Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Elektro Motori i Frekventni Invertori

[es] :: Elektronika :: Elektro Motori i Frekventni Invertori

[ Pregleda: 8651 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bierkof
Japan

Član broj: 11028
Poruke: 162
89.146.182.*



Profil

icon Elektro Motori i Frekventni Invertori07.01.2009. u 22:25 - pre 185 meseci

Lijep pozdrav

Zelim da napravim jedan invertor medjutim posto sam ja student elektronike i automatike, i nisam bas iskusan sa elektricnim masinama zanima me koji motori su pogodni za pokretanje invertorima. Zelim da napravim finu regulaciju brzine okretanja motora.
Za prvi put ambicija mi je da napravim neki invertor manje snage, od prilike 100W.

Predpostavljam da je najlakse pokretati trofazne kavezne motore... Medjutim ja imam nekoliko slabijih monofaznih (kaveznih) koje bih mogao iskoristiti, medjutim predpostavljam da je pokretanje monofaznog motora komplikovanije.

Prvo sam planirao da napravim svicersko napajanje sa kontrolom struje kroz namotaje motora, tako da pri smanjenju frekvencije smanjujem i DC napon na invertoru, tj. da kontrolisem struju. Ne znam da li je ovo pravilan pristup?
Za sve sam planirao da iskoristim dsPIC30F2020, taman imam viska jedan.

Molim ako imate neke literature, clanke, bilo sta sto bi mi pomoglo da posaljete.
Unaprijed veliko hvala.
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
93.86.1.*



+101 Profil

icon Re: Elektro Motori i Frekventni Invertori09.01.2009. u 02:03 - pre 185 meseci
bierkof,,,,
U ovoj fazi jos NISI sposoban da Kvalitetno napravis " jedan invertor " !!!
Za to treba malko vise iskustva i praxe.

I sve ostalo u vezi toga ce ti ostati samo "kao neostvaren" monofazni san !

Probudi se,studente,,,,,2009-e postoje 3 Faze,,
Pa pocni o tome da razmisljas,,,,

Pa ondak na put,,,,
 
Odgovor na temu

bierkof
Japan

Član broj: 11028
Poruke: 162
*.PPPoE-7511.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Elektro Motori i Frekventni Invertori09.01.2009. u 04:52 - pre 185 meseci

Dragi roberte...

Shvatam da ovaj zadatak koji sam odlucio da izradim nije bas naivan medjutim da sam odustajao svaki put kada bi mi neki prof. rekao da je nesto pretesko, sada ne bih znao ni kako se pali i koci mosfet.
Jos nesto, predpostavljam da ste vi iskusniji i stariji sa foruma (ti, guja, vladd, peca, veselinovic i drugi) zavrsili svoju skolu davno u 'zlatno doba' i da niste bas upuceni u kakvom se SADA blatu nalazi sistem visokog obrazovanja svih zemalja na balkanu.

Vec sam navikao na nikakvu ili minimalnu pomoc, zato sam trazio slicne projekte, clanke, rasprave, knjige, papiruse... sta god, nisam trazio nekoga da mi izradi inverotor ili da me vodi za ruku i objasnjava dio po dio...

Shvatam da nisam sposoban SADA da napravim kvalitetan invertor ali sam sposoban da skontam gdje sam pogrjesio u prvih 4-5 pokusaja pa da to ispravim u sljedecem. To je ono sto se zove steceno znanje ili iskustvo, a to iskustvo sigurno necu steci sjedeci kuci, a pogotovo ga necu steci na mom fakultetu na kojem je stanje katastrofalno, ne zbog opreme nego zbog losih profesora.

Ne bih postavio temu da nisam unaprijed razmisljao o tome. Imam ja i trofaznih motora. Ako mi ne uspije imam jedan jako fin i poprilicno jak istosmjerni motor sa reduktorom izvadjen iz neke medicinske masine za dijagnozu. Nije moj krajnji cilj odraditi posao, nego nauciti nesto novo.
Racunao sam valne oblike invertora sa razlicitim opterecenjima, analizirao sam i rad pravog industrijskog invertora (telemecanique altivar 71), sada zelim da se okusam u pravljenju vlastitog.

Krenuo sam sa predpostavkom da na ES-u punom strucnih ljudi neko se bavio ovom temom, i posjeduje bilo kakve pisane materijale koji bi meni pomogli. Pogotovo jer, opet ponavljam, nisam energeticar, ali nisam ni toliko glup da ne mogu nauciti. Imam volju i motiv, a uskoro cu imati i vremena. Zelio bih da vidim na koji se nacin upravlja kojim tipovima motora i da naucim vise o njima, jer kako rekoh do sada nisam imao priliku da se tim bavim ali sad cu ja to promjeniti.
Fina tema, i trenutno jako popularna.
 
