Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto LED dioda sija?

[es] :: Elektronika :: Zasto LED dioda sija?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10679 | Odgovora: 33 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Zasto LED dioda sija?25.03.2009. u 12:08 - pre 183 meseci
Evo prvo da objasnim ceo sklop da bude jasnije. Radi se o bezicnom prenosu energije. Prvo sam radio sa kalemovima itd, sada sam pokusao sa elektricnim poljem. Uzeo sam flyback trafo iz TV-a, njegov plus spojio na Al foliju (povrsine 1mX1m), na minus spojio minus Led diode,a njen plus spojio na drugu plocu istih dimenzija koja je odmaknuta od prve oko 3,5m. Ideja je da ova prva ploca bude predajna antena, a druga prijemna. Minus od predajnika bi se uzemljio, a potrosac bi se vezao izmedju prijemne ploce i zemlje.
I kada je ona zasvetlela mislili smo to je to, ali javio se sledeci problem, ona sija i kada je otkacim od prijemne ploce, tacnije kada anodu ostavim samu, ne svetli, dovoljno je da stavim krokodilku, koja je duzine 20cm ili da je ja uhvatim, onda ona svetli. Nije mi jasno kako ona moze da svetli ako na anodu vezem samo krokodilku, a na katodu GND od transformatora?
Kasnije smo probali sa vise dioda, i svetle 3-4 ali se polako gase kako se greje Mosfet na driveru za flyback trafo.
Da li na gnd od transformatora postoji neki potencijal (pa zbog toga da svetli,ali opet kako bi mogla da svetli ako je okrenuta?), ili je nula ili manji?
Pozdrav



[Ovu poruku je menjao zivadin_despot dana 25.03.2009. u 13:24 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao zivadin_despot dana 25.03.2009. u 14:25 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Zasto LED dioda sija?25.03.2009. u 12:51 - pre 183 meseci
Naravno da postoji , jer je namotaj taj drugi potencijal ,koji je na fet tranzistoru, tu stavi zicu u vazduh ili foliju ali je izoluj od one druge ...
Sa onom kapom od 27000V neces nista dobiti tek na 30mm rastojanju i opekotine na prstima ako drzis.
Fet blokiraj na D ,S sa 4700pF to sam ti vec pisao ranije ali...
 
Odgovor na temu

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Zasto LED dioda sija?25.03.2009. u 13:21 - pre 183 meseci
Izvini, mozes li mi pojasnit, sve :)
Taj potencijal koji je na GND jel' on veci od nule, ili ne? I kako uopste svetli ako sam na GND vezao katodu, znaci inverzno sam je polarisao?
Hvala
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Zasto LED dioda sija?25.03.2009. u 14:10 - pre 183 meseci
:) zavisi gde je vezan GND ,obicno je - minus od napajanja ? GND je skracenica za zemlju ili neku masu.
Led dioda ce se paliti samo ako postoji VF koji saljes na diode preko tih ploca ,sto izigravaju antenu , jednosmerni napon sam objasnio.
led diodu kako god budes okrenuo ona treba da sija u suprotnom antena onda neradi u VF rezimu . Da bi to potvrdio spoji dve led diode paralelno i zameni im mesto K , A obe ce sijati ako je sve ok . Na jednosmernom ce sijati samo 1 onda je jednosmerni napon u prostoru i to nije preporucljivo .
 
Odgovor na temu

Proko
Martin Hric
St.Pazova

Član broj: 29355
Poruke: 1562
93.86.172.*

Sajt: proko.rs


+28 Profil

icon Re: Zasto LED dioda sija?25.03.2009. u 18:34 - pre 183 meseci
U startu ti je greška ,ako si spojio VN izlaz iz flyback trafoa iz TV-a, kao što si i sam rekao, to je plus, jer u transformatoru su ugrađene diode, i to ne proizvodi promenu elektromagnetnog polja, dakle nema ni prenos energije. Možeš "preneti" samo naelektrisanje, tj električno polje, a to je daleko slabiji efekat. (Nadji obrasce za izračunavanje kondenzatora i izračunaj koliki kapacitet ima kondenzator koji si na taj način napravio).
Ako želiš elektromagnetni prenos energije, onda bi ti trebala znatno viša frekvencija od 15625 Hz, dakle, neki barem srednjetalasni predajnik.
I u ceo taj sistem treba mnogo više energije uložiti, nego što se može posle "uhvatiti".
Ili je ceo naučni svet posle Tesle toliko glup, ili je njegova pretpostavka bila pogrešna. Razmisli o tome...
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
91.191.7.115



