Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

System Rescue CD - [ Uputstvo za pravljenje butabilnog USB-Flasha ]

[es] :: Linux :: System Rescue CD - [ Uputstvo za pravljenje butabilnog USB-Flasha ]

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10431 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.86.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon System Rescue CD - [ Uputstvo za pravljenje butabilnog USB-Flasha ]22.11.2008. u 04:45 - pre 187 meseci
System Rescue CD je Linux sistem na butabilnom CD-u odlican za popravljanje sistema i pokusaje povracaja podataka,
i ovde cu dati tacno uputstvo kako da se napravi butabilni USB, koji je uvek zgodnije nositi sa sobom od CD-a.
Predpostavka je da vec imate instaliran neki Linux iz koga cete da pravite ovaj butabilni USB.

System Rescue Linux "tezak" je samo oko 240mb, tako da mu je i to dobra strana jer uvek na USB (od recimo 1GB), mozete
dodati jos neke svoje stvari u neki vas folder i to nece smetati nista.

Prvo sto treba da uradite jeste da sa interneta skinete CD-iso image, trenutna aktuelna verzija je 1.1.2
i ovo je link za skidanje, sa zvanicnog sajta:

http://downloads.sourceforge.n...me=1226919965&big_mirror=1

Kada skinete ovaj image, snimite ga u direktorijum /home/ (u GNOME-u iz menija Places ---> Home, pa ga tu stavite)



Pripremite jedan USB-Flash, i ubodite ga u racunar. Sada treba da "provalimo" koju oznaku je od sistema dobio
nas USB, pa otvorite konzolu odmah i ukucajte

dmesg | tail -n 50

...kada stisnete enter izacice svasta nesto, recimo ovako nesto:

Citat:
usb 2-6: new high speed USB device using ehci_hcd and address 7
usb 2-6: configuration #1 chosen from 1 choice
scsi5 : SCSI emulation for USB Mass Storage devices
usb-storage: device found at 7
usb-storage: waiting for device to settle before scanning
scsi 5:0:0:0: Direct-Access Kingston DataTraveler U3 6.50 PQ: 0 ANSI: 0 CCS
sd 5:0:0:0: [sdf] 1961695 512-byte hardware sectors (1004 MB)
sd 5:0:0:0: [sdf] Write Protect is off
sd 5:0:0:0: [sdf] Mode Sense: 45 00 00 08
sd 5:0:0:0: [sdf] Assuming drive cache: write through
sd 5:0:0:0: [sdf] 1961695 512-byte hardware sectors (1004 MB)
sd 5:0:0:0: [sdf] Write Protect is off
sd 5:0:0:0: [sdf] Mode Sense: 45 00 00 08
sd 5:0:0:0: [sdf] Assuming drive cache: write through
sdf: sdf1
sd 5:0:0:0: [sdf] Attached SCSI removable disk
sd 5:0:0:0: Attached scsi generic sg2 type 0
usb-storage: device scan complete


- nas zanima ovaj deo koji sam podebljao, a to je oznaka koju je dobio nas USB. Znaci,

Vrlo je VAZNO da tacno znate koja vam je oznaka za vas USB uredjaj koji ste prikljucili !!!

Ok, kada smo to saznali, idemo dalje. Ja cu uzeti za primer da je oznaka mog USB-a ova: sdf1
Vi umesto sdf1 koristite oznaku koja je kod vas u svim komandama naradnim - zamenite sdf1 sa vasom oznakom!!!


Dalje kucamo sledece komande u konzoli:

sudo mkdir /mnt/usb-sr
sudo umount /dev/sdf1
sudo mount -t vfat /dev/sdf1 /mnt/usb-sr
sudo rm -rf /mnt/usb-sr/* (pazanja - ova komanda brise sve sa USB-a!!!)

Sada moramo napraviti da USB ima "butabilni flag", a to cemo uraditi tako sto startujemo:

sudo cfdisk /dev/sdf (da ponovim, VRLO VAZNO - vi umesto ovog sdf stavljate vasu oznaku, znaci ako je sdb1, stavljate sdb, itd..)

