Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

balans mašina za male rotore

[es] :: Elektronika :: balans mašina za male rotore

[ Pregleda: 8657 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gpselcom
elektromrhaničar/elektroničar , zr
"elektron"
Prijedor Republika Srpska

Član broj: 205337
Poruke: 5
*.teol.net.

Jabber: gpselcom@spinter.net


Profil

icon balans mašina za male rotore25.03.2009. u 17:10 - pre 183 meseci
Da li neko može da mi pomogne oko izrade balans mašine za male rotore ručnigh alata. Ja sam jednu napravio ali bih želio da je malo usavršim inače se bavim opravkom elektro motora , ručnih alata kao i elektronike za industriju. POZDRAV. DARKO IZ PRIJEDORA REPUBLIKA SRPSKA ( BiH)
darko
 
Odgovor na temu

Proko
Martin Hric
St.Pazova

Član broj: 29355
Poruke: 1562
93.86.172.*

Sajt: proko.rs


+28 Profil

icon Re: balans mašina za male rotore25.03.2009. u 18:14 - pre 183 meseci
Kaži kako si je napravio, da bi znali šta treba usavršiti...ja sam pre mnogo godina napravio jednu i čovek (vikler) je i dan danas koristi.
 
Odgovor na temu

gpselcom
elektromrhaničar/elektroničar , zr
"elektron"
Prijedor Republika Srpska

Član broj: 205337
Poruke: 5
*.teol.net.

Jabber: gpselcom@spinter.net


Profil

icon Re: balans mašina za male rotore25.03.2009. u 20:05 - pre 183 meseci
Konstrukcija mehaničkog dijela je standardno masivna sa dva vertikalna nosača na koje se oslanja rotor svojom lijevom i desnom stranom osovine. Oslonci su u V izvedbi da ne bi došlo do iskakanja rotora za vrijeme rotacije . Oslonci su postavljeni na elastični čelični pleh koji putem krutog štapića od PVC-a dodiruje piezo pločicu iz malih zujalica . Obe pločice su iste veličine ali sumnjam da su istih karakteristika što se tiče napona koji se ostvaruje usled vibracija. Tu je takođe i laserski senzor koji služi za pozicioniranje rotora uz marker koji se stavi na rotor. To sam sve spojio preko jednog interfejza sa 8 ulaza i softwerom za osciloskop na PS i putem tri kanala kontrolišem poziciju i opterećenje po senzorima. Interesuje me da li se negdje u Srbiji može nabaviti akcelerometer ili vibro senzor koji zavisno od težine u gramima proizvodi precizan napon na izlazu nap. 0,5gr = 0.2mV itd. Tako bih tačno po veličini napona znao koliko je grama u debalansu. tada bih mogao napraviti program na osnovu obodne brzine i težine dobiti tačne pozicije debalansa u stepenima od markera kao i na kojoj strani rotora. Ja to i sada uspijevam uraditi samo traje malo duže ali nakon završenog posla balans je izuzetno dobar. Čak sam provjeravao i na nekim fabričkim rotorima gdje sam očitao manje nepravilnosti u balansu nakon manje intervencuje uspio sam i njega otkloniti.
darko
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
91.191.7.115



+334 Profil

icon Re: balans mašina za male rotore25.03.2009. u 20:20 - pre 183 meseci
Vrlo tesko ces naci te linearne senzore. Probaj da kalibrises postoojece, na sledeci nacin. Uzmi plastelin 1 gr i zalijepi na rotor ali na kraj, tamo gdje busis materijal kad balansiras. Sada ocitas napon koji si dobio i zapises negdje. Dodas jos 1 gr na isto mjesto i opet zapises. Ponovis to par puta i eto tablice. Sada mozes fitovati krivu kroz te tacke ili ostaviti tablicu iz koje ces ocitati tezinu.
Isto ponovis i za drugi kraj rotora.
E sad zackoljica, to sto si dobio vrijedi samo za rotor te tezine i tog gabarita.Kad budes imao drugi rotor ponovis mjerenje i to je to. Sto vise rotora to vise tablica.
Profi masine se slicno bazdare, samo se velicine pretvore u fuknkciju pa se onda racuna u mikrokontroleru.
 
Odgovor na temu

gpselcom
elektromrhaničar/elektroničar , zr
"elektron"
Prijedor Republika Srpska

Član broj: 205337
Poruke: 5
*.teol.net.

Jabber: gpselcom@spinter.net


Profil

icon Re: balans mašina za male rotore25.03.2009. u 21:03 - pre 183 meseci
Znam za to . Kod mene se kontaktni štapići podešavaju svaki put zavisno od težine rotora tako što tek kad stavim rotor onda kontaktni štapić podesim tako da on dodiruje piezo pločicu. Tako dobijem najbolji rezultat u očitavanju na monitoru a u tom slučaju i program mi registruje samo pozitivnu periodu pa je puno bolji pregled . Međutim ako je štapić kruto naslonjen na piezo u tom slučaju dobijem signal i pozitivne i negativne periode pa se manifestuje kao šum koji je konstantan i onda je jako teško odraditi balans. U principu štapić koji dodiruje piezo kada dobije potisak od debalansa se savije u jednu stranu i tad očita pozitivni napon međutim kada se vrati vrati se u polaznu poziciju gdje je napon jednak nuli tako da na osciloskopu dobijem naponske špiceve pomjerene za nako vrijeme (t) u odnosu na inpuls markera e sad to vrijeme samo treba pretvoriti u 360 stepeni i dobiti tačnu poziciju debalansa kojeg u većini slučajeva manjih ili većih ima više.
darko
 
Odgovor na temu

momcilor
Momcilo Rakic
dip. ing., S.Z.R. "Rakic"
Nis

Član broj: 243966
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rakic.biz.nf


Profil

icon Re: balans mašina za male rotore15.12.2009. u 15:54 - pre 174 meseci
Pogledajte na sajtu
http://rakic.biz.nf/
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: balans mašina za male rotore

[ Pregleda: 8657 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.