Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Krivična prijava zbog piraterije

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Krivična prijava zbog piraterije

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 100947 | Odgovora: 406 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Radovan__III
Radovan__III
Beograd

Član broj: 15669
Poruke: 1245
79.101.210.*



+26 Profil

icon Re: Krivična prijava zbog piraterije12.11.2008. u 18:08 - pre 187 meseci
Odgovor sa datog foruma

Citat:
Postovani posetioci,

Nakon vesti koje sam dobio iz medija, a u vezi sa podnosenjem prijave protiv Ivana Jelica od strane Sluzbe za borbu protiv organizovanog kriminala Ministarstva unutrasnjih poslova Srbije, odlucio sam da vam se obratim kao vlasnik sajta RapidSerbia.com i dam kratko obavestenje sledece sadrzine:

"Prema izvoru B92, Ministarstvo unutrasnjih poslova Srbije je u toku jucerasnjeg dana izdalo obavestenje u kome se navodi da je "Osumnjiceni bez odobrenja nosilaca autorskih prava, scenariste i reditelja Gorana Markovica i producenta Svetozara Cvetkovica, umnozenu kopiju 'Turneje' postavio na sajt ‘rapidserbia’ i na taj nacin omogucio korisnicima ovog sajta da neovlasceno preuzmu kopiju filma". Kao administrator i vlasnik Foruma tvrdim da nijedan clan Foruma nije u mogucnosti da bilo kakav materijal, osim tekstualnog, ostavi na ovom mestu pa je stoga sumnja da je Ivan Jelic "umnozenu kopiju 'Turneje' postavio na sajt 'rapidserbia' i na taj nacin omogucio korisnicima ovog sajta da neovlasceno preuzmu kopiju filma", potpuno neosnovana. Ovakva optuzba rusi ugled Foruma, njegovu funkciju stavlja u potpuno pogresan kontekst i vredja njegove clanove. Zbog bojazni da bi nas clan mogao biti pogresno okrivljen za delo koje nikako nije mogao da izvrsi, ovom prilikom objavljujem da cu u slucaju da optuzena strana od mene zatrazi pomoc, dati sve potrebne informacije o funkcionisanju foruma i zvanicnu izjavu u kojoj tvrdim da delo za koje terete Ivana nikako nije moglo biti izvrseno na ovom mestu. Rapid Serbia Forum sa mnom na celu ne podrzava pirateriju, pa stoga zelim da podrzim napore Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije u sprecavanju iste i smatram da ukoliko se dokaze da bilo ko ko svesno distribuira neovlascene kopije filmova i od toga ima materjalnu korist mora biti adekvatno kaznjen. Na srecu po nas i nase clanove, takvo jedno krivicno delo se ne moze izvrsiti na sajtu ovakvog tipa, sto ce se siguran sam i dokazati."

Milan Janackovic



Meni nije jasna sledeca stvar kako nisu zasticeni podaci o korisniku foruma, tj sve ono sto mozemo videti tipa "svi podaci na ovom sajtu se koriste samo za taj sajt i nece biti davani drugim osobama" itd
Aj sad svi u biblioteku da nesto pojedemo i popijemo ...
--------------------------------
Knjigovodstvo

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Krivična prijava zbog piraterije12.11.2008. u 18:14 - pre 187 meseci
Pa podaci jesu zasticeni od vecine ljudi - ali uz sudski nalog nisu :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

osmania
Panet

Član broj: 26316
Poruke: 773
*.20.11.vie.surfer.at.



+7 Profil

icon Re: Krivična prijava zbog piraterije12.11.2008. u 18:33 - pre 187 meseci
Ja samo jedan primjer da navedem.
Moj kolega je nekako dolazio do Dnevni sedmicnih mjesecnih novina (Bosanske kao dnevni Avaz Slobodna Bosna Dani itd..) i slao je preko maila raju i ono kako to ide kao geomerijski niz svak svakome salje itd i to je daleko otislo i neko je stavljao na torrent.
Tog lika su uhvatili sto je stavljao na torente i sudili mu kazna 2500 KM i kao zabranili mu rekli jos jednom pa ces tek onda da naeb...s kao uvjetna neka...
Sada pitanje je ko je kriv ovja sto je stalvjao na torent ili ovaj sto je slao mailove, i to proslo nazalost lik popusio kaznu a jos uvjek neko sada drugi stavlja na torent isti materijal.
Lik je iz Sarajeva i znam ko je tako da nije rekla kazala...
 