+334 Profil

icon Re: Zasto LED dioda sija?25.03.2009. u 20:29 - pre 183 meseci
Proko,
ipak je on dobio pulsirajucu struju, jer u trafou ima samo jedna dioda ( ono jes nekoliko spojenih u seriju ali polutalasno ispravljenu struju) fali jos ekran kao kondenzator da dobije du/dt=0. Jer da je du/dt=0 nema ni kondenzator veze. A za prenos energije se slazem, Tesla je uspio prenijeti energiju bezicno, ali ne u smislu napajanja aparata tom energijom, kao sto neki pokusavaju napraviti. Iako ima mnogo uredjaja koji bezicno pune baterije, ali rastojanja su vrlo mala. Pa kad bolje razmislim i transformator je vrsta bezicnog prenosa energije. Stvar je u principu, a ne u onom sto mi poimamo pod nazivom bezicni prenos energije.
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Zasto LED dioda sija?25.03.2009. u 20:41 - pre 183 meseci
Evo prosto resenje da probas ovako , uzmi sto vise zice omotaj oko plasticnog bureta i vezi na fet drejn nozicu samo jednu zicu . Na led diodu vezi jednu zicu za uzemljenje a drugu sa puno zice u vazduhu i vidi koji je domet . Za te stvari bolje uzmi neonku pa probaj lepo to sija . I to u ruci ko Tesla :) Bice pozeljno 100Khz netreba da divlja na srednje talase !
 
Odgovor na temu

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Zasto LED dioda sija?25.03.2009. u 21:06 - pre 183 meseci
@peca26000
probao sam da okrenem diodu i ne sija
@proko
Hteo sam da dobijem samo elektricno polje, posto sam vec probao sa elektromagnetnim i uspeo sam na nekih 10-15cm da upalim led
Ovo sa buretom cu probati kad odem kuci, posto ovde nemam, pa javim.
Zasto je jednosmerni napon u prostoru opasan (jel moze objasnjenje)?
Nije mi jos jasno zasto dioda JEDNAKO sija i sa prijemnom antenom i sa samo parcetom zice(krokodilka)? Zar ne bi trebala u drugom slucaju da slabije sija?
 
Odgovor na temu

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Zasto LED dioda sija?21.04.2009. u 09:25 - pre 182 meseci
Opet ja sa starim pitanjem
Sada sam na mesto diode stavio neonsku cev 18W i ona svetli. Kada skinem prijemnu antenu ona i dalje svetli ali slabije, ako rukom uhvatim na pola cevi ona svetli do pola, ako uhvatim nekom krpom( da nemam kontakt sa cevi) ona opet isto sija do mesta hvatanja. Zasto?
Da ponovim antene su vezane na VN kraju, a neonka je vezana za GND transformatora...
 
Odgovor na temu

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Zasto LED dioda sija?21.04.2009. u 15:57 - pre 182 meseci
Nije valjda da niko nema nikakvu ideju? Jel mozda ima nesto ovako: da minus transfomatora ima veliki negativan potencijal, i posto sam vezao katodu diode na njega da taj potencijal izbija elektrone iz N spoja diode?
Ali mislim da bi to radio i kada ne prikacim krokodilku, kada ostavim samu unodu nista se ne desava...
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: Zasto LED dioda sija?21.04.2009. u 16:19 - pre 182 meseci
Citat:
Proko:I u ceo taj sistem treba mnogo više energije uložiti, nego što se može posle "uhvatiti".
Ili je ceo naučni svet posle Tesle toliko glup, ili je njegova pretpostavka bila pogrešna. Razmisli o tome...
Pre ce biti da je shvatio da ce covecanstvo imati vece koristi od komunikacije nego od bezzicnig prenosa energije.
Danas vec nemas neiskorisceno frekventno podrucje.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

delta9
Bgd

Član broj: 138514
Poruke: 12
91.150.114.*



Profil

icon Re: Zasto LED dioda sija?21.04.2009. u 18:43 - pre 182 meseci
!

[Ovu poruku je menjao delta9 dana 23.04.2009. u 18:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Zasto LED dioda sija?21.04.2009. u 20:28 - pre 182 meseci
Jel imate neke ideje o ovome,il' ?
Drzimo se teme, a sto se tice elektronike i veze nekih tema za nju, ja ne bih delio forum vec ga nazvao elektrotehnika npr.
 
Odgovor na temu

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Zasto LED dioda sija?21.04.2009. u 22:02 - pre 182 meseci
Citat:
peca26000: :) zavisi gde je vezan GND ,obicno je - minus od napajanja ? GND je skracenica za zemlju ili neku masu.
Led dioda ce se paliti samo ako postoji VF koji saljes na diode preko tih ploca ,sto izigravaju antenu , jednosmerni napon sam objasnio.
led diodu kako god budes okrenuo ona treba da sija u suprotnom antena onda neradi u VF rezimu . Da bi to potvrdio spoji dve led diode paralelno i zameni im mesto K , A obe ce sijati ako je sve ok . Na jednosmernom ce sijati samo 1 onda je jednosmerni napon u prostoru i to nije preporucljivo .

