Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Besplatan edu.rs domen svakoj školi u Srbiji

[es] :: Informatika :: Besplatan edu.rs domen svakoj školi u Srbiji

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8552 | Odgovora: 33 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

m257

Član broj: 132139
Poruke: 398
*.static.ikomline.net.



+5 Profil

icon Besplatan edu.rs domen svakoj školi u Srbiji06.03.2009. u 03:20 - pre 183 meseci
Pade mi danas na pamet jedna zanimljiva ideja. RNIDS bi mogao da pokrene jednu veoma lepu i korisnu akciju - Da svakoj državnoj osnovnoj i srednjoj školi, koja to poželi, pokloni na nekograničeno korišćenje po jedan edu.rs domen.

Svi mi vrlo dobro znamo u kakvom su stanju naše škole i kako im je važan svaki dinar i svaka pomoć. Ovakav poklon bi bio simboličan ali bi školama mnogo značilo. Na kraju to bi pomoglo i samom RNIDSu koji bi tako podigao svoju reputaciju u javnosti i pokazao se kao socijalno odgovorna ustanova, kojoj ipak nije najvažniji profit nekih njenih osnivača i članova (čitaj OR).

Što se tehničke strane tiče, domene bi registrovao direktno RNIDS (dakle ne preko OR) na zahtev škole, koja bi priložila odgovarajuća dokumenta na osnovu kojih bi se utvrdilo njen status i svaka bi dobia po jedan edu.rs domen koji bi morao da na neki način asocira na njen naziv (bilo kao pun naziv ili kao skraćenica). Škole koje su već registrovale (i platile) prvu godinu za edu.rs novac ne bi bio vraćen (kako bi se pojednostavila procedura) već bi se samo taj domen produžio na neograničeno trajanje (opet na zahtev škole).

Nisam siguran koliko tačno škola ima u Srbiji, mislim da ih je negde oko 4.500 (osnovne + srednje). Jasno je da ako predpostavimo da bi sve one registrovale domene (što se sasvim sigurno neće desiti, bio bi uspeh kada bi to uradila polovina) RNIDS bi izgubio značajna novčana sredstva ali bi sa druge strane zajednica u celini mnogo dobila. A pošto RNIDS već eksploatiše državni resurs red je i da se bar na neki simboličan način oduži toj zajednici (nije dovoljno samo da plaća PDV).
 
Odgovor na temu

dankoj
Danko Jevtović
SezamPro
Beograd

Član broj: 157970
Poruke: 165
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: www.jevtovic.rs


Profil

icon Re: Besplatan edu.rs domen svakoj školi u Srbiji06.03.2009. u 05:51 - pre 183 meseci
Citat:
m257: Pade mi danas na pamet jedna zanimljiva ideja. RNIDS bi mogao da pokrene jednu veoma lepu i korisnu akciju - Da svakoj državnoj osnovnoj i srednjoj školi, koja to poželi, pokloni na nekograničeno korišćenje po jedan edu.rs domen.


Umesto da ppokloni školi domen i plati 1440din PDV-a na tu transakciju možda bolje da RNIDS pokloni svakoj školi po 1400din i da ona sam akupi domen na tržištu.

Ovo me mnogo podseća na akciju gde Telekom poklanja školama ADSL samo da bi suzbio konkurenicju i pravio PR, pa posle kuka da nema dovoljno prihoda jer su mu niske cene tamo gde nema konkurencije.

Kod škola konkretno ja lično smatram da RNIDS ne treba ni da deli domene (koji su za edu.rs već ionako jeftini) ni da deli para školama već da nađe način da pomogne školama da ostave prisustvo na Internetu kroz objašnjavanje razloga zašto i neku organizacionu pomoć (mogu se smisliti modeli). Sama registracija domena ne znači puno - nama treba više sadržaja na srpskom jeziku i na nacionalnom domenu.

Danko
 
Odgovor na temu

srpsko gradjevinarstvo

Član broj: 124392
Poruke: 1188
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Besplatan edu.rs domen svakoj školi u Srbiji06.03.2009. u 07:48 - pre 183 meseci
Evo ja ću da školiu gradu gde sam rođen da poklonim edu.rs domen..Reč je o OŠ u Ljuboviji. Tamo mi živi majka, a tamo sam završio i osnovnu školu. Ovih dana Ministar Žarko Obradović demonstrira silu na osnovcima da bi srušio lokalnu vlast. Ja sam od 90, u stalnoj borbi protiv komunizma i nastaviću. Tj. ćeraćemo se još..

Neka RNIDS omogući da mi kupimo domene školama, tj. da platimo, a oni su u obavezi da tehničkim kontaktima škole predaju domene. Ne krši se pravna procedura i akti RNIDS-a, a opet je humano.

