Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nema start K8N4-E SE

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Nema start K8N4-E SE

[ Pregleda: 2969 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Nema start K8N4-E SE18.03.2009. u 05:01 - pre 183 meseci
U pretrazi ovog problema sa startom ploce nisam nasao nista .
Promenjena baterija 3v
Probano na drugoj ispravnoj ploci ,procesor i memorija .
Promenjeno novo napajanje .
Ram ima 1,4v to je ok ,bias dobije napajanje 3,3v tek kad proradi napajanje koje nece da se startuje od IT8712F
Proverio sam sta sam mogao da proverim to su naponi po ovoj aplikaciji IT8712F pa me zanima zasto nece da startuje i zasto bi crkao ovaj chip ili zasto ima neku zabranu da startuje ako je ispravan ?
A i ostale glavne cipove sam proverio kao sto su APL5331 , ADP3418K , ADP3186J ITD...
Ako neko zna koliki je napon na power sw ja imam 0,7v i ne znam da li je to ok ,da bi definitivno sumnjao na IT8712F od njega sve ide ! ?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Ledeni83
Servisiranje Audio i Video uredjaja
Leskovac

Član broj: 175300
Poruke: 111
*.ADSL.neobee.net.



+2 Profil

icon Re: Nema start K8N4-E SE18.03.2009. u 09:54 - pre 183 meseci
U zavisnosti od ploce do ploce napon na power Switchu treba da je od 1.5 - 4V. Obzirom da je tebi 0.7V mozes da sumljas u plocu tj. start ship. Ploca moze da startuje i bez baterije samo sto ce podesavanja uvek biti vracena na defolt vrednosti.

U user manual ploce pronadji raspored nozica naponskog konektora i izmeri da li iz napajanja (naravno da je napajanje PC-a u ST.BY) izlazi +5V za start (uglavnom je to zelena zica). Jer ako je taj napon ugusen ili pulsira ploca nece startovati.
Cudno je kako na RAM-u imas 1.4V kada komp ne radi. Ali kad radi napon DDR2 modula je 1.6-2.2V a u ST.BY. treba da je 0V.
Mogo bi da proverish power i reset swich. Zatim probaj da otkachish tastaturu i misa,mozda oni guse plocu. A takodje i graficka moze da gusi plochu da ne moze da startuje,kao i PCI kartice.

Sta se desilo sa masinom pre nego da se to desi? Jel mozda bilo nestanka struje? Mozda grmljavina?
Jesi li nesto overklokovao? Da nisi mozda dzamper za Clear BIOS zaboravio u pogresan polozaj?-to se meni desilo jednom :)
Jesi li mozda updateovao BIOS pa sad ploca ne radi?
AMD Phenom II X4 955
DFI LanParty DK 790FXB-M2RSH
XFX gForce 8800GTS
4x OCZ Special OPS Edition 1GB
Seagate Barracuda 250GB + Samsung Spinpoint 500GB
Hewlett Packard 1040 R
SkyStar 2 ProgDVB + AltDVB
LC Power LC6550 GP 550W
Creative eXtreme Music
2x Logitech Z 5500 Digital
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Nema start K8N4-E SE18.03.2009. u 11:39 - pre 183 meseci
Nista nije od toga sto si opisao ,kao ni napon za DDR2 ovde je DDR1 a sve te fore znam zato sam pitao konkretno za ovaj chip IT8712F ploca nije htela da krene to je sve .
A zbog cega nije posle 6 meseci htela da krene ,ne znam uzrok .
Moguce ako je usao neki virus da je obrisao sadrzaj .bin fajla ?pre sledeceg pokretanja , dal zato mozda nece da startuje ?
Nema ni jednog hardverskog nedostatka zato pitam za power swich koji je napon !
Jos jedna stvar pitanje koji procesor upravlja ovaj ADP3186J


[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 18.03.2009. u 12:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-2.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Nema start K8N4-E SE18.03.2009. u 12:59 - pre 183 meseci
Moguce da je resetovan BIOS na jumper, pa jumper nije posle stavljen na defaultnu poziciju. Moguce da ima neki kratak spoj na samoj ploci koji treba da nadjes. I nemoj da pises da sigurno nije to pre nego sto proveris. Inace nisam najbolje razumeo. Da li je ploca totalno mrtva i uopste ne startuje ili se nekako startuje a monitor ne daje sliku, ako je ploca uopste prikljucena za monitor sto bi trebalo da uradis ako vec nisi.
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Nema start K8N4-E SE18.03.2009. u 19:50 - pre 183 meseci
Jeste sve to uradjeno ploca je mrtva ! Nema nista od toga navedeno da je kratak spoj negde uzrok koji nece da startuje ili da fali neko napajanje za IT8712F
Probano startovanje na zelenu zicu od napajanja i tako sam proverio ostalo od napona sve je ok jedino sto je sumnjivo kad se dodirne samo pipalicom instrumenta napajanje se pokrene sto dovoljno govori da je prekid u chipu IT8712F mehanicka veza je ok to sam isao redom sve i prelemio ali nista ,nema promena ,isao sam redom sve kontakte proveravao na tom cipu po ovim aplikacijama i svuda je aktivno sve ali nema taj POWER-ENABLE nema odakle da dobije ? Na zelenoj zici je 0.74v
Probano je to sa dzamperima .
Probano sa grafickom i bez nje .
Probano bez tastature i sa .
Uostalom sve sto ste naveli je probano , sve fore uobicajne koje su praksa osnovnih stvari.
 