Odgovor na temu

srpsko gradjevinarstvo

Član broj: 124392
Poruke: 1188
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Krivična prijava zbog piraterije12.11.2008. u 18:47 - pre 187 meseci
http://www.b92.net/eng/impresum.html

Lik je webmaster B92, ovo je neko jeb...je na višem nivou ljudi. Mora da je umešan Jova, MTID, Telekom...

nema nigde slike da uporedimo.

[Ovu poruku je menjao srpsko gradjevinarstvo dana 12.11.2008. u 20:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Krivična prijava zbog piraterije12.11.2008. u 19:13 - pre 187 meseci
E Vlado, nije to jedini Ivan Jelić u Beogradu ;)
A možda je Jova zapravo IJ?
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

srpsko gradjevinarstvo

Član broj: 124392
Poruke: 1188
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Krivična prijava zbog piraterije12.11.2008. u 19:16 - pre 187 meseci
evo sa B92 komentar

Nije problem to sto je mali postavio linkove na rapidshare vec je problem to sto ih je
postovao prvi, odnosno leakovao je filmove tako sto je zloupotrebljavao poslovni polozaj. Radeci u firmi (ne bitno kojoj), znao je koje su posledice, ali ga to nije sprecavalo. Nije cinio dobro delo jer to sto se vama gledaju filmovi besplatno se nikako ne karakterise
kao dobro delo, a tek to sto nekome utice na zaradu...dakle nije cinio nikom dobro sem
naravno sebi jer je "gradio svoju velicinu" koristeci privilegije koje ima (je imao). Super mi je to sto brinete o ulicnim piratima jer znajte da ni oni ne bi prodavali te filmove,
pa makar ih u ovom slucaju bilo "samo 5" (1 je dovoljan da utice na brojnu filmsku ekipu
koja je ulozila svoj trud da napravi taj (vama) "samo jedan" film) da im gospodin heroj I.J.
to nije omogucio. Nije on jedini priveden zbog ovoga, u poslednjih 10 godina ima preko 1000 slucajeva, ali
nisu medijski podrzani.(Thinx, 11. novembar 2008 19:48)

 
Odgovor na temu

dejan1972
Dejan Kostić
Director, President, No.1
Beograd

Član broj: 85697
Poruke: 170
93.86.117.*

ICQ: 2147483647
Sajt: www.nuclearinst.com


+7 Profil

icon Re: Krivična prijava zbog piraterije12.11.2008. u 20:00 - pre 187 meseci
Meni domaći filmovi idu poprilično na nerve sa tim plačljivim temama rata devedesetih...stvarno mi idu na nerve.Umesto da sto pre zaboravimo na ta ružna vremena naši filmovi se samo time bave.Mene taj film uopšte ne zanima ni u kakvom obliku...
 
Odgovor na temu

stonex

Član broj: 25873
Poruke: 642
*.adsl-3.sezampro.yu.



+9 Profil

icon Re: Krivična prijava zbog piraterije12.11.2008. u 20:09 - pre 187 meseci
E pa ovako : Moj brat je igrom slucaja pre nekoliko dana kupio doticni film kod ulicnih prodavaca na Vozdovcu . Kvalitet je nizak , rekao bih VHS rip . Film se prodavao samo taj dan , sutradan je vec povucen . Kako se prica na ulici , producent je platio veliku sumu novca nekome , da se povuce kopija sa ulice . Takodje , isti slucaj je bio i sa filmom Carlston za Ognjenku koji se nije nikada pojavio na crnom trzistu ( zar vam ne zvuci cudno da su uspeli da kopiju " sacuvaju " od pirata ? ). Znaci velike su pare u igri . Stoga , ako oni mogu da daju velike pare nekome da se film ne vrti na ulici , vlast se pravi luda , policija takodje , bas bih voleo da me uhapse zbog skidanja filmova sa interneta ali pre toga da mi kazu kako policajci 'ladno setaju Knez Mihailovom , Bulevarom ili buvljakom , caskaju sa prodavcima piraterije i kupuju od njih iste !

