Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Windows 7 Tips & Tricks

[es] :: Windows desktop :: Windows 7 Tips & Tricks

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 156718 | Odgovora: 342 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Milan86
Beograd

Član broj: 67398
Poruke: 599
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Windows 7 Tips & Tricks02.08.2009. u 22:09 - pre 179 meseci
Ah ta nostalgija! Taj klasičan start meni sam prestao da koristim još 2002. godine kad sam sa Windows-a ME prešao na XP. Znam da XP i Vista nude mogućnost korisnicima da izaberu klasičan start meni, ali to me nikada nije zanimalo. Windows 7 nažalost ne nudi tu mogućnost ali očigledno ljudi čine sve da imaju taj klasičan start meni! Nostalgija za klasičnim start menijem će još dugo dugo da vlada!
 
Odgovor na temu

musicmaster

Član broj: 50955
Poruke: 1447
77.46.174.*



+7 Profil

icon Re: Windows 7 Tips & Tricks02.08.2009. u 22:22 - pre 179 meseci
Ja se lično nadam da će nekada taj start meni promeniti naziv u "I NEED:"
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
79.101.198.*



+21 Profil

icon Re: Windows 7 Tips & Tricks02.08.2009. u 23:28 - pre 179 meseci
Jedna od "sakrivenih zanimljivosti" novog Windowsa je i unapređeni program za defragmentaciju hard diska, koji omogućava istovremeno paralelno izvršavanje defragmentacije na više diskova / particija. Dodate su i mogućnosti za planiranu automatsku defragmentaciju uz dosta opcija koje mogu posebno da se podese.
Zanimljiva je i mogućnost pokretanja iz komandne linije uz niz novih parametara
Citat:
With various new features added, Disk Defragmenter command-line interface, defrag.exe, has also included several new parameters or switches which can be used when running the defragmentation operation to locate and consolidate fragmented files on local volumes to improve system performance. For example,

/E – Perform the operation on all volumes except those specified.
/H – Run the operation at normal priority (default is low).
/M – Run the operation on each volume in parallel in the background.
/T – Track an operation already in progress on the specified volume.
/U – Print the progress of the operation on the screen.
/V – Print verbose output containing the fragmentation statistics.
/X – Perform free space consolidation on the specified volumes.

By using “defrag” command line utility, user has additional control ability of running defragmentation operation at higher level of priority so that defragmentation runs faster with more CPU and system resources.

For example,

defrag /c /h /u /m

Command above will defragment all volumes in parallel in the background at normal priority with progress status displayed on screen.

More parameter and usage example can be seen by typing defrag /? in Command Prompt window




Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Take 5

Član broj: 200551
Poruke: 1423
77.46.189.*



+12 Profil

icon Re: Windows 7 Tips & Tricks04.08.2009. u 12:02 - pre 179 meseci
Pošto na uobičajenom mestu (Control Panel / Fonts) ne postoji opcija Install New Font (!?!) moraćete da pogledate help u vezi instalacije novih fontova...

Citat:
Install or delete fonts

Windows comes with a variety of fonts already installed. For more information, see Change your font settings.

If you want to install additional fonts, you must first download them. You can download fonts from a software program, the Internet, or your organization's network.

Note
Before you download a font, make sure you trust the source.

To install a font
Right-click the font you want to install and click Install.


Tip
You can also install a font by dragging it into Fonts in Control Panel.

To delete a font
Click to open Fonts.

Click the font you want to delete. To select more than one font at a time, press and hold down the Ctrl key while you click each font.

On the toolbar, click Delete.


"Take Five" is the famous jazz piece written by Paul Desmond and performed by The Dave Brubeck Quartet. It is famous for its distinctive saxophone line and use of the unusual quintuple (5/4) time, from which its name is derived.

Take Five (1966)

Take Five by Al Jarreau 1976
 
Odgovor na temu

Milan86
Beograd

Član broj: 67398
Poruke: 599
89.216.173.*



+7 Profil

icon Re: Windows 7 Tips & Tricks04.08.2009. u 13:06 - pre 179 meseci
Na operativnom sistemu Windows 7 Ultimate nije potrebno da koristite dodatne alatke za kompletan backup sistemske particije (najčešće komercijalna rešenja poput Acronis true image ). Sam postupak vrši se u par koraka:

1) U Control Panel-u izaberite Backup and Restore.
2) Izaberite Create a system image.



3) Izaberite lokaciju na kojoj želite da smestite backup (system image). Backup možete smestiti na drugu particiju hard diska, na drugi hard disk, na DVD ili na mrežnu lokaciju. Posle izbora željene lokacije kliknite Next.



