Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je ovo protivzakonito ?

[es] :: Vodič za posao :: Da li je ovo protivzakonito ?

[ Pregleda: 6223 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
212.200.223.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Da li je ovo protivzakonito ?11.01.2009. u 01:12 - pre 186 meseci
Ljudi imam jedno pitanje
Naime imam 18 godina, zelim poceti da privatno drzim casove iz matematike osnovcima koji bi upisali srednju skolu, da ih spremam...pa me zanima da li imam prava to da radim a da je sve u skladu sa zakonom,znaci nemam firmu niti sam na bioru ili nesto sl. sada sam ucenik 3. godine Eletrotehnicar energetike Tehnicka skola, smer traje 4 godine...a ja bi ovo radio duze vreme....mislim na casove, pored matematike dzao bi i fiziku, moram nekako da zaradim pare ali legalno...kako ?
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

dejan s
ddd
Niš

Član broj: 194308
Poruke: 69
*.ninet.rs.



+14 Profil

icon Re: Da li je ovo protivzakonito ?11.01.2009. u 02:48 - pre 186 meseci
Ma opušteno tebra, ne treba ti nikakva firma za to, niko ne juri i one matore profesore što daju časove i mlate pare (niko nema ni f od firme), a kamo li nekog od 18 godina. Znači samo cepaj, štampaj oglase i lepi oko škola ;) pozz od takođe 18ogodišnjaka ;)
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
91.150.119.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Da li je ovo protivzakonito ?11.01.2009. u 13:00 - pre 186 meseci
Tako sam i mislio, sad krecem da lepim oglase taman je vreme da se pocne sa spremanjem )))
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

marko1981
Marko Nikolic
Beograd

Član broj: 123059
Poruke: 144
*.bvcom.net.



Profil

icon Re: Da li je ovo protivzakonito ?11.01.2009. u 13:29 - pre 186 meseci
Ja sam 7 godina drzao casove iz niza predmeta osnovcima, srednjoskolcima i studentima.

Nadjes "musteriju" (ja nikad nisam lepio oglas, ako si dobar, oni te dalje preporucuju svojim prijateljima i tome nikad kraja), odes kod njega ili on dodje kod tebe, ko vec ima bolje uslove za rad, odradis dvocas, oni ti daju pare i ides kuci.

To sto ces ti njih da spremas za dvojku, za prijemni u srednju skolu ili za ispit za uslov za upis godine, nema nikakve veze, ako im se ne dopadnes, nece te vise zvati.

Jedan savet:

Ako si dobar, nemoj da radis za male pare jer tvoja pomoc njima je priceless.
U Halo Oglasima ima milion oglasa u kojima ljudi nude usluge drzanja casova iz matematike za 400 dinara/dvocas. Ja sam za toliko drzao 2001. godine. Nemoj da ides ispod 10e.

 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
91.150.119.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Da li je ovo protivzakonito ?11.01.2009. u 13:43 - pre 186 meseci
E vidis to si u pravu, ako im se dopadnes to je COOL ako ne onda si propao, moras biti i saljiv i sl....ali moras i nauciti nesto....niko ne voli mrgude od profesora i sl ))))

E vidis ja sam bas mislio da je 5e realna cena, ali ok, vec sam podigao na 10e...Razmisljao sam o tome, ja sam bio u osnovnoj po takmicenjima i sl...tako da sam i sada jako visoko rangiran ucenik u skoli, stoga mislim da bi mogao to lepo da im objasnim i naucim ih necemu....a drzao bi casove Fizike, Matematike....mozda jos koji predmet )))

Koliko vremenski drzis cas....za 10e ?
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

dejan s
ddd
Niš

Član broj: 194308
Poruke: 69
*.ninet.rs.



+14 Profil

icon Re: Da li je ovo protivzakonito ?11.01.2009. u 14:09 - pre 186 meseci
Ali nisi nam rekao iz kog si grada? Ako si iz BGa i naći ćeš verovatno učenike kojima ćeš da naplaćuješ i po 10 evra, a ako nisi, teško da ćeš imati mnogo mušterija sa tom cenom... Mada u svakom slučaju ti ne bih preporučio da odmah digneš na 10 evra... Ipak još nemaš nikakvog "iskustva" u tome, sačekaj malo, vidi kako ide, da se pročuješ malo i onda digni (ili ne). PS ove sume su za jedan čas od 45 minuta. Eto, taman odradiš dvočas i 10 evra.

