Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Od broja mega-piksela na zavisi kvalitet nego od moguce maksimalne velicine fotografije?

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Od broja mega-piksela na zavisi kvalitet nego od moguce maksimalne velicine fotografije?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8630 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Rade_mne

Član broj: 186661
Poruke: 27
62.4.36.*



Profil

icon Re: Od broja mega-piksela na zavisi kvalitet nego od moguce maksimalne velicine fotografije?26.09.2008. u 01:41 - pre 189 meseci
Pronađoh se među tim planinarima :)

Imam Canon A560 oko godinu dana, sad se nadam da ću uzet Canon 400D.
Mnogo dobrih fotografija sam sa njim uradio, a na neki način mi najviše smetaju te "šminka" slike, ili kad mi neko da da ga
fotografišem pa kaže "stisni jače to dugme", ne znajući naravno što je autofokus :)

Ljetos sam upravo na planinarenju dosta SLR-ova koristio, i neuporedivo su bolji od kompaktnih, mada to nije presudno za
sam kvalitet fotografije.
Kod SLR-a je prednost mnogo veći senzor, pa i manji šum na većim ISO vrijednostima.

Generalno, bolje je što je više megapiksela, jer to omogućava krop pri obradi ;)
Inače što manje piksela na senzoru iste veličine, to je šum manji ;)
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Od broja mega-piksela na zavisi kvalitet nego od moguce maksimalne velicine fotografije?26.09.2008. u 10:49 - pre 189 meseci
Sami megapikseli ništa ne znače.
Moja kćerka koristi Canon 650, ja 5d i ćesto paralelno fotkamo iste motive u istom trenutku; megapikselaža ta dva aparata je gotovo ista, a razlika pogolema.
Doduše ne uvek ista i ne uvek podjednako uočljiva, zavisi od motiva; ima situacija gde 650 poprilično može da se nosi sa 5d, ali uglavnom ne. Tazlike se javljaju u prizorima koji zahtevaju veliku dinamiku, gde je raspored u kadru po dubini, zatim od količine svetla...

No, mislim da čovek koji je pokrenuo topik hoće da kaže da na isti aparat uz istu opremu veći broj Mp znači samo veći print... ali to nije tačno jer veći broj Mp znači sitniji piksel koji konstrukciono ima određene probleme. 5d ima najkrupniji piksel među svim Canonima i to mu daje jednu dimenziju kojom obeležava svaki kadar. 5dII koji će imati gotovo duplo više Mp, znači osetno sitniji senzor, biće uskraćen za neke stvari, Jednostavno, u pitanju je fizika...
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Od broja mega-piksela na zavisi kvalitet nego od moguce maksimalne velicine fotografije?26.09.2008. u 11:03 - pre 189 meseci
Citat:
Paramecijum: 5dII koji će imati gotovo duplo više Mp, znači osetno sitniji senzor, biće uskraćen za neke stvari, Jednostavno, u pitanju je fizika...


I tačno i netačno.
Od kvaliteta senzora zavisi mnogo.

-1Ds MarkIII ima primetno bolju fotku od 5D, u svakom smislu, iako mu je ćelija daleko sitnija od one na 5D.
-Senzor u 5D Mark II je onaj iz 1Ds MarkIII.

To su činjenice.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8376
194.106.167.*



+1350 Profil

icon Re: Od broja mega-piksela na zavisi kvalitet nego od moguce maksimalne velicine fotografije?26.09.2008. u 11:39 - pre 189 meseci
Mislim da vi ne govorite o istom.

Paramecijum govori o 100% crop-u, a ti o celoj fotki.

Obojica ste u pravu, svako u svome.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Od broja mega-piksela na zavisi kvalitet nego od moguce maksimalne velicine fotografije?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8630 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.