Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ADSL modem/ruter + Wi-Fi broadband ruter

[es] :: SOHO Networking :: ADSL modem/ruter + Wi-Fi broadband ruter

[ Pregleda: 4070 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon ADSL modem/ruter + Wi-Fi broadband ruter29.06.2009. u 02:53 - pre 180 meseci
Kako se najpravilnije konfiguriše ovakav setup, gde se nalaze dva rutera?

Ja sam uspešno konfigurisao drugu ovakvu postavku, ali nisam siguran da sam sve pravilno uradio - mada sve radi kako treba.

Znači na Wi-Fi ruteru sam isključio DHCP, jer ovaj prvi ADSL ruter obavlja funkciju DHCP servera. Međutim tom Wi-Fi ruteru se mora odrediti njegova statička adresa, što je donekle razumljivo jer se jedino tako može znati na koju adresu mu pristupiti radi konfiguracije, ali s druge strane i on bi trebalo da "vuče" adresu preko DHCP-a.

Odnosno, on uopšte ne treba da radi kao ruter već samo kao switch, odnosno Wi-Fi access point.

Povezao sam ADSL ruter u LAN ulaz na Wi-Fi ruteru, jedan računar u drugi LAN ulaz, a ostali uređaji se kače preko wirelessa.

Na Wi-Fi ruteru sam stavio PPPoE sa upisanim podacima korisničkog imena i lozinke za ADSL prstup.

To je sve proradilo tako kako sam namestio, i nema nikakvih problema. Samo mi nije jasno kako Wi-Fi access point prosleđuje klijentima DHCP adrese koje potiču od prvog rutera (ADSL) u nizu? Zar ne dodeljuje on sam adrese? Ili je u ovakvom setupu moguće povezati samo jedan wireless uređaj da ima pristup Internetu.

Mi smo povezali istovremeno 2 ili čak i 3 uređaja na wireless, ali nisam siguran da su svi istovremeno koristili izlaz na Internet, pa ne znam kako to ide.

Jel zna neko da mi pojasni kako Wi-Fi ruter distribuira DHCP adrese sa drugog rutera, ka wireless uređajima?
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

okno
Beograd

Član broj: 68154
Poruke: 325
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: ADSL modem/ruter + Wi-Fi broadband ruter29.06.2009. u 09:58 - pre 180 meseci
Ako si adsl ruter prikljucio na LAN, onda se wifi rute ponasa kao switch.
Mada mi nije jasno stace ti PPPoE ako je prazan Wan ?
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Član broj: 57200
Poruke: 2706
87.250.118.*



+122 Profil

icon Re: ADSL modem/ruter + Wi-Fi broadband ruter29.06.2009. u 15:40 - pre 180 meseci
nejjednostavnije receno,prvi ruter postavi da radi u ruter modu,da ostvaruje ppoe konekciju i sa ukljucenim dhcp,
drugi uredjaj podesi da radi u bridge modu,iskljuci dhcp,podesi njegovu ip adresu iz opsega koji ima prvi ruter ali bilo bi pozeljno da ta ip adresa nebude u opsegu dhcp-a.
znaci ako dhcp daje od 192.168.1.2-192/168.1.100 ti podesi ip drugog rutera recimo 192.168.1.200
nadam se da si razumeo.
ja sam na taj nacin povezao mnogo wlan rutera koji uopste nemaju wan port na taj nacin kako si i ti povezao na lan portove.
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: ADSL modem/ruter + Wi-Fi broadband ruter29.06.2009. u 17:43 - pre 180 meseci
Da, to sam i uradio, samo je i mene zbunjivalo kao i ovog kolegu šta će pppoe kad on uopšte nema WAN. To sam stavio umesto DHCP-a jer jedini način da isključim dhcp je bio da ga promenim u nešto drugo, a na pamet mi je palo pppoe.

Čemu ustvari služi PPPoE na tim ruterima koji nisu adsl? Zašto tamo imam ostavljene stavke za upisivanje user/pass-a ako to ničemu ne služi?

Na primer, na mom ruteru ne postoji opcija Bridge. Šta bi u tom slučaju stavio na njemu, da ga povezujem kako smo gore opisivali. Možda Static IP?



