Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ajmo studenti da se bunimo

elitemadzone.org :: MadZone :: Ajmo studenti da se bunimo

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 16092 | Odgovora: 103 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
79.101.44.*



+132 Profil

icon Ajmo studenti da se bunimo23.04.2009. u 22:43 - pre 182 meseci
http://www.24sata.co.yu/vesti.php?id=50733
Kad ce u Srbiji da se studenti pobune za svoja prava? 1000-2000 eur za skolovanje na fakultetima i visim skolama je dranje, s obzirom da je radnicka plata do 300 eur. Troskove tokom celog trajanja skolovanja bi trebalo da pokriva drzava. U Srbiji od kad je bio 5. oktobar, studentske organizacije su ocigledno postale mnogo dobre sa vladajucim strukturama, sto je jadno. Gde nestade uzavrela studentska krv?
Ovde se cak i skolarine podizu, iako su na nivou privatnih fakulteta, a drzavne pomaze drzava.
http://www.blic.rs/drustvo.php?id=89517
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Ajmo studenti da se bunimo23.04.2009. u 22:56 - pre 182 meseci
Da se studenti bune za to sto je skolovanje LOSE, ili sto nista ne nauce, to bi razumeo. Buniti se za nivo skolarina za samofinansiranje je glupo. Visoko skolstvo nije obavezno, drzava zapravo finansira studente koji su po nekom vec kriterijumu najbolji, ostali placaju ili se ne skoluju. Sta je tu cudno? Gde to u svetu radnicka plata pokriva troskove studiranja u celosti?
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
93.87.169.*



+558 Profil

icon Re: Ajmo studenti da se bunimo23.04.2009. u 23:19 - pre 182 meseci
Sve je to lepo, samo ako cemo da gledamo kako je u svetu, banke treba onda da daju kredite za studiranje, ako ovde uopste ima banaka. Ali izgleda da ih nema, nego ovde postoje samo nekakve kancelarije za legalizovano zelenastvo, koje daju kredite samo za proterivanje kroz straznjicu tipa neka letovanja, kola, frizideri i to i eventualno malo za stanove, ne znam da li daju za izgradnju kuće, a investicioni krediti od kojih su i krediti za studiranje (ili bi trebalo da budu) su statisticka greska. Pa kad se sa te strane gleda, sto pa da se studenti ne bune i da ne traze to. Mislim, po meni ne treba niko ko je ispod tog limita za studiranje o trosku budzeta ni da studira na drzavnim fakultetima, ali kad je vec dozvoljeno, onda nek se bune. Kad ima para za Miladine Kovacevice i za plate za milion polupismenih idiota koji se grebu o drzavu kroz veze i vezice i clantva u partijama, nek ima i za tih nekoliko hiljada koji bi da studiraju.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
93.87.169.*



+558 Profil

icon Re: Ajmo studenti da se bunimo24.04.2009. u 00:06 - pre 182 meseci
Ono sto je meni zanimljivo u tim bunama je sto se prvo bune studenti tehnickih fakulteta, tako sam cuo na radiju, ako nije tacno onda nista, pogresno sam cuo, dok ovi sa drustvenih fakuleteta cute, kao i ovde kad su bile sve bune protiv Milosevica i bande mu. Ovi bi valjda trebalo da se prvi bune zbog nekih losih stvari u drustvu, valjda zato i izucavaju te nauke, da poboljsaju drustvo, mislim to u teoriji, nekoj mojoj, sta znam, a ovako znam o cemu se radi - oni samo zele da se ubace u vec postojeci "sistem" ako se ovo ovde moze nazvati sistemom, pa nece da talasaju, cak im mozda i ne odgovara da se talasa. Tako da sam ja na strani ovih sto se bune. To je i normalno, da se mladi u tim godinama bune protiv postojeceg stanja, a nije normalno da se ne bune.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
93.86.23.*



+638 Profil

icon Re: Ajmo studenti da se bunimo24.04.2009. u 00:40 - pre 182 meseci
auuu pa sve je to lepo, samo
Citat:
Buniti se za nivo skolarina za samofinansiranje je glupo.
je'l da? a sto ima najboljih i na samofinansiranju? ne mora da su najbolji, a jesu, neka su barem dobri, DA LI NJIMA TREBA USKRATITI SKOLOVANJE???
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.eunet.yu.



