Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Tri banke u Srbiji pred bankrotom?

[es] :: Ekonomija :: Tri banke u Srbiji pred bankrotom?

Strane: << < .. 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 180861 | Odgovora: 847 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Nedeljković

Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.sbb.rs.



+2282 Profil

icon Re: Tri banke u Srbiji pred bankrotom?14.02.2009. u 15:44 - pre 184 meseci
Citat:
Šta će se desiti kad 20 velikih ne budu bili u stanju da servisiraju svoje dugove prema bankama.

Ne znam na kojih 20 velikih mislis, ali da pokusam:
- delta... cim neko nesto kupi u maksiju, banka ce zadrzati te pare. Ako sve prodaju pa ni to ne bude dovoljno, banka ce uzeti delta city, pretvopriti u stanove i prodati
- Telekom... cim neko plati telefon, pare su bancine. Kad svi prestanu sa placanjem, banka im uzima licencu i prodaje, ne znam, T-Mobile-u.
- EPS... cim neko plati struju, banka konfiskuje te pare. Ako niko ne placa, banka demontira Djerdap i proda generatore, sta ja znam, Avganistancima

Sa ostalima je slicno. Moguce je mozda da je neka banka dala kredit nekome ko niti ima prihode niti ima imovinu, ali broj takvih potpada pod statisticku gresku i ne utice bitno na poslovanje banke.
 
Odgovor na temu

BokasaTzar
kurir,
Centar

Član broj: 179470
Poruke: 136



+162 Profil

icon Re: Tri banke u Srbiji pred bankrotom?14.02.2009. u 15:50 - pre 184 meseci
Neko je gore pisao o rigoroznoj kontroli korisnika kredita - te kreditni biro, te sigurnost, efikasnost, biznis planovi ..... i sl. sr.

Kako je bankarima promaklo koliki je stepen zaduženja Eltima i Europena, i ostalih firmi koje ta gospoda drže ???

I ja sam čuo da su kukali Cvetkoviću, sa varijantom da su kukači bila gospoda eltim i europen.
Još krik slobode detinji je plač
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.sbb.rs.



+2282 Profil

icon Re: Tri banke u Srbiji pred bankrotom?14.02.2009. u 16:40 - pre 184 meseci
Citat:
BokasaTzar: Kako je bankarima promaklo koliki je stepen zaduženja Eltima i Europena, i ostalih firmi koje ta gospoda drže ???


A ko je konkretno rekao da je promakao? Mislim da je nemoguce da tako nesto promakne.
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.202.*



+471 Profil

icon Re: Tri banke u Srbiji pred bankrotom?14.02.2009. u 17:27 - pre 184 meseci
Nedeljkoviću, kad si već toliko napisao, ´ajd molim te objasni mi ovaj primer. Jedan klijent banke, bavi se transportom & špedicijom, ima u vlasništvu 2 kamiona, od objekata ne znam šta ima, ali pretpostavljam da nema baš puno jer da ima sigurno ne bi 10 godina bio u tom poslu i imao dva kamiona. Uzima lizing na još 3 kamiona ( na osnovu svoja dva ), zatim prelazi u drugu banku i tu mu se, verovao ili ne, odobrava lizing na još 5 kamiona. Ukupna vrednost oko milion €.
Ovo nije rekla-kazala, kum radi, jako visoko mesto.

Ajd da čujem.

P.S. - Šta misliš, koliko je ovakvih?
 
Odgovor na temu

dragoljub_le
Dragoljub
Leskovac

Član broj: 139364
Poruke: 133
79.101.231.*



+1 Profil

icon Re: Tri banke u Srbiji pred bankrotom?14.02.2009. u 19:43 - pre 184 meseci
Citat:
žutokljunac

P.S. - Šta misliš, koliko je ovakvih?

Recimo, aplicira kod obe lizing kuće u isto vreme.
U trenutku odobrenja jedna ne vidi drugi zahtev i obtarno.
Osim, predpostavljam zaloge na ta svoja dva kamiona ide zaloga na novouzete.
Bilansu mu verovatno nisu toliko loši.
I eto posla.
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.202.*



+471 Profil

icon Re: Tri banke u Srbiji pred bankrotom?14.02.2009. u 20:02 - pre 184 meseci
Videla je druga banka jer nema logike, ne bi mu odobrili lizing na 5 kamiona. No to nema ni veze. Ionako mu, ako nema da plaća, oduzimaju kamione, a ostaju im rate koje je do tada plaćao.
Finta je što je velika verovatnoća da će takav da pukne jer se bavi transportom.
 