[Ovu poruku je menjao bttp dana 29.06.2009. u 19:52 GMT+1]
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: ADSL modem/ruter + Wi-Fi broadband ruter29.06.2009. u 20:21 - pre 180 meseci
ppoe ne postoji samo na adsl.
ppoe koriste i wireless provajderi a pretpostavljam da taj uredjaj onda ima i klijent mode pored standardnog ap moda.
nisam nikad radio sa tim uredjajem ali jedino logicno objasnjenje je da u tvom slucaju stavis na static ip i to bi trebalo da radi kako treba.
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
*.adsl.beotel.net.



+10 Profil

icon Re: ADSL modem/ruter + Wi-Fi broadband ruter29.06.2009. u 20:56 - pre 180 meseci
@tox master
Citat:
tox master: drugi uredjaj podesi da radi u bridge modu...
Zašto? I... Koji je za tebe prvi, a koji drugi ruter?

@bttp
Vidim, buni te DHCP. U opcijama svakog rutera imaš podešavanje DHCP-a na dva mesta. Na jednom mestu te pita da li želiš da se WAN portu IP adresa dodeli dinamički, od strane provajderovog DHCP servera, a na drugom mestu te pita da li želiš da se ruter ponaša kao DHCP server i da na taj način dodeljuje IP adrese računarima na tvojoj lokalnoj mreži. Dakle, postoji nešto što se zove klijent-server komunikacija. U prvom slučaju je tvoj ruter klijent za tamo nekog provajderovog DHCP servera, a u drugom slučaju je tvoj ruter server tvojim računarima koji su u tom slučaju klijenti za njega.
Slika koju si dao je PRVI slučaj i to je podešavanje WAN porta ili kako se to negde zove Internet Setup (ne mora svako da zna šta je to WAN port, sa druge strane pretpostavlja se da je Internet Setup ipak razumljivo i da korisnik zna kakav Internet ima).
Pošto ti nisi nikakav kabl zabo u taj WAN port (Internet Setup) apsolutno je beznačajno šta će tu da stoji. Sve te opcije koje si prikazao na slici su načini povezivanja na Internet.

Da bi na Linksys-u isključio njegov DHCP moraš naći sekciju LAN (ili tako nešto). Tu možeš promeniti lokalnu IP adresu rutera (koji se u tvom slučaju koristi samo kao svič i AP) i svakako ćeš tu negde naći opciju za uključivanje i isključivanje DHCP servera.

Sve to može da se izvede i sa korišćenjem WAN porta na Linksys-u, ali pošto ne vladaš terminima ni tehnologijom tvoj (dorađeni) način je za tebe onaj pravi.
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
*.adsl.beotel.net.



+10 Profil

icon Re: ADSL modem/ruter + Wi-Fi broadband ruter29.06.2009. u 21:11 - pre 180 meseci
@bttp
Citat:
bttp: Jel zna neko da mi pojasni kako Wi-Fi ruter distribuira DHCP adrese sa drugog rutera, ka wireless uređajima?
Na to ti je odgovorio okno, a ja ću samo malo da dočaram: svič ne predstavlja prepreku za DHCP saobraćaj tako da oni nesmetano 'jure' od ADSL rutera do tvojih računara.
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: ADSL modem/ruter + Wi-Fi broadband ruter29.06.2009. u 21:52 - pre 180 meseci
Citat:
? I... Koji je za tebe prvi, a koji drugi ruter?

prvi ruter sam mislio onaj koji je blizi netu,da tako kazemo a drugi je ovaj na koji se kace korisnici.
kao sto rekoh u tom slucaju dhcp prvog rutera prolazi kroz drugi ruter i daje ip svim korisnicima koji su na drugom ruteru to jest acess pointu u ovom slucaju.
mislim da je sve jasno i da tu nema puno filozofije a ovo za dva dhcp-a si u pravu naravno.
nisam bas puno gledao sliku...

ps:sad nesto citam ponovo i ne znam da li se u prvom postu misli da 2 rutera kao dva fizicka uredjaja ili je autor mislio na dva podesavanja u jednom istom uredjaju?
terminologija jeste malo nepravilna ...
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
*.adsl.beotel.net.