Nadam se da će u Srbiji svanuti jutro bez komunizma, bez prisluškivanja u stilu Jove Radunovića i Vlade Teodosijevića (javi Đuri da blokira internet) i Telekoma. Da je ovo pravna država Telekom bi polovinu svog kapitala morao da potroši na plaćanje kazne zbog monopola.

 
Odgovor na temu

Gost




Profil

icon Re: Besplatan edu.rs domen svakoj školi u Srbiji06.03.2009. u 10:16 - pre 183 meseci
Opet jedan smesan presedan kakav postoji samo u zemlji Srbiji.

Drzavni i privatni univerziteti lepo dobijaju .ac.rs i to (verovatno?) za dz.

A skola mora da plati 2 hiljadarke.

Ok, 2 hiljadarke godisnje mozda i nisu nikakva para, ali nije ovde stvar para, vec nekih (moralnih) principa. Jeste da je moral odavno izumrla kategorija skoro svuda u svetu, ali ipak ...

Budzet jednog univerziteta je neuporedivo veci od budzeta jedne osnovne skole, koja nema para ni za sijalice i metle, da ne kazemo da cesto ni ucitelji i nastavnici ne dobijaju platu redovno. Zar nije logicno da nadlezno ministarstvo lepo kupi jedan domen, npr. sc.rs ili sch.rs ili nesto slicno i podeli poddomene skolama besplatno. Pa neka ih deli po gradovima (npr. bg.sch.rs) ili "direktno" (npr. os-pera-peric.sch.rs) ili vec kako hoce. Zar je to toliki posao? Koliko uopste bi bilo domena tu upisano? Mozda par hiljada svega. A frekvencija izmene - par puta godisnje, a mozda ni toliko.

U Americi postoji .k12.us domen za osnovne i srednje skole. Zar ne moze da se smisli nesto tako i za Srbiju?

Ako nece ministarstvo - zar ne moze to isto da uradi neka NVO? Humanitarni fond?

Ili jednostavno grupa gradjana, dobrovoljci ...

Pa koliko to skola uopste ima u Srbiji?

Eto, Pedja bi to lepo mogao da realizuje u svom iz.rs domenu i pokaze kako se to radi!

 
Odgovor na temu

Gost




Profil

icon Re: Besplatan edu.rs domen svakoj školi u Srbiji06.03.2009. u 10:29 - pre 183 meseci
Citat:
Gost:A skola mora da plati 2 hiljadarke.


A što da plati toliko? Gde edu.rs domen košta toliko?

Domen ac.rs je delegiran i konferencija univerziteta (ili kako se već zvaše) je zadužila RCUB da upravlja time domenom. Možda to za univerzitet bude besplatno, ali država pričično plaća rad RCUB-a.

Danko
 
Odgovor na temu

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
*.telenor.co.yu.



+82 Profil

icon Re: Besplatan edu.rs domen svakoj školi u Srbiji06.03.2009. u 10:49 - pre 183 meseci
Namena edu.rs domena nije primarno za osnovne i srednje škole, nego mnogo šire -- za sve koji pružaju neku vrstu obrazovne delatnosti (državne i privatne osnovne i srednje škole, škole jezika, auto škole i slično).

Ključni problem koji školski sistem u Srbiji ima nije to što škole nemaju domene, nego što značaj informatičkog obrazovanja i primene računara i Interneta u obrazovanju uopšte nije prepoznat kao ključni element obrazovne politike u Srbiji. Iz toga proizilazi sve ostalo: to što škola nemaju računare, Internet, adekvatnu nastavu itd.

Dakle, RNIDS bi u principu lako mogao da napravi donaciju odgovarajućeg broja edu.rs domena za sve škole u Srbiji (red veličine 1400 edu.rs domena) ili da napravi poseban second-level domen koji bi se delegirao poput ac.rs, ali to će imati pravi smisao samo ako se neka takva akcija uradi u sklopu neke šire akcije za podizanje ICT nivoa u školama tj. ako se ti domeni zaista stave u upotrebu. Sve drugo nema smisla i ti domeni bi samo trulili u registru...

Pozdrav,
Sloba
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Besplatan edu.rs domen svakoj školi u Srbiji06.03.2009. u 11:53 - pre 183 meseci
Citat:
dankoj: Umesto da ppokloni školi domen i plati 1440din PDV-a na tu transakciju možda bolje da RNIDS pokloni svakoj školi po 1400din i da ona sam akupi domen na tržištu.


izivni kome da plati 1440din PDV na tu transakciju? RNIDS ne bi nikakve troskove imao, sem sto bi ukucao imena domena...
 
Odgovor na temu

Gost




Profil

icon Re: Besplatan edu.rs domen svakoj školi u Srbiji06.03.2009. u 12:03 - pre 183 meseci
Citat:
flylord: izivni kome da plati 1440din PDV na tu transakciju? RNIDS ne bi nikakve troskove imao, sem sto bi ukucao imena domena...


Pa Republici Srbiji. Nije loše znati zakone pre diskusije, u ovom slučaju zakon o PDV.
 