EDIT o bože, još spavam, sad sam video da je marko pominjao sumu od 10 evra za dvočas isto, meni se učinilo da je pominjao 10 evra za jedan čas, i sad sam video da si iz Zaječara... Tako da se slažemo svi onda, slobodno kreni sa 10evra dvočas, ;)
 
Odgovor na temu

marko1981
Marko Nikolic
Beograd

Član broj: 123059
Poruke: 144
*.bvcom.net.



Profil

icon Re: Da li je ovo protivzakonito ?11.01.2009. u 14:12 - pre 186 meseci
Ne drzim casove vec par godina otkad sam se zaposlio za stalno, samo povremeno nekima sa kojima sam ostao blizak.

Dvocas uvek znaci 90 minuta, ali dok sam drzao casove, moj dvocas je uvek trajao bar dva sata jer sam ostajao dok ne zavrsim zacrtano. Nisam ustajao u sred zadatka jer je vreme isteklo. Suvise sam se uzivljavao u sve to. To niko ne ocekuje od tebe, ali, eto, ja sam tako radio.

Imao sam recimo ucenika cija majka mi je placala 1.000 dinara za 2 sata, a nekad i 1.200 kad ostanem duze. Ako te zavole, cesto ti ne daju da odes, a da ne rucas sa njima :) Takodje, istovremeno sa tim, imao sam jednog za 600 dinara jer sam cenu prilagodjavao finansijskim mogucnostima porodice sto takodje ne moras da radis, to je bio moj business-style (uglavnom "poslujes" sa roditeljima, deca i ne moraju da znaju koliko ti se placa).

S obzirom da sam tada stanovao u studentskom domu gde je stanarina i dan danas <1.000 dinara mesecno, a imao sam i neuporedivo vise vremena, tih 600 dinara su za mene bile OGROMNE pare za 3 sata potrosenih na GSP i na "dvocas" :) Ocigledno je da nisam imao uslove da primam ucenike u sobu od 8m2 koja je uvek bila puna ljudi, pa sam uvek ja isao po Beogradu gde treba.

Nedavno sam pokusao da se setim i da zapisem na papir sve ucenike/studente kojima sam drzao casove, izbrojao sam 43 :) Imao sam za ucenika i jednog nastavnika informatike iz osnovne skole :)
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
91.150.119.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Da li je ovo protivzakonito ?11.01.2009. u 14:21 - pre 186 meseci
E to se slazem i ja oko dvocasa, da se razumemo, ja sam 3. godina srednje skole...imam vremena, prosto ubijam se po kuci, a odlican sam ucenik....samo visim na ovom kompjuteru od 15h kad dodjem iz skole pa do 21, 22h a ucimsamo nocu, navika :)))))mozdalosaali jbg daje odlicne rezultate :))))

E sto se tice grada, pa pise u provilu levo :)))) Zajecar za sada, a kasnije ce biti FAX ili BG ili NIS videcu.....zavisi sudeci po onome sto sam cuo na mojoj temi na ESu izgleda da nemam sanse da u BGD upadnem na Budzet i dom tako lako, ali konkurisacu :))) ako ne onda kaodruga solucija dolazi NIS ili Elektronski fax, energetika verovatno :)

Sto se tice toga oko rucka i sl. da imao sam iskustva, do skoro sam radio a i dalje radim kao serviser kompova ali na crno naravno...pa znam kako ljudi vole da gostoprimivo docekaju nekoga :))) znaci slicno je i sa tim poslom....

E sad mene zanima sledece, jer ste imali losih iskustava sa tim roditeljima i decom, mislim zavisi, ima raznih vrsta ljudi i cudi :) jer imao neko nekih neprijatnosti ili nesto sl.....cisto me onako zanima :)

Ma da drzao bi ja sigurno 90 minuta a ponekad i vise, napravio bi neki plan i program....pa bi delio nakon predjee oblasti neki test cisto da vidim moj i njihov uspeh i sl... fino sam to zamislio...ali ipak imam malo straha u tome....:)

P.S. A posto je tema tava da mogu da pitam i ovo...da li je protiv zakonito prodavanje maturskih, seminarskih i sl radova...imam ih na gomile mojih i tudjih, a naravno izrada tih radova nije protivzakonita to sigurno...ali me zanima za prodaju ????
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

marko1981
Marko Nikolic
Beograd

Član broj: 123059
Poruke: 144
*.bvcom.net.



