Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preseljenje u Sloveniju/Ljubljanu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Preseljenje u Sloveniju/Ljubljanu

[ Pregleda: 17359 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gioklio
programer, freelance

Član broj: 210688
Poruke: 3
*.ptt.rs.



Profil

icon Preseljenje u Sloveniju/Ljubljanu30.01.2009. u 17:44 - pre 185 meseci
Imam ponudu za posao u Sloveniji (Ljubljana verovatno) i zelja mi je da mi se posle par meseci pridruzi i porodica. Ono sto me brine je skola posto imam cerku 2. razred i cenim da ce joj to biti poprilicno stresna situacija, narocito zbog jezika. Imam dva pitanja:

1. Da li moja cerka, ima pravo na skolovanje u Sloveniji?
2. Da li mozda postoje skole na srpskom ili da li neko mozda zna na koji nacin da je pripremim za slovenacki jezik.

Molim sve koji su imali slicno iskustvo ili znaju nekoga koje iskusio nesto slicno da mi daju savet.

Unapred hvala!


[Ovu poruku je menjao gioklio dana 30.01.2009. u 18:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zmau
Dragan Jovanović
programer
Šabac

Član broj: 80834
Poruke: 290
*.dynamic.sbb.rs.



+80 Profil

icon Re: Preseljenje u Sloveniju/Ljubljanu31.01.2009. u 00:52 - pre 185 meseci
Citat:
Da li mozda postoje skole na srpskom

Ne verujem, obzirom da sam se svojevremeno raspitivao (i u Ljubljani) i nisam pronašao ništa na tu temu. A i družio sam se tamo sa ljudima iz različitih delova balkanske emigracije.

Citat:
zelja mi je da mi se posle par meseci pridruzi i porodica

Izvini za off topic, ali da li si se raspitao da li ovo možeš ovako brzo da izvedeš ? Pročitaj (ako već nisi) http://www.elitesecurity.org/t296461-0#2081487.

Citat:
na koji nacin da je pripremim za slovenacki jezik

Dok ne smisliš nešto konkretnije, možete da počnete da slušate Lačnog Franca (recimo), da detetu (a i vama) jezik malo uđe u uho. I da gledate slovenačku televiziju, ako ste u mogućnosti. U vestima se naravno govori najpravilnij jezik. I može relativno dosta stvari da se ukapira tako usput. (A nadam se da će to detetu da ide brže nego nama matorima.)

Naravno, ako će dete tamo u školu, moraće dosta ozbiljnije da se pozabavi jezikom, ali ni ovo nije loše za zagrevanje.
it works on my machine
 
Odgovor na temu

reject
Ivan Pesic
Bgd

Član broj: 7659
Poruke: 2209
89.110.203.*

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: Preseljenje u Sloveniju/Ljubljanu31.01.2009. u 03:19 - pre 185 meseci
Slovenci su mnogo zeznuti po pitanju drzavljanstva i viza uopste. Cekao sam nekoliko meseci da dobijem
radnu vizu iako su svi papiri zavrseni i predani. Kasnije sam jedva (ali jedva) sredio turisticku vizu za
moju devojku koja je vizu dobila nakon sto je ona pocela da vazi.

Neko je Slovencima rekao da su oni 'brana evrope' te da moraju da cuvaju evropu od istocnih 'barbara'
tj. Srba, Hrvata i Bosanaca i oni su to ozbiljno shvatili. Da se razumemo, prosecan covek na ulici nema
nista protiv nas, cak nas gotive, ali administracija ima i to pokazuje na svaki moguci nacin.

Naravno, posle raspada SFRJ su podelili dosta drzavljanstava ljudima koji su se tamo nasli, pa su onda
ovi doveli svoje koji su doveli svoje... i tako. Skoro svaki vozac gradskih autobusa u Ljubljani je jaran.
Svaki peti ce ti ponuditi semu za sverc robe ovamo onamo. :)

Sto se skola tice, znam samo za fax, bivsi kolega koji je inace Grk morao je da provede godinu dana
u zemlji i da nauci jezik da bi mogao da upise fax tamo. Nema skolovanja bez slovenackog jezika.

Drugo, drzavljanstvo se ceka (mislim, nisam siguran) 10 godina, znam za jedan slucaj gde je neko
dobio posle 7, ali preko debele veze. Trece, dok ne dobijes drzavljanstvo, nista ne mozes da uradis,
tj. tesko da mozes da zivis mnogo bolje nego u Srbiji.

