Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nikon 300 f2.8 ili Sigma 300 f2.8?

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Nikon 300 f2.8 ili Sigma 300 f2.8?

[ Pregleda: 2398 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Card
Srajevo

Član broj: 111313
Poruke: 32
92.36.186.*



Profil

icon Nikon 300 f2.8 ili Sigma 300 f2.8?07.12.2008. u 14:56 - pre 187 meseci
Vec imam potrebe za objektivom 300 mm f2,8. Koristim nikon D200 i D100. Nikonov objektiv AF-S Nikkor 300mm f/2.8G AF-S ED-IF je skup k’o crn djavo, ali ima sve sto treba i, konacno je Nikon. Cijena u Americi je oko 4.500 dolara (ili isto toliko eura ukoliko se nabavlja u EU).

Znam da ima VR i znam sta to znaci na ovoj duzini, ali opet…

Postoji i Sigma i to prilicno nova (generacijski): Sigma Telephoto 300mm f/2.8 EX DG HSM Autofocus Lens for Nikon AF-D. U USA kosta oko 2.660 USD (ili isto toliko eura ukoliko se nabavlja u EU).

Naravno, nema sistem stabilizacije slike i nije Nikon.

Dakle, da li neko zna kolika je stvarna razlika u kvalitetu gotovog proizvoda (fotografije) izmedju jednog i drugog stakla? Nikon je Nikon i tu nema rasprave, ali da li se isplati ustediti 2.000 dolara (ili eura u EU), a istovremeno se odreci VR-a na toj duzini. Cini mi se da je Sigma posljednjih godinu-dvije radikalno podigla kvalitet. Ispravite me ako grijesim.

Vec imam Nikon 80-200 f2.8 (bez VR-a) i izuzetno sam zadovoljan, ali sad bih nesto "jace" i fiksno.

Pozdrav

 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Nikon 300 f2.8 ili Sigma 300 f2.8?07.12.2008. u 16:14 - pre 187 meseci
Jao bre... gde je ovde dilema?

Nisam probao ni jedan, ni drugi objektiv, ali ako nešto mogu da budem siguran, to je da je Nikkor sigurno bolji i ne košta više za džabe.

Znači, izbor bi bio relativno lak, da ne postoji još jedan zanimljivi igrač - Sigma 120-300mm f/2.8 EX APO HSM, sa kojom su neki imali odlična iskustva, a ona ima nekoliko prednosti:

-blenda 2.8 na celom rasponu, koji uopšte nije loš. Štaviše, vrlo su retki toliki telezumovi.
-cena koja je niža od oba pomenuta (~2200€).
-uz određen period privikavanja i samim tim, prevazilaženje mana, taj objektiv ume da da odličnu fotku.
-u pitanju je telezum, čime je znatno zanimljiviji od prajmova, a problematika udalji_se/približi_se dobija na značaju posebno na prajmovima velikih žižnih daljina - lako je napraviti par koraka napred/nazad sa 50 ili 100mm prajmom. Sa 300mm to već nije šala i pravi veliku razliku između mogućeg/nemogućeg.

Evo Ti i mini test, koji je sproveo drug Beške.

Ja sam taj objektiv probao na Canonu i bio sam poprilično revoltiran sveukupnom upotrebljivošću, jer je pre svega jako težak sa nošenje (znači bez stativa - niks!), a čak i sa stativom nije siguran posao, jer je potreban poprilično čvrst i stabilan stativ, koji će maksimalno umanjiti oscilacije uzrokovane disanjem u okolini i klaptanjem ogledala

U svakom slučaju, siguran sam da se isplati napraviti nekakav kompromis i uzeti ovaj objektiv umesto gornja dva, jer pruža fleksibilnost, koju je jako lako opravdati, čak i ako je nešto slabiji optički od Sigme 300mm f2.8.

Nebojša je koristio tu Sigmu baš na Nikonu, pa pogledaj i njegove fotke na linkovanoj temi.

Pride, ovaj objektiv se kod nas može i probati.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

lazarovm
web development
Pančevo

Član broj: 163610
Poruke: 146
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: www.bmfoto.rs


Profil

icon Re: Nikon 300 f2.8 ili Sigma 300 f2.8?09.12.2008. u 11:35 - pre 187 meseci
Sigma 300mm 2.8... se može nabaviti i ispod 2000eur, poslednja koja je prodata otišla je za 1995eur za CG, naravno nova, samo što je proces poručivanja malo duži, oko mesec i po dana...
 
Odgovor na temu

Card
Srajevo

Član broj: 111313
Poruke: 32
92.36.149.*



Profil

icon Re: Nikon 300 f2.8 ili Sigma 300 f2.8?10.12.2008. u 22:53 - pre 187 meseci
Gdje je dilema??

Pa u razlici u cijeni. Jedino u tome. Sad je pitanje koliko zaista vrijedi ulagati u Nikon, barem onima (nama) koji su veoma ograniceni sa budzetom.
Naravno da znam i za ovaj "bijesni" Sigmin zoom, ali hvala na jos jednom podsjecanju. Beske je to objasnio majstorski i svaka mu cast. Opseg, blenda, ostrina (od f4 do f11) i robustnost, sve je to na njegovoj strani, ali jako vazana podatak je ono sto je zapazio da AF i nije bas toliko brz. Meni je to jako, jako vazno. U mini testu stoji i da iznenadi "zamrzavanjem" u odredjenom polozaju, odnosno da pri brzim prelazima sa jednog na drugi (nebitna razlika u distanci) objekat... jednostavno zablokira, "ni tamo, ni 'amo". Nekad se kadar pojavljuje "jednom u zivotu" ili da ne pretjerujem jednom u....

Cini mi se da bi tu fiksna Sigma 300 2.8 radila posao bez greske. Eh sad, "zutilca"!!!! Svi mi to znamo, i svi smo primorano da se dugo druzimo sa PS-om, jos ako se radi u RAW-u, "zutica" se da izlijeciti. Medju silnim Nikonima imam jednu Sigmu, malo neobicnu - 8mm f3.5. Ma ljudi, nema "zutice" ni u tragovima. barem kod ovog.

Jedini je problem sto izgleda niko nije bio u prilici koristiti i jedan i drugi pa danam prenese zapazanja.

U svakom slucaju mnogo hvala StORM48.



 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Nikon 300 f2.8 ili Sigma 300 f2.8?

[ Pregleda: 2398 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.