Pojavice se ovako nesto:



Sada se krecite strelicama levo desno i kad dodjete tamo na "Bootable", stisnite
Enter, treba tamo gde bise "Flags" da se pojavi ono "Boot" kao kod mene na slici.
Sada opet strelicama levo ili desno - dodjite na "Write" i stisnite Enter. Pitace vas
da li ste sigurni, ukucajte yes i stisnite Enter. Zatim strelicama levo ili desno opet
idite, ali sada na "Quit" i to je to, taj deo posla smo zavrsili. Idemo dalje, kucajte:

sudo mkfs.vfat -F 32 -n SYSRESC /dev/sdf1

sudo dd if=/usr/lib/syslinux/mbr.bin of=/dev/sdf

sudo sync

Ok sada IMAGE koji smo skinuli (verzija 1.1.2) treba da "montiramo", da ne bismo morali da
trosimo jedan CD samo da bi sa njega prebacili na USB. Linux moze sasvim lepo da montira
ISO slike, pa cemo to uraditi sledecim komandama:

sudo mkdir /mnt/iso-radni

sudo modprobe loop (ovo negde nije neophodno, ali uradite za svaki slucaj i ovu komandu)

sudo mount /home/systemrescuecd-x86-1.1.2.iso /mnt/iso-radni/ -t iso9660 -o loop

sudo cp /mnt/iso-radni/syslinux/syslinux.cfg /mnt/usb-sr/
sudo cp -r /mnt/iso-radni/isolinux/* /mnt/usb-sr/
sudo cp -r /mnt/iso-radni/bootdisk/* /mnt/usb-sr/
sudo cp /mnt/iso-radni/sysrcd.dat /mnt/usb-sr/

sudo umount /dev/sdf1
sudo syslinux /dev/sdf1
sudo sync

To je to. Ako vam ni jedna od ovih komandi nije javila neku gresku, trebalo bi da sada imate butabilan USB
System Rescue Linux-a. Ako posle bilo koje komande dobijete poruku o nekoj gresci, ne nastavljajte dalje
nego postujte ovde koja je greska pa cemo da vidimo sta je. Takodje, ako neko primeti da nisam nesto ovde
napisao kako treba nek me ispravi, ili ako misli da nesto treba dodati ili oduzeti ;)
Uputstvo naravno postoji na oficijelnom sajtu, ali sam mislio da prevod i malo dodatnog objasnjenja nije na odmet :)
Napomena: ispred nekih od ovih komandi nije potrebno kucati i sudo (recimo kod ovih cp... komandi i jos neke), ali
sam stavio za svaki slucaj.

Pozdrav, Sdjan.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 22.11.2008. u 05:59 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: System Rescue CD - [ Uputstvo za pravljenje butabilnog USB-Flasha ]23.11.2008. u 21:02 - pre 187 meseci
Lep tutorijal, Kernele. Bilo bi dobro da ga priključite uz neku od topovanih tema, a definitivno u Howtos... Zlu ne trebalo
 
Odgovor na temu

kvaju

Član broj: 168744
Poruke: 517
77.221.1.*



+16 Profil

icon Re: System Rescue CD - [ Uputstvo za pravljenje butabilnog USB-Flasha ]23.11.2008. u 23:06 - pre 187 meseci
Radi ovakvih tema, predlažem neke ES Wiki ili nešto slično.

Karnel -1, hvala
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.254.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: System Rescue CD - [ Uputstvo za pravljenje butabilnog USB-Flasha ]24.11.2008. u 02:20 - pre 187 meseci
Kad sam vec i ja radio ovaj posao (pravio taj SysRescue USB), onda sam odvojio 10-15 min
pa napisao ovo, nadam se da ce nekom biti od pomoci. Ako neko proba pa negde bude problem, nek javi.
Videcu da se stavi u HOWTO's samo link i na ovo, dosta je vec top tema (gubi se preglednot i poenta kada ih je previse, moje misljenje....)

/edit: stavio u HOWTO's.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 24.11.2008. u 12:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Pali zari

Član broj: 49892
Poruke: 634
*.ptt.yu.



+27 Profil

icon Re: System Rescue CD - [ Uputstvo za pravljenje butabilnog USB-Flasha ]29.11.2008. u 20:21 - pre 187 meseci
imam ja jedno pitanje, da li moze da se podigne sistem sa usb-a iako ploca nepodrzava dizanje sa njega? hteo bih da probam da stavim slax na usb .
For those about to rock I solute you!
Besmrtne reci, Besmrtog benda.
AC/DC
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.171.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: System Rescue CD - [ Uputstvo za pravljenje butabilnog USB-Flasha ]29.11.2008. u 20:38 - pre 187 meseci
Ne, BIOS mora da podrzava boot sa USB uredjaja.