Slovenci generalno nemaju velike plate, ali mogu da dizu kredite tako da se voze pristojna kola i
uglavnom se pristojno zivi. Stranci naravno ne mogu da dizu kredite, mesecno treba da odvoje
dosta para za rentu za stan (moja iskustva, 300e za stancic (soba, kuhinja, kupatilo - bez ves masine,
za dve osobe ok) i oko 600e za stan koji bi komotno primio porodicu sa detetom ili dva ako su manja).
Komunalije nisu nesto skupe, ne mogu da se setim ali znam da mi struja/voda/gõvna/internet nikad nisu
predstavljala problem.

Sto se tice hrane, nije skuplja nego kod nas, pogotovo ako gledas sta kupujes tj. kupujes stvari
koje su na popustu ili iz nekog razloga jeftinije a istog kvaliteta kao ostale. Klopa po restoranima
nije skupa ukoliko ne moras da platis za stan svakog meseca :D. Alkohol im je mnogo jeftin i kupuje
se i trosi u ogromnim kolicinama. Isto, menza u merkatoru je ok opcija (ovo sto nasi nesrecnici misle da
je cool fancy 'jedemo u merkatoru'), za male pare se najedes, ako te nije sramota da jedes sa njihovom
sirotinjom, studentima i penzionerima. Cigare su im bolesno skupe, a ne mozes da preneses vise od
jednog boxa cigara. Naravno, mozes da prijavis jedan a da drugi (i treci) rasturis na paklice po stvarima
i dzepovima i ukoliko te nama posebno naklonjeni hrvatski carinici ne pretresaju detaljno (desilo mi se
vise puta) mozes da prodjes sa malim troskovima za duvan.
Ako mislis da cesce ides ovamo onamo, povratna karta Ljubljana-Beograd izadje oko 50e. Takodje, tamo
svi kupuju flasiranu vodu - ja nisam, pio sam cesmovacu i nista mi nije falilo (za sada), tako da ne znam
koliko bi trosio na vodu za pice (ako ides tamo sa porodicom, bar deca treba da piju 100% zdravu vodu).

Grub racun je da ako platis mali mali stancic (300+100), posteno ali obazrivo jedes (150), pijes (50)
i obidjes rodbinu dvaput mesecno (100), koristis gradski prevoz (50) i kupujes odecu u Srbiji ili se
oblacis u supermarketu (najgora krs roba) (50) treba da imas platu od 800evra da bi preziveo.
Koliko sam ja gledao, retko koji stan u Ljubljani u ponudi na koriscenje ima ves masinu, a da mu cena
nije mnogo veca od ostalih, znaci to je u startu obavezan trosak jer su im perionice vesa skupe.

Najvise se isplati ici na varijantu posla (to su uglavnom fizicki i zanatski poslovi) sa smestajem (barake)
jer ti onda ostaje onih 300+ evra, ali onda nema price o porodici i zivotu tamo, nego te nakon 15 dana
rada istovare ovamo pa posle opet vadis 'poslovnu' vizu i tako.

Generalno, ako pogodis dobru platu (bolju nego sto tamo ima Slovenac), bice ti super. Ako pogodis njihovu
platu ili ispod, imaces problema dok ne dodjes do drzavljanstva. Naravno, uz svoj posao vikendom mozes
da imas dodatnu delatnost prenosenja zanimljivih predmeta preko granica sto ti moze doneti jos jednu do
jednu i po platu, dok ne dobijes zabranu ulaska u zemlju. :D Automobili koji su presli 100.000 su extra jeftini,
ali ne mozes da ih uvezes ovamo, Jugice mozes da uzmes za 30-50 evra i to u pristojnom (koliko to Jugo
moze biti) stanju, pa ako znas nekog majstora sa ove strane... :)

Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
Odgovor na temu

gioklio
programer, freelance

Član broj: 210688
Poruke: 3
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Preseljenje u Sloveniju/Ljubljanu31.01.2009. u 10:41 - pre 185 meseci
@zmau: da, procitao sam sve u vezi Slovenije na ovom forumu (a i sire) pre nego sto sam pokrenuo temu, pa i onaj tvoj post. Ne znam samo zasto mislis da ne mogu da povedem porodicu 'tako brzo' kad si upravo ti rekao da si to uradio. Uostalom nije bitno da li ce to biti za dva ili sest meseci.