+17 Profil

icon Re: Ajmo studenti da se bunimo24.04.2009. u 00:53 - pre 182 meseci
Citat:
Lesli Eldridz:banke treba onda da daju kredite za studiranje


I da tako mlade ljude uvuku u kreditnu zavisnost koje se neće osloboditi do kraja života (USA je jako dobar primer za to)

Nisam pristalica socijalizma, barem ne one varijante u kojoj lezilebovići žive na tuđoj grbači, ali sam za to da obrazovanje bude potpuno besplatno i dostupno svakome ko hoće da uči. Vrlo sam svestan toga šta je obrazovanje učinilo za moj život i smatram da ga nijednom ljudskom biću ne treba uskratiti.

Zemlje sa jako komercijalizovanim sistemom obrazovanja (primeri USA i UK) imaju najgore matrice mobilnosti populacije među razvijenim zemljama (što ti kaže da ako si se rodio u siromašnoj porodici, velika je šansa da ćeš i ti biti siromašan) i konsekventno, velike Gini koeficijente, dok zemlje sa široko dostupnim besplatnim obrazovanjem, poput skandinavskih, imaju dobru mobilnost i mali Gini. Generalno postoji pozitivna korelacija besplatnog i široko dostupnog obrazovanja i poželjnih socijalnih faktora.
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

Rumpletstilskin

Član broj: 42454
Poruke: 297
195.229.236.*



+13 Profil

icon Re: Ajmo studenti da se bunimo24.04.2009. u 07:08 - pre 182 meseci
Citat:
guslac: je'l da? a sto ima najboljih i na samofinansiranju? ne mora da su najbolji, a jesu, neka su barem dobri, DA LI NJIMA TREBA USKRATITI SKOLOVANJE???

rly? A jel to negde pise da drzava/drustvo/univerzum svakome duguje skolovanje? Pile mamino je imalo tremu 4 godine u srednjoj i na prijemnom pa nije uslo na budzet? I sad treba mi da finansiramo njegovo dzabalebarenje na fakultetu?

Jbg, zivot je takav - cupav i dlakav, a studenti i "studenti" su punoletni gradjani koji bi trebalo da znaju sta rade kad su upisivali fakultet. Nece biti da se svo vreme provodi na fakultetima, sudeci po popunjenosti kafica usred bela dana, e pa umesto sto se kafenise moze i nesto da se radi i zaradi za svoju skolarinu. Jel tako? Tako je.

If there's ever a time when I've matured to the point that I don't want to look at camera-phone-titties, go ahead and bury me in a shallow grave by the railroad tracks.
 
Odgovor na temu

dmauka
univerzum, vaseljena...

Član broj: 4309
Poruke: 149
195.178.47.*



+2 Profil

icon Re: Ajmo studenti da se bunimo24.04.2009. u 07:08 - pre 182 meseci
Odlicni studenti mogu da nadju nekoga da ih stipendira.
Ne postoje takve stvari kao sto je besplatni rucak. Necije besplatno skolovanje nekoga kosta poprilicno. A posle taj skolovani skupo naplacuje svoje usluge kao strucnjak.

Hajde da se borimo da hrana za decu do 12 godina bude besplatna.
Ne mesam se nikome u privatan zivot jer mi je receno da se drzim podalje i od svog sopstvenog.
 
Odgovor na temu

hexter
BGD

Član broj: 154780
Poruke: 172
91.208.89.*



+64 Profil

icon Re: Ajmo studenti da se bunimo24.04.2009. u 08:09 - pre 182 meseci
Citat:
maliradojca:Kad ce u Srbiji da se studenti pobune za svoja prava? 1000-2000 eur za skolovanje na fakultetima i visim skolama je dranje, s obzirom da je radnicka plata do 300 eur. Troskove tokom celog trajanja skolovanja bi trebalo da pokriva drzava. U Srbiji od kad je bio 5. oktobar, studentske organizacije su ocigledno postale mnogo dobre sa vladajucim strukturama, sto je jadno. Gde nestade uzavrela studentska krv?
Ovde se cak i skolarine podizu, iako su na nivou privatnih fakulteta, a drzavne pomaze drzava.