Odgovor na temu

m257

Član broj: 132139
Poruke: 398
*.static.ikomline.net.



+5 Profil

icon Re: Besplatan edu.rs domen svakoj školi u Srbiji06.03.2009. u 13:00 - pre 183 meseci
Za početak, drago mi je što vidim da se u diskusiju uključilo još članova UO RNIDS i nadam se da će ostati konstruktivna. :)

Citat:
Umesto da ppokloni školi domen i plati 1440din PDV-a na tu transakciju možda bolje da RNIDS pokloni svakoj školi po 1400din i da ona sam akupi domen na tržištu.


Ta cifra PDVa je izvedena iz one od 8.000 dinara koliko RNIDS naplaćuje registraciju. Ali sve se to lako da zaobići, ako bi UO RNIDSa smanjio cene direktne registracije za određene kategorije.

No, mislim da se škole ne bi bunile ni sa tom tvojom idejom, da svakoj od njih RNIDS pokloni namenski novac za registraciju određenog domena. A ne bi se bunili ni OR. :)))

Citat:

Ovo me mnogo podseća na akciju gde Telekom poklanja školama ADSL samo da bi suzbio konkurenicju i pravio PR, pa posle kuka da nema dovoljno prihoda jer su mu niske cene tamo gde nema konkurencije.


Poređenje sa Telekomom nije na mestu. RNIDS nije nikome konkurencija jer je on NEPROFITNO PREDUZEĆE, Telekom to nije. A što s PR tiče mislim da mu ništa ne bi falilo.

Citat:

Kod škola konkretno ja lično smatram da RNIDS ne treba ni da deli domene (koji su za edu.rs već ionako jeftini) ni da deli para školama već da nađe način da pomogne školama da ostave prisustvo na Internetu kroz objašnjavanje razloga zašto i neku organizacionu pomoć (mogu se smisliti modeli). Sama registracija domena ne znači puno - nama treba više sadržaja na srpskom jeziku i na nacionalnom domenu.


Slažem se. Ali opet ne vidim jasan razlog zašto RNIDS i pored svega toga opet ne bi poklanjao domene školama. To što su jeftini pa mogu sami da ih kupe nije neki razlog. Ostalo ću objasniti u odgovoru na Slobin post dole.

Citat:
 Namena edu.rs domena nije primarno za osnovne i srednje škole, nego mnogo šire -- za sve koji pružaju neku vrstu obrazovne delatnosti (državne i privatne osnovne i srednje škole, škole jezika, auto škole i slično).


Jasno kao dan. Samo ipak sada mislim da je u startu napravljena greška što neki second-level domen u startu nije makr rezervisan i za osnovne i srednje škole.

Citat:

Ključni problem koji školski sistem u Srbiji ima nije to što škole nemaju domene, nego što značaj informatičkog obrazovanja i primene računara i Interneta u obrazovanju uopšte nije prepoznat kao ključni element obrazovne politike u Srbiji. Iz toga proizilazi sve ostalo: to što škola nemaju računare, Internet, adekvatnu nastavu itd.


Potpuno se slažem ali mi ovde ne diskutujemo direktno o ključnom problemu.

Citat:

Dakle, RNIDS bi u principu lako mogao da napravi donaciju odgovarajućeg broja edu.rs domena za sve škole u Srbiji (red veličine 1400 edu.rs domena) ili da napravi poseban second-level domen koji bi se delegirao poput ac.rs, ali to će imati pravi smisao samo ako se neka takva akcija uradi u sklopu neke šire akcije za podizanje ICT nivoa u školama tj. ako se ti domeni zaista stave u upotrebu. Sve drugo nema smisla i ti domeni bi samo trulili u registru...


Dok sačekamo da takva neka akcija krene načekaćemo se.... O tome se stalno priča, a ništa konkretno se ne radi. I stičem utisak da svi čekaju da neko drugi to pokrene, a niko ne uzmia stvar u svoje ruke.

Zašto RNIDS ne bi bio neka vrsta katalizatora svega toga? Zašto ne bi uradio makar neki mali ali značajan početak? Evo, počeće za početak od poklanjanja domena školama koje imaju kakvu takfu infrastrukturu da te domene i iskoriste (to su one koje su ih već registrovale). Zato i kažem da bi RNIDS delio domene tek kada bi mu se neka škola obratila sa tom molbom.

Na kraju krajeva, opet kažem, to bi i RNIDSu značilo, kroz bolju reputaciju i ugled!
 
Odgovor na temu

m257

Član broj: 132139
Poruke: 398
*.static.ikomline.net.



+5 Profil

icon Re: Besplatan edu.rs domen svakoj školi u Srbiji06.03.2009. u 13:14 - pre 183 meseci
BTW, samo da dodam. Ako ćemo uopšte da pričamo o mogućnosti da se jednog dana neki second-level domen delegira školama onda UO RNIDSa po hitnom postupku na sledećoj sednici MORA da rezerviše takav (te) domene, pa da čekaju dan kad (ako) će se upotrebiti. U suprotnom će se sirurno uskoro svi dvoslovni i troslovni brzo rasprodati (ako već nisu)!!
 