@reject: hvala na informacijama i na trudu ali, nemoj pogresno da me shvatis, debelo si promasio temu i dajes mi odgovore na nepostavljena pitanja: koliko kosta autobuska karta, ko vozi gradski bus, sta moze da se svercuje,... Takodje dajes i par dezinformacija: dok ne dobijes drzavljanstvo, nista ne mozes da uradis, automobili koji su presli 100.000 su extra jeftini, ali ne mozes da ih uvezes ovamo... Rekao bih da si ti debelo nezadovoljan onim sto si postigao u Sloveniji i imam razumevanje za to sto si otvorio dusu, ali meni trebaju odgovori na dva pitanja iz prve poruke ove teme.
 
Odgovor na temu

reject
Ivan Pesic
Bgd

Član broj: 7659
Poruke: 2209
89.110.201.*

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: Preseljenje u Sloveniju/Ljubljanu31.01.2009. u 11:17 - pre 185 meseci
Nisam nezadovoljan Slovenijom, meni je bilo tamo super.

Sve sto sam napisao, napisao sam u cilju da se ne zaletis kao sto se mnogi zalecu pri odlasku iz
zemlje i da se dobro preracunas pre nego sto krenes. Koliko shvatam, kod nas vazi zabluda
da je tamo mnogo dobro za zivot, jer to je evropa, pa reko ajde da napisem kako je u stvari.
Da je meni neko pre odlaska ovako ispostavio prosecne mesecne troskove i opcije koje 'tujac'
tamo ima, sigurno bi mi bilo bolje tamo, tj. znao bih tacno gde idem.
U ostalom, ako tebi nije korisno, nekom ce sigruno biti.

Sto se tice tvojih pitanja, probaj da se informises u ambasadi, mada nikad nisam od njih dobio previse
korisne informacije i uglavnom sam pricao sa govornim automatom, vise koristi je bilo od pandura koji
cuvaju ambasadu, jer su pristojno upuceni u pitanja koja ljudi obicno postavljaju i usput su mnogo
ljubazniji od onih u ambasadi. Najsigurniji nacin da saznas sta te zanima jeste da se neko ko tamo
zivi raspita i odgovori ti.

Just for the record, nisam rekao sta valja svercovati, niti predlozio bilo kome da se time bavi,
vec da ce ti svaki peti 'nas' ponuditi neku kombinaciju. :)

Sto se tice 'dezinformacija' oko cena auta, ako Calibra iz '91 za 900e nije jeftina, ja ne znam sta je.

I da, sve iznete cifre vaze za period pre nego sto su presli na evro, a buduci da tamo niko nije bio
previse zadovoljan sto moraju preci na evro, predpostavljam da su cene otisle malo gore.
Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4413
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: Preseljenje u Sloveniju/Ljubljanu31.01.2009. u 13:38 - pre 185 meseci
Što se jezika tiče, lokalna udruženja Slovenaca imaju škole jezika i za decu. S obzirom na starost i na svrhu učenja, mislim da bi za tvoju ćerku to bilo besplatno. U svakom slučaju, ostavljao sam u nekoj od tema veznih za dobijanje slovenačkog državljanstva spisak društava Slovenaca po Srbiji pa obrni telefon najbližeg i pitaj.

@reject
Citat:
Da je meni neko pre odlaska ovako ispostavio prosecne mesecne troskove i opcije koje 'tujac'
tamo ima, sigurno bi mi bilo bolje tamo, tj. znao bih tacno gde idem.

Čim se rešio da ide tamo, verovatno se već raspitao unapred, a uslovi se ne razlikuju mnogo od bilo koje evropske zemlje. Ko ide bilo gde i misli da ga tamo samo čekaju i da će sve da mu padne sa neba samo od sebe "zato što je to Evropa" je budala i ne treba ni da kreće.

Usput, pravilno se kaže "tujec".


 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

zmau
Dragan Jovanović
programer
Šabac

Član broj: 80834
Poruke: 290
*.dynamic.sbb.rs.