/edit: U ovoj temi dalje postavljati iskljucivo pitanja vezana za eventualne probleme u
postupku pravljenja System Rescue butabilnog USB-a. Za pitanja koja nemaju veze sa
ovim otvoriti novu temu. Hvala.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 14.12.2008. u 17:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
212.200.30.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: System Rescue CD - [ Uputstvo za pravljenje butabilnog USB-Flasha ]11.03.2009. u 22:49 - pre 184 meseci
Trenutno aktuelna verzija:

1.1.6

Download:

http://www.sysresccd.org/Download
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: System Rescue CD - [ Uputstvo za pravljenje butabilnog USB-Flasha ]19.09.2009. u 14:49 - pre 177 meseci
Nova verzija 1.3.0, link za Download:

https://sourceforge.net/projec...escuecd-x86-1.3.0.iso/download
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: System Rescue CD - [ Uputstvo za pravljenje butabilnog USB-Flasha ]02.02.2010. u 18:26 - pre 173 meseci
Sveza verzija 1.3.5 - klik za download
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: System Rescue CD - [ Uputstvo za pravljenje butabilnog USB-Flasha ]17.12.2012. u 09:45 - pre 138 meseci
Valjda je ovo prava tema ... juče sam nešto radio na linuxu, otkucao neku komandu kojom se .iso nabacuje na flešku (komanda dd sa ostatkom) i to je odradilo nekoliko puta ... dok u jednom trenutku, iz ko zna kog razloga, program nije to što je trebalo da uradi na fleški iliti /dev/sdc odradio na /dev/sdb tj na drugom hardu. Šta se podmetnulo ispred harda i pomerilo ga za jedno slovo nemam pojma, samo znam da više nikada neću da se igram ozbiljnim komandama u konzoli. Samo gui gde god je potrebno.

Srećom, pogođen je manji hard od 200GB, loše bih se proveo da se to desilo većem i sada pokušavam da vratim sadržaj. Na hardu je bila windows particija od 50GB, data ntfs particija od 60GB i jedna extended u kojoj su bile tri ext4 i jedna swap particija. GetDataBack je vratio ove dve ntfs particije, pretpostavljam sa 100% uspeha ali ostatak nikako da rešim. Probao sam i ovaj CD, valjda na njemu postoji testdisk koji bi ovo mogao da proba ali nešto nisam imao uspeha. On nešto vrti i pronalazi, počeo je da puni folder koji sam mu namenio (a traži odmah 200GB što trenutno baš i ne mogu ali bih se nekako snašao) fajlovima generičkih imena pa i ne znam koliko će to da bude uspešno.

Da li da smislim tih 200GB i pustim ga da traži pa kad nešto nađe da probiram, možda i bude korisno ili postoji neki bolji način. Ono šta radi GetDataBack je sasvim pristojan način, program prođe hard pa prijavi šta je sve našao i onda se lepo izabere ono što liči i iskopira. Sve čisto i bez greške. Da li postoji neki program za linux koji ovako radi? Da li postoj ineki program koji bi mogao da rekonstruiše particije? E da, posle te brljotine je na hardu bila jedna boot particija od 1GB i ostalo unallocated. Bilo bi mi sasvim dovoljno da u ovoj drugoj pronađe pomenutu extended sa tri ext4 i da ponudi da se nešto spašava. Inače nije bilo previše toga, ne verujem da bi mi trebalo više od desetak gigabajta nekih sitnica koje su bile u nekoliko /home foldera.

Ili da zaboravim a na dalje i ubuduće nikada više ne čuvam bilo šta na ext4?
 
Odgovor na temu

niceness
Novi Sad

Član broj: 93992
Poruke: 993



+22 Profil

icon Re: System Rescue CD - [ Uputstvo za pravljenje butabilnog USB-Flasha ]17.12.2012. u 10:54 - pre 138 meseci
Koju si tacno komandu pokrenu...pretpostavljam nesto kao "dd if=neki.iso of=/dev/sdc"?
To bi pregazilo pocetak diska, tj. MBR i pocetak windows particije od 50GB (ta je bila prva ako sam dobro shatio), ali druga ntfs particija kao i svi ext4 fs bi trebali biti netaknuti.