Šta je čudno?
Školovanje KOŠTA! Pogotovo na visokim i višim školama. I to mnogo košta. To neko mora da plati. A kada neko plaća onda nešto hoće da dobije za svoje pare.
Ako se školovanje pojedinaca plaća iz budžeta u koji građani uplaćuju, isti ti građani treba nešto da dobiju za uzvrat. A to je školovani stručnjak koji će njima doneti neka poboljšanja u životu. Samim tim imaju pravo da školuju onoga od koga se očekuje da pruži maksimalni kvalitet nakon školovanja i to za zemlju čiji ga je budžet školovao. Zašto bi budžet školovao nekoga ko će posle da ide u Kanadu, Nemačku, Australiju i sl. i tamo kao stručnjak da popravlja njihovim građanima kvalitet života? Ili da napravi svoju firmu i popravlja kvalitet života samo sebi? Najnormalnije je onda da onaj ko če od njegovog školovanja imati koristi plaća njegovo školovanje.
Neko hoće sam da odlučuje gde će i šta da radi nakon školovanja? Sjajno. Neka nđe način da izfinansira školovanje pa neka posle radi gde god hoće i šta god hoće.
Zamislite samo da neka firma plati školovanje nekom studentu a on nakon završetka ode da radi u drugu ili čak konkurentsku firmu?

 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
93.87.128.*



+6455 Profil

icon Re: Ajmo studenti da se bunimo24.04.2009. u 08:12 - pre 182 meseci
Citat:
NicholasMetropolis:
Zemlje sa jako komercijalizovanim sistemom obrazovanja (primeri USA i UK) imaju najgore matrice mobilnosti populacije među razvijenim zemljama (što ti kaže da ako si se rodio u siromašnoj porodici, velika je šansa da ćeš i ti biti siromašan)...


Možda... Ali sam ja isto tako u toj USA upoznao masu ljudi koji u osnovnoj, a pogotovo srednjoj školi debelo lupaju glavu oko svog GPA, curriculumaa, extracurricular activities, paze na svaku moguću mrlju i poliraju svoj dosije do savršenstva samo da bi uspeli da uđu na koledž koji žele... Radi se nemilosrdno tokom celog trajanja školovanja...

A u Srbiji možeš da češeš jaja 4 godine u srednjoj, par meseci pre ispit sedneš i nabubaš, i završio si posao... Posle toga nastaviš da češeš jaja na fakultetu, gde studiraš u proseku 6-8 godina, a posle ako ti se i ne radi, prijaviš se na biro, mama i tata te izdržavaju, a ti odbijaš ponuđene poslove jer su ti ispod časti, a baš za tebe nema posla u struci, i tako ne radiš ništa ceo život...

Sorry, ali mislim da je ipak USA sistem daleko bolji od ovog našeg wannabe skandinavskog, da stvara obrazovanije ljude i bolje stručnjake, što se uostalom da i primetiti iz priloženog - Gde je USA a gde Srbija.

A da studenti treba da se bore - treba.

Studirao sam i u USA i u Srbiji... Imao sam tu sreću (ili nesreću) da sam počeo školovanje u USA, gde sam video kako treba da se radi... Pa sam onda došao u Srbiju, koja je totalni divlji zapad, gde su profesori šerifi, a studenti mazge koje šerifi jašu... U Srbiji gde fakulteti postoje zbog profesora a ne zbog studenata... I gde je profesor bitnij od studenta (ko je tu zbog koga)... Gde profesori reketiraju studente namećući im kupovinu njihovih knjiga i skripti kako bi položili ispite... Gde se ceni i ocenjuje kako je student zapamtio profesorovu interpretaciju teme, a ne kakvo je znanje stekao.. Nedajbože da je student stvarno učio logički nešto, sa sve svojim mišljenjem, a ne čisto nabubao precizno onako kako je profesor naznačio.. Teško njemu... Gde student ode da se žali dekanu fakulteta jer njegov zakazan termin za ispit je prošao pre 4 sata, a on još uvek nije primljen, na šta ga dekan gleda bledo u fazonu 'dooobro, šta je tu tačno problem?!?' pošto je to sasvim normalna stvar... itd itd...

Zbog toga studenti treba da se bune, zbog toga treba uzeti govnjivu motku i reformisati školstvo totalno... A usput podići cene školarina, podići uslove za školovanje, podići standard školstva i smanjiti broj studenata... Jer šta će godišnje 5000 novih studenata na ekonomiji, a diplomira samo 500, ostali odustanu u međuvremenu.. Treba primiti 550, 50 nek odustane, a 500 da diplomiraju kao vrhunski stručnaci kojima je posvećivana pažnja tokom celog školovanja...
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
93.87.143.*



+558 Profil

icon Re: Ajmo studenti da se bunimo24.04.2009. u 08:13 - pre 182 meseci
Tacno.
Citat:
dmauka: Odlicni studenti mogu da nadju nekoga da ih stipendira.
Ne postoje takve stvari kao sto je besplatni rucak. Necije besplatno skolovanje nekoga kosta poprilicno. A posle taj skolovani skupo naplacuje svoje usluge kao strucnjak.