A i mnogi se ovde prave ludi , kao ne znaju o cemu se tu radi ! Sio mi ga Djura !
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Krivična prijava zbog piraterije12.11.2008. u 20:19 - pre 187 meseci
A kako taj akt placanja policije da rade svoj posao od strane autora filma moze da opravda pirateriju tih filmova? :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

stonex

Član broj: 25873
Poruke: 642
*.adsl-3.sezampro.yu.



+9 Profil

icon Re: Krivična prijava zbog piraterije12.11.2008. u 20:31 - pre 187 meseci
Ko placa policiju ? Autor filma ? Nisam razumeo bas najbolje .
 
Odgovor na temu

Aleksandar Ilić
Software Developer
Beograd

Član broj: 15867
Poruke: 417

Sajt: www.ailic.rs


+3 Profil

icon Re: Krivična prijava zbog piraterije12.11.2008. u 20:45 - pre 187 meseci
Citat:
srpsko gradjevinarstvohttp://www.b92.net/eng/impresum.html

Lik je webmaster B92, ovo je neko jeb...je na višem nivou ljudi. Mora da je umešan Jova, MTID, Telekom...

nema nigde slike da uporedimo.

Kako nema? Lik ima čak i svoj Blog, i poznat je kao ''domaći guru slobodnog softvera'', link.
Mislim na ovog Ivan Jelića, webmastera sa b92. Ne bih reko da je to isti IJ, ako jeste, onda, nemam komentar.
„Naposletku, suština saznavanja nije u tome gubimo li igru, već kako je gubimo,
šta time spoznajemo, čemu nas je poraz naučio i kako nas to menja. Gubiti na određen
način znači - dobijati.”

Richard Bach
 
Odgovor na temu

wux
NS

Član broj: 27480
Poruke: 161
*.dynamic.sbb.rs.



+14 Profil

icon Re: Krivična prijava zbog piraterije12.11.2008. u 20:57 - pre 187 meseci
Piraterija je piraterija. Piraterija je i kada drugaru za žurku narežete kompilaciju hitova na CD, kada kopirate udžbenik, kada koristite nelegalni softver...
Meni samo smeta što je u ovoj državi izgleda veći problem staviti fajl na Rapid nego prodavati na ulici taj isti fajl narezan na CD jer u prvom slučaju ne zarađuješ ništa pa ne možeš ni da platiš mito/reket/proviziju nekom glavonji koji odlučuje šta je prihvatljivo a šta ne.
Ja sam klinca (6 godina) ove godine vodio dva puta u bioskop i zaista je jadno kada u sali sedimo nas dvojica i još 5 ljudi, ali ulaznice su bile 200 dinara, možda ljudi ne mogu sebi to da priušte... zašto bioskopi ne spuste cene - zar nije bolje da dođe 100 ljudi za npr. 50 dinara nego 5-6 za 200??? Time se stvara navika kod "korisnika" i ulaže u budućnost, pa jednog dana kada ekonomska situacija bude bolja lagano podići cene... A kukanje oko izgubljenog profita autora i producenata je smešno kada svi znamo da im je prihod od prikazivanja u svakom slučaju mizeran i da je glavna zarada od sponzora i "državnih" donacija.
 
Odgovor na temu

stonex

Član broj: 25873
Poruke: 642
*.adsl-3.sezampro.yu.



+9 Profil

icon Re: Krivična prijava zbog piraterije12.11.2008. u 21:11 - pre 187 meseci
Amin !
 
Odgovor na temu

Sabijach

Član broj: 174608
Poruke: 22
*.ADSL.neobee.net.



+1 Profil

icon Re: Krivična prijava zbog piraterije12.11.2008. u 21:51 - pre 187 meseci
Citat:
Aleksandar Ilić: Kako nema? Lik ima čak i svoj Blog, i poznat je kao ''domaći guru slobodnog softvera'', link.
Mislim na ovog Ivan Jelića, webmastera sa b92. Ne bih reko da je to isti IJ, ako jeste, onda, nemam komentar.

Ma 'de je isti. U novine piše da ovaj prestupnik ima 21 godinu.
 