Odgovor na temu

Gost




Profil

icon Re: Besplatan edu.rs domen svakoj školi u Srbiji06.03.2009. u 13:45 - pre 183 meseci
RNIDS treba da se bavi svojim primarnim poslom, a to su dns i whois za .rs i da se potrude da to radi kako valja.

Sve ostalo je marketing, kome jos uvek nije ni vreme ni mesto. Niti za to postoje resursi.
 
Odgovor na temu

m257

Član broj: 132139
Poruke: 398
*.static.ikomline.net.



+5 Profil

icon Re: Besplatan edu.rs domen svakoj školi u Srbiji06.03.2009. u 14:06 - pre 183 meseci
Ja se izvinjavam ali ipak je neki osnovni red da se neko makar uloguje pre nego što prokomentariše, ne da se krije iza imena "Gost".

Već je prošlo izvesno vreme i ja sam lično prilično zadovoljan kako RNIDS za sada funkcioniše (što ne znači da nema mesta za poboljšanja, naprotiv), pa je red da počne polako da se razmišlja i šta dalje. Marketing jeste sa jedne strane ali je sa druge takođe i nešto što se zove socijalna odgovornost. RNIDS eksploatiše nacionalno dobro ove zemlje, na kome čak mnoge firme sasvim pristojno zarađuju. Red je da se nešto ipak i uradi za opštu korist te iste nacije! Ne kažem da bi to trebalo da se desi odmah sutra ali u neko dogledno vreme svakako da.
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Besplatan edu.rs domen svakoj školi u Srbiji06.03.2009. u 21:55 - pre 183 meseci
Citat:
Gost: Pa Republici Srbiji. Nije loše znati zakone pre diskusije, u ovom slučaju zakon o PDV.


a izvini ako nekom poklonis svoju uslugu koju nisi kupio ni od koga, koji to PDV placas?? Mozes platis porez na poklon eventualno, al ne PDV

Citat:
m257: Ja se izvinjavam ali ipak je neki osnovni red da se neko makar uloguje pre nego što prokomentariše, ne da se krije iza imena "Gost".
.


Nema potrebe da se izvinjavas, nece vise niko da pise na ovoj temi ko je neulogovan. Zelim da znam sa kim pricam... Mnogi od nas se ovde znamo, i ne vidim razlog da se krijemo jedan od drugih.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Besplatan edu.rs domen svakoj školi u Srbiji06.03.2009. u 23:11 - pre 183 meseci
Citat:
m257
RNIDS bi mogao da pokrene jednu veoma lepu i korisnu akciju - Da svakoj državnoj osnovnoj i srednjoj školi, koja to poželi, pokloni na nekograničeno korišćenje po jedan edu.rs domen.


Taman posla! RNIDS da nas dere sa bezobraznim cenama da bi neko me nesto poklanao? Nece da moze. Ako RNIDS ima viska para, onda mora da spusti cene.

A domene skolama neka obebzedi drzava, to je njen posao, tako sto ce da ih kupi. Doduse, RNIDS je vec na putu da drzavi pokloni izvetan, prilicno veliki broj domena, moze im se, toliko su para nagrabili od nas da sad mogu da dele sakom i kapom.

Uostalom, sve vidjenije skole vec imaju domene, i to po pravilu nisu .RS domeni neko neki kulturniji, obicno edu ili org.

Citat:
dankoj
Kod škola konkretno ja lično smatram da RNIDS ne treba ni da deli domene (koji su za edu.rs već ionako jeftini) ni da deli para školama već da nađe način da pomogne školama da ostave prisustvo na Internetu kroz objašnjavanje razloga zašto i neku organizacionu pomoć (mogu se smisliti modeli).


RNIDS nije placen da radi bilo sta drugo osim da administrira nacionalni domen sto mu je u statutu zapisano kao delatnost. Jedini veci bezobrazluk od bezobrazno visokih cena bi bilo trosenje tih para koje su nama otete na bilo sta sto nije vezano za administraciju domena.


Citat:

Eto, Pedja bi to lepo mogao da realizuje u svom iz.rs domenu i pokaze kako se to radi!


Hvala na pitanju, nekoliko skola vec jeste upotrebilo iz.rs domene za svoje sajtove i to im vrlo lepo radi.

Ko god zeli, moze da uputi skole na ww.iz.rs servis, jer su iz.rs domeni tome i namenjeni. Tako cete u stvari napraviti dva dobra dela, em cete skolama obezbediti dobar domen em RNIDS ni OR za to nece dobiti ni prebijenu zutu paru.


