Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preuzimanje Vesti sa drugih sajtova i novinska agencija koja preti/upozorava?

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Preuzimanje Vesti sa drugih sajtova i novinska agencija koja preti/upozorava?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 32079 | Odgovora: 95 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

southern
Sistem Administrator
Nis

Član broj: 205863
Poruke: 15
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Preuzimanje Vesti sa drugih sajtova i novinska agencija koja preti/upozorava?22.12.2008. u 20:34 - pre 185 meseci
ukratko...nas portal preuzima vesti preko RSS kanala iz vise onlajn izvora...sajt je na principu vesti.rs i naslovi.net

pre nekoliko nedelja, na moj mejl , (ja inace odrzavam taj sajt) stize upozorenje jedne domace novinske agencije u kome se navodi da ...nemamo pravo da preuzimamo vesti sa drugih sajtova a ciji je izvor ta novinska agencija

u uzvratnom mejlu, im odogovrim da imamo dozvolu tih sajtova da prenosimo njihove vesti koje idu preko RSS kanala uz obavezno navodjenje imena sajta i link ka njima

oni mi odgovaraju da je to krsenje autorskih prava i da ukoliko zelimo da i dalje prenosimo te vesti moramo da im placamo na mesecnom nivou oko 30.000 RSD

ja ih zatim pitam...da li su oni duzni da obaveste/upozore sajtove sa kojih preuzimamo vesti, da ne "pustaju" kroz RSS kanal i njihove vesti...i ne dobih odgovor... nego upozorenje da ukoliko ne pristanemo da placamo gore navedeni iznos moramo da uklonim sve njihove vesti koje su preuzete sa drugih sajtova ili ce da nam se obrati njihov pravni zastupnik


interesuje me:

1. da li ta novniska agencija treba da "juri" nas ili sajtove koji imaju ugovor sa tom agencijom, i koji objavljuju njihove vesti preo RSS kanla?

2. kakve posledice mozemo da imamo ukoliko ne pristanemo da platimo iznos?

3. jedna osoba je vlasnik domena pa je taj domen prodala drugoj osobi (u pitanju je internacionalni domen registrovan u inostranstvu) zvanicno se kao vlasnik vodi i dalje prva osoba...ko u toj situaciji odgovara?

4. nas sajt ne prenosi vesti u celini nego samo jedan deo "citat"...da li je to krsenje autorskih prava ukoliko je naveden i izvor i link ka tom izvoru?


unapred hvala


jednu bitnu stvar sam ispustio...nakon konsultacije, odlucili smo da im posaljemo odgovor u kome smo naveli da je nas portal jos u pocetnoj fazi i da nije profitabilan i preporucili im da smanje cenu za 50%...bez ikakvog odugovlacenja su to prihvatili

dali je ovo lov u mutnom...pa ko se upeca?

[Ovu poruku je menjao southern dana 22.12.2008. u 21:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Preuzimanje Vesti sa drugih sajtova i novinska agencija koja preti/upozorava?22.12.2008. u 23:52 - pre 185 meseci
nek me neko ispravi ako gresim: pod 4. je sasvim legalno da se tako radi
lov u mutnom...
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

Zvezdan Joksovic
Zvezdan Joksovic
Beograd

Član broj: 199117
Poruke: 21
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: montenews.me


Profil

icon Re: Preuzimanje Vesti sa drugih sajtova i novinska agencija koja preti/upozorava?23.12.2008. u 00:13 - pre 185 meseci
Mislim da oni žele da vam "iznude" novac, jer pazi prije svega ima mnogo sajtova koji isto tako preko RSS-a preuzimaju sadržaje i misliš da svi oni plaćaju :) ??? Bilo je i sajtova koji u potpunosti preuzimaju sadržaje i pretpostavljam da ih niko nije tužio niti je imao namjeru...Takođe da znas da nema zakona za tako nešto i da još niko ne može da vas tuži ali vjerovatno će se situacija promjeniti. Vi ste naveli izvor i linkove ka ostatku vijesti što znači da i njima obezbjeđujete posjećenost...Zato ne vidim i razlog zašto bi vam to slali...a i lijepo mogu da zatvore RSS i tako dobiju manje dolaznih linkova, odnosno nek ubace sistem pretplate i onda neće morati da brinu :)) ...a što se tiče to oko domena,pretpostavljam da odgovara onaj na čije je ime registrovan.
Guzva - Prvi crnogorski sajt za druženje i zabavu
me.znanci - Prijatelji iz škole
 