Odgovor na temu

Ledeni83
Servisiranje Audio i Video uredjaja
Leskovac

Član broj: 175300
Poruke: 111
*.ADSL.neobee.net.



+2 Profil

icon Re: Nema start K8N4-E SE18.03.2009. u 20:55 - pre 183 meseci
Na zelenoj zici iz napajanja mora da ima 4-5V da bi napajanje moglo da startuje.
Ako ti je tu mali napon onda to govori da mozda bas napajanje nije dobro. Izvadi (tj. otkaci napajanje sa svih komponenti racunara) i onda (obzirom da si vest) ukljuci napajanje u struju. Napajanje mora da bude u ST.BY jer nema ko da ga startuje.
I onda meri napon izmedju zelene zice i bilo koje crne zice. Tu mora da ima gore pomenutih 4-5V, u suprotnom napajanje nije dobro.

Moja greska za RAM. Kod DDR (iliti DDR1) napon je 2.5-2.7 V. Ali kada komp ne radi (ili je ugasen) taj napon mora biti 0V jer u suprotnom moze znaciti da je naponska jedinica na ploci koja stabilise napon za RAM neispravna i da to chip "senzor" detektuje i ne dozvoljava da ploca ustartuje.
Sve chipove na ploci kontrolise CPU. Kada njega nema ploca ne moze da startuje. A naravno tu je i chip "senzor" koji kontrolise napone i temperature i ako on detektuje kvar ili je on sam neispravan ploca nece startovati.

IT8712F je te analogno digitalni konvertet sa 3 ulaza (sonde) za merenje temperature i kontroler ventilatora
49LF004B je BIOS kolo
ADP3186J je 4 fazni digitalni programirajuci kontroler
ADP3418K je dupli 12V drajver sa on off funkcijom
APL5331B3 je naponski kontroler (naponska jedinica ploce) koji se uglavnom koristi kao stabilizator napona za RAM.

Kao sto rekoh bilo koji od njih da nije ispravan ploca nece startovati.

Prikaci sliku ploce ali tvoje ploce u, ako moze, vecoj rezoluciji, mozda i vidim nesto.
AMD Phenom II X4 955
DFI LanParty DK 790FXB-M2RSH
XFX gForce 8800GTS
4x OCZ Special OPS Edition 1GB
Seagate Barracuda 250GB + Samsung Spinpoint 500GB
Hewlett Packard 1040 R
SkyStar 2 ProgDVB + AltDVB
LC Power LC6550 GP 550W
Creative eXtreme Music
2x Logitech Z 5500 Digital
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Nema start K8N4-E SE18.03.2009. u 22:27 - pre 183 meseci
Gotovo ploca je otisla tako da nisam stigao da je uslikam . Uredu je napajanje ima sve sto si naveo tih 5V
Evo koga interesuje ima takav isti chip i na ploci 6100K8MB isto njesra drugo pakovanje ,pa sam vadio njegov isti bias i turio u onu plocu ,znaci nije ni bias ali je definitivno mrtva jer ima i ova ploca IT8712F mozda jos nekoliko slicnih ploca koriste ove hcipove .

Za zainteresovane ovog slucaja ,crkavanje starta ploce ne moze se osporiti ova tvrdnja da je sigurno srce pokretaca ovih ploca IT8712F i da je on bolna tacka u slucaju naponskog udara sa bilo koje strane ovaj chip je glavni i nezasticen jer je u direktnoj vezi sa napajanjem.
Ploca koja je neispravna vise nije kod mene sad cu sve na ispravnoj ploci da ovo isprobam pa da javim koji su rezultati kad to sve radi ,ako neko bude ovo slicno radio da zna sta da cini a to je strujni udar definitivno izazvan prilikom ukljucenja 230v u gradsku mrezu .
Ocekujte rezultate za ovaj chip na drugoj ploci koja je radila ,sada cu to meriti pa dajem konacne rezultate.Power sw 5v etoooooo
 
Odgovor na temu

Ledeni83
Servisiranje Audio i Video uredjaja
Leskovac

Član broj: 175300
Poruke: 111
*.ADSL.neobee.net.