Citat:
twiddle:
Dakle, RNIDS bi u principu lako mogao da napravi donaciju odgovarajućeg broja edu.rs domena za sve škole u Srbiji


Za to bi neko popio vrlo masnu krivicnu prijavu. Da donirate nase pare? Sto ne donirate svoje? Igrajte se vi humanizma o svom trosku, lako je otimati pa deliti. Robin Hud je bar otimao od bogatih, a vi otimate od koga god mozete.


Citat:
flylord
izivni kome da plati 1440din PDV na tu transakciju? RNIDS ne bi nikakve troskove imao, sem sto bi ukucao imena domena...


RNIDS tvrdri da ima troskove i to veoma visoke, pa je zbog toga cena domena bezobrazno visoka. Jeste da ne znaju sad kako da potrose 70 miliona koliko su nam pokupili, ali vazno je da su pare pod njihovom sapom. Eto, razmisljaju i da se bace u donatorsku delatnost, ne znajus ta ce sa parama.

Ako RNIDS pokloni i jedan jedini domen to je onda zloupotreba. Domene moze samo da naplacuja a prihod da trosi samo na adminsitraciju RS domena. Sve van toga je odlican povod za sudski postupak.

Citat:

Poređenje sa Telekomom nije na mestu. RNIDS nije nikome konkurencija jer je on NEPROFITNO PREDUZEĆE


RNIDS nije neprofitna organizacija. MA koliko se dunkcioneri RNIDS upinjali da ga u javnosti predstave kao neprofitnu organizaciju, ipak nisu zeleli da je kao takvu registruju, vec je registorvana kao komercijalna organizacija i za nju ne vaze ogranicenja koja inace zakonski slee ako je organizacija registrovana kao nekomercijalna. TO je u stvari privatna prcija nekolicine ljudi koji na svemu tome prave ogroman profit.

Citat:
m257
Ali opet ne vidim jasan razlog zašto RNIDS i pored svega toga opet ne bi poklanjao domene školama.


Zato sto mi placamo troskove RNIDS, zato sto su domeni bezobrazno skupi i dok mi sa jedne strane trazimo da drasticno smanje cene domena da bi ih doveli na realne, njihovo poklanjanje tih domena o nasem trosku bi zaista bilo kriminalno.

Citat:

Zašto RNIDS ne bi bio neka vrsta katalizatora svega toga? Zašto ne bi uradio makar neki mali ali značajan početak?


Katalizator cega? RNIDS nam prvo otme pare pa onda da ispravi nepravdu poklanja ih kome on hoce? Izvini, ja kada hocu da nekome poklonim novac to uradim sam i sam odlucim kome hocu da ga poklonim.

Taj novac je nas, mi smo ga dali za konkretnu namenu, a poklanjanje tog novca bi bilo nenamensko trosenje. Kome je do donacija uvek moze da se masi za svoj dzep i plati kome god zeli i sta god zeli. Ali praviti donacije tudjim novcem bi bio ozbiljan kriminal.


Citat:

RNIDS treba da se bavi svojim primarnim poslom, a to su dns i whois za .rs i da se potrude da to radi kako valja.

Sve ostalo je marketing, kome jos uvek nije ni vreme ni mesto. Niti za to postoje resursi.


RNIDS je marketinske aktivnosti delegirao na OR, bar je ovde tako nedavno receno da je to razlog zasto postoje OR. RNIDS ne bi smeo da uopste trosi novac na bilo sta drugo osim na administraciju nacionalnog domena.


Citat:
m257
Marketing jeste sa jedne strane ali je sa druge takođe i nešto što se zove socijalna odgovornost. RNIDS eksploatiše nacionalno dobro ove zemlje, na kome čak mnoge firme sasvim pristojno zarađuju. Red je da se nešto ipak i uradi za opštu korist te iste nacije! Ne kažem da bi to trebalo da se desi odmah sutra ali u neko dogledno vreme svakako da.


Prvo neka RNIDS spusti cene domen tri puta pa onda ako mu ostane viska para neka deli donacijei bude socijalno odgovoran. Valjda je osnova socijalne odgovornosti realna cena domena, a ne da se domeni naplacuju bezobrazno skupo, a da se onda taj novac nekome poklanja.

Ehej! Samo u prosloj godini RNIDS nije uspeo da potrosi ni POLOVINU para koliko je prihodovao. Treba staviti prst na celo i dobro se zamisliti o tome. To nisu male pare. Samo u prosloj godini RNIDS-u je ostalo nesto manje od 20 miliona viska. To su pare koje su neopravdano naplacene od korisnika. I sta sad te neopravdano naplacene pare treba da odu u donacije?

Nama RNIDS nijednom jedinom prilikom nije rekao da je u cenu domena uracunata i socijalna odgovornost RNIDS-a. Stoji da su se neki ljudi iz RNIDS vrlo dobro oparili, pa ako im je savest necista (mislim, necista je, nego je pitanje da li su oni toga svesni), mogu od svog prljavo zaradjenog novca da budu socijalno odgovorni koliko god im je volja.