+80 Profil

icon Re: Preseljenje u Sloveniju/Ljubljanu31.01.2009. u 13:41 - pre 185 meseci
Citat:
Ne znam samo zasto mislis da ne mogu da povedem porodicu 'tako brzo' kad si upravo ti rekao da si to uradio.

Naravno da ne mislim da ne možeš :). Samo sam hteo da proverimo da li imaš šemu, obzirom da od nekoliko mojih poznanika koji su emigrirali u Sloveniju pre mene niko nije imao pojma o toj fori ;). Pa, reko, za svaki slučaj.

Citat:
Uostalom nije bitno da li ce to biti za dva ili sest meseci.

Hm, pitaj ostale članove porodice da li je bitno ;). Veruj mi, ovo otezanje ume da bude frustrirajuće.

Citat:
sve iznete cifre vaze za period pre nego sto su presli na evro, a buduci da tamo niko nije bio
previse zadovoljan sto moraju preci na evro, predpostavljam da su cene otisle malo gore

Možeš se opkladiti da su sasvim konkretno otišle gore u međuvremenu.

Citat:
ali administracija ima i to pokazuje na svaki moguci nacin

Moj kontakt sa slovenačkom administracijom je uglavnom bio korektan, naročito u Ljubljani. Samo u ambasadi su me malo konkretnije iznervirali.
it works on my machine
 
Odgovor na temu

gioklio
programer, freelance

Član broj: 210688
Poruke: 3
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Preseljenje u Sloveniju/Ljubljanu31.01.2009. u 14:16 - pre 185 meseci
Samo da pojasnim moju situaciju. Ja znam kolika će mi biti plata, ja znam koliko će mi koštati stan, ja znam da ću dobiti vizu i da ću biti tamo legalno prijavljen sa plaćenim svim doprinosima i znam da sam rešio da odem tamo bez obzira što je "neko rekao slovencima da su oni 'brana evrope'". Ne želim da diskusija ode u "flame" da li otići u Sloveniju ili ne. Meni samo treba informacija da li moje dete ima pravo na redovno školovanje u Sloveniji (valjda besplatno) ako sam ja tamo sa urednom radnom dozvolom i boravišnom vizom. I da li je neko bio u sličnoj situaciji, da se selio iz Srbije u Sloveniju sa detetom koje već ide u školu. Ako jeste, kako su dete primili u školi, jel' smelo da progovara na srpskom itd. Man'te se ljudi slovenaca, bosanaca, cene cigara, autobuskih karata, Calibre iz 91'.
Citat:
zmau: Samo sam hteo da proverimo da li imaš šemu
Imam šemu ;)

[Ovu poruku je menjao gioklio dana 31.01.2009. u 15:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

reject
Ivan Pesic
Bgd

Član broj: 7659
Poruke: 2209
*.ptt.rs.

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: Preseljenje u Sloveniju/Ljubljanu31.01.2009. u 16:44 - pre 185 meseci
Ja ne znam kako da ti pomognem i zelim ti sve najbolje.
Ako me je bilo ko pogresno razumeo, zao mi je.
Citat:
madamov: Čim se rešio da ide tamo, verovatno se već raspitao unapred, a uslovi se ne razlikuju mnogo od bilo koje evropske zemlje.

Ovo je diskutabilno, ali ne bih isao dalje jer ionako nemam sta da dodam u celoj prici.




Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
Odgovor na temu

Electrometrica
Dusan Zikic
Niš, Srbija

Član broj: 221885
Poruke: 42
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+6 Profil

icon Re: Preseljenje u Sloveniju/Ljubljanu07.05.2009. u 23:59 - pre 182 meseci
Poštovani, ukoliko neko od vas ima vremena, pogledajte moj post, ukoliko možete da mi pomognete u vezi sa odlaskom u Slo.
Hvala unapred

http://www.elitesecurity.org/t...ijanje-radne-dozvole-Sloveniji
 
Odgovor na temu

Theoddone

Član broj: 226895
Poruke: 4
*.dynamic.amis.net.