E sad mi sija dioda ma kako je okrenuo, peco mozes li mi oajbsniti u cemu je fora? Diodu sam na kraju uzeo i spoji bez ikakvih ploca izmedju VN kraja i GND iopel sija...
Peco ako moze objasnjenje.
 
Odgovor na temu

barum
Bojan Radosavljevic

Član broj: 52522
Poruke: 418
92.60.232.*



+1 Profil

icon Re: Zasto LED dioda sija?21.04.2009. u 22:53 - pre 182 meseci
Naravno da sija kako god da je okreneš kada je naizmenična struja. Upredi kablove unimera i probaj da izmeriš struju kroz diodu dok svetli, verovatno je nešto vrlo malo, par miliampera. Kada staviš "krokodilku" praviš veću površinu koja sa neprikačenim krajem transformatora pravi kondezator. Verovatno je veliki napon u pitanju i visoka frekvencija pa je struja jonizacije dovoljna da ti zasvetli dioda.
 
Odgovor na temu

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Zasto LED dioda sija?21.04.2009. u 23:45 - pre 182 meseci
Cek' nisam najbolje razumeo, o kakvoj naizmenicnoj struji govoris? Koristim jednosmerni trafo...
A napon jeste visok oko 20KV
 
Odgovor na temu

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: Zasto LED dioda sija?22.04.2009. u 07:05 - pre 182 meseci
Citat:
Koristim jednosmerni trafo...

Živadine Fizika i Elektrotehnika su kompleksne nauke, a ako si već radoznale prirode
trebao si se ranije pozabaviti temom pa učiti učiti učiti....i onda bi se javio "ahaaaa" efekt.
Ali evo da pokušam da odgovorim:
Prvo, ne postoji jednosmerni transformator, jednosmerna struja se ne da transformisati, samo naizmenična.
Taj visokonaponski transformator iz TV-a se pogoni preko elektronike koja iz jednosmernog napona stvara
jednosmerno-pulsirajuću struju, i samo ta pulsirajuća(naizmenična) komponenta se transformiše na sekundar,
koji se onda preko tzv kaskada ponovo ispravlja i uvećava(multiplicira).

Drugo, treba ti sistematski pristup eksperimenitma, možda i neka merna oprema, kao osciloskop
na primer. Onda možeš sve se struje i napone onda i videti. Unimer nije pogodan za te stvari.

Treće. Tesla koliko god da je bio genijalan i zadužio svet praktično savršenim mašinama(transformator, asinhroni motor)
u pogledu bežičnog prenosa energije je grešio. Jednostavno je elektro-magnetno polje teško fokusirati i kontrolisati
za neki značajniji prenos energije.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Zasto LED dioda sija?22.04.2009. u 10:57 - pre 182 meseci
Mislim da se ne slazemo oko pojmova, mislim da pulsirajuca struja jeste jednosmeran, samo nije vremenski konstantna, menja se od nule pa do maksimuma, nikad ne menja smer, za razliku od naizmenicne... Pa tako postoje i jednosmerni transformatori. Ispravite ako nisam u pravu.
I na osnovu ovoga mi nije jasno zasto dioda sija kada se inverzno polarise. Kada je direktno ona se pali i gasi 15000 puta u sekundi npr. Da je naizmenicna bilo bi jasno zasto gori u oba slucaja.
Ajde da se ukljuci jos neko u resavanje...
 
Odgovor na temu

barum
Bojan Radosavljevic

Član broj: 52522
Poruke: 418
92.60.232.*



+1 Profil

icon Re: Zasto LED dioda sija?22.04.2009. u 11:21 - pre 182 meseci
Jednosmerni transformatori... ha!

Oscilatorno kolo za primar se možda napaja jednosmernom strujom ali transformator ima promenu fluksa samo kada je rastuća i opadajuća ivica na primaru i tada odgovarajuća promena fluksa generiše negativnu odnosno pozitivnu poluperiodu. Kada je struja kroz primar konstantna onda nema promene fluksa i tada je na sekundaru nula.
 
Odgovor na temu

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Zasto LED dioda sija?22.04.2009. u 11:59 - pre 182 meseci
Izgleda da sam ja u zabludi...
Al' ajde da razumem, ovaj driver napajam npr sa 12V DC na izlazu drivera imam isto DC samo pulsirajucu... i to vezem na primar, da li onda on na sekundaru generise nekako naizmenicnu il' sta se tu desava?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Zasto LED dioda sija?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10679 | Odgovora: 33 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.