Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

problem oko uplata i oznacavanje racuna da su uplaceni

[es] :: Access :: problem oko uplata i oznacavanje racuna da su uplaceni

[ Pregleda: 3204 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

strucchy
strucchy
FIT
Podgorica

Član broj: 174723
Poruke: 63
62.4.47.*



+1 Profil

icon problem oko uplata i oznacavanje racuna da su uplaceni05.02.2009. u 19:23 - pre 185 meseci
Zdravo svima,
Imam problem pomalo cudan al sta cu, radi se o sledecem. Imam tabelu racuni , kupci i uplate. svaka od njih ima pk. Povezani su preko pk idKupca. sldeca stvar je problem korisnik oce samo da unosi uplate tipa idKupca datumUplate i iznosUplate. i sad oce da mu napravim report da uzme sve racune i sve uplate da vidi saldo tog kupca, ali oce tipa da mu npr suma racuna iznosi 100 eur (5 racuna po 20eur) a uplata npr 90eura (npr 2 uplate po 40 eura i jedna 10)do tada oce da mu oznacim da su placena prva 4 racuna(jer je uplatio 90e i mogu da rasknizim 90e a 10e duguje), al pri tome da na izvestaju pise da nije platio 5racun i da duguje za njega 10eur . i dalje kad nastavi da uplacuje da mu se nastavi rasknizavanje racuna . ja sam mu predlozio da mu vezem uplate za racun al on nece tako jer nece da ima poziv na broj kad mu uplacuju u banku jer tako robu daje pa mu neko danas uplati pola sutra pola i sve tako. Kako ovo da rijesim!?
Sta da ti kazem, kad sve znas! net je svuda !
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: problem oko uplata i oznacavanje racuna da su uplaceni05.02.2009. u 20:10 - pre 185 meseci
Zakaci tabelu pa da vidimo. :-)
 
Odgovor na temu

strucchy
strucchy
FIT
Podgorica

Član broj: 174723
Poruke: 63
62.4.47.*



+1 Profil

icon Re: problem oko uplata i oznacavanje racuna da su uplaceni05.02.2009. u 20:21 - pre 185 meseci
eto brate postavio sam i bazu , spasavaj me brate!
Sta da ti kazem, kad sve znas! net je svuda !
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

golic
Doboj

Član broj: 91529
Poruke: 82
79.143.171.*



Profil

icon Re: problem oko uplata i oznacavanje racuna da su uplaceni05.02.2009. u 20:34 - pre 185 meseci
Znaci jedan kupac moze imati vise racuna, a isto tako za jedan racun moze biti vise uplata-veze 1:vise.
Znaci covjek hoce analiticku karticu.Mozda bi trebao dodati status stavke (otvorena/zatvorena) tako da kasnije mozes kupcima izvuci i IOS (izvod otvorenih stavki).Da li treba da zatvara stavke hronoloski od najstarijeg otvorenog racuna, posto se ne poziva na broj?
 
Odgovor na temu

strucchy
strucchy
FIT
Podgorica

Član broj: 174723
Poruke: 63
62.4.47.*



+1 Profil

icon Re: problem oko uplata i oznacavanje racuna da su uplaceni05.02.2009. u 20:39 - pre 185 meseci

jeste jedan kupac ima vise racuna. a jedan kupac moze da plati taj racun iz vise puta al nece da ima poziv na broj znaci da ga ne vezem sa racunom. a hoce da ima kartice i da rasknjizava racune od najstarijeg datuma pa nadalje. pa i ja sam mislio tipa nesto da dodam u tabelu racun placen nije placen al kad mi suma uplata bude ok onda da sam oznaci da je placen ili ima neki drugi nacin . ne znam kako to da uradim, a frka me puca jos mi je to ostalo da sredim. on oce karticu kupca njegov saldo koliko on duguje koliko je uplatio i koje je racune izmirio, al kad uplacuje da se ne veze za racun nego tipa upalti danas 50 sutra 100 itd a da mu skida racune sa liste
Sta da ti kazem, kad sve znas! net je svuda !
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: problem oko uplata i oznacavanje racuna da su uplaceni05.02.2009. u 21:24 - pre 185 meseci
Kveri ovde, kveri onde i evo ga resenje:


Kveri zStatusRacuna ti pokazuje sve racune i njihov status = {'Razduzen','Nerazduzen'}
Taj kveri je baziran na zKumulativRacuna i zZbirUplataPoKupcu a oni opet baziraju se na zKumulativRacuna i zIznosRacuna.