Hajde da se borimo da hrana za decu do 12 godina bude besplatna.

Pa to se samo zove besplatno skolovanje, a u stvari je skolovanje finansirano od poreza koji placaju i roditelji onoga ko bi da studira, ali stvarno da studira, ne samo da dobije artiju koju ja mogu da odstampam na stampacu, pa posle da "prima poklone" , hvata veze i radi slicna bogougodna dela koja oni vole da rade kad se povezu medjusobno. Ne vidim sto se iz budzeta ne bi placalo skolovanje za nekoliko hiljada njih, to je investicija u buducnost zemlje, i u ovakvim divljstvima bi to trebalo da bude prioritet. Sve je to tvoje lepa teorija i sve se ja slazem, ali ako nema besplatnog rucka za studenta koji stvarno hoce da studira, onda treba da ga nema i za zgubidane koji se kroz partije i veze nabiju da muzu drzavu. A ako ga ima za njih, bice ga i za onoga ko hoce da uci. I tu moze da se nadje sredina, pa da se iz budzeta finansiraju samo oni koji redovno upisuju narednu godinu i eto. Ako padnu, za stalno gube pravo na finansiranje iz budzeta, a kako je ovde prosek studiranja 8 godina, bio jos u moje vreme i ostao, statisticki bi posle prve godine samo pola od onih koji upisu bili na budzetu, a to je samo neznatno vise nego sad sto ih je.
Citat:
NicholasMetropolis: I da tako mlade ljude uvuku u kreditnu zavisnost koje se neće osloboditi do kraja života (USA je jako dobar primer za to)

Pa ne mora da se ide u krajnost, i da se gleda samo profit. Moze da se nadje i sredina, pa da recimo banka daje kredit za jednu godinu, a ako taj opandrkne tu godinu, da mu vise ne daje, a ako upise sledecu, da banka nastavi kreditiranje. I ne mora da mu daje za sve, ono, stan, hranu i to, nego samo za skolarinu. Nece niko da propadne i da bude zarobljen zbog kredita od 1000 evra. Kako privatne banke i mogu da gledaju samo profit, onda drzavne banke treba da daju te kredite. Ne lozim se ni ja na drzave i te stvari, bas kontra, ali to je ovde realnost. Kako drustvo misli da se izvuce iz mraka primitivizma ako ne ulozi malo u one koji bi da bar malo taj mrak razbiju?
Citat:
Rumpletstilskin: rly? A jel to negde pise da drzava/drustvo/univerzum svakome duguje skolovanje? Pile mamino je imalo tremu 4 godine u srednjoj i na prijemnom pa nije uslo na budzet? I sad treba mi da finansiramo njegovo dzabalebarenje na fakultetu?

Jbg, zivot je takav - cupav i dlakav, a studenti i "studenti" su punoletni gradjani koji bi trebalo da znaju sta rade kad su upisivali fakultet. Nece biti da se svo vreme provodi na fakultetima, sudeci po popunjenosti kafica usred bela dana, e pa umesto sto se kafenise moze i nesto da se radi i zaradi za svoju skolarinu. Jel tako? Tako je.

I to je tacno, samo ne verujem da su bas svi koji po ceo dan kafenisu u kaficima studenti, a i drustvo moze one koji su nepodobni za drzavne fakultete odbaci na prijemnom ispitu i mirna Bosna.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
24.23.165.*



+1001 Profil

icon Re: Ajmo studenti da se bunimo24.04.2009. u 08:14 - pre 182 meseci
Citat:
I da tako mlade ljude uvuku u kreditnu zavisnost koje se neće osloboditi do kraja života (USA je jako dobar primer za to)


?????

Nije mi bas jasno na koji USA mislis...ovaj ovde ne lici puno na tu tvoju pricu.

