Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Predavanja iz teorije haosa

[es] :: Matematika :: Predavanja iz teorije haosa

[ Pregleda: 5808 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stalker
Branko Kokanovic
Beograd

Član broj: 11897
Poruke: 606
*.drenik.net



+2 Profil

icon Predavanja iz teorije haosa29.11.2003. u 00:38 - pre 248 meseci
Ovo je mail koji sam dobio od Mense
Citat:
Predavanja će se održati u Art klubu "Taš", Beogradska 71 (Sportski centar "Tašmajdan" u holu plivališta) sa početkom u 12 časova. Klub je opremljen kvalitetnom tehničkom opremom, ozvučenjem i sistemom za video projekciju. Neposredno pored njega nalazi se i kafe u kojem posetioci mogu da se odmore u vreme pauza izmedju predavanja. Predavači i teme su sledeći.

1 Ivan Aničin
Fizički Fakultet, Beograd
Kako je stvaran novi sistem sveta
Evolucija fizike

2 Judžin Stjuart
Savetodavni centar za ekonomska i pravna pitanja
In the centre of changes
A perspective on government transition towards Eupoean Union

3 Nebojša Vasović
Rudarsko-geološki fakultet, Beograd
Teorija Haosa

Dr Ivan Aničin je redovni profesor Fizičkog fakulteta u Beogradu. Oblast naučnoistraživačkog rada mu je nuklearna fizika i fizika čestica, a značajan je i njegov rad na polju popularne fizike. Zahvaljujući karakterističnom i interesantnom stilu, njegova predavanja su oduvek privlačila pažnju studenata. Predavanje "Kako je stvaran novi sistem sveta" će u osnovnim crtama prikazati istorijat evolucije sistema znanja o prirodi, počev od antičke filozofije, preko post-renesansne diversifikacije na posebne prirodne nauke, do savremene integracije tih nauka pod zastavom fizike u novi, jedinstveni, sistem sveta.

Judžin Stjuart je rođen u Irskoj, magistar je evropskog prava i magistar državne politike i uprave. Radi doktorat na pravnom fakultetu u Beogradu. Radio je u Evropskoj komisiji i bio rukovodilac odelenja za državnu pomoć u ministarstvu privrede Irske.

Nebojša Vasović će održati zanimljivo predavanje o tzv. "Teoriji Haosa". Od Isaka Njutna (kraj sedamnaestog veka), do sedamdesetih godina dvadesetog veka, najveća naučno-inženjersko-tehnološka dostignuća čovečanstva postignuta su u okvirima tzv. `linearne nauke`. Početkom osamdesetih godina prošlog veka dolazi do male revolucije u primenjenoj matematici (ili teorijskoj fizici), kada `kritičan` (dovoljno veliki) broj naučnika prihvata temeljne rezultate nekolicine pionira u oblasti tzv. `nelinearne nauke`, tada nazivane `teorija haosa`. U predavanju će, uz maksimalan trud da se izbegnu `teško razumljivi` matematički metodi, biti ukratko objašnjeno kako to `teorija haosa` utiče na mnoge oblasti nauke tj. fiziku, hemiju, meteorologiju, biologiju, medicinu, ekonomiju, geofiziku, sociologiju...


Ako je neko zainteresovan, nek dodje (nadam se da nece da proveravaju da li imate clanske karte...). Moze i da mi se javi na PP, pa da se upoznamo.
PSSST. Nikom ne govorite, ne znam jel sam smeo ovo da uradim!!!
 
Odgovor na temu

W.A.Mozart

Član broj: 17279
Poruke: 63
*.as36.go.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Predavanja iz teorije haosa05.12.2003. u 19:16 - pre 248 meseci
Kako zalim sto nisam u Beogradu....

.-.-.-.-.-.-.- Mozart
 
Odgovor na temu

zed9
Zeljko Stupar
Beograd

Član broj: 15302
Poruke: 45
*.rcub.bg.ac.yu



Profil

icon Re: Predavanja iz teorije haosa06.12.2003. u 02:38 - pre 248 meseci

a kog datuma ???
Z.
 
Odgovor na temu

stalker
Branko Kokanovic
Beograd

Član broj: 11897
Poruke: 606
*.rcub.bg.ac.yu



+2 Profil

icon Re: Predavanja iz teorije haosa06.12.2003. u 12:56 - pre 248 meseci
Izvinjavam se svima sto ne govorim vreme, reci cu svima preko PP-a, ali ne bih ovako javno, ipak sam "ukrao" ovo
 
Odgovor na temu

zed9
Zeljko Stupar
Beograd

Član broj: 15302
Poruke: 45
*.rcub.bg.ac.yu



Profil

icon Re: Predavanja iz teorije haosa16.12.2003. u 00:18 - pre 247 meseci
Citat:
stalker:
Izvinjavam se svima sto ne govorim vreme, reci cu svima preko PP-a, ali ne bih ovako javno, ipak sam "ukrao" ovo


Ipak nisam stigao da odem (
Video sam ipak obavestenje na tasu i cini mi se da bi pustali i
one koji nisu clanovi mense..
Da li si ti bio??
Ako jesi, mozes li ukratko da kazes kako je bilo? (samo za haos)
Mene interesuje dokle se stiglo, i tako neke zanimljive stvari kao
prakticna primena itd..

Z.
 
Odgovor na temu

stalker
Branko Kokanovic
Beograd

Član broj: 11897
Poruke: 606
*.drenik.net



+2 Profil

icon Re: Predavanja iz teorije haosa17.12.2003. u 22:51 - pre 247 meseci
[Ukratko]
Predavanje mi se u principu nije svidelo. Predavac je doktorat dobio na teoriji haosa izucavajuci sisteme u medicini (bakterije, bolesti...) i nema sumnje da "poznaje" materiju, ali nekako nije uspeo da se spusti na nivo nas laika. Ceo program je bio koncipiran da je on ukratko objasnio svoju doktorsku disertaciju, a ostali deo je bio za nasa pitanja. Za to vreme nam je pokazao atraktore i cemu sluze, ali preko svega je prelazio mnogo brzo. Kad su dosla pitanja-od debilnih do iskusnih, covek je sve nekako uspeo da prebacuje na njegove bakterije i ni na jedno pitanje nije konkretno odgovorio.
Dokle se stiglo: Koliko sam ga ja razumeo - nigde. Pioniri su, 60-tih, pokusavali da prave sto realnije sisteme, sa sto vise diferencijalnih jednacina (i preo 60), ali se danas uglavnom ne ide preko sistema od 3 diferencijane jednacine sa parametrima. Cela nauka se jos uvek svodi na to da se ispituje pod kojim uslovima (za koje vrednosti parametara) sistem postaje haotican. E, kad se zna da je haotican (nekoliko provera postoji) dalje se nista ne moze odrediti:>. Trebalo bi da ovim haoticnim sistemima moze da se modeluje deo stvarnosti (berza, vreme, ti njegovi virusi...), ali prethodno, koliko sam ja razumeo, moramo znati parametre, i to sto vise njih, kao i naci prave sisteme diferencijalnih jednacina.
[/Ukratko]
 
Odgovor na temu

W.A.Mozart

Član broj: 17279
Poruke: 63
*.as36.go.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Predavanja iz teorije haosa21.12.2003. u 22:00 - pre 247 meseci
Steta, izgleda da je od velikog stuba prasine ostala samo jedna cestica. Finalni zakljucak je... ?




 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Predavanja iz teorije haosa

[ Pregleda: 5808 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.