+10 Profil

icon Re: ADSL modem/ruter + Wi-Fi broadband ruter29.06.2009. u 21:58 - pre 180 meseci
Mislio sam na ono bridž. S tim si pokretača teme skroz zbunio (neka zanemari to)...
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: ADSL modem/ruter + Wi-Fi broadband ruter29.06.2009. u 22:54 - pre 180 meseci
pa dobro sad,mozda na tom uredjaju nema te opcije ali na dosta ima i dovoljno je samo prebaciti u taj mod i skoro da netreba nista vise da se podesava.
a nije mi niko odgovorio,jesu li dva uredjaja u pitanju ili jedan?
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: ADSL modem/ruter + Wi-Fi broadband ruter30.06.2009. u 00:35 - pre 180 meseci
@plavigor, ja dosta vladam terminima i tehnologijom, barem dovoljno za home networking. DHCP me ne zbunjuje, jasno mi je kako radi i čemu služi, na kraju krajeva ipak sam povezao ta dva rutera da rade šta treba iako sam suvišno stavio PPPoE, koji je nepotreban u takvom setup-u. A to mi je odmah i bilo jasno, još dok sam to podešavao, no kad je jednom proradilo nisam više hteo da diram jer je ruter bio užasno spor i svaka promena postavki je trajala 30ak sekundi dok se on restartuje ili ponovo učita sve postavke, tako da je užasno bilo zamorno to raditi.


Znači nema potrebe da se ustežeš od korišćenja termina i davanja bilo kakvog objašnjenja, zato što pretpostavljaš da ga ne bih razumeo. Razumeo bih jako dobro.

Ova slika mog rutera je data samo kao primer opcija koje postoje na jednom prosečnom broadband roteru koji nema adsl modem u sebi već samo WAN port. On je kod mene povezan na kablovski modem i služi kao DHCP server - normalno, i wireless AP.

DHCP server se može disablovati za LAN, na istoj stranici samo malo niže, i to mi je sve jasno.

Pitao sam se da li se konfiguracija iz početka teme može i drugačije postaviti, tako da prvi adsl modem/ruter (što neko kaže, bliži Internetu), postavi da radi samo kao ADSL modem, a da ovaj drugi ruter vrši dalje rutiranje i bude DHCP server, a ne samo "bridge" kako neko reče, odnosno switch.

U tom slučaju bi se taj ADSL modem trebao "ubosti" u WAN port, i onda bi se na njemu trebao usključiti DHCP, ali ne znam kako i da li bi to radilo - teoretski bi trebalo da može da se namesti.

Taj ADSL modem/ruter je imao mali milion nekih settings-a tamo i onako u prilično nepreglednom interfejsu, pa nisam hteo da ga mnogo čačkam, odnosno nisam imao vremena.

Da sam podešavanje vršio kod sebe kući, gde imam svo vreme ovog sveta da se zezam s tim, izašao bi na kraj sa svim postavkama pre ili kasnije.

@tox master - odgovor na tvoje pretpostavku je da ovaj ruter sa slike, sa fabričkim firmwareom NEMA client mode. Pa se stoga postavlja pitanje čemu će mu onda taj PPPoE. Jedino ustvari sa čime nemam iskustva je taj PPPoE, znam da se koristi za wireless u tom client modu ali nisam to nikad koristio. Mislim da ni onaj ruter kod tog drugara kome sam podešavao isto ne može da bude wireless client, jer je još prostiji od ovog mog - ali ne mogu da budem 100% siguran.

Znači ovaj Linksys ruter može da bude wireless client, odnosno da bude karika u WDS, Wireless Distribution System-u, ali samo sa alternativnim firmware-ima koji su dostupni za njega - ne i sa fabričkim koji ja trenutno koristim.


P.S. Sad čitam ponovo pa vidim da je i vama nejasno šta sam mislio. Mislio sam tačno kako sam i napisao - znači 2 zasebna uređaja - od kojih je jedan ADSL Modem/Ruter/4-port Switch a drugi je "običan" Broadband ruter/Wireless Access Point/4-port Switch (znači 1 WAN, 4 LANa i Wi-Fi AP)

[Ovu poruku je menjao bttp dana 30.06.2009. u 01:49 GMT+1]
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

djricky
IT & Network Engineer
AS200305
Beograd

SuperModerator
Član broj: 1046
Poruke: 4042
*.master.ricky.adsl.verat.net.

Sajt: https://v6.rs


+225 Profil

icon Re: ADSL modem/ruter + Wi-Fi broadband ruter30.06.2009. u 21:43 - pre 180 meseci
ukoliko nemas potrebu za nekim forwardovanjem portova, najbolje resenje je da oba uredjaja rade kao ruteri... moja dosadasnja iskustva kazu tako...
“Choose a job you like, and you will never have to work a day of your life”
“Looking at small advantages prevents great affairs from being accomplished”

"Great power comes with great electricity bills"
"The fact that there's a highway to Hell but only a stairway to Heaven says a lot about
anticipated traffic volume"
"Fate: protects fools, little children, and ships named NCC-1701"
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: ADSL modem/ruter + Wi-Fi broadband ruter01.07.2009. u 20:15 - pre 180 meseci
Citat:
djricky: ukoliko nemas potrebu za nekim forwardovanjem portova, najbolje resenje je da oba uredjaja rade kao ruteri... moja dosadasnja iskustva kazu tako...