Ako pretpostavimo da ext4 fajlsistemi nisu osteceni onda samo treba pronaci gde je njihov pocetak odnosno gde je bio pocetak logickih particija.
E, sad koji je najbolji alat za to nemam pojma.
Ako ti se ne zuri mnogo mogu veceras u vm napraviti slican scenario pa probati koji je najbolji nacin (posto i mene ovo interesuje)?

Naravno druga je prica ako je i sam ext4 ostecen, onda treba neki alat za recovery koji ce da izvuce fajlove.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: System Rescue CD - [ Uputstvo za pravljenje butabilnog USB-Flasha ]17.12.2012. u 14:27 - pre 138 meseci
Komanda je bila baš takva ali je rezultat bio kao što sam napisao, prvi gigabajt butabilnog dela sa onim linuxom čiji je imidž korišćen i sve ostalo unallocated. Probao sam sve i svašta, najlakše bi bilo da nekim programom opravim particionu tabelu ili šta je već poremećeno ali nisam nešto uspeo. Ipak, našao sam program koji je odradio posao, R-Studio Emergency je skenirao hard i prijavio sve tri ext4 particije, mogao sam da pristupim sadržaju i vadim šta me zanima. To sam uradio ali još nisam proverio, pogledao nekoliko slika koje su ok, pustio nekoliko muzičkih numera koje su svirale ... ipak sam uradio nekoliko kopija onoga što me zanima. Nije mi mnogo potrebno sa tih ext4 particija, ono sa ntfs je GetDataBack vratio a za dalje i ubuduće neću ništa da čuvam na ext4 nego prvo kopija na ntfs pa onda kako bude.
Sada mi ostaje da rekonstruišem šta je gde bilo, problem mi pravi hard na koji sam ovo kopirao jer nešto neće da radi na ovom kompu (a na drugom radi) ali ću već nekako da se snađem. Mislim da će do večeras sve da bude na svom mestu a ja sam prošao još jednu školu. I dalje mi nije jasno kako je komanda ubila ceo hard a sam linux sa koga je pokrenuta je na jednoj od particija ... sama sebi je isekla granu.
 
Odgovor na temu

niceness
Novi Sad

Član broj: 93992
Poruke: 993



+22 Profil

icon Re: System Rescue CD - [ Uputstvo za pravljenje butabilnog USB-Flasha ]18.12.2012. u 09:26 - pre 138 meseci
Dobro je da si uspeo resiti.
U sustinu drugi ntfs fajlsistem (data) i ext4 fajlsistemi su ostali potpuno netaknuti. Bilo je dovoljno samo napraviti novu tabelu particiju.

Sinoc sam probao dva linux programa za tu svrhu, gpart i testdisk (tebi vise na znaci puno, ali mozda nekom bude od korisi). Oba zavrsavaju posao, detektuju i primarne i logicke particije, s tim da je testdisk malo napredniji.
gpart je sasvim dovoljan ako je samo izbrisana tabela particija, testdisk je bolji ako postoji i ostecenje fajlsistema.

Citat:
I dalje mi nije jasno kako je komanda ubila ceo hard a sam linux sa koga je pokrenuta je na jednoj od particija ... sama sebi je isekla granu.

root moze sve :)
Jedna bitna stvar, ako se slucajno obrise mbr najbolje je ne restartovati sistem. Linux nece istog trenutka zaboraviti gde je koja particija.
I dalje se moze videti pocetni sektor particije sa (primer za part. sda7):
Code:
$ cat /sys/block/sda/sda7/start
Na osnovu toga je moguce rekonstruisati tablu part. sa nekim programom za rad sa particija (fdisk, cfdisk, parted, gparted...).
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: System Rescue CD - [ Uputstvo za pravljenje butabilnog USB-Flasha ]18.12.2012. u 09:39 - pre 138 meseci
Probao sam ja i to, gpart nije ništa našao, testdisk je nešto kao počeo da nalazi ali mi je pravio gomilu fajlova sa generičkim imenima i to bi bila igranka bez prestanka. Verovatno je dd komanda malo više zabrljala jer je napravila jednu od giga (tu je 350MB one boot particije od Osmice i malo od ntfs particije) ali mi se činilo da ne bi trebalo da bude problem jer su extended particija i ona druga ntfs data bile nedirnute ... ali nije bilo baš tako.

