Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koliko naplatiti program??

[es] :: Visual Basic 6 :: Koliko naplatiti program??

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9422 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Koliko naplatiti program??16.02.2010. u 06:48 - pre 172 meseci
Citat:
OS manje više, ali razvojno okruženje treba da ti je legalno.

Možeš li da malo pojasniš ovu tvoju izjavu ? Iz kog tačno razloga je bitnije imati legalno razvojno okruženje, nego legalan OS ? Ako gledamo iz čisto moralnog ugla, onda je podjednako nemoralno koristiti nelegalni OS i razvojno okruženje, jer i u jedno i drugo je neko uložio trud, vreme i novac da bi ih razvio. Ako gledaš iz ugla upotrebljivosti u smislu da bez razvojnog okruženja ne možeš da razvijaš softver, pa treba da ga platiš, isto važi i za OS, jer bez tog OS-a ni razvojno okruženje neće raditi. Ako posmatraš iz ugla legalnosti, u smislu kontrole od strane inspekcije, opet nema logike, jer ako neko dođe da ti kontroliše legalnost softvera, proveriće i razvojno okruženje i OS, čak šta više, prvo se gleda dal imaš legalan OS, pa onda sve ostalo. Dakle, u čemu je tačno ta razlika između OS-a i razvojnog okruženja koja čini da je bitno imati legalno razvojno okruženje, a OS ne ?
Citat:
Ako koristiš Visual Studio, onda to baš i nije beznačajna stavka (tj. izdatak). Doduše sada postoje neke lajt varijante, studentske ovoono, koje su prisupačnije. Full Visual Studio košta mnogo, ne znam tačno, ali mislim da je sigurno više od $1000 (ako je MS Office Professional više od $500).

Neka me neko ispravi ako grešim.

Evo odmah da te ispravim. Ako već hoćeš da diskutuješ o nečemu, onda ne bi bilo loše da se prvo informišeš o onome o čemu pričaš. Prvo, ovde se priča o VB6 (Visual Basic 6), a ne o Visual Studiju 6, niti bilo kom drugom Visual Studiju. Kada se radi o Visual Basicu 6 (i uopšte Visual Studiju 6), on se već odavno ne prodaje na tržištu, a odnedavno je MS i zvanično ukinuo podršku za njega. To naravno ne znači da je VB6 sada besplatan i da se može koristiti bez licence, već se jednostavno više ne može kupiti kod MS distributera. Jedini način da se danas dođe do legalne verzije ovog razvojnog okruženja jeste ili putem odgovarajuće MSDN pretplate u kom slučaju se dobija mogućnost downloada sa MS-ovog sajta, odgovarajući registracioni ključ i naravno trajna licenca ili kupovinom na aukcijskim sajtovima tipa Ebay gde neke firme prodaju licence koje su im ostale na zalihama ili pojedinci koji su na neki način došli do licence, a ista im više ne treba. Cene se kreću od 30, pa sve do 400 i kusur dolara, sve zavisi na šta naletiš i od koga kupuješ.

Što se tiče Visual Studija 2008, kada si ga već pomenuo, stvar je mnogo jednostavnija, jer se radi o razvojnom okruženju koje se nalazi u slobodnoj prodaji i može se kupiti bilo koja verzija, a kao bonus postoji i besplatna verzija koja se zove Express (dakle ne lajt ovoono) i u kojoj se bez problema mogu ravijati komercijalne aplikacije i prodavati.

Dakle, generalno gledano, mislim da je uopšte i smešno pričati o legalnom softveru kao nekakvoj značajnijoj stavci, jer se danas može biti legalan za male pare. OS kao OS se može kupiti u prodavnici za stotinak evra ili pak pazariti na aukcijskim sajtovima za cifre tipa 30-40 evra (recimo XP se toliko kreće, a može se naći i za manje). Istina, na tim aukcijskim sajtovima se obično mogu naći OEM licence, koje bi po pravilu trebalo da idu uz hardver, a ne da se kupuje posebno, tako da ta metoda možda i nije 100% legalna, barem sudeći po tumačenju MS-a i USA zakona, ali pošto ovo nije USA, uopšte nije neuobičajena situacija da se i u prodavnicama računara može kupiti OEM licenca bez ikakvog pratećeg hardvera, tako da, šta znam, odlučite sami. Ono što je sigurno, jeste da inspekcija kada dođe u kontrolu, traži da na kućištu postoji COA nalepnica i da se broj sa nje slaže sa onim u računaru (ako se i ne slaže, isti se vrlo lako menja editovanjem registry baze ili korišćenjem softvera tipa KeyFinder, a nijedno ni drugo ne spada u ilegalne radnje) i to se smatra legalnim softverom, tako da ako je cilj da se bude legalan u očima inspekcije, ova metoda je sasvim ok. Sa druge strane, ako je cilj da se bude 100% u sakldu sa zakonom (i to američkim) i da se postupa 100% u skladu sa mišljenjem MS-am onda ovu metodu ne treba koristiti, već ili kupiti OEM licencu zajedno sa novim računarom ili pak neku ne OEM licencu.

Što se tiče razvojnog okruženja, stvari stoje isto. Ako hoćemo VB6 ili VS6, imamo varijantu MSDN pretplate (što uopšte nije loš deal, jer se dobija dosta za male pare, a licence koje se dobiju u toku trajanja MSDN pretplate su trajne i ne ukidaju se po isteku pretplate i tu se ne dobija samo razvojno okruženje, već zavisno od vrste pretplate, mogu se dobiti i Windows OS i Office i još neke MS alatke) ili kupovinu na Ebay-u i drugim aukcijskim sajtovima, a ako hoćemo VB ili VS 2008, imamo varijantu kupovine kod MS distributera ili korišćenje bespltane Express verzije koja je sasvim dovoljna za bilo kakav rad.

Dakle, kada se sve sabere i oduzme, ako hoćemo da radimo legalno softver za Windows, to može da nas košta od 30-40 evra (varijanta Windows XP preko aukcije + VS Express) ili više hiljada evra (varijanta Windows 7 Ultimate + Visual Studio 2008 Team Suite ili MSDN pretplata), pa sad svako prema svojim potrebama i mogućnostima. U svakom slučaju, sigurno se može početi i sa ovom prvom varijantom, a to je smešna cifra s obzirom da se vraća višestruko već od prvog napisanog komercijalnog softvera, pa posle u slučaju potrebe, može da se pređe i na skuplje verzije.
Citat:
Koristim obican Visual Basic 6, legalan je tj. besplatan se moze skinuti sa Microsoft-ovog sajta. A i ima sasvim dovoljno stvari za jedan solidan program, bar meni odgovara.

Kao što sam već objasnio, nije besplatan, već se može skinuti sa MS-ovog sajta ukoliko smo MSDN pretplatnici.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

[es] :: Visual Basic 6 :: Koliko naplatiti program??

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9422 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.