4) Pojaviće vam se sledeći prozor:



Klinite na Start backup kako bi započeli backup.

5) Sačekajte da se završi backup operacija. Na kraju će vam biti ponuđeno da kreirate System repair disk. To je butabilan CD/DVD disk koji služi za popravku sistema i za restore sistemske particije na osnovu kreiranog system image-a.

Inače System repair disk možete da kreirate klikom na Create a system repair disk (pogledaj prvu sliku ovog posta). Otvoriće vam se sledeći prozor:



Ubacite prazan CD/DVD i kliknite na Create disk.

P.S. Sve ovo važi i za Vistu Ultimate ali nije na odmet da malo obnovimo gradivo


 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
93.86.217.*



+21 Profil

icon Re: Windows 7 Tips & Tricks05.08.2009. u 22:58 - pre 179 meseci
^ Mali dodatak, nema potrebe da "arčite" DVD, pošto je dovoljan i CD za taj "System Repair Disc".
Radi se o butabilnom WinRE, koji zauzme samo nekih ~140MB



[Ovu poruku je menjao Catch 22 dana 06.08.2009. u 00:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
93.86.217.*



+21 Profil

icon Re: Windows 7 Tips & Tricks05.08.2009. u 23:31 - pre 179 meseci
Jedan od noviteta Windows 7 RTM je da prilikom instalacije na prazan neparticionisan disk (ili na dsik sa samo jednom particijom) automatski pravi skrivenu particiju od 100MB na koju smešta fajlove potrebne za butovanje sistema i za njegov eventualni oporavak (WinRE - Rescue Environment). Particija je nestandardna pa ju je teško naknadno obrisati.
Naknadno brisanje, ovakve jednom kreirane sistemske, skrivene particije nije preporučljivo, a i teško je izvodivo uz potpuno nepredvidivi krajnji ishod!
Citat:
When deleted with partition tool which does not support non-standard partition type, the Partition Table will be corrupted. When the Partition Table is corrupted, the third party partition editor will show disk partition error has occurred on any re-created partition that uses the freed space (Disk Management in Win 7 do not show the error though). And the hard disk tends to have unallocated disk pace of 1 to 2 MB in size randomly. Format the hard disk volume or partition cannot fix the error either. In worst case scenario, some partition may be lost occasionally, causing files or data lost.


Postoji način da se izbegne kreiranje ove particije u kom slučaju Win7 sve potrebne fajlove smešta u skriveni sistemski folder C:\Recovery

Ako ste pokrenuli instalaciju na novom disku, ili ste na starom disku ukinuli particije pa odabrali unpartitioned space, Windows 7 će automatski kreirati skrivenu particiju bez ikakvih pitanja. Trik je da prethodno kreirate particiju pa će vas onda Windows u jednom momentu obavestiti: “To ensure that all Windows features work correctly, Windows might create additional partitions for system files”
Kada se pojavi prozor sa gornjom porukom, odaberite [Cancel], a da bi bili potpuno sigurni odaberite i opciju da prvo i formatirate kreiranu particiju (particije)
(Drive Options / Advanced)

Nakon ovoga Windows će se instalirati na uobičajeni način uz kreiranje pomenutog skrivenog, sistemskog foldera Recovery.

PS
Ne postoji zapravo valjan razlog zašto bi sprečavali kreiranje ove particije, koja inače može da bude veoma korisna posebno u slučajevima nužnog oporavka sistema, koji je iz bilo kojih razloga oštećen (virusi i drugi problemi...)
Ali ako neko ne želi da mu Windows 7 samovoljno pravi skrivene particije eto postoji rešenje...


PS
Ako Windows 7 instalirate kao dual-boot sa npr. Vistom onda ova particija neće biti automatski kreirana

[Ovu poruku je menjao Catch 22 dana 06.08.2009. u 00:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Milan86
Beograd

Član broj: 67398
Poruke: 599
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Windows 7 Tips & Tricks05.08.2009. u 23:42 - pre 179 meseci
Samo da dodam: Ako se obriše Recovery particija iz instalacione procedure Windows-a 7 neće biti nikakvih problema.
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
93.86.217.*



+21 Profil

icon Re: Windows 7 Tips & Tricks05.08.2009. u 23:53 - pre 179 meseci
Primećeno je da u Windows 7 ne rade "Windows Side Bar Gadgets" ako ste potpuno isključili UAC (User Account Control).
Da bi zaobišli ovo ograničenje potrebno je u registry bazi promeniti sledeću vrednost:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Sidebar\Settings
AllowElevatedProcess: 1


Napravite sledeći reg fajl i klikom na isti ga uvezite u registry (efektivno nakon restarta)
Code:
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Sidebar\Settings]
"SidebarDockedPartsOrder"="0x1,0x2,0x3,0x4"
"AllowElevatedProcess"=dword:00000001



 
Odgovor na temu

Milan86
Beograd

Član broj: 67398
Poruke: 599
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Windows 7 Tips & Tricks06.08.2009. u 10:14 - pre 179 meseci
Dodatak za one koji ne znaju kako da naprave reg fajl:

1) Otvorite Notepad i u njega pastujte sadržaj reg fajla iz prethodnog posta.