Profil

icon Re: Da li je ovo protivzakonito ?11.01.2009. u 14:51 - pre 186 meseci
Sto se tice seminarskih i domacih zadataka na fakultetu, sve je to benigno, to na fakultetima uglavnom niko i ne cita. Njih naplacujes po stranici, znaci stavljaj veci Line Spacing u Word-u :)
A taj sto kupi seminarski, da se ne bi sam mucio danima, ako treba na fakultetu neko da ga propita, neka procita rad 3x jedan dan pre i sve je po P.S.u.

Ali ako imas neke moralne prepreke, onda odustani od toga.

Jedino sto ne bi trebalo da radis jer je protivzakonito po definiciji i zbog cega su neki privedeni u policiju je da ucestvujes u muvanju sa bubicama na ispitu ili da polazes ispit umesto nekoga. Ovo sa ispitima i laziranjem indexa je bio neverovatno uhodan posao do pre nekoliko godina (tacno se znalo ko radi index, a ko te pokriva na fakultetu...), a sada su bubice in. Pre par godina sam video policiju na ETF-u i "uhvacene" studente kako ih odvode "negde"...

Citat:

nemam sanse da u BGD upadnem na Budzet i dom


Nemoj ni slucajno da zbog ovoga odustajes od dolaska u Beograd.

Postoje razni legalni nacini da se upadne u dom. Raspitaj se o domovima koji primaju studente na tzv. recepcijski smestaj po malo jacoj ceni, recimo, u mom bivsem domu nije 861,00/mesecno nego 4.500,00/mesecno sto je opet daleko manje neko da placas stan (pored toga ne placas nikakve komunalije osim telefona, a prosle godine je uveden i Internet i to mislim u sve domove). Postoji i nesto sto se zove "legalizacija", ali ako te to zanima, pitaj me na e-mail.

Sto se tice menze, mozes bez problema da jedes "na tudju" karticu sto radi nekoliko hiljada studenata i to se zaista ne smatra kao prekrsaj, jednostavno, zvanicno ne bi trebalo, ali pustaju svakoga.

Na kraju krajeva, ocigledno si kadar da zaradis nekoliko hiljada mesecno da pokrijes manjak para, a u Beogradu imas trziste lenjih ucenika koje te ceka :)
 
Odgovor na temu

marko1981
Marko Nikolic
Beograd

Član broj: 123059
Poruke: 144
*.bvcom.net.



Profil

icon Re: Da li je ovo protivzakonito ?11.01.2009. u 15:12 - pre 186 meseci
Citat:

jer ste imali losih iskustava sa tim roditeljima i decom, mislim zavisi, ima raznih vrsta ljudi i cudi :) jer imao neko nekih neprijatnosti ili nesto sl.....cisto me onako zanima :)


Uglavnom te ljudi u samom startu postuju i lepo prihvate, narocito ako te je neko preporucio, tako da ako ti nesto posle ne zeznes (sta bi to moglo biti?), losa iskustva su gotovo nemoguca.
Ja sam ostao u izuzetno dobrim odnosima sa jednim brojem ucenika. I danas me nekad roditelji zovu za decu svojih prijatelja, ali ja nazalost moram da odbijem jer je vreme postalo strasno skupo.

Imao sam samo 2 losa iskustva, nisu vezana direktno za drzanje casova, ali ajde da ih navedem:

- Jednoj ucenici, studentkinji, dao sam 20ak CD-ova sa filmovima da presnimi i nikad mi nije vratila. Ovo ti se moze desiti i sa najboljim prijateljem :)
- Otac jednog mog ucenika, studenta mi je ostao duzan 1.500 dinara za casove i nikad mi se vise nije javio (znaci, nemoj nikad raditi na odlozeno placanje :) ). Ovo ti se takodje moze desiti i sa "prijateljem".
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
93.86.53.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Da li je ovo protivzakonito ?11.01.2009. u 17:22 - pre 186 meseci
PA dobro to sto si naveo kao losa iskustva, da to se kod nas cesto moze dogoditi, zavisi kako kome....Kazi mi sad da li je bilo ono da nekog spremas za prijemni i on ga uradi ocajno....:))) znas to me brine....ne mogu ja uci u neciji mozak i raditi prijemni zarad nekoga :))))
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

marko1981
Marko Nikolic
Beograd

Član broj: 123059
Poruke: 144
*.BVCOM.NET.