Eto prvi Sloba i Danko - umesto da planiraju kako da sa nasim parama budu socijalno odgovorni, neka to bude sa parama svog CRI-ja i SezamPro-a. Oni su tu toliko para zaradili da ne bi ni osetio da poklone svaki po jedno 200 domena skolama. Uostalom samo kao clanovi Upravnog odbora RNIDS za mesecnu nadoknadu koju imaju po osnovu te funkcije mogu sam da kupe svaki po sezdesetak domena za skole.


 
Odgovor na temu

m257

Član broj: 132139
Poruke: 398
*.static.ikomline.net.



+5 Profil

icon Re: Besplatan edu.rs domen svakoj školi u Srbiji07.03.2009. u 00:45 - pre 183 meseci
A ja se taman ponadao da ćemo da, za promenu imamo jednu normalnu diskusiju, bez preteranog flejma i negativnih emocija. Ja samo molim da ovo ne ispadne još jedan Peđa vs. Sloba obračun kod OK korala, tako nešto stvarno ne bih mogao da izdržim. :)

Citat:

Taman posla! RNIDS da nas dere sa bezobraznim cenama da bi neko me nesto poklanao? Nece da moze. Ako RNIDS ima viska para, onda mora da spusti cene.


Apsolutno se slažem kad kažeš da su cene visoke i da je red da ih spuste. Kad to kažem mislim na second-level domene, čije cene su stvarno visoke. Na third level nemam primedbi ali ti domeni nisu ni mnogo atraktivni, ja ih pre doživljavam kao socijalne. Da ne skrećem sa teme, ima drugih tema na kojima se priča o cenama, da sad ne širimo tu priču, prožvakana je X puta.

Citat:

A domene skolama neka obebzedi drzava, to je njen posao, tako sto ce da ih kupi. Doduse, RNIDS je vec na putu da drzavi pokloni izvetan, prilicno veliki broj domena, moze im se, toliko su para nagrabili od nas da sad mogu da dele sakom i kapom.


Pa ko je država, pitam se ja? Pa MI SMO DRŽAVA! Ako država plati te domene, opet smo ih platili mi, kroz porez, ako RNIDS pokloni te domene opet smo ih platili mi, kroz kupovinu domena od RNIDSa. Da ne govorim da država već kupuje domene školama, tako što im daje novac iz budžeta, koje one opet prosleđuju gde im je potreban, između ostalog i za domene, pa pošto smo mi država onda ispada da opet mi te domene plaćamo. :) Sad sam se malo spetljao ali ko razume razume. :)

Drugo, mi ovde govorimo o poklanjanju domena ŠKOLAMA! Zaboga, one nisu "neko". Ja stvarno ne razumem zašto bi neko imao protiv ako se mizerni deo "njegovog" novca podelio tim institucijama!!!! Mnogi od nas imaju decu u tim školama, mnogi će ih tek imati!!

Ja bih mogao da se pobunim ako bi poklanjali iste privatnim školama, ali državnim...

Citat:

RNIDS nije neprofitna organizacija. MA koliko se dunkcioneri RNIDS upinjali da ga u javnosti predstave kao neprofitnu organizaciju, ipak nisu zeleli da je kao takvu registruju, vec je registorvana kao komercijalna organizacija i za nju ne vaze ogranicenja koja inace zakonski slee ako je organizacija registrovana kao nekomercijalna. TO je u stvari privatna prcija nekolicine ljudi koji na svemu tome prave ogroman profit.


Formalno su registrovani kao neprofitna organizacija. Neformalno dobro na domenima zarađuju ali opet veći deo novca ipak ostaje unutar RNIDSa i on ga po zakonu ne može izneti i podeliti svojim članovima. Sad, možemo mi da diskutujemo o tome da li se taj novac troši namenski ili ne. A trošenje novca u ove svrhe (dakle davanje školama) po meni je daleko od nenamenskog!!

Citat:

Taj novac je nas, mi smo ga dali za konkretnu namenu, a poklanjanje tog novca bi bilo nenamensko trosenje. Kome je do donacija uvek moze da se masi za svoj dzep i plati kome god zeli i sta god zeli. Ali praviti donacije tudjim novcem bi bio ozbiljan kriminal.


Po tome bi već mogao da napraviš buku što je RNIDS poklonio akademskoj zajednici ac.rs domen i da to nazoveš kriminalom i nenamenskim trošenjem... Ja stvarno ne smatram da je to što će neko dati deo "mog" novca u obrazovne svrhe kriminal... Stvarno ne verujem gde je ova diskusija skrenula! Iz ove perspektive ipak bi bilo najbolje da RNIDS što pre napravi poseban second level domen za škole koji bi bilo besplatan i mirna bačka!
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Besplatan edu.rs domen svakoj školi u Srbiji07.03.2009. u 01:28 - pre 183 meseci
Citat:
m257:
Ako država plati te domene, opet smo ih platili mi, kroz porez, ako RNIDS pokloni te domene opet smo ih platili mi, kroz kupovinu domena od RNIDSa.