Ne znam nikoga ko nije odplatio student loan za 5-15 godina (zavisno od toga koliko je uzeo, i koliko mu je struka trazena).
Prosecan studentski zajam se krece od cene jednog boljeg do cetiri ili pet bolja automobila, sto smrtnici koji su pametno
odabrali studije (prema sebi kao i prema trzistu) sigurno mogu da odplate.

To ne iskljucuje mogucnost da je neko visestruki nesrecko pa je odabrao egzoticne studije necega sto mu nece doneti
nikakav posao niti bilo kakvu platu, a pritom mu ni porodica nije bogata, pa ceo zivot posle skole rinta u McDonalds-u
da otplati studentski zajam. Mislim, svega ima i sve je moguce....

Studentski zajam je IMHO jedan od pravih testova u pogledu zanimanja, jer postavljas sebi nekoliko osnovnih pitanja:
1) vredi li uzeti zajam za te i te studije ?
2) hocu li se ja time baviti ?
3) vidim li smisao uletati u taj i takav dug radi skole i profesije kojom cu se baviti.

Utoliko je veca steta sto kod nas ljudi ne mogu da bar na taj nacin pruze sebi priliku da studiraju nesto u cemu osecaju
da bi bili izuzetni, i tu se slazem sa Leslie-em da je to samo jedna od ilustracija nikakvog bankarskog sistema koji ocito
ima sve druge ciljeve osim da salje duge pasove ljudima koji umeju da potrce i dobro sutnu loptu.

Cinjenica je da u USA postoji ogroman broj fondova za stipendiranje, veliki broj skola izuzetnim studentima daje besplatno
studiranje, nekada od pocetka, nekad od drugog ili treceg semestra. Uvek na vecini normalnih skola postoji neki financial aid,
izuzeci su ili izuzetno male ili izuzetno ugledne skole koje podrazumevaju da im se upisuje materijalno obezbedjena elita.

Apsolutno sam siguran (na bazi konkretnih slucajeva koje znam) da ima i specijalnih srednjih skola koje primaju najkvalitetniju
decu i daju im potpuno besplatno skolovanje.

O svemu tome je bilo u nekoliko navrata diskusije na ovom forumu. Najveci problem je kako za studente iz stranih zemalja
nabaciti stipendije, za domace je to prilicno lak problem.

 
Odgovor na temu

Radovan__III
Radovan__III
Beograd

Član broj: 15669
Poruke: 1245
93.86.155.*



+26 Profil

icon Re: Ajmo studenti da se bunimo24.04.2009. u 08:51 - pre 182 meseci
Problem po meni uopste nije u cenama skolarina, cene donekle i nisu problem , problem je mnogo mnogo dublji i ima veze sa tim sto nase obrazovanje a narocito srednjoskolsko proizvodi ljude koji nemaju nikakva veca prakticna znanja tako da svi onda pohrle na fakultete jer je u ovoj zemlji najvise gimnazijalaca na birou. Kada bi se to promenilo onda bi podosta ljudi vec posle srednje pocinjala da radi u nekoj struci a ne kao konobari, prodavci itd.
Aj sad svi u biblioteku da nesto pojedemo i popijemo ...
--------------------------------
Knjigovodstvo

 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
79.101.44.*



+132 Profil

icon Re: Ajmo studenti da se bunimo24.04.2009. u 09:33 - pre 182 meseci
Citat:
Rumpletstilskin: rly? A jel to negde pise da drzava/drustvo/univerzum svakome duguje skolovanje? Pile mamino je imalo tremu 4 godine u srednjoj i na prijemnom pa nije uslo na budzet? I sad treba mi da finansiramo njegovo dzabalebarenje na fakultetu?

Jbg, zivot je takav - cupav i dlakav, a studenti i "studenti" su punoletni gradjani koji bi trebalo da znaju sta rade kad su upisivali fakultet. Nece biti da se svo vreme provodi na fakultetima, sudeci po popunjenosti kafica usred bela dana, e pa umesto sto se kafenise moze i nesto da se radi i zaradi za svoju skolarinu. Jel tako? Tako je.

Brate mili,pa ti kao da si iskocio iz neke fabrike iverice 1945. Ove "argumente" ne vredi komentarisati.

