke: 290
62.113.8.*



+6 Profil

icon Re: Pascal u školama06.07.2009. u 19:55 - pre 179 meseci
Fino vi to sve pišete, ali ja prvi put čujem da se u nekoj srednjoj školi uopšte spominje OOP na času, a pogotovo još da se radi nešto u Delphi-u. Koja je to gimnazija ? :)
My programs don’t have bugs, they just develop random features.
 
Odgovor na temu

anon68680

Član broj: 68680
Poruke: 528
77.46.219.*



+14 Profil

icon Re: Pascal u školama07.07.2009. u 02:37 - pre 179 meseci
Gimnazija Leskovac... Ali verujem da je to program u vecini gimnazija...
 
Odgovor na temu

tkaranovic
Tomislav Karanović
Beograd

Član broj: 220507
Poruke: 307



+18 Profil

icon Re: Pascal u školama07.07.2009. u 06:02 - pre 179 meseci
Citat:
krza:
Ja iskreno, nikada nisam video prednost algoritama, verovatno zato sto sam, kada sam poceo da programiram, direktno to radio u kodu i danas mi je lakse da sastavim kod pa onda algoritam. Mislim da sve to predstavlja samo neke od nacina razmisljanja prilikom sastavljanja aplikacije.


Slažem se da to predstalja razliku u načinu razmišljanja. Čim znaš šta treba da kucaš imaš i algoritam (apstraktan) u glavi. Neko ko ne zna kako da počne da piše kod bolje prvo da razradi (razmisli i osmisli) algoritam a ne da počne od koda. Ne tvrdim da će onaj ko počne od algoritma biti u nekakvoj prednosti ali ako ne zna kako da počne to će mu pomoći. Mada mislim da bi mogao da bude u prednosti onaj ko prvo sastavlja algoritam (makar i tako što prvo dobro razmisli) ali zašto tako mislim bi teško mogao da nakucam u ovim porukma na ES-u. Naravno, neko (treći) kome ni razmišljanje (prvo) o algoritmu ne može da pomogne da počne da piše kod, ne može pomoći ni prepisivanje tuđeg koda...

UBR, ovakvu temu bi pre postavio u nekom od C... foruma, da sam hteo da dobijem podršku. :) Postavljanje ovde bi se moglo nazvati: algoritamska greška u koracima. Sve što se preduzima ili radi je nekakav algoritam, a ako se prvo razmisli o tome šta prvo uraditi onda se dođe do ideje, recimo, da je neki drugi forum pogodniji. To je upravo pravljenje (može i samo razmišljajući) algoritma po kojem će se tema postaviti. Ovo je i primer kako bi pravljenje "algoritma" dalo bolji rezultat od "brzopletog" postavljanja teme na pogrešno mesto.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.4.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Pascal u školama07.07.2009. u 06:27 - pre 179 meseci
Paskal ima jako lepu sintaksu, a sintaksu C-a moze da voli
samo onaj ko ne zna ime svoje zene, a zna ASCII tablu napamet ;)

Ali ne vredi... ako budem imao zelju da ozbiljnije citam
kod Linux kernela i prckam tamo, moracu i ja da zaboravim
kako mi se zena zove i konacno naucim tu C / C++ sintasku kako treba :)

(++n == 1) - ovo nije daleko od "pitkosti" asemblera :)
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Pascal u školama07.07.2009. u 07:53 - pre 179 meseci
Evo, baš gledam plan i program za IV razred gimnazije (prir.-mat. i opšti smer), tamo stoje teme: "Uvod u grafičko okruženje Delphi", "Komponente izbora i kontejnerske komponente" itd, a u programu se eksplicitno ne pominju elementi OO programiranja, već je akcenat na kreiranju kontrola i osnovnih event-based programa. Nastavni ciljevi su: upoznavanje sa programima zasnovanim na prozorima, razvijanje sposobnosti pisanja programa vođenih događajima. Kasnije se prelazi na baze i povezuje Delphi sa Borland DB-om.
Dakle, ostaje na nastavniku da odredi koliko će integrisati priču o OO u ovaj program, što svakako zavisi od kapaciteta odeljenja.
Da li ukinuti Pascal? Problem sa Pascalom se donekle može prepoznati u činjenici da Delphi više nije popularan kao pre, te da nadgradnja Pascala istim možda neće biti od direktne koristi učeniku (tipa - da krene da radi nešto praktično u Delphiju). Sa druge strane, jednostavnost Pascala i njegov veliki pedagoški potencijal opravdavaju njegovo korišćenje i daju prednost nad C-om, a učeniku ostavljaju mogućnost da se prestroji na neki drugi jezik jednom kad savlada principe.
@Kernel: Pusti ti ženu - ako hoćeš da spoznaš sebe, moraš da prostudiraš C.

[Ovu poruku je menjao maksvel dana 07.07.2009. u 09:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

anon68680

Član broj: 68680
Poruke: 528
77.46.219.*



+14 Profil

icon Re: Pascal u školama07.07.2009. u 15:48 - pre 179 meseci
@Boris

Ali postoje neki koncepti XP-a koji i mogu zameniti algoritam, u smislu da se prvo radi preparation code, pa test code pa tek onda "real" code ili nesto slicno tome.
 
Odgovor na temu

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Pascal u školama

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9376 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.