Odgovor na temu

VRadule
Vladimir Radulovic

Član broj: 191689
Poruke: 211
93.86.100.*



+8 Profil

icon Re: Elektro Motori i Frekventni Invertori09.01.2009. u 09:37 - pre 185 meseci
Bierkof

idi na microchip-ov sajt i potraži application note u vezi upravljanja motorima, imaš bukvalno sve
od objašnjenja rada svih mogućih vrsta motora, do generisanja sinusnog PWM-a, dead-time-a,
vektorsko upravljanje Park-Klark, enkoderi, pid-ovi....bla truć.....

Ono što će ti trebati, a nema da se kupi na kiosku je IGBT modul i drajver za njega, to ćeš morati
da nabaviš od preko.

Prvo razmisli kako da napraviš razvojno okruženje, tako da te greške ne koštaju mnogo, predlažem
ti da razvoj radiš na niskom naponu i da komandu galvanski odvojiš od energetske elektronike.

Naći ćeš i AN za frekventno upravljanje monofaznim motorima, možda ti je to lakše za početak.

Osciloskop ti je neophodan.

Volje imaš, što je najvažnije, zagrizi i kidaj.

Činjenica je da frekventnih regulatora ima već za 100 evra i da se to ne isplati razvijati za komercijalu,
ali ako je volja za učenjem razlog, nema razloga da se ne uhvatiš u problem.
Ta će školica će da te košta, ali košta svaka, u sebe ulagati je najpametnija investicija.

I naravno ako pokreneš edukaciju u tom smeru, tvoje buduće radno mesto MORA biti razvoj.



 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.eunet.yu.



+13 Profil

icon Re: Elektro Motori i Frekventni Invertori09.01.2009. u 09:42 - pre 185 meseci
Roberte, ako se nisi prepoznao u topovanoj Veselinovićevoj temi koja se odnosi prvenstveno na tebe i u ovoj temi je nastavak tvojih procena ko je za šta sposoban i ko koliko može i zna, što se ne može i neće više tolerisati.

Poseduješ znanje, znamo da hoćeš isto da podeliš ovde na forumu i koristan si član ES-a, ali pokušaj da se oslobodiš ovakvog "procenjivanja i ocenjivanja" forumaša, što izlazi iz svih ljudskih i kulturnih okvira.

Prvi i osnovni zakon na svakom forumu: Ako ne možeš da pomogneš i nemaš šta pametno da kažeš u vezi teme, nemoj ni da postuješ.
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
93.86.1.*



+101 Profil

icon Re: Elektro Motori i Frekventni Invertori09.01.2009. u 09:57 - pre 185 meseci
Jeste u pravu Si,,,,Fina tema, i trenutno jako popularna.

Ali je i jako tvrd orah !!

Vidim da Ti neces da kupis negao bas hoces da napravis F.regulator,bez obzira sto danas za par stotina evra
mogu da se nadju regulatori do kilowat-dva.
Vec Si i sam uvideo da su komponente za takav uredjaj dosta specificne,nema ih na svakom cosku.
Jos jedna bitna stvar je sto je skoro ceo uredjaj pod mreznim naponom pa unutrasnja igrarija sa njim nije bezopasna.

Proizvodjaci seme svojih uredjaja kriju kao-zmija-noge.Za to nemoj ocekivati da ces olako naci semu Omronovog,ABB,
ili bilo kog regulatora.

Rad F.R nije " neproblematican " !
Naime provodnici koji od regulatora idu ka motoru su puni harmonika i "iseckani" velikim strujnim spicevima,
pa oni rade kao antene,sireci smetnje u krug.
Za to se ponekad na izlaz F.R. spaja trofazna prigusnica ( koja ime da bude pozamasna i da se dobro greje u radu)
a kabl prema motoru mora biti oklopljen.

Nije ni svaki trofazni motor prikladan za frekventno maltretiranje a tek nije sposoban da se vozi na 100Hz.

Ja licno nemam komplet semu koju bih mogao da Ti ponudim ali popravljajuci neke od tih regulatora
video sam da to nije "macji kasalj" i da onaj ko se nameraci da to pravi morace da se
izbori sa raznim tranzientima,indukovanim naponima,strujnim spicevima,poluprovodnicima za visok napon,
cak i sa "bravarijom" oko konstrukcije same ploce i hladjenja.

Pozdrav



 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.eunet.yu.



+13 Profil

icon Re: Elektro Motori i Frekventni Invertori09.01.2009. u 10:04 - pre 185 meseci
Odlično Roberte, to je prava pomoć! Nemoj da misliš da neko ima nešto protiv tebe, to nikako, već svi pokušavamo da kvalitet ES-a podignemo na što viši nivo.

Izvinjavam se zbog ovog off-a u temi.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Elektro Motori i Frekventni Invertori

[ Pregleda: 8651 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.