Profil

icon Re: Preseljenje u Sloveniju/Ljubljanu29.06.2009. u 21:58 - pre 180 meseci
Ne znam koliko ja mogu da pomognem, ali npr, moja porodica i ja se selimo u Sloveniju sledece godine. Ja sam upravo upisala srednju skolu i zavrsicu prvi srednje kad se budem prebacivala u Sloveniju (konkretno, gimnazija Poljane u Ljubljani). Koliko su nama rekli, dovoljno je samo da se prebacim... Kao i u Srbiji... E sad, sto se tice progovaranja na srpskom, ne mogu da Vas utesim - trenutno sam u Sloveniji i imala sam, kao i proslih godina, mnogo neprijatnih situacija. Na Srbe gledaju otprilike kao na nizu rasu. Mene su ismevali zbog mog (prilicno dobrog!) slovenackog samo zato sto sam iz Srbije, i maltene sam se pomirila s tim da me nece voleti. Nije da me je puno briga, ali tako je. Iako deluje da je tu puno nasih, VERUJTE MI, oni su ti koji zadaju te probleme - stide se svog porekla i na nama lece svoje malogradjanske komplekse. Ni meni nije bas lako, al' ajd'.
 
Odgovor na temu

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
*.i-rose.si.

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: Preseljenje u Sloveniju/Ljubljanu30.06.2009. u 08:39 - pre 180 meseci
Mozda si pronasla lose drustvo, ja sam ovde 1,5 godina i nisam imao nikakvih problema, niti od Srba niti od Slovenaca. Sad vec nesto redje jer bolje govorim jezik, ali ranije kad bi primetili da nisam Slovenac bi redovno prebacili na hrvatski kako bih ih razumeo... e sad Lasko je 10 km od Celja, a kako ce ti biti u Ljubljani to ne znam.
 
Odgovor na temu

Theoddone

Član broj: 226895
Poruke: 4
*.dynamic.amis.net.



Profil

icon Re: Preseljenje u Sloveniju/Ljubljanu30.06.2009. u 09:59 - pre 180 meseci
Vrlo moguce... Ali opet, drugacije je kad si stariji i kad si mojih godina, kad dodje gomila nezrelih (srpskih) idiota i nadje da zeza nekog... ;) U Ljubljani su, po mom misljenju, jos uobrazeniji, ali i - nadam se - civilizovaniji.
 
Odgovor na temu

Strejndzer85
Jan Zelezni
Novi Sad, Srbija

Član broj: 284851
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Preseljenje u Sloveniju/Ljubljanu15.05.2011. u 01:27 - pre 157 meseci
Pozdrav svima!

Planiram i ja da idem u Sloveniju sledece godine. Zanima me, ako ovo cita neko ko je otisao iz Srbije ili zemalja iz okruzenja i tamo je, da mi kaze par stvari o zivotu tamo. Pre svega me zanima da li na poslu postoji diskriminacija onih sa istoka i da li su mogucnosti za napredovanje iste za sve. Znam da idealna zemlja ne postoji, ali definitivno bih da se preselim u jednu fer drzavu, za promenu... :)

I voleo bih da kazu ljudi koji su odavde otisli tamo, da li su se pokajali...

Hvala, pozdrav za sve!
 
Odgovor na temu

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
..c.cable.static.lj-kabel.net.

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: Preseljenje u Sloveniju/Ljubljanu15.05.2011. u 09:18 - pre 157 meseci
Generalno to zavisi od firme do firme, ali ces verovatno i sam brzo otkriti da li se prema tebi ponasaju fer ili ne. Sto se plate tice ja sam uvek imao istu ili visu platu kao Slovenci, mogucnosti napredovanja ima samo sto naravno treba malo vise da se potrudis da naucis jezik i da se integrises u drustvo. Ja se definitivno nisam pokajao, iako su plate programera slicne onim u Srbiji, ono sto ovde dobijas kao plus je dobra infrastruktura, zdravstvo, veoma nizak kriminal, mogucnost putovanja, blizina mora... Ali mislim da, realno gledajuci, pocetak ce ti verovatno biti tezak, dok se ne snadjes, upoznas prave ljude itd.
 
Odgovor na temu

Strejndzer85
Jan Zelezni
Novi Sad, Srbija

Član broj: 284851
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Preseljenje u Sloveniju/Ljubljanu21.05.2011. u 00:50 - pre 157 meseci
@ gajo2

Hvala mnogo na odgovoru, a nije sve u parama, vec je mnogo toga u kvalitetu zivota, a vidim da si time zadovoljan... Nadam se da cu i ja biti za godinu-dve... :)

Pozdrav!

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Preseljenje u Sloveniju/Ljubljanu

[ Pregleda: 17359 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.