Odgovor na temu

dragoljub_le
Dragoljub
Leskovac

Član broj: 139364
Poruke: 133
79.101.231.*



+1 Profil

icon Re: Tri banke u Srbiji pred bankrotom?14.02.2009. u 20:17 - pre 184 meseci
Citat:
žutokljunac: Videla je druga banka jer nema logike, ne bi mu odobrili lizing na 5 kamiona. No to nema ni veze. Ionako mu, ako nema da plaća, oduzimaju kamione, a ostaju im rate koje je do tada plaćao.
Finta je što je velika verovatnoća da će takav da pukne jer se bavi transportom.

Ne da je velika verovatnoća nego će sigurno da pukne. Danas se posao ne širi. Radi se ili optimizacija resursa ili traženje novih tržišza. I to ne odokativnom metodom.

A pazi primer.
Dođe žena srednjih godina koja je dobila otpremninu iz nekad dobrostojeće firme. Sad radi u knjigovodstvenoj agenciji za relativno mala primanja i traži kredit da sinu kupi polovan auto, ali malo bolji. Kao obezbeđenje daje hipoteku na porodičnu kuću. U razgovoru saopštava da to radi zbog sina jer ne može da se oženi bez boljeg automobila. Ili barem ne može da dođe do devojke koja se njemu sviđa.

Sad mi pogled pade na ova bild slova gore pa primećujem da većina ovde iznetog nema neke veze sa berzom, tri banke pred bankrotom i ...
Izvinjavam se.
Ipak su ove teme dosta posećene.
Da se otvori možda naslov EKONOMIJA pa da si tu svi damo oduška?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.sbb.rs.



+2282 Profil

icon Re: Tri banke u Srbiji pred bankrotom?14.02.2009. u 20:56 - pre 184 meseci
Citat:
žutokljunac: zatim prelazi u drugu banku i tu mu se, verovao ili ne, odobrava lizing na još 5 kamiona. Ukupna vrednost oko milion €.

Banka i lizing firma nije isto, verovatno te bune slicni nayivi, recimo Hipo banka i Hipo liying, ili tako nesto, znaci to su dve nezavisne firme.
E, sad, treba razumeti osnove funkcionisanja lizinga - liying nije kredit, vise je nesto kao rent-a-car. Znaci, lizing firma ti kupi vozilo koje hoces, ti platis recimo 30% a oni 70%,voyilo je njihovo vlasnistvo, sva dokumentacija na glasi na njih a onda ti njima placas mesecno koriscenje. Kad neces vise da koristis, samo vratis vozilo i slobodan si. Sto se mene licno tice, ne vidim problem da se pomenutom primeru odobri lizing za 1000 kamiona, a kamo li 5.
 
Odgovor na temu

BokasaTzar
kurir,
Centar

Član broj: 179470
Poruke: 136



+162 Profil

icon Re: Tri banke u Srbiji pred bankrotom?15.02.2009. u 08:37 - pre 184 meseci

Citat:
Darko Nedeljković: A ko je konkretno rekao da je promakao? Mislim da je nemoguce da tako nesto promakne.


Slažem se!

Ako banakrima nije promaklo nenormalno zaduženje, onda njihova motivacija daljnjeg guranja kredita ostaje upitna.

jer su znali da će obojica da crknu!

Bankari su sigurno dobri, samo im je zarada manja.

Još krik slobode detinji je plač
 
Odgovor na temu

augustus
Novi Sad - Beograd

Član broj: 101581
Poruke: 358
*.dynamic.sbb.rs.



+46 Profil

icon Re: Tri banke u Srbiji pred bankrotom?15.02.2009. u 11:28 - pre 184 meseci
Kako je nekima u zivotu sve jasno prosto se divim njihovom nacinu (bezbolnom) razmisljanja. Inace ovih dana se zavrsava veliki plac na Novom Beogradu gde ce se prodavati kamioni, avioni i slicne stvari koje su prljavi bankari oduzeli ne platisama.
"Čovek je biće koje se na sve navikava, i ja mislim da je ovo njegova najbolja definicija."
Fjodor M. Dostojevski
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Tri banke u Srbiji pred bankrotom?15.02.2009. u 11:34 - pre 184 meseci
@žutokljunac,

Lizing nije isto sto i kredit - sto mu ne bi odobrili lizing ako ima dovoljno mesecnih primanja da otplacuje te kamione, u sta su se sigurno uverili na osnovu pruzene dokumentacije.