DRazava ima budzet u koji novac dolazi po ustaljenoj metodi. Kada drzava placa iz tog budzeta onda ona nama ne pravi dodatni trosak nego samo trosi ono sto vec po zakonu njoj pripada.

Ako RNIDS poklanja domene onda on nas nova koji je dodatno naplacen trosi za finansiranje budzetskih korsinika. To je nedopustivo.


Citat:

Drugo, mi ovde govorimo o poklanjanju domena ŠKOLAMA! Zaboga, one nisu "neko". Ja stvarno ne razumem zašto bi neko imao protiv ako se mizerni deo "njegovog" novca podelio tim institucijama!!!! Mnogi od nas imaju decu u tim školama, mnogi će ih tek imati!!


Potpuno je nebitno ko je u pitanju. RNIDS ne sme da ima na rasplaganju sredstva koja moze da poklanja. Svi prihodi RNIDS-a su namenski i ne mogu se trositi nenamenski. Ako ima viska para, to znaci da su domeni skupi i da treba spustiti njihovu cenu.

RNIDS se deklarise kao neprofitna organizacija *iako to formalno nije) a to znaci da sav novac koji dobije mora da potrosi namenski - na administraciju RS domena.

Ja prvi ne pristajem da me neko haraci da bi pokalanjao taj novac. Imam ja kome da ga poklonim i sam, kao sto i radim.

Citat:

Formalno su registrovani kao neprofitna organizacija.


Upravo je obrnuto. RNDIS se deklarise kao neprofitna organizacija ali nije registrovan kao neprofitna organizacija.


Citat:

Sad, možemo mi da diskutujemo o tome da li se taj novac troši namenski ili ne. A trošenje novca u ove svrhe (dakle davanje školama) po meni je daleko od nenamenskog!!


Nema tu sta da se diskutuje. Svrha RNIDS-a je administracija RS domena. Nista drugo. novac koji dobija od nas dobija za potrebe odrzavanja domena, a ne da poklanja okolo. Ako poklanja, to znaci da uzima previse novca.

Sta ako im se osladi, pa povecaju cene domena za 50% da bi imali jos vise para za donacije? Sta je sledece da daju donacije svim mogucim udruzenjima? Tako bi se i Slobo opet mogao ovajditi jer on ima najmanje dva udruzenja.

Citat:

Po tome bi već mogao da napraviš buku što je RNIDS poklonio akademskoj zajednici ac.rs domen i da to nazoveš kriminalom i nenamenskim trošenjem...


Nije bas. Akademskoj zajednica sama administrira svoj domen, na svojim serverima, svojim osobljem, u svom prostoru i o svom trosku. To nas korisnike RNIDS-a ne kosta.

Citat:

Ja stvarno ne smatram da je to što će neko dati deo "mog" novca u obrazovne svrhe kriminal...


Ipak jeste, jer je to nenamensko trosenje sredstava.

Citat:

Iz ove perspektive ipak bi bilo najbolje da RNIDS što pre napravi poseban second level domen za škole koji bi bilo besplatan i mirna bačka!


Da, ako bi i administracija tog domena bila van RNIDS-a, recimo opet na akademskoj mrezi.


Medjutim, dizes previse buke ni oko cega. Skolama cena registracije domena nije problem, vec je problem sto ne znaju sta bi sa tim domenima. One koje znaju vec su registrovale, doduse u manjem broju RS domene, ali su stvar vec zavrsile i njima i da poklone te domene ne trebaju im, jer veci imaju uhodane i promovisane domene.

 
Odgovor na temu

dankoj
Danko Jevtović
SezamPro
Beograd

Član broj: 157970
Poruke: 165
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: www.jevtovic.rs


Profil

icon Re: Besplatan edu.rs domen svakoj školi u Srbiji07.03.2009. u 06:52 - pre 183 meseci
Citat:
m257: BTW, samo da dodam. Ako ćemo uopšte da pričamo o mogućnosti da se jednog dana neki second-level domen delegira školama onda UO RNIDSa po hitnom postupku na sledećoj sednici MORA da rezerviše takav (te) domene, pa da čekaju dan kad (ako) će se upotrebiti. U suprotnom će se sirurno uskoro svi dvoslovni i troslovni brzo rasprodati (ako već nisu)!!


Naravno, zato smo o toj mogućnosti pričali pre godinu ipo dana i pravili javne rasprave i sve ostalo i niko nije predložio delegaciju takvog domena ni kome
da se delegira na upravljanje.

Naravno, to se uvek može i naknadno uraditi (u okviru slobodnih domena), ali bi trebalo da neko na Skupštini RNIDS pokrene inicijativu. Ovo ovde je
slobodan javni forum bez ikakve organizacione veze sa RNIDS. Mi (Sloba, povremeno ja i još poneko) diskutujemo u svom ličnom statusu i inicijative
pokrenute ovde nisu zvanične inicijative.