Odgovor na temu

dekster2
milosavljevic boban
centar

Član broj: 142273
Poruke: 758
91.150.115.*



+4 Profil

icon Re: Preuzimanje Vesti sa drugih sajtova i novinska agencija koja preti/upozorava?23.12.2008. u 00:49 - pre 185 meseci
odakle njima vesti.Misliš da oni nekome plaćaju.
•Postujte sve ucesnike diskusije, pa cak i kada se ne slazete sa necijim misljenjem!
 
Odgovor na temu

southern
Sistem Administrator
Nis

Član broj: 205863
Poruke: 15
212.200.250.*



Profil

icon Re: Preuzimanje Vesti sa drugih sajtova i novinska agencija koja preti/upozorava?23.12.2008. u 06:04 - pre 185 meseci
Citat:
odakle njima vesti.Misliš da oni nekome plaćaju.


posto je to novinska agencija...najverovatnije placaju svoje novinare po zemlji...a za inostrane vesti sigurno ide neka vrsta razmene ili su na nekom sistemu koji se placa
 
Odgovor na temu

srlexic
Srdjan Jankovic
Product & Marketing Manager
Zrenjanin

Član broj: 4798
Poruke: 446
77.46.220.*

Sajt: www.economy.rs


+1 Profil

icon Re: Preuzimanje Vesti sa drugih sajtova i novinska agencija koja preti/upozorava?23.12.2008. u 06:41 - pre 185 meseci
1. Prema Zakonu koji je nedavno donešen, može da juri i sajt koji im uzima i tebe
2. Tužba
3. Prva osoba, naravno
4. Svejedno, ako si uzeo i rečenicu, nemaš prava da preuzimaš

Inače, i mi pregovaramo sa, pretpostavljam, istom agencijom. Značajan broj vesti dnevno i sami proizvodimo, ali ipak do nekih ''ozbiljnih'' informacija teško da možemo da dođemo. Takođe, neke agencije su povlaštene pa nekad dobijaju vesti pre ostalih, ali to je već druga priča. Što se tiče ove agencije, ponuda je korektna za navedenu cenu, samo je pitanje poslovnog modela Vašeg sajta, da li ćete moći da finansirate ovo ulaganje u sadržaj.
Economy.rs poslovni portal
*************************************************
http://www.economy.rs/

Biznis Centar
*************************************************
Web hosting - http://www.economy.rs/bizniscentar/web-hosting/
Registracija domena - http://www.economy.rs/bizniscentar/registracija-domena/
Izrada web sajta - http://www.economy.rs/bizniscentar/web-dizajn/
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
93.86.4.*

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Preuzimanje Vesti sa drugih sajtova i novinska agencija koja preti/upozorava?23.12.2008. u 07:00 - pre 185 meseci
Može link za taj zakon koji je nedavno donešen ili naziv pa da potražim ?
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Preuzimanje Vesti sa drugih sajtova i novinska agencija koja preti/upozorava?23.12.2008. u 09:41 - pre 185 meseci
Pročitaj članak Koliko poznajete autorsko pravo?
 
Odgovor na temu

southern
Sistem Administrator
Nis

Član broj: 205863
Poruke: 15
212.200.250.*



Profil

icon Re: Preuzimanje Vesti sa drugih sajtova i novinska agencija koja preti/upozorava?23.12.2008. u 09:53 - pre 185 meseci
Isparvite me ako gresim...ali vest o nekom dogadjaju (sportski, politicki, ekonomski...) ne moze biti autorsko delo...to je dogadjaj koji se odigrao javno i niko ne moze da polaze autorsko pravo

da li gresim?
 