Odgovor na temu

srpsko gradjevinarstvo

Član broj: 124392
Poruke: 1188
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Krivična prijava zbog piraterije12.11.2008. u 22:39 - pre 187 meseci
Citat:
Služba za borbu protiv organizovanog kriminala podnela je krivičnu prijavu protiv Ivana Jelića jer je na Internet postavio piratsku kopiju filma "Turneja".

Prijava je podneta zbog neovlašćenog iskorišćavanja autorskog dela, a Jelić je uz prijavu priveden nadležnom istražnom sudiji. Jeliću preti zatvorska kazna do tri godine. Iako pozdravlja potez policije, reditelj Goran Marković ne očekuje da će akcija značajnije doprineti borbi protiv piraterije.

U saopštenju MUP-a se navodi da je Jelić bez odobrenja nosilaca autorskih prava, scenariste i reditelja Gorana Markovića i producenta Svetozara Cvetkovića, umnoženu kopiju "Turneje" postavio na sajt "rapidserbia" i tako omogućio korisnicima sajta da neovlašćeno preuzmu kopiju filma.

Međutim, Jelić je na isti sajt, između ostalih, postavio i filmove "Čitulja za Eskobara", "Četvrti čovek", "Hadersfild", ali i seriju "Vratiće se rode", navodi se u saopštenju.

Tužiteljka za visokotehnološki kriminal Lidija Komlen-Nikolić kaže da postoji osnovana sumnja da je nemontiranu kopiju filma Jeliću dao neko iz ekipe filma.

“Cela priča oko filma pokrenuta je upravo iz njihove kuće znači kopije koje nisu montirane su nekim mehaniuzmom ostavljene da se vide. Na putu za Ameriku i Kanada, negde je nastao propust u dostavljanju materijala“, ocenjuje tužiteljka.

Lidija Komlen-Nikolić kaže da je Jelić lako pronađen, jer je administrator sajta “Rapidšer“ dao sve podatke o osumnjičenom za pirateriju. Međutim kopija filam se u međuvremenu našla na ulicama.

“Znači onog mometa kada se materijal pojavi na internetu, vi ste izgubili bitku. Vi njega ne možete više da sklonite, taj materijal više ne nalazi na ’Rapidserbia’ on se nalazi i na još 50 sajtova, gde ljudi mogu da preuzmu taj materijal, znači onog momenta kada nešto pojavi na Internetu vi njega više ne možete da skolnite“, objašnjava Komlen-Nikolić.

Producent filma Svetozar Cvetković kaže da film Turneja, zbog neovlašćenog postavljanja na sajt “Rapidserbia“, nije zaradio onoliko koliko je mogao i da je time narušen imidž filma.

Cvetković je siguran da kopiju nedovršeng filma niko iz autorske ekipe nije dao ili pustio na sajt “Rapidserbia“.

“Ono što sam ja siguran jeste da niko to nije uradio iz te autorske ekipe i ko je koprodukciono učestvovao u tome, ali da je neko kome je bio dostupan neki od kompjutera na kome se radilo. Dakle neko ko nije direktno zainteresovasn iz ekipe. To je mogao da uradi ako bi imao pristup na bilo koji način, od slučajnog prolaznika, do obezbeđenja. To je verovatno moguće“, smatra Cvetković.

Reditelj Goran Marković ističe da se mora stati na put kradljivcima intelektualne svojine, čija je delatnost u Srbiji veoma razgranata. Zbog toga Marković ne očekuje previše od ove akcije.

"Ako vam neko ukrade intelektualnu svojinu, on je kradljivac. Ja sam kupio verziju mog filma za 100 dinara na Zelenom vencu od čoveka koji to prodaje na ulici", kaže Marković.

"Mislim da je dobro što je država načela to pitanje jer je to ovde dominantno. E sad, koga tu treba hapsiti, šta tu treba da se radi, ja stvarno ne znam jer se ne razumem u to. Svi moji filmovi se prodaju na ulici oduvek i nikada me niko nije ni pitao, a kamoli razgovarao o mojim pravima", kazao je Marković.

Za nekadašnjeg predsednika Antipiratske asocijacije Srbije Zorana Savića, koja na našem području više ne funkcioniše, hapšenje osobe koja je distribuirala piratski materjal predstavlja dobru vest.

Savić očekuje da će u ovom slučaju biti dosledno primenjen Zakon o zaštiti intelektualne svojine, koji za to delo predviđa kaznu čak do tri miliona dinara.