Lizing je daleko manje rizicna operacija od kredita, za davaoca - ako lice koje uzima lizing nije u stanju da isplacuje lizing, oduzimaju mu se vozila vrlo lako - pri tom je mesecna rata za lizing podesena tako da:

a) Otplacuje mesecnu vrednost zastarevanja vozila
+
b) Davaocu lizinga omogucava profit

Osim toga, kada se vozilo uzima na lizing, mora biti full-kasko osigurano - dakle, rizici za davaoca lizinga su mali.

Inace, retko koja banka se bavi tim poslovima, obicno imaju ili cerke firme ili partnere koji se bave lizingom.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.218.*



+471 Profil

icon Re: Tri banke u Srbiji pred bankrotom?15.02.2009. u 11:51 - pre 184 meseci
Znam šta je lizing, samo me zanima da li kod tako velikog odobrenog lizinga, takođe mora da se da učešće od 30%?
Nešto mi čudno da je takav lik imao na šteku €300 000. Pošto je banka/lizing kuća vlasnik vozila/mašine do poslednje otplaćene rate, ako nije koristila učešće korisnika lizinga kao instrument obezbeđenja, a verujem da nije jer se kod tih velikih lizinga obično koristi šu-šu dogovor, onda mogu da se slikaju sa uračunatom amortizacijom i zaradom.

P.S. - Ono što sam hteo da kažem je da kod velikih odobrenih sredstava putem lizinga, tipa par mil. €, korisnici liziga dobijaju specijalne uslove korištenja ( povlaštene ), verovatno im je učešće minimalno. Evo baš gledam na nekoj hrvatskoj televiziji kako su nekom lekaru odobrili lizing na osnovna sredstva od 8 mil.€, i čovek otvorio privatnu kliniku. Ubeđen sam da taj nije imao da plati veliko učešće, a koliko je samo takvih, koliko je lizinga odobreno na taj način i šta će se desiti kad ovi masovno krenu da pucaju. Hoće li umesto lizinga da promene zanimanje pa da se bave prodajom polovnih vozila/mašina? Nedeljkoviću, kažem ti ja maco, smeše ti se čarape.





[Ovu poruku je menjao žutokljunac dana 15.02.2009. u 13:10 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Tri banke u Srbiji pred bankrotom?15.02.2009. u 13:00 - pre 184 meseci
Pa dobro, recimo da nije imao ucesce od 30% (interesantno, ovde u DE je 20% obicaj)

Opet nije neki veliki problem - svi ti kamioni uvek mogu da se oduzmu i prodaju - davalac lizinga u svakom momentu moze da svede svoj racun BAR na nulu, jer je, naravno, uvek u uslovima lizinga - pa cak i onim "povoljnim" ubacio dovoljno veliku marginu da uvek mogu da se izvuku i na brzaka.

Eto, ja mogu da uzmem Audi A5 na lizing, recimo kod Sixt-a - cena sa kojom oni barataju je oko ~7K EUR veca od one koju mogu naci na slobodnom trzistu + naravno amortizacija je osetno veca pa je vrednost tog auta daleko manja za 3-4 godine nego sto bih ja mogao da dobijem da ga prodam.

Tako da, ako meni ponestane para, Sixt moze u bilo kom sekundu da mi uzme auto - da ga zavalja prvom kupcu, i da opet budu u plusu.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.210.*



+471 Profil

icon Re: Tri banke u Srbiji pred bankrotom?15.02.2009. u 15:08 - pre 184 meseci
Mogu da uvale automobil, ali baš da vidim kome će da uvaljaju tolike kamione, bagere i medicinske instrumente. To ja i ti sigurno nećemo da kupimo, nego će da kupi onaj ko je dugo u tom poslu, a on ne može.
Za automobile se ne brinem, a njih će najmanje da bude. Naš čovek će pre leba da ne jede, nego da mu uzmu Audija.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.sbb.rs.