Ukoliko želiš da doprineseš radu RNIDS-a mogu da ti iskreno preporučim da se učlaniš u Skupštinu fonda (o čemu ćešp sve naći na RNIDS sajtu) i kao ravnopravni član učestvuješ.

Danko
 
Odgovor na temu

dankoj
Danko Jevtović
SezamPro
Beograd

Član broj: 157970
Poruke: 165
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: www.jevtovic.rs


Profil

icon Re: Besplatan edu.rs domen svakoj školi u Srbiji07.03.2009. u 07:15 - pre 183 meseci
Citat:
flylord: izvini ako nekom poklonis svoju uslugu koju nisi kupio ni od koga, koji to PDV placas?? Mozes platis porez na poklon eventualno, al ne PDV.


Izvini, ali ja imam više godina i već skoro 20 aktivno učestvujem u ovakvim forumima. Ovo nije upućeno protiv tebe, ali smatram da pre nego što neko krene da izražava mišljenje ima obavezu da se kvalifikuje tako što će stvarno znati nešto o temi. Jeste da je danas vreme Inetrneta, single-click pretraživača i samo guraj rešenja, ali ipak...

Problem RNIDS je što je po prirodi stvari monopolista za registraciju nacionalnog domena. Kada ljudi nemaju izbora oni su nezadovoljni i svaka organizacija koju moraš da koristiš izaziva slična osećanja kod ljudi. U ovom slučaju to je još nakalemljeno na naš mentalitet gde se uvek očekuje top-down organizacija, nema se poverenja u inicijativu pojedinaca i sve se objašnjava nekom zaverom.

Malo su mi dosadili besmisleni postovi Supurovića, Torbice i sličnih diskutanata, ali to je cena javnosti rada pa se ne bunim, čak šta više podržavam njihovo pravo da diskutuju i voleo bih kada bi to bilo smisleno. Ko želi da nešto učini oko nacionalnog domena vrata su mi širom otvorena, ali treba da uđe kroz njih, a ne da sedi u kafiću i pljuje na ulicu.

Elem za porez, mogu samo da te posavetujem da se oko takvih stvari ne oslanjaš na mišljenja nego pročitaš zakon, u ovom slučaju vrlo jasni Zakon o PDV i neočekivano informativni sajt poreske uprave gde je PDV vrlo dobro objašnjem sa FAQ.

RNIDS nije obična privatna firma koja ima pravo da rizikuje poreski prekršaj da bi zakinula nešto državi, a nije ni zaštićeni držvani organ koji pokušava da muva zbog kratkoročnog interesa.
 
Odgovor na temu

dankoj
Danko Jevtović
SezamPro
Beograd

Član broj: 157970
Poruke: 165
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: www.jevtovic.rs


Profil

icon Re: Besplatan edu.rs domen svakoj školi u Srbiji07.03.2009. u 07:22 - pre 183 meseci
Citat:
m257:Ja bih mogao da se pobunim ako bi poklanjali iste privatnim školama, ali državnim...


Samo da napomenem da bih se ja sigurno pobunio za svaku akciju gde bi se nešto delilo državnim školama, a ne privatnim.

Ranije je bilo dosta problema kod administriranja ac.yu domena što privatne akademske ustanove nisu mogle da dobiju domen, pa smo prilikom delegacije ac.rs domena vodili računa da ne dođe do takve neravnopravnosti.
 
Odgovor na temu

srpsko gradjevinarstvo

Član broj: 124392
Poruke: 1188
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Besplatan edu.rs domen svakoj školi u Srbiji07.03.2009. u 09:22 - pre 183 meseci
Osnovni problem RNIDS-a je jedan broj članova skupštine i UO koji misle da su internet i domen .RS nešto što se može blokirati, kontrolisati, uhapsiti, pendrečiti. Dakle prisutno je komunističko razmišljanje. Kada broj tih matorih ćata tamo opadne možemo domenu .RS obezbediti i integracije u Evropu i sve drugo. Mnogo bre nazadnih ljudi ima u tom RNIDS-u.

Ja ih pozivam da se mobilišu i posednu granicu na Horgošu, i brane tu domen .RS i Telekom od nadolazećeg svetskog agresora i okupatora..To je ona stara crvena parola: "Mi to imamo, a CIA ne zna da imamo i nedamo im".

Potrebno je podhitno oterati sve iz RNIDS-a koji su došli iz nic-yu. Neka i dalje registruju domene co.yu kioscima i organizacijama. Ta ekipa mi nije dala punih 11 godina da imam nacionalni domen. To mene kao Srbina i patriotu vređa.
 
Odgovor na temu

[es] :: Informatika :: Besplatan edu.rs domen svakoj školi u Srbiji

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8552 | Odgovora: 33 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.