A ako cemo da se pitamo zasto drzava treba da placa skolarine za 20.000 studenata, onda je i pitanje zasto se placa skolovanje srednjoskolaca? Moze i srednja da bude samofinansirajuca,jel da. A zasto se placaju kursevi na birou za prekvalifikacije? Zasto Romi imaju zdravstveno i socijalno,a ne rade.
Sve je to tako jer drzava nije firma, i ne moze da posluje po trzisnim principima u svemu. Da se razumemo,sve sto moze, treba se privatizovati, da se ne zaposljavaju lelemudi preko veze, ali ne moze da bude trzisni princip u necemu sto je esencija razvoja drustva,kao sto je skolstvo(od pocetka do kraja).
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Ajmo studenti da se bunimo24.04.2009. u 09:48 - pre 182 meseci
Momci,

Drzava vam nudi besplatno studiranje - samo treba da se trudite za vreme srednje skole i da polozite prijemni sa dovoljnim brojem bodova.

Ako ne upadate u to - sorry, mora da se plati.... Sta bi ste vi? da drzava placa studente koji joj ne trebaju? Da ne pricamo da su vecina tih "studenata" cesali jaja sve vreme do faxa i odjednom se probudili kada je stigao racun od par hiljada eur.

Pali bre - pa eto na drugoj temi imamo pricu o nesrecnom mladom doktoru koji ne moze da nadje posao u Kraljevu... mozes misliti, nema posla za mladog doktora... Ajde sad da skolujemo jos 10000 doktora za dzabe, pa nek posle svi izadju na TV i da kukaju na drzavu - ne samo da im plati fax, nego i posao da im nadje za dzabe...

Kakva parodija od svega :(

Citat:

Sve je to tako jer drzava nije firma, i ne moze da posluje po trzisnim principima u svemu.


Drzava nije firma, ali nije ni dobrotvorno drustvo ili carobna vila - ne moze svako da studira, pogotovu ne za dzabe. Ne postoji besplatan rucak, sto neko rece - to sto bi ti da "besplatno studiras" neko mora debelo da plati. Postavlja se pitanje da li je normalno da fakultet moze za dzabe da studira svako kome to padne na pamet (ili njegovim roditeljima)

Naravno da ne moze - ne postoji takva drzava, osim u bajkama.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.eunet.yu.



+17 Profil

icon Re: Ajmo studenti da se bunimo24.04.2009. u 09:57 - pre 182 meseci
Citat:
ventura:
Sorry, ali mislim da je ipak USA sistem daleko bolji od ovog našeg wannabe skandinavskog, da stvara obrazovanije ljude i bolje stručnjake, što se uostalom da i primetiti iz priloženog - Gde je USA a gde Srbija.


Gde sam napisao da je naš obrazovni sistem bolji od USA sistema?

Ono što sam hteo da kažem da su veoma komercijalizovani obrazovni sistemi lošiji izbor od besplatnog sistema. Pravio sam poređenje među razvijenim zemljama (pošto nema smisla porediti sa zemljom na našem nivoom razvoja) i tu USA (UK manje-više) izlaze dosta kratki.


Citat:
milanche: ?????
Ne znam nikoga ko nije odplatio student loan za 5-15 godina (zavisno od toga koliko je uzeo, i koliko mu je struka trazena).
Prosecan studentski zajam se krece od cene jednog boljeg do cetiri ili pet bolja automobila, sto smrtnici koji su pametno
odabrali studije (prema sebi kao i prema trzistu) sigurno mogu da odplate.


Pametan izbor je samo pola posla. Sreća je druga polovina. Da li ćeš uspeti u životu ili ne ne zavisi samo od tebe. Jer znaš, dobro plaćenih poslova ima mnogo manje nego loše plaćenih poslova i ne mogu svi da rade dobro plaćene poslove. U idealnom slučaju, kada svi završe studije sa prosekom 100% većina će opet morati da radi lošije plaćene poslove.
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Ajmo studenti da se bunimo24.04.2009. u 09:58 - pre 182 meseci
Da ali ne moze ni drzava da vrsi diskriminaciju sa bodovima i kvalifikovanjem opsteg znanja za strucne fakultete. Ako je neko isao u Gimnaziju i ucio gomilu predmeta koji mozda nisu za tu individuu zasto da ona bude uskracena za studiranje na fakultetu koji zeli (neko ko nije dobar u jezicima a hoce da studira masintvo i slicno).
 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
79.101.44.*



+132 Profil

icon Re: Ajmo studenti da se bunimo24.04.2009. u 09:58 - pre 182 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:Ne postoji besplatan rucak, sto neko rece - to sto bi ti da "besplatno studiras" neko mora debelo da plati. Postavlja se pitanje da li je normalno da fakultet moze za dzabe da studira svako kome to padne na pamet (ili njegovim roditeljima)
Naravno da ne moze - ne postoji takva drzava, osim u bajkama.