Odgovor na temu

Zvezdan Joksovic
Zvezdan Joksovic
Beograd

Član broj: 199117
Poruke: 21
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: montenews.me


Profil

icon Re: Preuzimanje Vesti sa drugih sajtova i novinska agencija koja preti/upozorava?23.12.2008. u 13:13 - pre 185 meseci
Ja mislim da još nije usvojen taj zakon ...jer imao sam prilike da vidim da pojedini sajtovi uzimaju materijale i ne plaćaju nikakvu nadokadu. To se naravno i sada dešava...
Guzva - Prvi crnogorski sajt za druženje i zabavu
me.znanci - Prijatelji iz škole
 
Odgovor na temu

southern
Sistem Administrator
Nis

Član broj: 205863
Poruke: 15
212.200.250.*



Profil

icon Re: Preuzimanje Vesti sa drugih sajtova i novinska agencija koja preti/upozorava?23.12.2008. u 13:17 - pre 185 meseci
Citat:
Ja mislim da još nije usvojen taj zakon ...jer imao sam prilike da vidim da pojedini sajtovi uzimaju materijale i ne plaćaju nikakvu nadokadu. To se naravno i sada dešava...



da li imas pouzdane informacije o tome da niko ne placa naknadu za preuzete materijale?
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
93.86.118.*

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Preuzimanje Vesti sa drugih sajtova i novinska agencija koja preti/upozorava?23.12.2008. u 13:18 - pre 185 meseci
Procitao sam, ali mo opet nisu jasne odredbe konkretno oko vesti i izvestavanja. Da li se smatra autorskim delom izvestavanje sa nekog dogadjaja ? Ako jeste, da li onda ja mogu tu vest da napisem "svojim recima" i onda nisam ugrozio autorsko delo ? Jasno mi je da je neka prica, roman, slika itd autorsko delo, ali u izvestavanju sa nekog dogadjaja tj. vest, nema mnogo slobode, treba da se prenese dogadjaj i tu nema mnogo mogucnosti. Deset novinara koji izvestavaju sa istog dogadjaja stvaraju deset autorskih dela ?
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Preuzimanje Vesti sa drugih sajtova i novinska agencija koja preti/upozorava?23.12.2008. u 13:28 - pre 185 meseci
Vest je forma kao i reportaža, hronika, feljton, roman ... Nema logike da su neke od formi autorska dela a druge nisu. Autor vesti ima moralna prava a novinska kuća/agencija imovinska prava na tu vest. Naravno da moraš da tražiš dozvolu od nosioca imovinskog prava za objavljivanje te vesti i da platiš naknadu za to (ukoliko traži).
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Zvezdan Joksovic
Zvezdan Joksovic
Beograd

Član broj: 199117
Poruke: 21
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: montenews.me


Profil

icon Re: Preuzimanje Vesti sa drugih sajtova i novinska agencija koja preti/upozorava?23.12.2008. u 13:44 - pre 185 meseci
Po nekom pravilu bi tako trebalo biti ali vjerujem da mnogi krše sve to i niko im ništa ne kaze, ali opet kažem situacija će se prije ili kasnije promjeniti ...Ne vidim razlog ako postavis tuđi nepun članak zbog kojeg bi se ONI žalili...to pojma nema. a svi imamo priliku da vidimo preuzete info i mislite da je to plaćeno sve ? Zar ne mogu da zatvore RSS ?

Ima ovde blogera od kojih čak novinski mediji preuzimaju članke i uz to ne navode ni izvor...e to je već nešto drugo i svi kojima se tako nešto dešava imaju pravo da se žale...
Guzva - Prvi crnogorski sajt za druženje i zabavu
me.znanci - Prijatelji iz škole
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
93.86.118.*

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Preuzimanje Vesti sa drugih sajtova i novinska agencija koja preti/upozorava?23.12.2008. u 13:50 - pre 185 meseci
Samo legalna varijanta me interesuje, zato i pitam. Da li je krsenje autorskog dela ako tu vest napisem "svojim recima" ? Znaci ne copy/paste.
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

Zvezdan Joksovic
Zvezdan Joksovic
Beograd

Član broj: 199117
Poruke: 21
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: montenews.me


Profil

icon Re: Preuzimanje Vesti sa drugih sajtova i novinska agencija koja preti/upozorava?23.12.2008. u 13:53 - pre 185 meseci
Naravno da nije...
Guzva - Prvi crnogorski sajt za druženje i zabavu
me.znanci - Prijatelji iz škole
 
Odgovor na temu

Miroslav Ćurčić
ex mVeliki
Novi Sad

Član broj: 19034
Poruke: 1118
*.adsl.beotel.net.



