Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Podesavanje e-maila na web serveru

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: Podesavanje e-maila na web serveru

[ Pregleda: 3186 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Snjeg
AHa

Član broj: 148948
Poruke: 29
*.PPPoE-1308.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Podesavanje e-maila na web serveru29.10.2008. u 19:11 - pre 188 meseci
Pozdrav,

Ovako, imam potrebu za nekih 100-tinjak e-mail adresa na odredjenoj domeni. Naravno vec imam hosting i domenu , hosting provider mi dodjeljuje neogranicen broj email adresa i to je sve ok.
Ali mene interesuje da li je moguce koristiti na "obicnom" hostingu (dakle nije dedicted niti je VPS..) email server tako da ljudi mogu samostalno kreirati svoj account putem nekog intefrejsa , logirati se na posebnoj stranici (ako koriste webmail) a ne preko Cpanel-a.

U stvari najednostavnije bi svoje pitanje mogao postviti ovako: da li je moguce postaviti email server na shared hostingu. Ako nije na share da li je onda moguce na VPS?

malo mi je mutno sve ovo oko email servera pa mozda je moje pitanje smijesno za bolje poznavaoce ove problematike.
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.yu.



+257 Profil

icon Re: Podesavanje e-maila na web serveru29.10.2008. u 20:52 - pre 188 meseci
MIslim da je najbolje da pitas svog hosting provajdera sta on u stvari dopusta/omogucava od toga. Samo od njega zavisi....

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Snjeg
AHa

Član broj: 148948
Poruke: 29
*.PPPoE-7733.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Podesavanje e-maila na web serveru30.10.2008. u 08:22 - pre 188 meseci
Hvala na odgovoru ali vec sam se sam uvjerio (posto sam relativno dobar sa poznavanjem rada u Cpanelu i njegovim opcijama) da na ovom hostingu nemam mogucnost podesavanja email servera kako bih ja volio i htio. Pa me interesuje da li je VPS dovoljno dobro rijesenje za e-mail server?
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Podesavanje e-maila na web serveru30.10.2008. u 09:37 - pre 188 meseci
Vidi, roundcube, squirell, Horde su e-mail klijenti a ne dijelovi e-mail servera. Tebi treba podesavanje klijenta a ne servera (koliko sam ja skontao). Interfejs za automatsko dodavanje korisnika - nisam vidio, ali cPanel ima svoj API preko koga bi se to nekako moglo isprogramirati (mislim da je u Perlu pisan). Takodje, mislim da ti roundcube mozes staviti u odredjen folder na sajtu i omoguciti korisnicima na taj nacin da koriste drugi e-mail klijent. Sta ti smeta kod cPanela?
:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

Snjeg
AHa

Član broj: 148948
Poruke: 29
*.PPPoE-7733.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Podesavanje e-maila na web serveru30.10.2008. u 10:39 - pre 188 meseci
Hmm znam da sam gore zakomplikovao vrlo jednostavno pitanje ali to je tako kad covjek ne znam bas skroz o cemu govori :)

Znaci:

Trenutno odrzavam web stranicu koja okuplja posebno odredjenu grupu ljudi. Ta grupa je trenutno relativno mala oko 300 clanova za koje bih sada volio obezbijediti e-mail adrese "na" domeni te moje stranice. Sto se tice mogucnosti servera da podrzi moje zahtijeve tu nema problema (hostam kod bluehost-a) ali posto ja ne znam u kojem smijeru ce se razvijati zajednica (mozda za godinu bude 1000 clanova a mozda ostane na 300) i kolika ce biti potraznja za novim e-mail adresama volio bih cijeli proces registracije automatizirati a ne da svaki account ja moram licno kreirati itd. Takodjer tu je i problem podesavanja samog e-mail servera ubacivanja / izbacivanja stvari koje bi mi trebale i koje ne bi sto je jako tesko (ili nemoguce) na shared hostingu.

Zbog svega ovog razmisljao sam o zakupu nekog VPS-a premjestiti cijeli sajt tamo i usput postaviti neki vlastiti mail server ako je to moguce.

Jos bih ovu temu iskoristio (nadam se da ne idem u offtopic) da pitam slijedece:

Kako se rijesava problem spammera u ovakvim situacijama. Naravno meni je najlakse izbrisati neciji account ali kako reagiraju hosting provider (neovisno dali se radi o VPS-u ili shared) kada neko prijavi da je primio spam sa njihovih servera. Da li u tom slucaju povlace neke sankcije protiv mene kao zakupca ? To pitam zato sto ja ne mogu nikako kontrolirati sta ko salje putem maila, sve dok ne primim prijavu a tada vec moze biti kasno.
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Podesavanje e-maila na web serveru31.10.2008. u 07:35 - pre 188 meseci
Moras precizirati zahtjeve..
- Sta bi ti izbacio / ubacio na mail server?
- Za spam se moras obratiti svoj hosting provajderu i upitati njih kakve sankcije slijede ukoliko se to desi.

:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: Podesavanje e-maila na web serveru

[ Pregleda: 3186 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.