Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Znao sam: novija i "bolja" karta, a lošija slika...

[es] :: Video karte i monitori :: Znao sam: novija i "bolja" karta, a lošija slika...

[ Pregleda: 1674 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8373
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Znao sam: novija i "bolja" karta, a lošija slika...10.01.2009. u 23:30 - pre 186 meseci
Nekoliko godina sam vozio ATI Radeon 9600 XT sa 128 Mb. Karticu sam birao od nekoliko komada u to vreme više klase (oko 200 e) i odabrao najbolju. Proizvođač je 3D club.

Slika koju je isporučivala na Samsungu PVA 173P je bila jednostavno savršena. Bolju nisam video ni kod višestruko skupljih kalibrisanih kombinacija. Ali avaj..crče kartica.. Nabavih novu, "bolju", Radeon X1650 sa 512 Mb. Ne znam koji je proizvođač, ali izgleda robusno, ima dobar kuler itd. (mada ipak ne kao stara..).

Skinem najnovije drajvere u full verziji, instaliram, ali ćorak....slika je ispranija, bleđa, većeg kontrasta, manje dinamike, vuče u žuto (kao da je sa Nikona :D)

Dakle, na ovom monitoru sam isprobao nekoliko kartica i sve su davale različitu sliku, stim da je najbolja bila pomenuta 3D Club 9600 XT. Da ne bude zabune, sve je uvek priključeno na DVI...

Slično iskustvo sam imao i sa starom 3dfx Woodoo 2000 koja je u to vreme davala bolju sliku od drastično skupljih nVidia pandana...Naravno, kriterijum je 2d prikaz, broj fps je irelevantan...

Ima li leka...
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Znao sam: novija i "bolja" karta, a lošija slika...11.01.2009. u 13:51 - pre 186 meseci
Hmm... nisam primetio bilo kakve razlike u kvalitetu slike sa današnjih kartica... barem ne drastične.

Citat:
Nebojsa Milanovic: Ima li leka...

Kalibracija dobrim kalibratorom?
Kontaktiraj kolegu Voyagera, on Ti može pomoći da dobiješ referentnu toplinu boja i prikaz uopšte.
Ako Ti prethodna kombinacija nije bila kalibrisana, a činila Ti se odličnom, to ne znači nužno da je i bila odlična - jer - tu uplićemo onaj momenat subjektivnog, posebno izraženog kod doživljaja pravilne reprodukcije boja.

Kalibrator meri temperaturu i intezitet i nije "svestan" šta se nalazi iza displeja, tako da se subjektivnost potpuno eliminiše.

Malo me čude Tvoja dobra iskustva sa 3Dfx karticama, koje su bile referenca za mutan prikaz sa nejasnim konturama, ali ko zna... iskustva su različita.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8373
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Znao sam: novija i "bolja" karta, a lošija slika...11.01.2009. u 14:11 - pre 186 meseci
Kalibrator ne pomenuh, naravno, ovo ću zasigurno morati da kalibrišem... Setih se one priče kada je Žare bio izričit da je kalibracija nepotrebna...:)

Razmišlljao sam i ovome što kažeš da li mi je prethodna kombinacija bila referentna... jeste da je to subjektivno, ali kada vidim da su boje jednostavno snažne, a neutralne, nema dominante, dinamika slike je velika, crna je crna, bela je bela... to je zasigurno bolje od situacije kada to nije ispunjeno..

Što se tiče Woodoo, iako to nije bilo vreme kada se toliko gledalo na vernost, i tada sam birao kartice po tome...Sećam se da sam sa Amomcil-om dosta pričao o tome. Nemam više tih mail-ova, ali i on je bio izričit da je Woodoo 3 2000 najbolja 2d kartica u to vreme (zajedno sa Matrox-om). Dosta je upućen u to, možeš i sada da ga pitaš da ti pojasni...

Pazi, razlike o kojima pričam nisu velike, ali se na 173 P vide. Ne verujem da bi se na non-PVA tako videle, recimo nekolio dana sam radio na laptopu, pa ta slika koja je na njemu nema veze sa pravilnom....

Sve u svemu, iskustvo više...

Svaka kartica na kvalitetnom monitoru ostavlja svoj pečat, DVI ne znači da je slika ista...



 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.octaga.no.



+1 Profil

icon Re: Znao sam: novija i "bolja" karta, a lošija slika...15.01.2009. u 09:19 - pre 186 meseci
Kalibracija ti je dakle neophodna, tu nema pogovora. Jasno da postoji priča o razlici između ugodnih i tačnih boja. I meni je posle prve HW kalibracije trebalo vremena da se naviknem, voleo sam drugačiji kontrast i osvetljaj prethodno.

Nego, zaista mi nije jasno zašto preko DVI signala grafičke kartice daju različitu sliku? Preko DVI-a se monitoru šalju RGB informacije o pikselima i piksel iste vrednosti bi trebao biti isto prenesen bilo kojom graf. karticom.
Pretpostavljam da su na delu neka Windows majmunisanja - podešavanje gama krive, LUT tabele i sl., ali mi nije jasno zašto bi se to razlikovalo od kartice do kartice, sem ako nisu neke razlike u drajverima.. Voleo bih da znam o čemu se tu radi.
Radi se o čistom DVI-D interfejsu, jel da?

3dfx Voodoo? Ah, vremeplov.. Mislim da je '98-e 3dfx kupio STB, koji je bio jedan od proizvođača najkvalitetnijih grafičkih kartica sa NVidia cipovima (uz Diamond, recimo). Tako da su Voodoo 3 kartice pravljene unutar 3dfx/STB kuće i potrudili su se dosta oko analognog dela. Kvalitet 2D slike je tada bio u rame sa Matroxima (G200 mislim) i ATI karticama (ali made by ATI). U to vreme sam češće menjao graf. kartice nego danas DSLR aparate :D.
Pre toga su se 3dfx čipovi ugrađivali u koješta i slika je posebno umela da trpi kod Voodoo1/2 kartica koje su bile dodatne 3D, tj. video signal je prolazio kroz njih sa 2D kartice.
 
Odgovor na temu

[es] :: Video karte i monitori :: Znao sam: novija i "bolja" karta, a lošija slika...

[ Pregleda: 1674 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.