"Konačno se desilo nešto što smo priželjkivali dugo. Piraterija u našoj zemlji je veoma prisutna; na svim prometnijim mestima, pred svakom većom trgovinom ili hipermarketom možete naći ljude koji prodaju neovlašćeno piratske primerke filmova, muzike i softvera", kaže Savić.

"Kod nas je internet piraterija zastupljena, ali još možda nije bila toliko zbog protoka interneta kod većine korisnika, međutim i to se, kao što vidimo, ubrzano menja i postaće jedan od glavnih izvora piraterije", rekao je Savić.

Savić se nada da će se "dosledno primeniti zakon koji za ovakve i slične prekršaje predviđa oštre kazne".

Film Gorana Markovića je srpski kandidat za Oskara, a do sada ga je za četiri nedelje prikazivanja pogledalo dvadesetak hiljada gledalaca.






http://www.b92.net/info/komentari.php?nav_id=328394#hrono


Rapidshare im ipak izašao u susret
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Član broj: 18499
Poruke: 737
41.204.224.*

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Krivična prijava zbog piraterije12.11.2008. u 23:21 - pre 187 meseci
Meni nesto drugo tu nije jasno. MNOGO veci igraci od nasih filmskih producenata su firme tipa Microsoft... a ciji propizvodi zauzimaju znacajan procenat prostora na Rapidshare serverima... E sad, ljudi su u glavnom ovce i stave imena fajlova takva da se iz aviona vidi o cemu se radi. A ako to i ne urade, garantovano ljudi iz BSA posmatraju forume na kojima se linkovi razmenjuju. Pitanje je, zasto takvi igraci tipa MS-a ne pritiskaju raapidshare i slicne firme da predaju logove, pa da dalje gone pocinioce, a posebno one koji fajlove salju...
 
Odgovor na temu

milance_kg

Član broj: 59131
Poruke: 185
93.86.111.*



+22 Profil

icon Re: Krivična prijava zbog piraterije12.11.2008. u 23:26 - pre 187 meseci


Koji Rapidshare? Admin Rapidserbia je dao IP, a novinari sto pisu napamet za masu, to je druga prica.
Inace tekst je pun nebuloza, klasicna medijska predstava za siroke narodne mase.

Pitajte Gorana Markovića jel' ima legalan win?
Ja cisto sumnjam.
 
Odgovor na temu

DzOney
Naisus

Član broj: 201165
Poruke: 1
*.adsl.verat.net.



Profil

icon Re: Krivična prijava zbog piraterije12.11.2008. u 23:36 - pre 187 meseci
Dali je moguće da dečko od 21 godinu presretne film i to na putu izmedju Amerike i Kanade...
Kriv je onaj koji je napravio propust u organizovanju dostavljanje materijala. Da ga nisu mozda dostavljali preko torrent-expres.
A ako je on lično imao pristup kompjuterima pri izradi filma onda im niko nije kriv. Pa pobogu zato i postoje administratori da se brinu ko ima pristup kompjuterima a ne neki čuvar iz trece smene upali kompjuter i digne film...
Inače gledaću film u bioskop. :)
 
Odgovor na temu

Comrade

Član broj: 30466
Poruke: 306
*.adsl-1.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Krivična prijava zbog piraterije13.11.2008. u 00:09 - pre 187 meseci
Error
This file is suspected to contain illegal content and has been blocked. After the file has been blocked for 7 days it will automatically be deleted, if the block is not removed by RapidShare. For this reason, a download of this file is currently not possible.

Ipak ce biti da je rapidshare kontaktiran. Cudi me da ga jos nema na torrentu?

BTW film je odlican.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
91.150.116.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Krivična prijava zbog piraterije13.11.2008. u 00:22 - pre 187 meseci
Pa sto mi ne rece jelic da ce biti na B92 da ga gledam makar :D Lik je Kraljevcanin inace, znam ga jos od pre 7 godina i znam da je radio na GNUZilla-i ali da pokopava likove na tv-u nisam znao... :D Ma kakva kradja i on, to je neki drugi lik maznuo film ili sta vec... I webmaster na B92? Lepo, lepo...
make love - !war
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Krivična prijava zbog piraterije

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 100947 | Odgovora: 406 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.