Jel možeš da objasniš malo ovaj svoj predlog, u smislu toga zašto je najbolje da dva rutera rade posao koji može komotno samo jedan, zatim u svetlu toga da ti pre ili kasnije zatreba neki portforwarding, i najzad kao dva DHCP servera - koji od njih bi imao prioritet, tj koji bi bio autoritativan? Odgovor na ovo poslednje je verovatno da bi svaki bio "nadležan" za uređaje koji su direktno na njega povezani.

Problem ovde je ustvari što ljudi kod nas ne dobijaju od provajdera odgovarajuću opremu, prilikom uvođenja Interneta, pa su svi (osim retkih srećnika sa nekom vezom, ili onih koji plate) osuđeni da krpe.

Znači ranije se dobijao samo ADSL Modem/Router bez switch-a, pa bi korisnik ako bi želeo da koristi routiranje morao posebno da dokupljuje switch, zatim su davali sa switchem ali bez WiFi AP..itd itd.

U svakom slučaju, najčešće korisnici moraju da dokupljuju opremu da bi u kući imali sve što im treba - sada je to najčešće Wireless oprema, i dok bi to sve komotno mogao da radi jedan uređaj, u našem slučaju krpljenja to najčešće rade dva, ili više uređaja, pa ako su još multifunkcijski, pa im se funkcije preklapaju - ubi bože.

Zato smo mi korisnici osuđeni da izmišljamo toplu vodu, dok u normalnim zemljama svako dobije kablovski ili ADSL modem/ruter/wireless AP ALL-IN-ONE uređaj i mirna bosna.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

optix
CH

SuperModerator
Član broj: 7009
Poruke: 1867
212.200.240.*



+101 Profil

icon Re: ADSL modem/ruter + Wi-Fi broadband ruter01.07.2009. u 20:50 - pre 180 meseci
U tako maloj mrezi mislim da nema previse smisla rutirati ono sto se moze switch-ovati. Pogotovu sto su switcning perfomanse vrlo verovatno dosta bolje nego da se ti paketi rutiraju, a i mnogo je lakse podesiti vec pomenuti portforwarding. Dakle, tvoj prvobitni scenario, gde se samo jedan uredjaj ponasa kao ruter, i povezan je LAN port ovog drugog je savrseno ispravan. (ja uvek tako povezujem te male uredjaje). Koji ce od ta dva da ima ulogu rutera je vec drugo pitanje. Moze da bude taj ADSL ruter, a moze i taj broadband. Izaberi stabilniji i onaj koji ima vise opcija. U drugom slucaju, 'adsl ruter' treba podesiti kao bridge, povezati ga na WAN drugog i namestiti PPPoE.
To sto je ovaj broadband ruter ujedno i wi-fi ap nema veze, i wi-fi klijenti ce biti u istoj mrezi - broadcast domenu.

Dva i vise DHCP servera se obicno podesavaju kada nam je bitna redudancija (u slucaju da jedan zakaze). U istom broadcast domenu nema pravila koji je autoritativan - oba su, jer su dhcp server i klijent u promiskuitetnom modu. Server koji se prvi javi ce dodeliti adresu klijentu. Tu se sad javlja problem, ako oba servera na istom broadcasting domenu dodeljuju adrese iz iste mreze, a da pri tom nemaju funkciju 'server conflict detection' moze se desiti (a sto je vise klijenata i manja mreza adresa koja se dodeljuje, tim pre) da dva klijenta dobiju istu adresu, sto je naravno no-no. Zato se (ako serveri nemaju pomenutu funkiconalnost) podesava da dodeljuju adrese iz razlicite mreze. Ako na ruteru nemas loopback interfejse (ili slicno) tesko ces rutirati takav scenario...
Dakle, long story short, podesi samo jedan dhcp server, pazi da je na istom broadcast domenu (nije odvojen wan prikljuckom, mada ni to ne mora da bude problem ako ruter ima dhcp relay/ ip helper-address opciju...) kao i klijenti i to je to.
"99% of your thought process is protecting your self-conceptions,
and 98% of that is wrong."
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: ADSL modem/ruter + Wi-Fi broadband ruter02.07.2009. u 10:28 - pre 180 meseci
Da, to sam u startu bio i uradio, nego me je malo bunio taj PPPoE nisam bio siguran šta on tu ustvari radi kada mi taj ruter na kom je on uključen služi kao switch. Ispostavilo se da je suvišno ali da ne smeta i da taj setup i tako pravilno funkcioniše. Ako nekad u skorije vreme svratim do tog ortaka iskpjučiću mu i to što je nepotrebno mada se on ni ovako ne buni jer mu mreža radi a posebno wireless koji je kupio pre 3 meseca pa nije umeo da ga namesti pa se čovek patio ima 2 laptopa od kojih jedan macbook pro a nije mogao da ih koristi ko čovek bez Interneta. Sad može i to mu je najvažnije a za ovu suvišnu postavku na ruteru ćemo lako.