2) Sačuvajte fajl kao reg fajl.



Duplim klikom na kreirani reg fajl i sa potvrdom uvezli ste kreirani reg fajl u registry.
 
Odgovor na temu

Milan86
Beograd

Član broj: 67398
Poruke: 599
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Windows 7 Tips & Tricks08.08.2009. u 14:57 - pre 179 meseci
Kompletno uputstvo za pravljenje custom butabilnog DVD za Windows 7/Vistu uz pomoć besplatnog programa ImgBurn: http://forum.imgburn.com/index...88cbd0b3d5&showtopic=11194

Ovo će vam biti od koristi na primer posle editovanja cversion.ini fajla (win7) ili brisanja ei.cfg fajla (win7) da ne morate da koristite komercijalne programe.
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
79.101.255.*



+21 Profil

icon Re: Windows 7 Tips & Tricks11.08.2009. u 08:11 - pre 179 meseci
MS je objavio zvaničnu tabelu mogućih upgrade instalacija za različite verzije Windowsa




Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
93.86.191.*



+21 Profil

icon Re: Windows 7 Tips & Tricks11.08.2009. u 22:22 - pre 178 meseci
Pošto je kompatibilnost CD/DVD emulatora sa Windows 7 jedna od tema koja muči mnoge korisnike, evo jednog besplatnog programa koji bi trebalo da vrši posao:

Gizmo Drive 2.7.3 - Download (6.44MB)

Citat:

Price: Free
Operating system: Windows 2003, Windows Vista, Windows Server 2008, Windows 2000, Windows XP, Windows 7

Publisher's description
From Arainia Solutions :

Gizmo Drive is a virtual device simulator which allows you to create password protected hard disk images with its proprietary GDRIVE format. Gizmo Drive also supports a number of standard image formats including: ISO, VHD, BIN, IMG, NRG, CCD, MDS, and MDF. These images can be mounted to any of the 26 virtual devices made available by Gizmo Drive's virtual device driver. When an image is mounted, it appears as an actual hard drive or CD/DVD-ROM device in Windows Explorer. These devices can be used to achieve a superior performance increase whenever a CD/DVD-ROM disc is extracted to its ISO form and mounted from the hard drive instead. Virtual devices are great for archiving purposes as well, and generally they are good at freeing up desk space by eliminating the need of having discs scattered all over the office.

Version 2.7.3 adds the ability to burn ISO images and introduces a newly signed device driver for 64-bit Windows.


 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
93.86.85.*



+21 Profil

icon Re: Windows 7 Tips & Tricks12.08.2009. u 21:43 - pre 178 meseci
Problemi sa hibernacijom?
Pogledajte ovu temu: Hibernacija ne radi ako imate više od 4GB RAM (Windows - sve verzije)

Ako vam se na Shut down meniju ne pojavljuje opcija Hibernate



Onda pogledajte korisno uputstvo: How to Enable or Disable Hibernate in Windows 7


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

93 Stefan
Stefan 93

Član broj: 208278
Poruke: 624
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Windows 7 Tips & Tricks13.08.2009. u 12:19 - pre 178 meseci
@Catch 22
Nije me bilo jer sam bio na moru :) pa tek sada govorim, taj njihov defragmenter je nikakav. Još sam ga ranije probao nego me je mrzelo da pišem, imao sam drugu particiju koja uopšte nije bila fragmentovana, ali su fajlovi bili razbacani i on je nije ni pipnuo. A sistemsku mi je odradio toliko dobro da kada mi je on pokazivao da je fragmentovano 0% je u stvari bilo 11% po Defraggleru. Sad ćete svi reći da je Defraggler nikakav prema tome, ali u njemu se videlo i to da su fajlovi ne samo fragmentovani nego i razbacani na sve strane. Zato ni ne mogu da se vide klusteri nego samo piše koliko je posto.