Profil

icon Re: Da li je ovo protivzakonito ?11.01.2009. u 19:28 - pre 186 meseci
Spremao sam samo 2 puta ucenike za prijemni, jednog za srednju, jednog za fakultet i oba puta su prosli. Za njih sam i znao da ce da prodju, na meni je bilo da sto bolje prodju.

Razumem te jer sam vise puta odbio da spremam za prijemni iz istih razloga.

Ali, mislim da to ne treba da te brine, ako su oni tokom drzanja casova zadovoljni, i ucenik i roditelji ce ako ne prodje, znati da je do njega ili do jake konkurencije, a ne do tebe.

I nemoj da si nesiguran toliko, ako znas dobro matematiku, odnosno oblast koju treba da objasnjavas, prihvati i kreni sa jednim sto nije za prijemni pa ces videti da je jednostavno. Uvek je prvi put prpa. Ako nesto i ne znas, ucenik sigurno nece primetiti jer on tek ne zna :)


Najveca "mudrost" u drzanju casova je da se "spustis" na nivo znanja ucenika, a za to vecina nema zivaca. Evo ti jedan primer.

Treba da mu objasnim sta je prvi izvod. Ali, mora da ga razume da bi nacrtao funkciju, a ne samo da zna da ga izracuna po tablicnim formulama, to svi nauce napamet (kao i svi mi). Ja mu nacrtam neki deo grafika, tangentu, sve dodatne linije i objasnim sta je to u stvari. Onda vidim da on ne zna jednacinu prave. Ok, mora i to da zna za ispit jer ce da bude na bar jednom zadatku. Ja mu objasnim jednacinu prave kroz dve tacke i jednacinu prave kada ima zadat "nagib" tj. tg(alpha) (sto je i prvi izvod funkcije prave u svakoj tacki) i jednu tacku. I dam mu par primera. Tu skontam da on ne zna da sabira i oduzima razlomke?! Pocnem sa tim, pa shvatim da on ne zna sta je najmanji zajednicki sadrzalac. I onda se ceo taj dvocas zavrsi vezbanjem razlomaka koje mora da zna na svakom zadatku na ispitu. Nije toliko tesko nauciti ga novu stvar, koliko je tesko popuniti rupe u znanju koje se nakupe tokom cele osnovne i srednje skole.

I da, svi najbolje kontaju kada im se nacrta (bukvalno, gde god moze).


Oprobaj se i ove i sledece godine na takmicenjima iz matematike i fizike (moras da vezbas specificne "takmicarske" zadatke), ako osvojis neko od prva 3 mesta barem na republickom nivou (a tu cesto 10ak ljudi podeli ta 3 mesta), imas znacajne dodatne poene na prijemnom i lakse ces upasti na budzet.
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
93.86.53.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Da li je ovo protivzakonito ?11.01.2009. u 19:42 - pre 186 meseci
A da li mogu na fiziku takmicenje ako je nemam sad u 3. oj godini ?
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

sanja2010
Sanja Popovic
Cambridge, MA, USA

Član broj: 81666
Poruke: 286
212.200.65.*

Sajt: chvarciikavurma.blogspot...


+3 Profil

icon Re: Da li je ovo protivzakonito ?11.01.2009. u 21:22 - pre 186 meseci
Trebalo bi da moze. Usput, ucenici strucnih skola imaju "beneficije" sto se tice prolazenja na visi rang takmicenja. Beneficije se ogledaju u tome da ti treba manje poena nego gimnazijalcima za prolaz. Koristan link: www.dfs.org.yu/takmicenja :) Hint: otvori ga iz IE-a (ili mozda Opere), sa FF-om ne radi kako valja :)

A inace heh... mozda se i ja odam u vode privatnih casova :) Samo da prodje ispitni rok ;)
 