+19 Profil

icon Re: Preuzimanje Vesti sa drugih sajtova i novinska agencija koja preti/upozorava?23.12.2008. u 15:09 - pre 185 meseci
Recite slobodno, agencija Beta je u pitanju.

I jeste lov u mutnom, meni su ponudili dosta manju sumu.
Izgleda da gledaju koliko mogu od koga da izvuku pa toliko ponude.

Što se tiče legalnosti, ako si preuzeo sadržaj s drugog sajta uz njegovu seglasnost to je u redu.
Ali ako se pokaže da je taj drugi sajt nelegalno dobio sadržaj onda si u situaciji kao kad kupiš ukraden mobilni telefon.
Možeš da odgovaraš ako sud proceni da ti je moralo biti očigledno da predmet nije legalno vlasništvo prodavca.

E sad u praksi je teško prepoznati izvor vesti ako ih pribavljate RSSom. Još nisam video feed gde je unet podatak o izvoru vesti.

Ako su već kontaktirali potrudi se da ili ozvaničiš saradnju ili je prekini.
Možda se još neko seća one akcije "ne piratizujmo domaće, pustimo naše da zarade", bar ne dok nas ne cimnu za rukav.

Na kraju krajeva, postoje i drugi proizvođači vesti u zemlji.

[Ovu poruku je menjao mVeliki dana 23.12.2008. u 17:42 GMT+1]
"The quieter you become, the more you are able to hear."
Blog | PowerCMS
 
Odgovor na temu

arter
Srbija

Član broj: 112449
Poruke: 45
91.148.88.*



Profil

icon Re: Preuzimanje Vesti sa drugih sajtova i novinska agencija koja preti/upozorava?23.12.2008. u 15:24 - pre 185 meseci
Ako naprimer ja koristim neki tekst ili sliku sa nekog sajta i postavim link koji je nofollow dali je onda legalno koriscenje njihovog sadrzaja?

 
Odgovor na temu

jakov261

Član broj: 166875
Poruke: 2
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Preuzimanje Vesti sa drugih sajtova i novinska agencija koja preti/upozorava?23.12.2008. u 15:36 - pre 185 meseci
Moj ti je savet da, kada za to dođe vreme, pregledaš vest sa više agencija i suštinu napišeš svojim rečima. Niko se neće zezati sa tužbama i sl. u zemlji Srbiji, da pokuša da dokaže da ti nisi ni dupetom mrdnuo već samo iskoristio "njihove" vesti da bi napravio svoju.
 
Odgovor na temu

Zvezdan Joksovic
Zvezdan Joksovic
Beograd

Član broj: 199117
Poruke: 21
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: montenews.me


Profil

icon Re: Preuzimanje Vesti sa drugih sajtova i novinska agencija koja preti/upozorava?23.12.2008. u 16:08 - pre 185 meseci
Nofollow se samo na pretraživače odnosi ali i dalje oni sa tog linka dobijaju posjećenost. I ja mislim da oni ispituju koliko od koga mogu da uzmu a može se utvrditi od koga je najprije puštena vijest...Zagooglaš i pratiš datume i to je to ...evo idemo opet, zar svi oni koji tvrde da su prvi a ne ostali mogu da zabrane svoj sadržaj i raditi po principu pretplate ? ili da istaknu da je zabranjeno korišćenje tih sadržaja na bilo koji način...A ovako jure sa mailovima i ispitivaju teren...
Guzva - Prvi crnogorski sajt za druženje i zabavu
me.znanci - Prijatelji iz škole
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Preuzimanje Vesti sa drugih sajtova i novinska agencija koja preti/upozorava?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 32079 | Odgovora: 95 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.