Ostao je jedan rep koji nikako da rešim. Kada je od harda napravljen butabilni fleš ;) komanda mu je upisala labelu. Nisam obraćao pažnju, odradio sam sve, instalirao, vratio ... i sada se javlja duplikat. Pojavljuje se ceo hard pod onim imenom ali naravno ne mogu da mu pristupim a kada probam da nabacim grub na taj disk, odbije me uz odgovor

Code:
/usr/sbin/grub-bios-setup: warning: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels.  This is not supported yet..
/usr/sbin/grub-bios-setup: warning: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged..
/usr/sbin/grub-bios-setup: error: will not proceed with blocklists.


Inače je slična labela bila i na svim particijama koje sam pravio ali je to bar lako skloniti. Ovu glavnu nešto ne uspevam. Kako da to uradim? Ja sam ipak početnik i običan linux korisnik koji samo preteruje i pokušava preko onoga što bi smeo. ;)
 
Odgovor na temu

niceness
Novi Sad

Član broj: 93992
Poruke: 993



+22 Profil

icon Re: System Rescue CD - [ Uputstvo za pravljenje butabilnog USB-Flasha ]18.12.2012. u 10:57 - pre 138 meseci
Nije mi bas najjasnije sta si tacno radio.
Iskopirao si bitne podatke za svih tih particija i onda si ih ponovo napravio (u toku instalacije linuxa), ali jos uvek je ostalo nesto od onog live image-a
i to se sada sve pomesalo?

Jel mozes dati izlaz komande "fdisk -l /dev/sdb" (ili koji je vec disk u pitanju):

Takodje, napravi backup mbr-a: dd if=/dev/sdb of=/media/neki_drugi_disk/mbr_sda.dd bs=512 count=1
Ova komanda ce iskopirati prvih 512 B sa diska sdb u fajl mbr_sda.dd. Naziv fajla je naravno proizvoljan.
Obavezno ga sacuvaj na neki drugi disk :)

Da bi vratio mbr iz fajla: dd if=mbr_sda.dd of=/dev/sdb bs=512 count=1
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: System Rescue CD - [ Uputstvo za pravljenje butabilnog USB-Flasha ]18.12.2012. u 11:25 - pre 138 meseci
Komanda je od 200GB harda napravila 1GB boot particije i ostatak unallocated prostor. Hard je dobio ime MDVCDROOT (to što je urađeno je bila Mageia linux i on je verovatno dao to ime) a ja nisam obraćao pažnju na taj detalj. Kada sam izvukao šta me zanimalo, obrisao sam postojeću particiju, dobio ceo hard kao unallocated, napravio opet prve dve ntfs particije i od ostatka extended. Onda sam instalirao linux na jednu logičku koja je na toj extended. Ta particija, kao i druge dve logičke su dobile opet neko ime tipa MDVCDROOT_ ili tako nešto ali sam to lako promenio.
Sada ne mogu da nabacim grub na taj hard jer kada probam, odgovor je kao što sam pisao, ne može da ga upiše na disk koji ima multivolumen, verovatno misli da pored /dev/sdb on ima i pomenuto ime i to ne prolazi. Sada bih da nekako obrišem ono ime harda ali ne znam kako. Nešto mi se ne ide od početka, malo mi je poglu da hardu ne može da se obriše ime. Vidim da je to poznat problem ali mi nešto ne polazi za rukom da nađem konkretan odgovor.
Citat:
sudo fdisk -l /dev/sdb

Disk /dev/sdb: 200.0 GB, 200048565760 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 24321 cylinders, total 390719855 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x1e29bd67

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sdb1 * 2048 718847 358400 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sdb2 718848 105496575 52388864 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sdb3 105496576 228376575 61440000 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sdb4 228378622 390719487 81170433 5 Extended
/dev/sdb5 228378624 232282111 1951744 82 Linux swap / Solaris
/dev/sdb6 232284160 271343615 19529728 83 Linux
/dev/sdb7 271345664 310405119 19529728 83 Linux
/dev/sdb8 310407168 390719487 40156160 83 Linux
 