Odgovor na temu

btamara
samostalna delatnost (slobodni strelac)
Zvezdara, Beograd, Srbija

Član broj: 258568
Poruke: 34
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Da li je ovo protivzakonito ?01.05.2010. u 12:25 - pre 170 meseci
Počela sam da držim časove 17.10.1990. (matematika, fizika hemija), dok sam studirala fiziku (koju nažalost nisam završila) ali sam zahvaljujući časovima preživela sve krizne godine pristojno zarađivala i do sad imala tačno 119 učenika (po evidenciji) + dece rođaka i prijatelja kojima nisam naplaćivala, što povremenih što redovnih koje sam vodila od V razreda pa do kraja srednje škole. Napravila sam pauzu od 2001 do 2007 dok mi deca nisu krenula u školu pa sad uz njih počinjem sa časovima od prvog osnovne i usredsredila sam se na rad sa osnovcima.

Moja ukupna iskustva sa časovima su pozitivna: nova prijateljstva, nova saznanja, osećaj korisnosti, sticanje samopouzdanja .... Mnogo toga sam naučila objašnjavajući učenicima čak i ono što nisam znala ili sam mislila da ne znam, ali sam izvukla znanje iz nekih delova svoga mozga i to saznanje mi je mnogo značilo. Negativna iskustva (baš ta da sam čekala da mi kasnije plate časove pa to nisam nikad dočekala) ali sve to pretvorila sam u nauk za ubuduće.

I nikad nisam imala problema sa zakonom - smatram da ništa nije protivzakonito ako ljudima nudiš poštenje, znanje, strpljenja, pedantnost, razumevanje.

Najvažnije je da se samoobrazuješ (ja sam nekad učila radeći zadatke uporedo sa učenicima, prepisivala, skuplljala i čuvala sve zadatke na papirima, pravila neke svoje kataloge zadataka po oblastima, pravila didaktička sredstva, skupljala udžbenike i zbirke od učenika kad završe razred i sad su mi ormani nakrcani papirima i knjigama. Sad je sve lakše jer je tehnologija napredovala, tu su računari, pa internet i trebaće mi još nekolliko godina da sve zadatke koje imam na papirima i u sveskama prebacim u komp. i na CD i ratosiljam se papira.
Sad na čas ponesem laptop pa učeniku uz animaciju pokažem neki primer, vizualno mu predočim primer i pripremim nove zadatke. Tako vodim evidenciju svega što radim i neuporedivo je lakše nego 90-ih.
Dok neki bolji učenici samostalno rade zadatke ja iskoristim vreme pa na kompu odradim neke svoje zadatke i obaveze i tako efikasno iskoristim svoje vreme. Usput sam se najela torti i kolača i napila sokova i to ni je ujedno bio i kreativan odmor - jer časove ne doživljavam kao neki težak, naporan i zamoran posao - dok odem na čas prošetam se malo i odmorim od kućnih obaveza. A pritom u mnogo kraćem vremenu zaradim više nego mnogi koji rmbače po osam sati u nekoj firmi radeći posao koji ne vole.

I šta bi tu bilo protivzakonito?

Pre četiri godine registrovala sam agenciju za kompjuterske usluge pa usput kucam seminarske, maturske, diplomske, i radim druge usluge (obradu fotografija, video-montažu) pa sama uplaćujem sebi Doprinose i porez (Overa Z. knjižice i uplata staža) i ne vidim da je tu nešto protivzakonito.

Baš me zanima imali neko još ideja šta bi se moglo raditi kreativno slično ovom do sad navedenom a da ne postoji rizik od kršenja zakona. Spremna sam na saradnju i razmenu iskustava.
 
Odgovor na temu

golden eye

Član broj: 118762
Poruke: 331
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Da li je ovo protivzakonito ?01.05.2010. u 13:11 - pre 170 meseci
Citat:
btamara
Pre četiri godine registrovala sam agenciju za kompjuterske usluge pa usput kucam seminarske, maturske, diplomske, i radim druge usluge (obradu fotografija, video-montažu) pa sama uplaćujem sebi Doprinose i porez (Overa Z. knjižice i uplata staža) i ne vidim da je tu nešto protivzakonito.

Mislim da nema protiv zakonitog i da nema zakona koji ovo regulise.

nullum crimen sine lege (nema zločina bez zakona)

osnovni princip krivicnog prava. jednostavno mislim da ce to uvek biti sivkasta zona
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Da li je ovo protivzakonito ?

[ Pregleda: 6223 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.