Meni normalno rade gadgeti i sa isključenim UAC-om.
Izvinjavam se svima koje sam razgnevio svojim pisanjima. Trudiću se da se popravim.
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
79.101.238.*



+21 Profil

icon Re: Windows 7 Tips & Tricks13.08.2009. u 12:54 - pre 178 meseci
Pa postoje opcije u podešavanjima "consolidate free space", kojima se "razbacanost" smanjuje.
Ti si se očigledno nagledao nekakvih starih defragmentatora (SpeedDisk?), pa očekuješ da se i na današnjim diskovima vizuelno preslaguju nekakve kocikce...
Stare tehnike nisu više potrebne sa novim operativnim sistemima, jer daju nikakav pozitivan efekat.
Drago mi je da si bio na moru, nadam se da si se lepo proveo!
:)
 
Odgovor na temu

pegasus
Novi Sad

Član broj: 141861
Poruke: 195
*.ADSL.neobee.net.



+4 Profil

icon Re: Windows 7 Tips & Tricks13.08.2009. u 13:10 - pre 178 meseci
Cekajte, hocete da kazete da je bolje raditi defragmentaciju sa alatom koji dolazi uz windows, nego uz pomoc Defragglera-a (kojeg ja koristim)?
 
Odgovor na temu

93 Stefan
Stefan 93

Član broj: 208278
Poruke: 624
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Windows 7 Tips & Tricks13.08.2009. u 15:35 - pre 178 meseci
Citat:
pegasus: Cekajte, hocete da kazete da je bolje raditi defragmentaciju sa alatom koji dolazi uz windows, nego uz pomoc Defragglera-a (kojeg ja koristim)?

Baš suprotno, bolji je Defraggler sto puta.
Citat:
Catch 22: Drago mi je da si bio na moru, nadam se da si se lepo proveo!
:)

Jesam, bilo je lepo. Nikad nisam više pocrneo :)
Izvinjavam se svima koje sam razgnevio svojim pisanjima. Trudiću se da se popravim.
 
Odgovor na temu

Milan86
Beograd

Član broj: 67398
Poruke: 599
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Windows 7 Tips & Tricks13.08.2009. u 15:37 - pre 178 meseci
Defraggler je odličan besplatan program za defragmentaciju hard diska. Koristio sam ga na XP-u i Visti. Na Windows-u 7 koristim Disk Dafragmenter koji dolazi uz Windows, takođe sve pohvale za njega. Defraggler još uvek nisam instalirao, mislim da ga nema potrebe instalirati pored Windows-og alata za defragmentaciju. Ali na pojedincu je da odluči koji će program koristiti za defragmentaciju hard diska.
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
77.46.213.*



+21 Profil

icon Re: Windows 7 Tips & Tricks15.08.2009. u 10:28 - pre 178 meseci
O ovome je već bilo reči ranije u ovoj istoj temi, ali ovo je opis postupka "korak po korak" za pripremu instalacionog butabilnog USB uređaja, bez ikakvih dodatnih utility programa:

Neophodne stvari za izvođenje cele operacije:
-Instalacioni DVD za Windows 7 (ili raspakovan ISO fajl)
-USB Drive od minimum 4GB (za 32-bit Windows 7, za ostale verzije treba veći)

Priključite vaš USB Drive
Otvorite DOS prozor (Command prompt):
Start / Run:
cmd
[Enter]

U DOS prozoru kucajte sledeće komande:

cd \
[Enter]

diskpart
[Enter]

list disk
[Enter] (Proverite redni broj uređaja koji je dodeljen USB disku?)

select disk n
(Umesto n upišite redni broj vašeg USB) [Enter]

clean
[Enter]

(Formatiranje / partisionisanje USB uređaja)


create partition primary
[Enter]

select partition 1
[Enter]

active
[Enter]

format fs=NTFS
[Enter]

assign
[Enter]

exit
[Enter]


ostavite DOS prozor otvoren na ekranu

Ubacite instalacioni DVD u vaš DVD uređaj
Kucajte komande u DOS prozoru:


cd E:\boot
(Ako je DVD uređaj označen kao "E:" u vašem sistemu, u protivnom koristite adekvatno slovo)
[Enter]


bootsect /nt60 F:
(Koristite adekvatno slovo za vaš USB Drive da bi ste ga učinili butabilnim)
[Enter]


Zatvorite DOS prozor

Prekopirajte kompletan sadržaj instalacionog DVD na vaš USB

Restartujte računar, uđite u BIOS i podesite "boot priority" tako da je vaš USB Drive prvi.
Na većini matičnih ploča moguće je pozvati Boot Manager pritiskom na odgovarajući F taster
[F11] Većina ploča
[F2] NEC i neki brandname računari
[F8] Asus
[F12] Gigabyte

Odaberite vaš USB Drive i sledite uputstva na ekranu
...

 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: Windows 7 Tips & Tricks

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 156718 | Odgovora: 342 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.