Odgovor na temu

niceness
Novi Sad

Član broj: 93992
Poruke: 993



+22 Profil

icon Re: System Rescue CD - [ Uputstvo za pravljenje butabilnog USB-Flasha ]18.12.2012. u 12:34 - pre 138 meseci
Citat:
Komanda je od 200GB harda napravila 1GB boot particije i ostatak unallocated prostor. Hard je dobio ime MDVCDROOT (to što je urađeno je bila Mageia linux i on je verovatno dao to ime) a ja nisam obraćao pažnju na taj detalj. Kada sam izvukao šta me zanimalo, obrisao sam postojeću particiju, dobio ceo hard kao unallocated, napravio opet prve dve ntfs particije i od ostatka extended.
Ok, to sve ima smisla.
Citat:
Onda sam instalirao linux na jednu logičku koja je na toj extended. Ta particija, kao i druge dve logičke su dobile opet neko ime tipa MDVCDROOT_ ili tako nešto ali sam to lako promenio.
To bas nema smisla, naziv particije (tacnije fajlsistema, bilo to ntfs, ext4 ili nesto drugo) se zapisuje u sam fajlsistem. Posle formatiranja fajlsistema ne bi ostao stari naziv.
Cekaj, koji si ti linux instalirao? Jel isto taj Mageia? Onda mozda ima smisla... on im je dao taj naziv prilikom instalacije. Ako nije Mageia onda nemam pojma zasto su dobili taj naziv :D

E sad, grub... mislim da si na dobrom tragu, izgleda da mu smetaju ostaci Mageia particije/bootloadera.
Pogledaj ovu poruku: http://lists.gnu.org/archive/html/help-grub/2012-04/msg00075.html

Najbolje je bilo da si na pocetku (kad je disk bio prazan) pregazio prvih 1M diska, npr.: dd if=/dev/zero of=/dev/sdb bs=1M count=1
Naravno ako bi sada to uradio pregazio bih mbr i tabelu particija. Ali zato mozemo preskociti MBR:

dd if=/dev/zero of=/dev/sdb bs=512 seek=1 count=2040

Komanda ce preskociti mbr (prvih 512B) i upisati nule sve do 2041 sektora.
Napomena: ako bi hteli da upisemo nule sve do pocetka prve particije (sektor 2048), stavili bi count=2046, ali za svaki slucaj sam stavio malo manje (2040).

- bs=512 - radimo sa blokovima velicine 512B
- seek=1 - preskoci 1 blok (512B) na izlazu (/dev/sdb)
- count=2040 - upisi 2040 blokova posle seek blokova tj. pisi do 2040 + 1 = 2041 sektora diska

Pokusaj ovo, a onda instalaciju grub-a.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: System Rescue CD - [ Uputstvo za pravljenje butabilnog USB-Flasha ]18.12.2012. u 13:01 - pre 138 meseci
Instalirao sam sasvim drugi linux ali je to ime sa volumena ostalo i dalje. Jutros sam na prvu ntfs particiju instalirao windows 8, reko' ... možda će da prejaše ali ništa, sve je ostalo. Kao što sam i očekivao, ta praticija (/dev/sdb2) se montirala kao /media/MDVCDROOT što nije teško da se promeni ali ostaje neki volume label koji čuči iznad svega i svuda pomalo dosoli.

Sad ću da probam ovo ali ... mislim da je potreban neki način da prosto obrišem volume label i da ne bude više MDVCDROOT nego da se prijavljuje kako bi i trebalo, kao /dev/sdb.
 
Odgovor na temu

niceness
Novi Sad

Član broj: 93992
Poruke: 993



+22 Profil

icon Re: System Rescue CD - [ Uputstvo za pravljenje butabilnog USB-Flasha ]18.12.2012. u 13:14 - pre 138 meseci
Nisam pametan... probaj sa dd, samo pazljivo, pazi sta kucas :)
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: System Rescue CD - [ Uputstvo za pravljenje butabilnog USB-Flasha ]18.12.2012. u 14:01 - pre 138 meseci
Da znaš da nisam bio pažljiv kada sam kucao, nisam proverio šta je /dev/sdb da ne zabrljam opet ... ali to ipak nije neki problem kao ono prvobitno. Izgleda da je mbr bio zagađen, posle ovoga je prošla instalacija gruba (tj, prolazila je i ranije i sve je radilo uz onu poruku kada radim instalaciju) i sada sve radi a na sudo grub-install /dev/sdb opet prijavi samo uspešno odrađen posao, više se ne žali na problem i nema ga u fajl menadžerima kao iso9660.
Mislim da je sve rešeno, zahvaljujem, uspešno sam sve vratio kako je bilo a od sada pazim šta eksperimentišem.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: System Rescue CD - [ Uputstvo za pravljenje butabilnog USB-Flasha ]

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10431 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.