Nego kako bi bilo da sam taj prvi ruter uključio u WAN port ovog drugog? Jel bih mogao i tako da ih umrežim i šta bi u tom slučaju trebalo podesiti? Ovako, teoretski:)
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

optix
CH

SuperModerator
Član broj: 7009
Poruke: 1867
212.200.240.*



+101 Profil

icon Re: ADSL modem/ruter + Wi-Fi broadband ruter03.07.2009. u 01:41 - pre 180 meseci
Opet imas dve opcije, nazovimo ih bridge-ing i routing... :)

Prva je da adsl modem/ruter podesis kao bridge, a na ovom drugom podesis PPPoE (sa istim parametrima za pristup adsl servisu) na WAN portu. I onda podesis da LAN klijente rutira (zapravo NAT-uje) na WAN port, sto vecina tih rutera rade po defaultu.

Druga (rutiranje) je da odaberes mrezu (npr. 10.10.1.x) za LAN prikljucak adsl rutera i WAN prikljucak broadband rutera, adrese unosis staticki. Nakon toga odaberes drugu, razlicitu, mrezu za LAN port broadband rutera i njegove klijente (npr. 10.10.2.x). Onda, postoje dve opcije dalje. Prva je da brodaband ruter radi NAT. Tada ce svi paketi koji dolaze na LAN port ADSL rutera biti IP adrese koja je dodeljena WAN portu broadband rutera; adsl ruter dalje radi NAT za javnu adresu koju dobijas od provajdera. U ovom slucaju portforwarding za klijente moras podesiti dva puta, posto dva uredjaja rade translaciju. Druga opcija je da broadband ruter ne radi NAT, u tom slucaju obrati paznju da u moras adsl ruteru naznaciti da se mreza 10.10.2.x nalazi na LAN portu i da pakete treba tamo da prosledjuje. Dakle moras ili uneti staticku rutu, ili podesiti neki routing protokol (npr. RIP) ukoliko oba rutera to poseduju. U ovom slucaju portforwarding za klijente radis samo na ADSL ruteru...



"99% of your thought process is protecting your self-conceptions,
and 98% of that is wrong."
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: ADSL modem/ruter + Wi-Fi broadband ruter07.07.2009. u 05:34 - pre 180 meseci
Citat:
optix: Opet imas dve opcije, nazovimo ih bridge-ing i routing... :)

Prva je da adsl modem/ruter podesis kao bridge, a na ovom drugom podesis PPPoE (sa istim parametrima za pristup adsl servisu) na WAN portu. I onda podesis da LAN klijente rutira (zapravo NAT-uje) na WAN port, sto vecina tih rutera rade po defaultu.

E vidiš, to sam i imao na umu kada sam uključivao taj PPPoE, upravo misleći da će sve proraditi "po defaultu" kao što ti reče, kada uključim ADSL ruter na WAN port broadband rutera. Međutim to nešto nije proradilo u tom trenutku. Da li je trebalo da restartujem ADSL ruter ili nešto tako, moguće je da bi proradilo. Presudno da odustanem od te kombinacije je bilo to što je taj ADSL ruter imao užasno nepregledan interfejs sa milion nekih postavki, a kako je on svoj posao radio kako treba rešio sam da ga ne čačkam već da se odlučim za ovu drugu (gore opisanu) kombinaciju.

Da, jasno mi je. Da ih imam ovde kući sad bih to namestio iz čistog entuzijazma, ali pošto već tamo negde to sve radi kako treba onda ostaje za neki drugi put :)

U svakom slučaju hvala na razmeni informacija.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: ADSL modem/ruter + Wi-Fi broadband ruter

[ Pregleda: 4070 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.