Ako hoces da izlistas recim samo nerazduzene racune, pogledaj zNeRazduzeniRacuni.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

strucchy
strucchy
FIT
Podgorica

Član broj: 174723
Poruke: 63
62.4.47.*



+1 Profil

icon Re: problem oko uplata i oznacavanje racuna da su uplaceni05.02.2009. u 21:39 - pre 185 meseci
hvala puno zidar , al ima problem posto racun moze biti minusni , znaci kad je racun minusni da to racuna kao da je kupac platio i da automatski taj rasknizi i da mu doda na isnos uplata jos taj pozitivan iznos. jer sma se zbunio sad u vezi ovog minusnog kad vidjoh,. a kako ti se dopada ovo ostalo sto sam uradio?
Sta da ti kazem, kad sve znas! net je svuda !
 
Odgovor na temu

mkaras
Marko Karas
Beograd

Član broj: 66087
Poruke: 427



+19 Profil

icon Re: problem oko uplata i oznacavanje racuna da su uplaceni06.02.2009. u 07:44 - pre 185 meseci
Račune složiš po datumu, kao i uplate i računaš zbir uplata. Račune sabiraš dok ne dobiješ zbir jednak ili manji od zbira uplata. Ono što ti preostane su neplaćeni računi.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: problem oko uplata i oznacavanje racuna da su uplaceni06.02.2009. u 08:31 - pre 185 meseci
Izbaci sva izračunata polja koja čuvaš u tabelama (tipa iznos, iznosSPDV i sličn). Ovako samo opterećuješ model i otežavaš održavanje konzistentnosti (čvrstine i ispravnost) podataka u tabelama. Dovoljni su samo elementarni podaci: kolicina, cijena, cijen-rabat i slično. Sve ostalo se može uvek izračunati u query-ju ili reportu onog momenta kad za to bude potrebe. Ako ti nekom nesmotrenošću bude obrisan ili pogrešno ručno ažuriran podatak u tim kolonama, bićeš u neprilici i izgubićeš silno vreme da uspostaviš rečenu konzistentost.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: problem oko uplata i oznacavanje racuna da su uplaceni06.02.2009. u 17:56 - pre 185 meseci
@strucchy:
kako lepo rece mkaras
Citat:
Račune složiš po datumu, kao i uplate i računaš zbir uplata. Račune sabiraš dok ne dobiješ zbir jednak ili manji od zbira uplata. Ono što ti preostane su neplaćeni računi.

Tako su radili kveriji u prvoj varijanti. Prva varijanta radi uzima u obzir negativne racune tako sto oni smanjuju kumulativ racuna. medjutim, vidim da imas kupca koji nema ni jedan pozitivan racun, nema ni jednu pozitivnu uplatu, ali ima negativan racun. Prva varijanta prikazuje i ovo, druga bas i nece.

Citat:
hvala puno zidar , al ima problem posto racun moze biti minusni , znaci kad je racun minusni da to racuna kao da je kupac platio i da automatski taj rasknizi i da mu doda na isnos uplata jos taj pozitivan iznos. jer sma se zbunio sad u vezi ovog minusnog kad vidjoh.


Evo druga varijanta. Ali dalje moras sam. Pokazao sam ti kako se radi i koje su ti mogucnosti (kumulativi, UNION, kako se negativni racuni dodaju uplatama i tako dalje). Prouci kverije i vidi sta ti od toga odgovara.



Kako mi s svidja aplikacija? nemam komentar jer knjigovodstvo nije moja oblast. za to je merodavniji Getsbi. Sto se mene tice, pitao si interesantno pitanje i ja sam ti pokazao kako se to moze resiti kverijima. Da li je to dobra ili losa poslovna i knjigovodstvena praksa, ne znam, nije moja oblast.

Srecan rad.

:-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

strucchy
strucchy
FIT
Podgorica

Član broj: 174723
Poruke: 63
62.4.47.*



+1 Profil

icon Re: problem oko uplata i oznacavanje racuna da su uplaceni06.02.2009. u 20:27 - pre 185 meseci
Zidar hvala puno , upravo prepravljam sve greske,
Getsbi sredjujem to sto si mi rekao , nadam se da ce biti ok!
Eto kad zavrsim pa da vidimo ako bude OK da se stavi u gotova resenja.!

:)

Sta da ti kazem, kad sve znas! net je svuda !
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: problem oko uplata i oznacavanje racuna da su uplaceni

[ Pregleda: 3204 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.