A zasto se ne placa srednja skola kad je "no free lunch" princip? Da li ce svi oni da rade? Oce al u jos manjem procentu nego osobe sa faxom.
A drugo, ne treba da studira svako kome padne na pamet, to u uopste nije bila poenta. Inace moj drug studira u Becu, na drzavnom za 15eur godisnje.
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.eunet.yu.



+17 Profil

icon Re: Ajmo studenti da se bunimo24.04.2009. u 10:08 - pre 182 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Momci,
Ako ne upadate u to - sorry, mora da se plati.... Sta bi ste vi? da drzava placa studente koji joj ne trebaju? Da ne pricamo da su vecina tih "studenata" cesali jaja sve vreme do faxa i odjednom se probudili kada je stigao racun od par hiljada eur.


Naravno, neuspeh treba sankcionisati na određeni način. Dati ljudima opciju da studiraju, a ako okinu godinu, sledeću plaćaju.

Tu uvek imamo stvar da svi očekuju da rade baš ono što su studirali (pogotovu kod nas gde je stav, završio sam fakultet, sada očekujem da mi date moj posao). Ako si završio medicinu ne znači da ćeš raditi kao lekar, ali znači da si osposobljen da radiš ceo spektar poslova gde medicinska ekspertiza može biti korisna.

Poenta je da te visoko obrazovanje ne sprema za jedan i tačno jedan posao, već ti omogućava da budeš osposobljen za više izbora karijere. To jest, tako bi trebalo da bude.
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

Rumpletstilskin

Član broj: 42454
Poruke: 297
195.229.236.*



+13 Profil

icon Re: Ajmo studenti da se bunimo24.04.2009. u 10:08 - pre 182 meseci
Citat:
maliradojca: Brate mili,pa ti kao da si iskocio iz neke fabrike iverice 1945. Ove "argumente" ne vredi komentarisati.

Nope, takvi koji su posle '45. pricali kako je sve "dzabe" i "za narod" su i doveli fabrike iverice tu gde su sad :>

Obrni-okreni neko sve to mora da plati, i ja tu ne vidim problem da se direktno investira u skolovanje i buducnost svoje dece (ako ljudi od 18 godina mogu da se nazovu decom). E sad, sto neki hoce da studiraju pravni, arheologiju ili istoriju umetnosti a da 2 godine po diplomiranju zaradjuju 2k evrica mesecno - nece da moze.

Citat:
A ako cemo da se pitamo zasto drzava treba da placa skolarine za 20.000 studenata, onda je i pitanje zasto se placa skolovanje srednjoskolaca?

A ko je rekao da treba ukinuti studiranje na teret budzeta?
Matematika je vrlo jednostavna - u normalnoj zemlji bi normalne institucije sele i rekle: imamo manjak dipl. yyyy [upisati po zelji], sledecih 5 godina budzetska kvota na tom fakultetu je 3x veca; imamo visak lekara/pravnika/ekonomista/lelemuda raznih - na tim fakultetima nema budzetski finansiranih studenata. E sad, to sto Srbija™ ni u ludilu ne moze da se nazove normalnom zemljom je druga prica...
Citat:
NicholasMetropolis: Pametan izbor je samo pola posla. Sreća je druga polovina. Da li ćeš uspeti u životu ili ne ne zavisi samo od tebe. Jer znaš, dobro plaćenih poslova ima mnogo manje nego loše plaćenih poslova i ne mogu svi da rade dobro plaćene poslove. U idealnom slučaju, kada svi završe studije sa prosekom 100% većina će opet morati da radi lošije plaćene poslove.

Gresis sinak, u zivotu 99.99% zavisi samo od tebe (ostatak otpada na visu silu). Znas, dobrih i strucnih radnika ima daleko, daleko manje od dobro placenih poslova, a tvoj nacin razmisljanja "prvo da vidimo koliko ce da me plate a onda koliko/kako cu da radim" necu ni da komentarisem.
If there's ever a time when I've matured to the point that I don't want to look at camera-phone-titties, go ahead and bury me in a shallow grave by the railroad tracks.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Ajmo studenti da se bunimo

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 16092 | Odgovora: 103 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.