+2282 Profil

icon Re: Tri banke u Srbiji pred bankrotom?15.02.2009. u 17:30 - pre 184 meseci
Citat:
žutokljunac: Hoće li umesto lizinga da promene zanimanje pa da se bave prodajom polovnih vozila/mašina? Nedeljkoviću, kažem ti ja maco, smeše ti se čarape.

Kakve ja veye imam sa lizingom, izuzev sto sam za to cuo na TV a na internetu nasao kako funkcionise?!
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.sbb.rs.



+2282 Profil

icon Re: Tri banke u Srbiji pred bankrotom?15.02.2009. u 17:34 - pre 184 meseci
Citat:
žutokljunac: Mogu da uvale automobil, ali baš da vidim kome će da uvaljaju tolike kamione, bagere i medicinske instrumente.

Pa, evo, mogao bih ja da uzmem jedan kamion da doteravam te carape o kojima pricas
 
Odgovor na temu

sasadjak
sasa djakovic
Beograd

Član broj: 7826
Poruke: 153
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Tri banke u Srbiji pred bankrotom?16.02.2009. u 11:46 - pre 183 meseci
Banke su se zastitle od svega osim u jednoj stvari.
Ako krenu stedise da dizu stednju sve do jedne ce biti u ogromnim problemima jer nasa drzava nema odakle da im pomogne.

Vec par dana austrijanci kukaju ko kukavice da im odobre pomoc jer su se preigrali u istocnoj evropi.
Mi smo se zbog ratova i lose politicke situacije kasno poceli zaduzivati i nismo preterano izlozeni za razliku od drugih.
Ako ne odobre pomoc zapadnim bankama koje posluju u istocnoj evropi vrlo verovatno ce neke poput Rajfa uci u ogromne probleme.
A Eu se sigurno nece moci dogovoriti oko toga jer onaj ko je ubirao profit sve ove godine na istoku treba i da trpi sad kada je lose....(tako razmislja nemac)
A srbin kad prepodne procita da je rajf u problemu u poljskoj (iako nas rajf nema nikakve veze sa poljskim rajfom) on popodne ode po svoje devize.

5 milijardi narod drzi u bankama, trenutno bi nas i 1 milijarda koja bi se povukla iz sistema unistila jer neke banke nebi imale trenutno da vrate pa bi to napravilo domino efekat i u ostalim bankama.
Nema veze sto je kamata vise nego primamljiva od skoro 10%. Narod je kod nas netolerantan na bilo kakav rizik zbog ranijih losih iskustava.

Znaci drzati pare u banci verujuci da je nas bankarski sistem siguran (on jeste jedan od najsigurnijih) a ne gledati sta se desava okolo nije preporuceno.
Da ne ispadne da pozivam na neko vadjenje para iz banaka, da se ne preigrah na berzi verovatno bi i ja orocavao evre na krace rokove i bio u niskom startu.

evo jedan tekstic
http://www.telegraph.co.uk/fin...ead-to-worldwide-meltdown.html










 
Odgovor na temu

osmania
Panet

Član broj: 26316
Poruke: 773
*.20.11.vie.surfer.at.



+7 Profil

icon Re: Tri banke u Srbiji pred bankrotom?16.02.2009. u 13:59 - pre 183 meseci
ja se ne brinem za austrijance, turizam im cvijeta.
Samo za Bozic 2008 godine od shopinga bilo je 2,4 milijarde eura. Sada se hvale da im i Zimski turizam cvijeta takodje.
Tako da nema zime.
Jest da kukaju ali svi kukaju tako da...
 
Odgovor na temu

sasadjak
sasa djakovic
Beograd

Član broj: 7826
Poruke: 153
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Tri banke u Srbiji pred bankrotom?16.02.2009. u 18:25 - pre 183 meseci
A kake veze ima turizam u Austriji sa izlozenosti rajfajzena u Poljskoj ?
 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
93.86.167.*



+16 Profil

icon Re: Tri banke u Srbiji pred bankrotom?16.02.2009. u 19:05 - pre 183 meseci
Blago njima kad se ti ne brines...

Zaradili 2,4 milijarde, a izlozeni 240 milijardi...
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Tri banke u Srbiji pred bankrotom?

Strane: << < .. 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 180861 | Odgovora: 847 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.