+2 Profil

icon Re: Nema start K8N4-E SE18.03.2009. u 23:37 - pre 183 meseci
IT8712F chip je visoko-kvalitetan visoko-precizan "senzor" (osliushkivac ploce) ima ga i na mojoj ploci-u potpisu je masina. I uz pomoc njega digitalna PWM jedinica napajanja procesora radi odlicno-skoro bez pada napona.
I naravno kao sto si rekao u direktnoj je vezi s napajanjem jer mora da ga kontrolise.

Imao sam isti problem na Asusovoj ploci koja nosi ASB100 chip koji je takodje od strujnog udara pregoreo. Ne zato sto je nezasticen vec sto se to desilo dok je komp radio. I onda usijavanje tog chipa i dim

POZZ
AMD Phenom II X4 955
DFI LanParty DK 790FXB-M2RSH
XFX gForce 8800GTS
4x OCZ Special OPS Edition 1GB
Seagate Barracuda 250GB + Samsung Spinpoint 500GB
Hewlett Packard 1040 R
SkyStar 2 ProgDVB + AltDVB
LC Power LC6550 GP 550W
Creative eXtreme Music
2x Logitech Z 5500 Digital
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Nema start K8N4-E SE19.03.2009. u 07:27 - pre 183 meseci
Zao mi sad sto ti nisam uslikao plocu ,imali bi siroku lepezu kineskih ploca koje sviraju istu pesmu za razlicite pare i imena ! :
Ja sam bas do srzi isao nadajuci se da je ploca malo jednostavnija ,ali je skroz uproscena sa ovim chipom .
Taj cip je ustvari centralni deo kompjutera ,sad razmisljam da zastitim svoj komp jer udar dobije bas od stem-baj +5v prakticno ovo mora stradati kad predje 5,2v sto nije redak slucaj ako nema 7805 u napajanju .
U aplikaciji pise radni napon za ovaj chip je 4.096v-5.0v struja baterije je 10uA sto je zaista malo i sklono lakom crkavanju ,bateriju za ovaj cip treba pogledati napajanje na njoj za min. 3 godine .
Steta ja se nerazumem u softversku terminologiju pa je dosta mucno popravljati ovako kompleksne sklopove ,vidi se na kraju aplikacije ovog cipa poprilicna terminologija izraza posle kao bit pa pise broj bit-a i tako objasnjavaju funkcije za ovaj chip.

Kao postavljac ove teme ,trebalo je da sam naslov glasi razlog strujnog udara i sta sve strada za ove konfiguracije chipseta.
Kako budem radio ove stare komijutere i budem ugledao isti cip ,tako cu doci ovde na ovu temu i dati novitete stariteta mislim jos kvarova slicnih ploca ,mozda to nekom koristi ko zna !
Obicno kad vidim prvi put plocu samo mogu da blejim u nju ,kao da tu nadjem krivca kad ono ima ko misli ,jedan cip i kraj price .
Ali ceracemo se mi jos sa kinezima ,nisu ove ploce toliko davno bile primer 3-5 godina ,pitanje je sad sta trpaju u ove dual2core i to cu da vidim za neki dan.
Koliko je to pametno napravljeno da rikne pitanje je vremena i na vreme reagovati ,ocigledno kad napajanje dugo neradi ,bez obzira na kvalitet ono poveca napon cim su kondezatori hladni i suvi . To se najbolje vidi na ESR metar za kondezatore ,mozda duga prica ali sve se vrti na kvalitet kondezatora koje uvaljuju kao novitet SOLID kondezatore = u prevodu djubre za vise para al ko nije serviser to nezna .Takvih kondezatora ima SONY , JVC , PANASONIC i te boranije sad trpaju i na graficke kartice ... UDAVIGA SAD
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-2.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Nema start K8N4-E SE19.03.2009. u 13:33 - pre 183 meseci
U svakom slucaju koristi ovo sto si napisao. Znaci u pravu si za Japanske tzv. polimerne kondoenzatore, ali ne stavljaju svi na svoje ploce samo japanske kondenzatore i to se da videti po oznakama na istim. Ne prave se samo u Japanu. Ako vas interesuju neki proizvodjaci kondenzatora koji se mogu naci na maticnim plocama evo vam korisnog linka do duse ne na razumljivom jeziku, ali oznake ce u svakom slucaju pomoci u identifikaciji kondenzatora
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Nema start K8N4-E SE

[ Pregleda: 2969 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.